PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με πρόγραμμα(στήθος)



Nikos95®
04-12-13, 00:10
Καλησπέρα παιδιά...πριν 2 εβδομάδες άρχισα γυμναστήριο. Είμαι 73 κιλά 1,83 ύψος. Το καλοκαιρί με αερόβια σε συνδυασμό με διατροφή από 86 που ήμουν έπεσα στα 72-73. Τώρα στο γυμναστήριο έχω αρχίσει πρόγραμμα για όγκο αλλά προβληματίζομαι κάπως καθώς έχει μείνει λίπος στο στήθος αλλά και γενικά έχω λίπος ,απλά στο στήθος είναι πιο "εμφανές" κατα τη γνώμη μου. Το πρόγραμμα μου στο στήθος είναι

1. Επικλινείς πιέσεις πάγκου(σε μηχανή) : 4 x 15-10-8-8
2. Πιέσεις πάγκου(σε μηχανή) : 3 x 8
3. Επικλινείς εκτάσεις πάγκου με αλτήρες: 3 x 10
4. Πεκ-ντεκ : 3 x 12

Προτείνετε κάποια αλλαγή με σκοπό να μειώσω το λίπος αλλά να συνεχίσω και τον όγκο? Μήπως αερόβια θα έκανε καλό 2 φορές την εβδομάδα (αν και γενικά είμαι δραστήριος λόγω σχολής)? Όσον αφορά την διατροφή δεν κάνω κάτι τρομερό..απλά τρώω υγιεινά, πολύ και με έμφαση στην πρωτεινη.

υ.γ Γυμναστήριο πάω 5 φορές την εβδομάδα.

billy89
04-12-13, 00:48
Συνέχισε την προπόνηση και τη διατροφή σου στο ίδιο μοτίβο και θα δεις αποτελέσματα σε βάθος χρόνου. Όταν βάλεις μερικά μυικά κιλά θα αλλάξει η εμφάνισή σου ακόμα και με τα ίδια ποσοστά λίπους.

sobral
04-12-13, 22:17
Καλησπέρα παιδιά...πριν 2 εβδομάδες άρχισα γυμναστήριο. Είμαι 73 κιλά 1,83 ύψος. Το καλοκαιρί με αερόβια σε συνδυασμό με διατροφή από 86 που ήμουν έπεσα στα 72-73. Τώρα στο γυμναστήριο έχω αρχίσει πρόγραμμα για όγκο αλλά προβληματίζομαι κάπως καθώς έχει μείνει λίπος στο στήθος αλλά και γενικά έχω λίπος ,απλά στο στήθος είναι πιο "εμφανές" κατα τη γνώμη μου. Το πρόγραμμα μου στο στήθος είναι

1. Επικλινείς πιέσεις πάγκου(σε μηχανή) : 4 x 15-10-8-8
2. Πιέσεις πάγκου(σε μηχανή) : 3 x 8
3. Επικλινείς εκτάσεις πάγκου με αλτήρες: 3 x 10
4. Πεκ-ντεκ : 3 x 12

Προτείνετε κάποια αλλαγή με σκοπό να μειώσω το λίπος αλλά να συνεχίσω και τον όγκο? Μήπως αερόβια θα έκανε καλό 2 φορές την εβδομάδα (αν και γενικά είμαι δραστήριος λόγω σχολής)? Όσον αφορά την διατροφή δεν κάνω κάτι τρομερό..απλά τρώω υγιεινά, πολύ και με έμφαση στην πρωτεινη.

υ.γ Γυμναστήριο πάω 5 φορές την εβδομάδα.

Δεν ξέρω το επίπεδο σου, ούτε σε ξέρω για να εστιάσω που είναι το πρόβλημα, αλλά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις αλτήρες αντί για μηχάνημα και δοκίμασε κ crossover σε διάφορες γωνίες. Αλλά πες σε κάποιον να σου δείξει να το κάνεις σωστά. Το πεκ ντεκ άστο (όχι ότι είναι άχρηστο τελείως, αλλά για αλλαγή και επειδή δεν το θεωρώ τόσο functional σαν κίνηση, αν εξαιρέσεις κάποια πιο καινούργια μηχανήματα).

1. Πιέσεις στήθους με αλτήρες ίσιο πάγκο 5 χ 15-12-10-8-6
2. Εκτάσεις στον επικλινή με αλτήρες 4 χ 10-12
3. Πιέσεις στήθους με αλτήρες σε κατακλινή πάγκο 3 χ 8
4. Crossover 4 χ 10-12 (όχι πολλά κιλά και αυστηρή τεχνική, αργές επαναλήψεις)

Αν το δοκιμάσεις πες μου πως σου πήγε. Δεν είναι τίποτα εξειδικευμένο, αλλά με βάση αυτά που μας δείχνεις είναι μια καλή μετάβαση σε ένα πιο καλό πρόγραμμα.

Nikos95®
04-12-13, 23:53
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά...θα δοκιμάσω μάλλον αυτό που είπες εσύ sobral και θα δείξει.

ArgoSixna
05-12-13, 04:48
Επειδη τωρα ξεκινας δώσε εμφαση στο πολυ καλο ζεσταμα και επειτα στην τεχνικη
Ισιο παγκο μπαρα 5χ 15-12-12-8
Επικληνη παγκο 5χ 15-12-12-8
Ισιο παγκο αλτηρες πιεσεις 3χ12
Ισιο παγκο αλτηρες εκτασεις 3χ12

Αλέξανδροςς
05-12-13, 05:03
5 φορες ειναι πολλες κατα την γνωμη μου
κανονισε το προγραμμα σου να πηγαινεις 2-4 φορες την βδομαδα



για στηθος κανε ισιο παγκο 3χ 6
επικλινη 3 χ 6 και βυθισεις 3 χ οσες μπορεις