PDA

Επιστροφή στο Forum : Θεωρειται Υπερπροπονηση αυτο;



crucified
02-12-13, 21:57
Καλησπερα παιδια,θα μπω απευθειας στο ψητο.

Γυμναζομαι 2 χρονια. Καθε προπονηση μου ειναι παντα στο 500% αυτον που μπορω να δωσω (δεν μπορω να μην τα δινω ολα). Η προπονηση μου διαρκει 45 λεπτα με μια ωρα με σωστη ποσοτητα σετ ανα μυικη ομαδα.Γυμνασω 2 μυικες ομαδες σε καθε προπονηση. Κανω 3 φορες την εβδομαδα.

Για να καταλαβεται τι ενταση εχω,τις προαλες παραλιγο να λιποθυμισω κανοντας βυθισεις τρικεφαλων (τρωω πολυ καλα) . Σε καποιες ασκησεις μου ανεβαινει πολυ αιμα στο κεφαλι .Εν ολιγης,τα δινω ολα.

Εκανα εξετασεις και η CPK μου ητανε στο 2500 με φυσιολογικες τιμες 15 με 300 .

Ειμαι πιασμενος 3-4 μερες μετα απο την προπονηση σε καθε μυ . Παιζω μεχρι την αποτυχια σε καθε μυικη ομαδα (να προσπαθω πχ να κλεισω στηθος peck deck και το μηχανημα να με παιρνει πισω αλλα εγω να συνεχιζω) .

Κανω καλο τελικα που δεν γυμναζομαι στο χαλαρο η κακο;

Mikekan
02-12-13, 22:09
Δεν νομίζω οτι 3 φορές την εβδομάδα μπορεί να θεωρηθεί υπερπροπονηση ακόμη και αν διαρκούσε 2 ώρες. Να τρως καλα και μα κοιμάσαι καλα!

Εγω ειχα 300, σήμερα τις πήρα και εγω.

crucified
02-12-13, 23:53
Ισως ο ογκος να ειναι πολυς.Τρωω σαν ζωο και κοιμαμαι επισης σαν ζωο :P

tasos2
03-12-13, 00:05
Υπερπροπονηση σημαινει να μην προλαβαινεις να αναρρωνεις. Επομενως δεν ειναι μονο τι γυμναστικη κανεις αλλα και η αναρρωση σου (διατροφη και υπνος).

** Τωρα διαβασα τα περι ζωου. Δεν ξερω τι να πω:green:

crucified
03-12-13, 04:01
Τα περι ζωου λεει χαχα :P

billy89
03-12-13, 04:19
Εφόσον δε βγάζεις τραυματισμούς και αναπτύσσεσαι δεν έχεις θέμα... Γιατί ρωτάς όμως? Παρατήρησες τίποτα σημάδια υπερκόπωσης? Το CPK σου είναι ψηλά έκανες καμιά μέρα ξεκούραση πριν τις εξετάσεις?

crucified
03-12-13, 04:43
Εφόσον δε βγάζεις τραυματισμούς και αναπτύσσεσαι δεν έχεις θέμα... Γιατί ρωτάς όμως? Παρατήρησες τίποτα σημάδια υπερκόπωσης? Το CPK σου είναι ψηλά έκανες καμιά μέρα ξεκούραση πριν τις εξετάσεις?

Το προβλημα ειναι οτι πρεπει να γυμναζομαι βαση πιασιματος λογο συνεργατων μυων .Πχ αντι για ποδια-ωμους μπορει να κανω δικεφαλα-ωμους η να μην παω και καθολου μια μερα και να παω την επομενη περιμενοντας ολοκληρωτικη αναρρωση .

Ναι,2 μερες εκανα off πριν τις εξετασεις.

stef25
03-12-13, 09:36
Την πίεσή σου την έχεις τσεκάρει???

crucified
03-12-13, 14:15
Οχι αλλα πρεπει να εχω υπερταση...

stef25
03-12-13, 17:26
Επειδή έχω και εγώ υπέρταση, σου λέω να την τσεκάρεις και αν όντως έχεις και εκεί οφείλεται η ζαλάδα, πάρε το όλο έργο αλλιώς.....
Γενικά τα βάρη δεν ενδείκνυνται καθόλου σε άτομα με υπέρταση σε αντίθεση με την αερόβια άσκηση που συνιστάται....Δεν σου λέω να τα κόψεις τελείως αλλά μην παραβλέπεις αυτόν το παράγοντα γιατί είναι πολύ επικίνδυνο να χτυπάς 15άρια και 16άρια...
Σκέψου ότι ένα άτομο μπορεί να έχει μέχρι και ανεύρισμα στον εγκέφαλο και να μην το γνωρίζει, εάν λοιπόν ανεβάσει πολύ υψηλή πίεση μπορεί να μείνει και στον τόπο.....

crucified
03-12-13, 18:02
Πρεπει να το κοιταξω,σε τι γιατρο να παω να μου κανει εξετασεις ; που οφειλεται αυτο; .Ελεος δηλαδη. .. εχω και υψηλο αιματοκριτη σχετικα (50 με ορια 40-52)

stef25
03-12-13, 18:31
Την πίεσή σου μπορείς να την πάρεις και στο σπίτι, φαντάζομαι θα βρίσκεται ένα πιεσόμετρο, διαφορετικά πάνε σε ένα φαρμακείο...εννοείται θα τη μετρήσεις σε ήρεμη κατάσταση...ο καρδιολόγος πάντως μπορεί να σ κάνει και ένα καρδιογράφημα και να σ πει και 5 πράγματα για την υπέρταση παραπάνω...Όποτε πάντως αισθάνεσαι να σ ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι και να φουντώνεις, σταμάτα ό τι κάνεις και ηρέμησε για μερικά λεπτά... Η υπέρταση μπορεί να οφείλεται σε πολλούς παράγοντες από κληρονομικότητα μέχρι τη ψυχοσύνθεση του ατόμου (εσωστρεφής, κυκλοθυμικός, ευέξαπτος κλπ)...

crucified
03-12-13, 19:23
τα 3 τελευταια ποσο με χαρακτηριζουν... Εχεις και εσυ τα συμπτωματα που περιγραφω παραπανω;

stef25
03-12-13, 19:48
άμα υπερβάλω στα κιλά ναι..ειδικά στην πρέσα ποδιών ή squat!!! αλλά πλέον ξέρω και δεν το παρακάνω...
αυτό που έγραψες για 500% των δυνάμεών σ ξέχνα το, είναι γενικά λάθος γιατί μπορεί να οδηγήσει σε τραυματισμό αλλά άμα έχεις και υπέρταση ένας λόγος παραπάνω..
καλά για κάτι προπονήσεις τύπου crossfit ούτε να το σκέφτεσαι...
μια χαρά σώμα θα κάνεις και χωρίς να σου ανεβαίνει η μεγάλη στο 16-17...

crucified
04-12-13, 12:15
Το ξερω,εχει μια βαση αυτο.Να προλαβαινει ο μυς να ανακαπτει. Ισως τελικα μονο πισω να με πηγαινει το 500%

strong(er)
05-12-13, 01:08
αυτα που περιγραφεις πιο πανω το μονο που μπορουν να σου προσφερουν ειναι τραυματισμους κ οχι αναπτυξη.
παντα μιλωντας για νατουραλ καταστασεις.

ArgoSixna
05-12-13, 04:36
Με 3 φορες την βδομαδα πολυ δυσκολα να υπερπροπονηθεις.

Σκεψου οτι υπαρχουν ανθρωποι που κανουν (κανω :P ) εως 6 την βδομαδα push/pull/legs με βάση απο το προγραμμα mi40 1:30ωρα δηλαδή 2ή3 μυικες ομαδες την ημερα . Ακομη και με θερμιδες συντηρησεις αναρωνεις σχετικα ευκολα εφοσον εχεις σωστο χρονισμο στα γευματα και ξερεις απο που και ποτε να παρεις τις θερμιδες/μακροσυστατικα που χρειαζεσαι.

Θα έλεγα να δεις και τον CT fletcher αλλα μετά αλλάζει το θέμα :turtle::turtle:

crucified
05-12-13, 16:15
Μα ειναι αυτο που λεω.Και εγω θα μπορουσα να κανω 6 προπονησεις απο 2 ωρες και να μην "φορτωνω" ουτε στο 100% μου.

ArgoSixna
05-12-13, 17:03
ε;
μαλλον δεν ξερεις το mi40 φιλε

crucified
05-12-13, 21:03
Α,σοζ,δεν ειδα τι εγραψες.Οπως και να εχει πιστευω ειναι και στα γενετικα.

ArgoSixna
05-12-13, 21:11
δεν ειναι μονο αυτο. εγω παλια δεν θα αντεχα τοση προπονηση.. αν ξεκινησεις με 4χ βδομαδα και πας σταδιακα στο 5χ και επειτα 6χ προπονησεις την βδομαδα με σωστο προγραματισμο δυσκολα να μην το καταφερεις!! αν πας απο 3-4 την βδομαδα κατευθειαν σε 6 θα αντεξεις το πολυ 1.5 βδομαδα. το ειχα κανει παλιοτερα..
σημαντικα ειναι τα γευματα που θα κανεις πριν και μετα την προπονηση , αν προκειται να χασεις το μεταπροπονητικο γευμα καλυτερα να μην κανεις προπονηση πχ!

crucified
05-12-13, 23:27
Ισχυει αυτο που λες. Ο μυς προσαρμοζεται στην αντοχη.