PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόγραμμα ποδιών με ρήξη πρόσθιου χιαστού και έσω μηνίσκου



chris87
25-11-13, 11:41
Καλημέρα παιδιά
Εδώ και 3 μήνες ακολουθώ ένα πρόγραμμα όγκου,αλλά στα πόδια δεν έχω δώσει ιδιαίτερη βάση λόγω του οτι στο δεξί γόνατο,εχω ρηξη πρόσθιου χιαστου και εσω μηνισκου την οποια δεν εχω χειρουργησει,αλλα σκοπευω να το κανω την ανοιξη και ετσι δεν εχω δημιουργησει μια ρουτινα ασκησεων γι αυτο το κομματι του σωματος.
Κινητικα ειμαι μια χαρα,τρεχω,περπαταω,αλλα μπασκετ,ποδοαφαιρο δεν μπορω να παιξω και σε σκαλια καποιες φορες το νιωθω περιεργα.θα μπορουσατε να μου πειτε
καποιες ασκησεις ποδιων για προγραμμα ογκου πουνα μην επηρεαζουν αρνητικα το γονατο μου?Για παραδειγμα καθισματα δεν κανω καθολου,αν και ήταν απο τις
αγαπημενες μου ασκησεις.

Mikekan
25-11-13, 11:48
Γεια σου Χρήστο, ο φυσιοθεραπευτής σου ποιες ασκήσεις σου έχει προτείνει?

chris87
25-11-13, 12:02
Καλημέρα Μιχάλη
Ο ορθοπεδικός που είχα επισκεφθεί τον ιούνιο μου είχε πει να αποφύγω τα καθίσματα και να δυναμωσω τους τετρακεφαλους,αλλα δεν μου προτεινε κατι συγκεκριμενο, σε φυσιοθεραπευτη εχω να παω απο την εποχή που τραυματίστηκα,το 2010

Mikekan
25-11-13, 13:49
Χρήστο σίγουρα αυτή η άσκηση δυναμώνει τα πόδια χωρίς να τα ταλαιπωρεί ιδιαίτερα:

https://www.google.gr/search?q=wall+sit&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BiuTUtuYJMHMygOf8oL4Ag&ved=0CDYQsAQ&biw=1366&bih=652

Πάντως καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και ένα αθλίατρο για αυτό.

Χρήστος Τριανταφύλλου
25-11-13, 23:02
Leg extensions σιγουρα κ καμψεις μηριαιων δικεφαλων. Σκουωτ τα ξεχνας προς το παρον κ γενικα πρεσες με προσοχη κ βλεποντας.
Ιδια περιπτωση εχω ;) (μονο στο αριστερο)γιαυτο σουλεω. Πιο πολυ προβλημα με πονο ειχα με τον μηνισκο ,ο οποιος εχει μειωθει αισθητα απο τοτε που σταματησα το μπασκετ εδω κ 4 χρονια. Με τον χιαστο δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ,μονο μια ανασφαλεια σε αποτομες κινησεις. Γιαυτο σου ειπε ο γιατρος να δυναμωσεις τον τετρακεφαλο ωστε να κραταει οσο γινεται τα δυο μεγαλα οστα του ποδιου λογο ρηξης του χιαστου.

chris87
26-11-13, 23:19
QUOTE=Mikekan;758245]Χρήστο σίγουρα αυτή η άσκηση δυναμώνει τα πόδια χωρίς να τα ταλαιπωρεί ιδιαίτερα:

https://www.google.gr/search?q=wall+sit&espv=210&es_sm=93&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=BiuTUtuYJMHMygOf8oL4Ag&ved=0CDYQsAQ&biw=1366&bih=652

Πάντως καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και ένα αθλίατρο για αυτό.[/QUOTE]

Ευχαριστω πολυ μιχαλη!


Leg extensions σιγουρα κ καμψεις μηριαιων δικεφαλων. Σκουωτ τα ξεχνας προς το παρον κ γενικα πρεσες με προσοχη κ βλεποντας.
Ιδια περιπτωση εχω ;) (μονο στο αριστερο)γιαυτο σουλεω. Πιο πολυ προβλημα με πονο ειχα με τον μηνισκο ,ο οποιος εχει μειωθει αισθητα απο τοτε που σταματησα το μπασκετ εδω κ 4 χρονια. Με τον χιαστο δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ,μονο μια ανασφαλεια σε αποτομες κινησεις. Γιαυτο σου ειπε ο γιατρος να δυναμωσεις τον τετρακεφαλο ωστε να κραταει οσο γινεται τα δυο μεγαλα οστα του ποδιου λογο ρηξης του χιαστου.

Και πρεσσα φοβαμαι,δν εχω κανει καθολου,θα ακολουθησω αυτες τις ασκησει και βλεπουμε....
,ετσι κ αλλιως μαρτη-απριλη θα μπω χειρουργειο...

TRIANTAFYLLOU
27-11-13, 19:12
μην κάνεις ταρζανιές , καλύτερα ελεγχόμενα εξτεισον , μηριαίο και οταν λέω ελεγχόμενα να μην κάνεις μεγάλη διαδρομη και κάνει μικρή γωνία το γονατο μεχρι πρίν τις 90 μοίρες στον τετρακεφαλο , έτσι μειώνετε η επιβάρυνση στην κλείδωση

αν είναι πολυ χάλια η κατασταση τοτε κάνεις ισομετρικές , αλλα με κομένο χιαστο καλύτερα όχι καθήσματα ακόμα και πρέσσα , αλλα όλα έχουν να κάνουν με το σε τι κατάσταση βρίσκονται οι υπόλοιποι σύνδεσμοι αν δηλαδη είναι κάποιος πολυ γυμνασμένος και έχει πολλούς μυς
και επίσης προσεκτικές διατάσεις , γιατι πάντα όταν έχουμε πρόβλημα λόγω περιορισμένης δραστηριότητας σφίγκουν οι μυς και χαλάει η γεωμετρία της άρθρωσης