PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μονιμο προγραμμα πρεπει να εχουμε ?



VILAKOS
28-11-13, 21:59
Εχω να ρωτησω τα εξης που δεν μπορω να καταλαβω οποιος μπορει ας βοηθησει

Λοιπον στα διαφορα προγραμματα ειτε ογκου ειτε γραμμωσης κλπ κλπ.Δεν μπορω να καταλαβω τον ρολο των επαναληψεων και τον ογκο των κιλων
δηλαδη , σε ενα προγραμμα ογκου για παραδειγμα γιατι οι επαναληψεις να ειναι 4 χ 12.10.8.6 ή 4χ 14,10,6,4 και διαφορα αλλα , ειχα την εντυπωση οτι οι επαναληψεις πρεπει να ειναι
σταθερες πχ 4 δεκαρες και αυτο εκανα μεχρι μια περιοδο . Αυτο το ρωταω γιατι δεν γνωριζω αν απο τετοιες επαναληψεις παιρνουμαι και την καταλληλη ενδυναμωση
Επισης δεν μπορω να καταλαβω ποιο προγραμμα ειναι αυτο που θα πρεπει να κανουμε σαν βασικη ρουτινα και ποια αυτα που θα μας ξεκολανε απο ρουτινα οταν τα χρειαζομαστε . δηλαδη
Η χρηση της πυραμιδας δεν ειναι για να εχουμε μια εναλαγη δηλαδη μια τροποποιηση για να δουμε περισοτερη δυναμη ? Οποτε ποιο ειναι το σταθερο μας προγραμμα
Εχει εδω και 3 μηνες που κανω 5 μερες προγραμμα δεν το παραθετω απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι οι επαναληψεις μου ειναι 12/10/8/6
Ομως δεν μπορω σε καμια περιπτωση να ανεβασω τα κιλα που σηκωνω δεν ξερω γιατι κατι κανω λαθος σιγουρα .
Στο γυμναστηριο ο καθε ενας εχει και αλλη αποψη ενας λεει κανε δεκαρες παντου ο αλλος λεει κανε πυραμιδα με ποιο λιγα κιλα
το εχω χασει λοιπον τελειως και μου φαινετε οτι παει τσαμπα και αδικα η ωρα που περναω εκει μεσα γιατι οταν φευγω ειμαι ναι μεν δουλεμενος και το νιωθω αλλα ..... μου λειπει η αποδωση
Δεν μπορω να καταλαβω τι προγραμμα θα πρεπει να κανω .

Ισως τα μπερδεψα πολυ sorry αλλα ...
Οσο για το προγραμμα μου ειναι ενα κλασικο
στηθος/πλατη/ποδια/ωμοι/χερια / και αντιστοιχα 5 ασκησεις / 9 ασκησεις / 6 ασκησεις / 5 ασκησεις/ 5 ή 7 ασκησεις / τα σετ 4 /