PDA

Επιστροφή στο Forum : Καλό κυκλικό πρόγραμμα



RePlay
13-11-13, 04:05
Γεια σας,είναι το πρώτο μου post στο forum σας και θα ήθελα λίγο τα φώτα σας! Λόγω αρκετής πίεσης χρόνου αλλά και επειδή θέλω να δοκιμάσω ένα κυκλικό
πρόγραμμα,θα ήθελα τις παρατηρήσεις σας και σχόλια πάνω σε ένα κυκλικό που έχω στο μυαλό μου.Μέχρι τώρα είχα 4-day-split πρόγραμμα και τώρα θέλω κάτι με 3 φορές την εβδομάδα (Δευτ-Τετ-Παρ)
Διάβασα και τα αντίστοιχα threads κυκλικών αλλά θα ήθελα κάτι που να προσεγγίζει περισσότερο crossfit παρά προσαρμογή (συνηθίζεται πολύ το κυκλικό εκεί).

Το βασικό concept είναι ότι η κάθε φορά θα έχει 4 γύρους (με λογικά όλο και μειωμένα κιλά?)
Ο κάθε γύρος θα είναι ως εξής:

1)Πιέσεις σε επικλινή (ή πιέσεις σε ίσιο)
2)Squats (ή προβολές)
3)Έλξεις (ή άρσεις θανάτου για πλάτη)
4)Στρατιωτικές πιέσεις

Και σε κάθε μέρα εναλλάσω τις ασκήσεις (πχ μία μέρα επικλινή,την άλλη ίσιο κτλπ)

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1)Πόσες ασκήσεις πρέπει να έχει ο κάθε γύρος για να πιάνω ικανοποιητικά τις περισσότερες μυικές ομάδες? 4? πχ έτσι παραμελώ χέρια?
2)Οι ασκήσεις σε κάθε γύρο γίνονται λογικά συνεχόμενα? (ίσως 1min διάλλειμα πχ στην μέση του γύρου?).Πόσο διάλλειμα να κάνω μεταξύ των γύρων?
3)Αν και δύσκολα να πάρω απάντηση,θα έχει την ίδια αξία η προπόνηση αυτή σε σχέση με το κλασσικό 4-day-split ?
Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

Efthimis__
13-11-13, 20:07
Κυκλική συνήθως κάνεις όταν είσαι πολύ αρχάριος ή για προσαρμογή όταν έχεις μείνει για πολύ καιρό απροπόνητος. Εγω στη θέση σου θα προτιμούσα να κάνω :
Δευτέρα : Στήθος - Δικέφαλα
Τετάρτη : Πλάτη - Τρικέφαλα
Παρασκευή : Ώμους - Πόδια

Αν επιμένεις για κυκλικό πάντως τσέκαρε εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9260-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-1-%28By-Ioannis%29) .
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή στο φόρουμ!

RePlay
13-11-13, 20:38
Κυκλική συνήθως κάνεις όταν είσαι πολύ αρχάριος ή για προσαρμογή όταν έχεις μείνει για πολύ καιρό απροπόνητος. Εγω στη θέση σου θα προτιμούσα να κάνω :
Δευτέρα : Στήθος - Δικέφαλα
Τετάρτη : Πλάτη - Τρικέφαλα
Παρασκευή : Ώμους - Πόδια

Αν επιμένεις για κυκλικό πάντως τσέκαρε εδώ (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9260-%CE%9A%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-1-%28By-Ioannis%29) .
Ελπίζω να βοήθησα. Καλή αρχή στο φόρουμ!

Ευθύμη αυτό είναι το παλιό μου πρόγραμμα των 3 ημερών που το έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό.Θεωρώ όμως ότι των 4-ημερών είναι κλάσεις ανώτερο και το έχω αφήσει πλέον...
Αυτό που λες για αρχάριους ισχύει γενικά αλλά όχι πάντα.Οι αρχάριοι κάνουν κυκλικό κυρίως σε μηχανήματα κτλπ και φυσικά πολύ πιο χαλαρά! Εδώ θέλω ένα έντονο πρόγραμμα!
Έχω δει ορισμένους να κάνουν κυκλικό πρόγραμμα και δεν είναι καθόλου αρχάριοι...

Dakonblackblade
14-11-13, 00:54
Κάνε 5χ5 τότε , υπάρχει στο forum το πρόγραμμα αλλά και στο google.

Efthimis__
15-11-13, 20:32
Ευθύμη αυτό είναι το παλιό μου πρόγραμμα των 3 ημερών που το έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό.Θεωρώ όμως ότι των 4-ημερών είναι κλάσεις ανώτερο και το έχω αφήσει πλέον...
Αυτό που λες για αρχάριους ισχύει γενικά αλλά όχι πάντα.Οι αρχάριοι κάνουν κυκλικό κυρίως σε μηχανήματα κτλπ και φυσικά πολύ πιο χαλαρά! Εδώ θέλω ένα έντονο πρόγραμμα!
Έχω δει ορισμένους να κάνουν κυκλικό πρόγραμμα και δεν είναι καθόλου αρχάριοι...
Σαφώς και τα τετραημερα ειναι καλύτερα απο τα τριήμερα πργραμματα, άλλο να γυμνάζεις κάθε μυικη ομάδα ξεχωριστά και μόνη της κι άλλο να την κάνεις μαζι με μία άλλη. Εσυ μιλησες για τριήμερο όμως λόγω έλλειψης χρόνου, και για αυτο σου προτεινα ο,τι σου προτεινα. Υπάρχουν πολλά προγράμματα βασισμένα στο τριήμερο μοντέλο που σου πρότεινα και αλλάζοντας ασκήσεις κάθε 40 περιπου μερες δε θα αφησεις τους μυς σου να συνηθισουν, θα εισαι παντα στην τσίτα.
Εκτος αυτού, για να πετύχεις μυικότητα ο καθε μυς θελει την ξεκουραση του. Να τον πιεζεις 3 φορες την εβδομάδα το βρίσκω κάπως άσκοπο και επώδυνο. Γνώμη μου πάντα.
Φιλικά,
Ευθύμης.

spartan77
21-11-13, 18:10
Κάνε 5χ5 τότε , υπάρχει στο forum το πρόγραμμα αλλά και στο google.


συμφωνώ.Κάνε το 5χ5:thumbup: