PDA

Επιστροφή στο Forum : Crossfit WODs



loufas
19-11-13, 17:47
Εδώ μπορούμε να γράφουμε και να αναλύσουμε προγραμμα και καθημερινες προπόνησης crossfit.Τελευταία ασχολούμαι πολυ με αυτό και ειναι ότι πιο οικονομικό και μη βαρετό.στειλτε όλοι πληροφορίες και workouts

amateur666
19-11-13, 18:57
υπαρχουν wod με ονοματα οπως τ CINDY, FRAN κτλπ...υπαρχουν κ αλλα π ειναι ομαδικα π.χ. αποτελειται απο 3 ατομα η μια ομαδα ο ενας θα κανει 400μ ο αλλος θα κανει wall ball k o αλλος box jumbs...ολα αυτα κυκλικα..δλδ οταν ερχεται αυτος π τελειωσε τα 400 κανει wall ball αυτος π εκανε πριν wall ball kanei box jumbs κ παει λεγοντας για 20 λεπτα..

υπαρχουν wod που σ λενε π.χ.

100 pull ups
100 push ups
100 sit ups
100 squat

σε 30 λεπτα
τα pull ups οχι τα ξερα π κανουμε στο bbing αλλα με kipping

επισης πριν απο καθε wod γινεται warm up που το warm up μερικες φορες ειναι σαν ενα μικρο wod :P

loufas
19-11-13, 19:43
Πολυ καλό!Εχω επίσης και ένα άλλο που βρήκα στο Ίντερνετ 10-9--8-7-6-5-4-3-2-1 repsΕλξειςΒυθισειςΚαμψειςΧωρις διάλειμμα.Πολυ ζόρικο και πολυ καλό πριξιμο και πιασιμο

ArgoSixna
19-11-13, 20:12
Σημερα στο γυμναστηριο καναμε (εγω εκανα τον σποττερ μονο :Ρ ) , ισιο παγκο πιεσεις Χ σωματικο βαρος -> μονοζυγο ελξεις με Kipping?! 5 σετ χωρις διαλειμα. Δηλαδη αυτο ηταν 1 WOD? :thumbup: :unsure:
Eκανε δλδ 3-5 διαφορετικα WOD το παλικαρι σημερα.

Θα δοκιμαζα ελαχιστα απο τα προγραμματα του κροσφιτ καθως πιστευω οτι τα περισσοτερα ειναι αχρηστα.. ιδανικα μονο για να τραυματιστεις , ειδικα το 90% που βλεπω κυνηγανε τα κιλα και την ενταση με αθλια τεχνικη.

Εγω απο ιανουαριο θα ξεκινησω , εχω εναν χωρο γυρω στα 70τμ , εχω ρακ τροχαλια παγκους μονοζυγο διζυγο , εχω 4 αλτηρες και 3 μπαρες και εννοειται αφθονο χωρο εξω για farmer walk , λαστιχα απο τρακτερ + βαριοπουλα . Μενουν 2-3 κατασκευες να ολοκληρωσω μεχρι τα χριστουγεννα και να το στησω!

Ανδρεας
19-11-13, 20:42
Εγω απο ιανουαριο θα ξεκινησω , εχω εναν χωρο γυρω στα 70τμ , εχω ρακ τροχαλια παγκους μονοζυγο διζυγο , εχω 4 αλτηρες και 3 μπαρες και εννοειται αφθονο χωρο εξω για farmer walk , λαστιχα απο τρακτερ + βαριοπουλα . Μενουν 2-3 κατασκευες να ολοκληρωσω μεχρι τα χριστουγεννα και να το στησω!

ωραιος :thumbup:
εγω ηδη εφτιαξα το προγραμμα μου
εβαλα και βοηθητικες το Σαββατο (πιστευω 3 μερες την βδομαδα ειναι καλες)
(ολες οι ασκησεις ειναι με το βαρος του σωματος) και οταν παρω και εξοπλισμο τον επομενο μηνα θα το αναβαθμισω

Δευτερα

Σκουωτ 5χ25
Βυθισεις 5χfailure
Πιεσεις ωμων 5χ10
sit ups 5χ30-40
Burpees 5χ20
πιστολ σκουωτ 5χ10-20 (καθε ποδι)
toes to bar 5χ15-20
ραχιαιους 5χ20
hanging leg raises 5χ30
hand walk outs 5χ15

Τριτη,Τεταρτη
off

Πεμπτη:
1km
100 pull ups
200 πουσ απς
300 σκουωτ
1km

Παρασκευη
off

Σαββατο:
Δικεφαλα 12χ10
Βυθισεις για τρικεφαλα 5χfailure
γαμπες 10χ30

Κυριακη
off

amateur666
19-11-13, 21:22
Σημερα στο γυμναστηριο καναμε (εγω εκανα τον σποττερ μονο :Ρ ) , ισιο παγκο πιεσεις Χ σωματικο βαρος -> μονοζυγο ελξεις με Kipping?! 5 σετ χωρις διαλειμα. Δηλαδη αυτο ηταν 1 WOD? :thumbup: :unsure:


εννοεις 5 σετ απο τ καθε ασκηση max reps ετσι?.. λογιka1 wod ειναι ή warm up εξαρταται

αν κ εγω ενα μηνα π κανω πιεσεις παγκου δεν μας εβαλε μεσα σε wod
χτες π.χ. π καναμε αυτο με τα 100 αρια π εγραψα στο 1ο ποστ
μας ειχε βαλει σαν warm up
10 λεπτα χαλαρo τρεξιμο
ξερα pulls ups 4 set max reps
HSPU 2set max reps
νομιζω κ αλλη μια ασκηση αλλα δεν την θυμαμαι...

αλλες φορεσ το warm up ηταν σαν μινι WOD

loufas
19-11-13, 23:04
Καλό θα ήταν παιδιά να εξηγούσε τι ειναι τα αρχικά για τους νέους του αθλήματος.

Ανδρεας
19-11-13, 23:07
Workout
Of the
Day

NikosSav
19-11-13, 23:15
είμαι σίγουρος πως δεν εννοούσε αυτό Αντρέα.
Την ίδια λέξη χρησιμοποίησε στον τίτλο. Δεν νομίζω να μην την γνωρίζει

Ανδρεας
19-11-13, 23:16
ναι το ξερω απλα καποιος που πρωτη φορα θα δει το θεμα ισως να μην γνωριζει τι σημαινει γι αυτο το εγραψα ;)

NikosSav
19-11-13, 23:28
το HSPU τι είναι ?

loufas
19-11-13, 23:30
Να τονίσουμε πως αυτού του είδους η προπόνηση ειναι και για χάσιμο λίπους και για μυικοτητα και για αντοχή.αν κάποιος ζητάει την μέγιστη μυϊκοτητα θα ήταν καλύτερο να απολουθισει προγραμμα bbing και διατροφή αντίστοιχα.Εγω συγκεκριμένα εχω δει διάφορα σε πολλά απο τέτοιου είδους προπονήσεις.Οσο για τους τραυματισμούς που γίνεται λόγος καλό θα ήταν να μη προσπαθούμε να μιμηθουμε τους πρωταθλητές γιατί αυτοί έχουν άλλες αντοχές και άλλες υποστηριξεις.Εγω συγκεκριμένα λίωνω και δεν εχω τραυματιστεί ούτε μια φορά.Αλλα παίζω με τα όρια μου.Εχω και ένα wod τρέξιμο.1600m rest 3λεπτα1200m rest 2 λεπτά800m rest 1λεπτο 400m Μια στροφή στο στάδιο ειναι 400m

Ανδρεας
19-11-13, 23:39
σαν ενα μικρο λεξιλογιο που βρηκα για το crossfit το μεταφρασα:


WODs: Workout Of the Day
HSPU: Hand Stand push ups (οι καμψεις για ωμους που στεκεσαι οριζοντια με το πατωμα)
AMRAP: As Many Rounds Are Possible (οσοι γυροι μπορει να κανει καποιος)
MetCon: Metabolic Condition
DU: Double Under (οταν κανεις σχοινακι και ενω πηδας περνας το σχοινι 2 φορες πριν κατεβεις)
Pistol: pistol squats (τα σκουωτ με το ενα ποδι)
Kipping Pull ups: κανεις πουλ απ χωρις να αφηνεις την μπαρα και κανεις εκρηκτικη κινηση οταν φτανεις στο πανω μερος