PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολπική μαρμαρυγή λόγω Ψευδοεφεδρίνης;



Vagelis30
10-11-13, 22:28
Παιδιά Καλησπέρα, Παρακαλώ διαβάστε το!
Είμαι 31 χρονών και γυμνάζομαι ένα χρόνο τώρα συστηματικά,Πριν 11 Μέρες Βγήκαμε με ένα φίλο ήπιαμε κ Φάγαμε πολύ.
Γύρισα σπίτι και όπως ηταν αναμενόμενο ύστερα από το πολύ κρασί έβγαλα τα συκώτια μου,σουρωμένος όπως ήμουν έπεσα για ύπνο και αυτό ήταν...την επόμενη μέρα ξύπνησα με (κολπική μαρμαρυγή)!!!
Ποτέ στην ζωή μου δέν είχα κάποιο πρόβλημα!Ξεκινόντας λοιπόν το πρόβλημα με την μαρμαρυγή Δεν πρόλαβα να πάω εντος 48 ωρων για ανάταξη γιατι δεν ήξερα κάν τι μου συνεβαινε, και έτσι προσπαθώ τωρα να ανατάξω με μια φαρμακευτική αγωγη που μου έχει δώσει ο γιατρός που με παρακολουθή.
Εδω και μια εβδομάδα τουλάχιστον παιρνω την αγωγη αλλα η καρδια μου ακλόνητη δεν λέει να ανατάξει.
Ο γιατρος αφου λοιπόν απόρησε μίλησε με ένα αρυθμιολόγο ο οποίος αφού συζητήσανε την περίπτωση μου του είπε να κοιτάξει αν τα συμπληρώματα που επερνα ειχε κάποιο απο αυτά ψευδοεφεδρίνη. Η ψευδοεφεδρίνη λέει προσκολλάτε στο μυοκάρδιο και εμποδίζει την αγωγή που παίρνω τώρα να δράσει.
Τα Συμπληρώματα που έπαιρνα ήταν Πρωι 1 Scoop Anotest, αν είχα προπόνηση πριν το μεσημέρι 1 Scoop cyclone maximuscle και πριν την προπόνηση assault no.Αυτά!Αν δεν είχα προπόνηση μονο anotest και το βράδυ καθαρή πρωτεΐνη την biotech usa.
Υπάρχει σε κανένα απο αυτά τα συμπληρώματα ψευδοεφεδρινη? (Anotest Muscletech, Cyclone maximuscle, Assault musclefarm, isolate biotech usa).
Παιδιά όποιος ξέρει κάτι ή είχε ανάλογη εμπειρία ας μιλήσει γιατί γέρασα μέσα σε μια νύχτα, αφήστε που έχω ανέλπιστη.
Ευχαριστώ Πολύ!

just chris
10-11-13, 23:31
ψευδοεφεδρινη η πρωτεινη απλα δεν ειχε γιατι αλλη ειναι η δουλεια της.τα αλλα δεν ξερω,ισως σε κανα τσιτωτικο που επαιρνες να ειχε κατι τετοιο.καλα κ πως εγινε κ ξυπνησες με προβλημα στην καρδια μετα απο ξενυχτι???δεν μπορω να το καταλαβω απο τη μια στιγμη στην αλλη.αθλεισαι κανονικα?τουλαχιστον πριν το συμβαν?δεν το χωραει ο νους μου ενας ανθρωπος που γυμναζεται συστηματικα να παθαινει θεμα με την καρδια.

Ανδρεας
10-11-13, 23:49
χωρις να εχω γνωση στο θεμα, καλο θα ηταν να κοιταξεις αν εχει καποιος συγγενης ιστορικο και δεν το ξερεις
η αν ειχες παλαιοτερες εξετασεις καρδιας να ξερεις αν το ειχες απο παλαιοτερα ή ποτε το απεκτησες (γιατι μεσα σε μια νυχτα δεν ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο?)
επισης εχεις θυροειδη, ή πνευμονοπαθεια?

nopantas
10-11-13, 23:55
απο οτι ξερω αναταξη μπορουν να σου κανουν ακομα και μετα απο 48 ωρες αρκει να γινει πρωτα ενα διοισοφαγειο υπερηχογραφημα και να ναι καθαρο..αν δλδ δν πιασει φαρμακευτικα υπαρχει η δυνατοτητα..

nopantas
10-11-13, 23:57
χωρις να εχω γνωση στο θεμα, καλο θα ηταν να κοιταξεις αν εχει καποιος συγγενης ιστορικο και δεν το ξερεις
η αν ειχες παλαιοτερες εξετασεις καρδιας να ξερεις αν το ειχες απο παλαιοτερα ή ποτε το απεκτησες (γιατι μεσα σε μια νυχτα δεν ειναι δυσκολο να γινει κατι τετοιο?)
επισης εχεις θυροειδη, ή πνευμονοπαθεια?

και αυτο ναι γινεται μεσα σε μια νυχτα..και νομιζω δν τιθεται και θεμα οικογενειακου ιστορικου

Vagelis30
11-11-13, 00:29
Αθλούμε 3 φορές την εβδομάδα!Πρίν το Συμβάν είχα να γυμναστώ μια εβδομάδα.
Ιστορικό δεν υπάρχει στην οικογένεια ούτε σε μένα. Απο εξετάσεις έκανα αυτές τις μέρες Τα πάντα.
Αίματος, Θυροειδή, ζαχάρου, Ακτινολογικές, Υπερύχους, Τρίπλεξ. Δεν μου Βρισκουν το παραμικρό ψεγάδι.
Αφορμη για όλα ήταν μια κρεπάλη κι απο τότε παιδεύομαι και δεν ξέρω πως θα τελίωσει αυτο πράγμα.

amateur666
12-11-13, 23:50
αν δεν το γραφει στην ετικετα...μπορεις να πας απο ενα σκουπ στο χημειο...να διαπιστωσεις τ στο εκανε αυτο?!...
κατι αλλο τοσα χρονια παλιοτερα ειχες παρει εφεδρινη...η τιποτα αλλο με παρόμοια επιδραση στην καρδια?..

με ενα googlarisma παντως βρήκα αυτο-->
Λιγότερο συχνές αιτίες
Υπερθυρεοειδισμός (υπερδραστήριος θυρεοειδής)
Περικαρδίτις (φλεγμονή του εξωτερικού στρώματος της καρδιάς)
Σε τουλάχιστον 10% των περιπτώσεων, καμία υποκείμενη καρδιοπάθεια δεν ανευρίσκεται. Σε αυτές τις περιπτώσεις, ή κολπική μαρμαρυγή μπορεί να σχετίζεται με αλκοόλ, κατάχρηση καφέ, ορισμένα φάρμακα, ηλεκτρολυτικές η μεταβολικές διαταραχές, η σοβαρές λοιμώξεις. Τέλος υπάρχουν περιπτώσεις οπού καμία αιτία δεν ανευρίσκεται. Πρόσφατα έχει βρεθεί ότι αιτία της κολπικής μαρμαρυγής μπορεί να είναι η φλεγμονή.

Vagelis30
13-11-13, 10:39
Σε Ευχαριστώ amateur Για την απάντηση καθώς και για την ερεύνα σου.
Το Γιατί παρουσίασα μαρμαρυγή μπορώ να το προσδιορίσω λίγο πολύ γιατί και κατάχρηση αλκοόλ έκανα εκείνη την μέρα και πριν λίγες μέρες πριν το συμβάν είχα περάσει γαστρεντερίτιδα.
Το Ερώτημα και η έρευνα που έκανα για την εφεδρίνη ήταν γιατί ενώ όλες οι εξετάσεις με θελαν υγιέστατο, η καρδιά αντιστεκόταν στα αντιαρυθμικα φάρμακα που έπαιρνα για ανατάξω και δεν έλεγε να ανατάξει.
Επισκέφθηκα ένα άλλο καρδιολόγο εχθές όμως ο οποίος ακούγεται πως είναι πολύ καλός και μου διόρθωσε την φαρμακευτική αγωγή που μου είχαν δώσει γιατί ήταν λάθος η δοσολογίες. Τώρα ελπίζω πως θα ανατάξω Σύντομα.
*Προσοχή στις κραιπάλες παιδιά, έστω κι αν γίνονται μια στο τοσο*!

Gianis R.
13-11-13, 11:46
Tο nurofen "cold & flu" εχει υδροχλωρική ψευδοεφεδρίνη.

Billy
13-11-13, 19:19
κατ' αρχήν περαστικά στον Βαγγέλη

θα ήθελα να μάθω τι εννοούμε με τον όρο "κατάχρηση καφέ"

εγώ που πίνω ένα Νες Cafe το πρωί και ένα το απόγευμα είναι κατάχρηση;

just chris
13-11-13, 19:23
με τη λογικη να το πας δυο καφεδες μονο καταχρηση δεν ειναι.
4 κ πανω για'μενα θεωρειται καταχρηση.

amateur666
13-11-13, 23:47
κατ' αρχήν περαστικά στον Βαγγέλη

θα ήθελα να μάθω τι εννοούμε με τον όρο "κατάχρηση καφέ"

εγώ που πίνω ένα Νες Cafe το πρωί και ένα το απόγευμα είναι κατάχρηση;

πιστεύω ειναι υποκειμενικο..

αλλα δυο καφεδες δεν ειναι τπτ...αν σκεφτεις οτι εγω εχv πιει σε μια μερα 4 red bull k 2 εσπρεσακια.. :p

tasos2
14-11-13, 01:02
με τη λογικη να το πας δυο καφεδες μονο καταχρηση δεν ειναι.
4 κ πανω για'μενα θεωρειται καταχρηση.

Ενας βιολογος μου ειχε πει οτι πανω απο ενας καφες την εβδομαδα θεωρειται καταχρηση :) Απλα εσυ εχεις αποκτησει ανοχη και οι 2 την ημερα δε σε πιανουν

just chris
14-11-13, 19:53
αν ενας καφες την εβδομαδα ειναι καταχρηση τασε,εγω ειμαι ultra αρχιπρέζακας της καφεινης με 3 καφεδες την ημερα.

totis
14-11-13, 20:14
αν ενας καφες την εβδομαδα ειναι καταχρηση τασε,εγω ειμαι ultra αρχιπρέζακας της καφεινης με 3 καφεδες την ημερα.

ΧΑ χα χα χα μια από τα ιδια....:clapping:

vaggan
14-11-13, 20:37
Ενας βιολογος μου ειχε πει οτι πανω απο ενας καφες την εβδομαδα θεωρειται καταχρηση :) Απλα εσυ εχεις αποκτησει ανοχη και οι 2 την ημερα δε σε πιανουνηθελα να ξερα ρε τασο....που πας και τους βρισκεις????:P:P:P

Billy
14-11-13, 21:13
από σήμερα έκοψα τον πρωινό καφέ,
τώρα το πρωί θα πίνω κακάο και κατά τις 3-4 το μεσημέρι ένα καφεδάκι για να με κρατήσει ως το βράδυ.

just chris
14-11-13, 21:16
επηρεαζεσαι ευκολα παντως βασιλη κ αυτο μονο καλο δεν ειναι

Billy
14-11-13, 22:17
"Φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις το μισά", λέει μια παροιμία
και μια άλλη λέει
"Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν"

Vagelis30
15-11-13, 11:12
Λοιπόν Παίδες Ευτυχώς Προχθές Τετάρτη το Πρωί ανέταξα γιατί ήμουν για εχθές Πέμπτη για προκαθορισμένη επαναφορά ηλεκτρική! Κοινός Ηλεκτροσόκ θα καιγόταν το πελεκούδι δηλαδή.
Όσον αφορά για τους καφέδες που συζητάτε παραπάνω, Πιστεύω ότι υπερβολή π.χ. είναι να θες ένα καφέ το πρωί γιατί ειναι πρωί, ένα καφέ το απόγευμα αλλά και το νιτρικό σου στην προπόνηση για να πας πιο δυνατά.
Κάτι δηλαδή που έκανα εγώ!

Vagelis30
15-11-13, 11:20
Τώρα όσον άφορα την εφεδρίνη κάνω μια διόρθωση στο θέμα που άνοιξα γιατί ο γιατρός που με παρακολουθούσε με την αγωγή που μου έδινε δεν μπορούσε να με επαναφέρει και προσπαθούσε προφανώς να βρει δικιολογιές.
Την Δευτέρα που μας πέρασε Επισκέφθηκα ένα καρδιολόγο που μου τον σύστησαν ώς πολύ καλό!
Αφού λοιπόν με εξέτασε και του είπα την αγωγή που έπαιρνα, το μόνο που έκανε ήταν να μου αφερέση τελείως ενα φαρμακο και απο το αλλο που έπερνα για να με ανατάξη να μου ανεβασει την δοσολογία απο 600mg στα 900mg ημερησίος.
Ε αυτό ήταν παιδιά ανέταξα μέσα σε μια μέρα που συμπλήρωσα τα 900.
Και στον άλλο που πήγαινα ταλεπωριόμουν 2 εβδομάδες και δουλειά δεν γινόταν!

TRIANTAFYLLOU
19-11-13, 02:27
δεν είδα το θεμα πιο μπροστα να σε προλάβω και να σου πω ο γιατρός αετό πετούσε
κολπική μαρμαρυγη μπορει να πάθει ο καθένας και ας γυμνάζετε σκληρά , ειδικα μετα απο μια κατάχρηση αλκοόλ ξενύχτι και φαγητό πρίν τον ύπνο σε συνδιασμό με την αφυδάτωση που δημιουργείτε μπορει να προκληθεί αρυθμία η μαρμαρυγή

όπως επίσης εγω που τρώω πολλες φορες πολυ και κοιμόμουν κατευθείαν το είχα πάθει μια φορα αλλα τελικα ενω πήγα στο γιατρο με λέει πάνε στο κεντρο υγείας , εν τω μεταξυ εγω με αυτο το πρόβλημα έκανα και προπόνηση κανονικα με τους σφυγμούς απο 70 έως 110 σε ηρεμία και στο ΕΣΥ με λένε θα πας στην καβάλα για ανάταξη στο νοσοκομείο , φεύγω και γω και λέω εντάξει πάω , με λένε περίμενε θα σε πάμε με ασθενοφόρο , λέω και γω πλάκα με κάνετε ντρέπομαι να μπω εδω μεσα και φεύγω , στην καβάλα με βάζουν τον ορό με το φάρμακο σε 10 λεπτα λέω είμαι ενταξει και λέει ο γιατρός δεν μπορεί αφου αυτο θέλει ώρες να αναταχτει και βλέπει το μόνιτορ κανονικα οι σφυγμοί , απλα χρειαζόμουν να ηρεμήσω και όλα όκ

απο κεί και πέρα λέω άσχετα με την γυμναστικη όσο υγιείς και να είναι κάποιος μετα απο προπόνηση το βράδυ αν πιεί ξενυχτισει και φάει πρίν τον ύπνο σε συνδιασμό με την αφυδάτωση που παθαίνει κάποιος απο το ποτο μπορει να πάθει μαρμαρυγη η αρυθμίες

όταν πχ κάποιος φαει πρίν τον ύπνο η όσπρια ειδικά ,η τροφη δημιουργει φούσκωμα στο στομάχι πιέζει το διάφραγμα αυτο την κάτω κοιλιά της καρδιάς και δημιουργει αρυθμία , καλό είναι κάποιος πρίν κοιμηθεί να πίνει ένα ποτήρι νερό είναι το καλύτερο φάρμακο ακόμη και για εμφράγματα , όπως και το πρωί μόλις ξυπνήσει 1-2 ποτήρια νερό

Vagelis30
19-11-13, 12:05
Αγαπητέ Ηλία Ευχαριστώ για την απάντηση και τις Συμβουλές σου, Θα τα θυμάμαι!
Είναι γεγονός πάντως ότι Φοβήθηκα αρκετά, με το ζήτημα αυτό.
Τέλος καλό όλα καλά όμως.
Κι όπως λέει και η Σοφή λαϊκή παροιμία: όσο ζω και δεν πεθαίνω τόσο πιο πολλά μαθαίνω!

TRIANTAFYLLOU
19-11-13, 22:26
απλα όποιος πάθει κολπική μαρμαριγή και έχει ιστορικό με άλλους παράγοντες κινδύνου , όπως κάποιο πρόβλημα με καρδια , χοληστερίνη , υψηλή πίεση , κακή φυσική κατάσταση , μπορεί και να κλωτσήσει παξιμάδι , ενω ο υγιείς και με καλη φυσική κατάσταση αν το πάθει μπορει να το έχει όλη μέρα το πρόβλημα μέχρι να αναταχτει και να μην πάθει τα χειρότερα και μετα να μην χρειαστει να παίρνει χάπια για αρυθμίες σε μόνιμη βαση

γι αυτο θελει προσοχή η καρδια και να κοιτάμε να έχουμε υψηλή την καλή χοληστερίνη HDL , αυτη ανεβαίνει με διατροφη ω λιπαρα και αερόβια σε συνδιασμό με τα βάρη

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
15-09-15, 00:12
Η κολπική μαρμαρυγή είναι μια αρρυθμία του μυοκαρδίου,που σε επιπλοκή της ενδέχεται να εξελιχθεί σε κοιλιακή μαρμαρυγή,κάτι που δυνητικά μπορεί να αποβεί μοιραίο,με καρδιακή ανακοπή.
Τα διεγερτικά του ΚΝΣ έχουν αδρενεργική συμπαθητικομημιτική δράση στον καρδιακό μυ και το αναπνευστικό.Θετική ινότροπο και χρονότροπο δράση οδηγούν σε ταχυκαρδία,ταχύπνοια,εφίδρωση,εγρήγορση.Οι παραγόμενες κατεχολαμίνες από τα επινεφρίδια (αδρεναλίνη,νοραδρεναλίνη) είναι υπεύθυνες τόσο για τη ταχυκαρδία,όσο και για τον αγγειόσπασμο.
Η ψευδοεφεδρίνη που είναι παράγωγο της εφεδρίνης,ανήκει στην κατηγορία των αλκαλοειδών και προκαλεί αγγειόσπασμο.Συνταγογραφείται ιατρικώς στην ρινική καταρροή,όπου ο αγγειόσπασμος ανακουφίζει από το συνάχι.Όμως αυτό αυξάνει και την αρτηριακή πίεση,όπως και δημιουργεί ισχαιμία στα στεφανιαία αγγεία του μυοκάρδιου,αφού ο αγγειόσπασμος στενώνει τον αρτηριακό αυλό.
Η χρήση της ψευδοεφεδρίνης,όπως και της εφεδρίνης,συνεφρίνης,προάγουν τη θερμογένεση,την εγρήγορση,την αύξηση της έντασης και οδηγεί σε αυξημένη βήτα οξείδωση των λιπαρών οξέων από τον υποδόριο ιστό.