PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγχείριση Σκωληκοειδιτη: Συμβουλές για προπόνηση και διατροφή



akoma_pente_pushups
19-11-13, 16:42
Ανοίγω αυτό το θέμα αφού έψαξα εντατικά όλο το φορουμ και εκτός απο 1-2 θεματα με λιγοστές και γενικές απαντήσεις δεν βρήκα αυτό που έψαχνα.
Εκτός του ότι είμαι αρκετά πρόσφατα εγχειρισμένος και με ενδιαφέρει άμεσα το θέμα, είναι η πιο συνηθισμένη εγχείρηση και θα ήταν καλο πιστεύω να υπάρχει ένα τέτοιο θέμα με συμβουλές αλλά και προσωπικές εμπειρίες!

Νομίζω θα θέλαν πολλά μέλη να μάθουν για το πόσο καιρό μετά μπορούν να επανέλθουν στο πρόγραμμα τους αλλά και τι μπορούν να κάνουν μέχρι να γυρίσουν στο 100% της προπόνησης τους!
Τι πρέπει να προσέξουμε στην διατροφή,αν ισχύει αυτό που λένε για τα εύκολα κιλά που μπορεί να βάλει κάποιος μετά απο την εγχείρηση και για πόσο καιρό θα μένει ''άπραγος''!

tasos2
19-11-13, 20:32
Εκανα εγχειρηση σκωλικοειδιτιδας πριν 2μιση χρονια. Η εμπειρια μου ειναι οτι ο γιατρος θα σου πει να μπεις στο γυμναστηριο μετα απο 3 μηνες, Αυτο ομως δεν ισχυει. Ισχυει μονο για τις ασκησεις στις οποιες σηκωνεις βαρος καθετα με το σωμα σου ειτε ορθιος ειτε καθιστος και για τους κοιλιακους. Μπορεις να κανεις πχ χωρις προβληα στηθος ισιο ή μηχανημα, 3κεφαλους ξαπλωμενοςή σε τροχαλια πιεζοντας προς τα κατω, πλατη κωπηλατικη σε μηχανημα και ελξεις τροχαλια, ποδια εκτασεις,ελξεις μηχανηματα και μπορεις να βαλεις οσα κιλα θες (σε περιπτωση που κανεις μετφορα κιλων σε παγκο να τα μεταφερεις δεκα δεκα).

Εγω ξεκινησα ολα αυτα στις 2μιση εβδομαδες απο το χειρουργειο. Απο την εμπειρια μου μεχρι 10 κιλα ορθιος δεν παθαινεις κατι για αυτο σου ανεφερα 10 κιλα πιο πανω, παραπανω δεν επιχειρησα.

Απο διατροφη ακους τον γιατρο, απο οτι θυμαμαι στις 3 εβδομαδες μπορουσα πλεον να τρωω οτι θελω, την πρωτη βδομαδα οτι μου εδιναν στο νοσοκομειο, και στο ενδιαμεσο κοτοπουλο σουπα, απεφευγα τα γαλακτοκομικα μεχρι τις 3 εβδομαδες.

Στους 2 μηνες ξεκινησα να σηκωνω κιλα ορθιος αλλα μεχρι 20 κιλα συνολο. Στους 3 μηνες μπηκα κανονικα, εκτος απο σκουοτ που μπηκα σε 4. Κοιλιακους μπορεσα να μπω μετα απο 5 μηνες

* Αν σου φαινεται περιεργο που λεω οτι δεν ισχυαν τα λεγομενα του γιατρου, σου λεω πρωτον οτι εκανα πειραμα πανω μου και δευτερον οτι ο γιατρος δεν θα κατσει να σου εξηγησει τι να κανεις, θα σου πει κοψτα ολα για να ειναι σιγουρος γιατι βαριεται αλλα και γιατι εσυ μπορει να μην κατααβεις κατι και μετα να του ζητας τα ρεστα μετα

akoma_pente_pushups
19-11-13, 23:03
Ωραίος!Πολύ καλή απάντηση!
Ασκήσεις με το βάρος του σώματος που δουλεύουν-πιάνουν και οι κοιλιακοί πχ κάμψεις η έλξεις σε μονόζυγο μπορούν να γίνουν η υπάρχει κίνδυνος;
Εγώ για τον εαυτό μου έχω βάλει προθεσμία 40 μέρες μετά την εγχείρηση ώστε να ξεκινήσω σιγά σιγά να δω τι με παίρνει κ τι οχι.

tasos2
20-11-13, 10:55
Ωραίος!Πολύ καλή απάντηση!
Ασκήσεις με το βάρος του σώματος που δουλεύουν-πιάνουν και οι κοιλιακοί πχ κάμψεις η έλξεις σε μονόζυγο μπορούν να γίνουν η υπάρχει κίνδυνος;
Εγώ για τον εαυτό μου έχω βάλει προθεσμία 40 μέρες μετά την εγχείρηση ώστε να ξεκινήσω σιγά σιγά να δω τι με παίρνει κ τι οχι.

Ο,τι πιανει κοιλιακους θα δεις οτι δεν θα μπορεις να το κανεις γιατι θα σε τραβαει στο σημειο της εγχειρησης. Και να θες δηλαδη δεν θα μπορεις