PDA

Επιστροφή στο Forum : Μονόζυγο



Σελίδες : 1 [2]

DrNio
16-08-11, 21:42
Μου είχε πει ένα παιδί πως όταν κάνεις ανοιχτή λαβή-μονόζυγο δίνεις έμφαση σε ένα συγκεκριμένο σημείο της πλάτης που δεν θυμόταν το όνομα του.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

MusclesOfShadow
16-08-11, 21:55
Μου είχε πει ένα παιδί πως όταν κάνεις ανοιχτή λαβή-μονόζυγο δίνεις έμφαση σε ένα συγκεκριμένο σημείο της πλάτης που δεν θυμόταν το όνομα του.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Πλατυς ραχιαιος και μειζων στρογγυλος!;)

DrNio
16-08-11, 22:01
Tώρα μόλις βρήκα αυτό.
http://www.bodybuilding.gr/forum/showthread.php?1156-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CF%85%CF%8E%CE%BD

Μείζων-ελάσσων στρογγυλός μυς έχουν πολύ μικρή απόσταση.Αν και νομίζω πως βλέποντας και την εικόνα θα συμφωνήσω μαζί σου.

Thanks for the info!
:toast:

MusclesOfShadow
16-08-11, 22:05
Η πλατη ειναι μαγεια!!!

KosmasSs
27-08-11, 06:03
παιδια εχω κι εγω καποιες αποριες.

ειμαι 15 χρονων και 8 μηνων και περιπου 70 κιλα.

στο μονοζυγο βγαζω 12 ελξεις με κλειστη λαβη κοιτωντας τις παλαμες μου και 8 ελξεις με κλειστη λαβη κοιτωντας τους καρπους μου.

ειναι οι μονες ασκησεις που κανω και δεν τις κανω σε σετ απλα καθε φορα που περναω κανω οσο περισσοτερες μπορω καθε φορα....

πιστευω πως να μην κανω σετ ειναι λαθος και για αυτο χρειαζομαι την βοηθεια σας.

πολλοι μου λενε πως οι ελξεις με κλειστη λαβη κοιτωντας τις παλαμες μου δεν βοηθαει πουθενα....
απο αυτα που ειπατε καταλαβα πως πρεπει να κανω καθε 2 μερες μονοζυγο για να ξεκουραζονται οι μυς, σε σετ αλλα θελω να μου πειτε και ποιες ασκησεις να κανω,ποσα σετ και ποσες ελξεις συμφωνα με τις δυνατοτητες και τα κιλα μου τα οποια ανεφερα.

θελω επισης να μου πει καποιος καποια ασκηση στο μονοζυγο για να ενδυναμωσω τους κοιλιακους μου

Ισως να ζηταω πολλα αλλα το μονοζυγο ειναι η αγαπημενη μου συνηθεια εδω και μηνες και εχω τρελη ορεξη για να κανω!

Ευχαριστω πολυ !!!!!!!!!!!:P

rey1989
27-08-11, 09:02
Δοκίμαζα στα 96 κιλά και μετά τις 2-3 επαναλήψεις άρχιζα την τραμπάλα και απογοητευτικά.:unsure:

Ήταν και πολλά τα κιλά μου βέβαια αλλά θα αρχίσω σήμερα στα 86 κιλά , έστω 3 επαναλήψεις να βγάλω δεν πειράζει , απ ότι διάβασα όσο προσπαθείς βελτιώνεσαι! Ευχαριστώ παιδιά μου δώσατε δύναμη!:weights::thumbup:

KosmasSs
27-08-11, 09:21
να πω σε ολους οσους αρχιζουν να κανουν μονοζυγο και δεν μπορουν να βγαλουν καμια ελξη να μην απελπιζονται ολοι η ιδια περιπτωση ειμαστε κι εμεις στην αρχη δεν μπορουσαμε να βγαλουμε ουτε μια. προσωπικα τα χριστουγεννα δεν μπορουσα να βγαλω ουτε μιση!!!για να αρχισω πηδουσα στο μονοζυγο το επιανα και εκανα την υπολοιπη ελξη δηλαδη περιπου το 1/5 της ελξης.μετα απο καιρο εβγαλα μιση μετα 1 μετα 2 και παει λεγοντας.σημερα μπορω εως και 12.


πεισμα και υπομονη θελει!!!!!!!!

Babis Stinson
27-08-11, 11:21
Καλησπέρα παιδιά, αποφάσισα να πάρω κι εγώ ένα μονόζυγο για το σπίτι μιας και είναι και εξαιρετική γυμναστική για την πλάτη και το έχω και μαράζι κάποια στιγμή να μπορώ να ανεβοκατεβαίνω χαλαρά..!
Προς το παρόν μόνος μου με ανοικτή λαβή ούτε μέχρι την μέση 1 φορά δεν ανεβαίνω.. :(
Από βιντεάκια και σχόλια άλλων κατέληξα να πάρω το Iron Gym. Κάνει και 20-25 ευρώ, μια χαρά αγορά φαίνεται.
Ξέρετε μήπως πού μπορώ να το βρω στην Πάτρα? Για να μην βάλω κανέναν Αθηναίο φίλο να πάει να το πάρει από Αθήνα και να μου το στείλει.
Μήπως έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο?
Ευχαριστώ.

RectuS
27-08-11, 13:52
Από βιντεάκια και σχόλια άλλων κατέληξα να πάρω το Iron Gym.
Ευχαριστώ.

Ειναι ασφαλες σε σχεση με τα παραδοσιακα περιστροφης που τα σφηνωνεις στην κασα? Επειδη βλεπω εχει παραπανω λαβες κ ειναι καλο αυτο.

Babis Stinson
27-08-11, 14:38
Απ' ότι βλέπω το χρησιμοποιεί αρκετός κόσμος και μέχρι 120 κιλά πρέπει να αντέχει άνετα. Οπότε για τα 84 μου μια χαρά θα είναι. Δεν νομίζω να φύγει κανένα κούφωμα από την πόρτα..! :P

Babis Stinson
28-08-11, 10:19
Καμιά ιδέα πού μπορούμε να το βρούμε στην Πάτρα?
Ή κάποια άλλη πρόταση για καλό μονόζυγο ίσως??
:unsure:

lila_1
28-08-11, 11:49
Ρε συ στηστον...
Δεν παίζει διαφορά ποιότητας στα μονόζυγα, είναι όλα σχεδιασμένα για να αντέχουν βάρος. Αν θες κοινό μονόζυγο πόρτας βρίσκεις και στα jumbo. Για κάτι εξεζητημένο κοιτάς σ αθλητικά καταστήματα. Φαντάζομαι έχει η Πάτρα
Τι το ψάχνεις?
:green:

tyler_durden
28-08-11, 12:09
Οχι ρε δε σε παρεξήγησα.
Πήρα μια κατασκευή που είναι μονόζυγο,κάνεις κοιλιακούς όρθιος μαζεύοντας τα πόδια,βυθίσεις για στήθος και έχει και 2 λαβές για κάμψεις:weights:

εχω και γω κατι αναλογο..ρωμαικη καρεκλα εννοεις απ'οτι καταλαβαινω...κατι τετοιο..

http://www.skalidis-sport.gr/popup_image.php?pID=2796&osCsid=79e13c350816d9717340838e69a99d9a

nikos221
10-09-11, 06:19
λοιπον .. παιδια η ασκησεις στο μονοζυγο ειναι οι καλητερες που μπορειτε να κανετε για την πλατη με τις παλαμες να κοιτανε αντιθετα του προσωπου ... και δυναμικες.. με εκρηξη και ανοιγμα οσο των ωμον για να ξεκολισει η πλατη απο χαμηλα... Στην ελληνορωμαικη που καναμε
2χ30 στην αρχη τις προπονησης και στο τελος 2χ40

quaker
10-09-11, 18:09
Παιδια, εχω την εξης απορια:
Ειμαι 1,68 και ειμαι 14 ετων.
Εχω ακουσει οτι το μονοζυγο ψηλωνει. Εαν κρεμομαι ημερησιως δεκα λεπτα πχ απο αυτο, τοτε υπαρχει κινδυνος να τριβουν τιποτα δισκοι στην σπονδυλικη στηλη και να σταματησει η αναπτυξη? Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται με τα βαρη. Παρακαλω να απαντησει μονο αν γνωριζει καποιος καλα και οχι με βαση το τι πιστευει.

quaker
17-09-11, 19:35
Παιδια, τι λετε? Εχω ακουσει ειδικα για τα βαρη οτι αυτο ισχυει. Για το μονοζυγο ισχυει επισης ? Ευχαριστω.

TRIANTAFYLLOU
17-09-11, 21:12
quaker
Παιδια, εχω την εξης απορια:
Ειμαι 1,68 και ειμαι 14 ετων.
Εχω ακουσει οτι το μονοζυγο ψηλωνει. Εαν κρεμομαι ημερησιως δεκα λεπτα πχ απο αυτο, τοτε υπαρχει κινδυνος να τριβουν τιποτα δισκοι στην σπονδυλικη στηλη και να σταματησει η αναπτυξη? Εχω ακουσει οτι αυτο γινεται με τα βαρη. Παρακαλω να απαντησει μονο αν γνωριζει καποιος καλα και οχι με βαση το τι πιστευει.


το μονόζυγο αποσυμπιέζει τους δίσκους και δεν τούς συμπιέζει , οπότε δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα , ούτε τα βάρη αν γίνονται σωστα και με καθοδήγηση σταματάνε την ανάπτυξη η τρίβουν τούς δίσκους .

σε μικρή ηλικία αν ασχολείτε κάποιος έχει οφέλη στο άνοιγμα του σκελετού και στην σωστή στάση του σώματος , όπως και η γυμναστική γενικότερα .

απλα στο μονόζυγο όταν πρόκειτε να κάνουμε έλξεις επειδη σηκώνουμε κατευθείαν το βάρος του σώματος , χρειάζετε ζέσταμα ώστε να μην ταλαιπωρούνται μυς και κλειδώσεις .

στην τροχαλία πχ έχουμε δυνατότητα να αυξάνουμε σταδιακά το βάρος και να ξεκινήσουμε με λίγα κιλα κάνοντας ζέσταμα προτού βάλουμε το μέγιστο φορτίο , ενω στο μονόζυγο κατευθείαν σηκώνουμε το μέγιστο φορτίο που είναι το βάρος μας

deluxe
21-09-11, 02:30
Τελικα το μονοζυγο που μπαινει πανω απο την κασα ειναι καλο; Μην εχουμε κανενα ατυχημα και πεσω και εγω και αυτο μαζι..

Babis Stinson
21-09-11, 11:12
Τελικα το μονοζυγο που μπαινει πανω απο την κασα ειναι καλο; Μην εχουμε κανενα ατυχημα και πεσω και εγω και αυτο μαζι..

To έχω εδώ και ένα 10μερο. (Iron Gym)
Μπαίνει/βγαίνει σε 1" κυριολεκτικά, οπότε το βγάζεις με το που τελειώσεις αμέσως.
Εγώ είμαι 85 κιλά και στηρίζεται μια χαρά, ένας φίλος που είναι 95 κιλά και το δοκίμασε έκανε κι αυτός μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι πολύ σταθερό. Μου αρέσει γιατί έχει και ουσιαστικά 3 λαβές. Μία κλειστή, μία ανοικτή και μία μπροστά κάθετα για Pull-Ups.
http://www.youtube.com/watch?v=vUer2TdHeZo
Χρήσιμο και για πουσ-απς όταν το ακουμπάς κάτω, ώστε να κρατάς τις λαβές του και όχι να ακουμπάς στο πάτωμα.
Προσωπικά είναι από τις καλύτερες αγορές μου, το πήρα 18.5 ευρώ (προσφορά) από το bodybuildingclub που έχει όργανα/συμπληρώματα στην Πάτρα. Έχει και αλλού νομίζω.

fastmanakos
12-10-11, 17:48
Καλησπέρα παίδες είμαι καινούριο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου πόστ.Εδώ και ενάμιση μήνα ξεκίνησα να κάνω στο σπίτι.Επειδή γενικά ψιλοβαριέμαι έβαλα σαν στόχο να κάνω 50-60 την μέρα αλλά διάσπαρτα μέσα στην μέρα δηλαδή όποτε περνούσα έκανα και απο 10 (10 με τις παλάμες προς το πρόσωπό μου 8 με τις παλάμες προς την αντίθετη κατεύθυνση) με τα χέρια αρκετά ανοιχτά (λίγο λιγότερο απ όσο πάει).Παρόλο που δεν περίμενα κάποιο άμεσο αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι στην πλάτη και στα φτερά συγκεκριμένα είναι πολύ εμφανείς οι αλλαγές.:)Τέλοσπάντων απο χτές αποφάσισα να κάνω οργανωμένα πράγματα και να ξεκινήσω καθημερινά 10 σέτ των 6 επαναλήψεων (5 σέτ παλάμες προς το πρόσωπο και 5 αντίθετα) με 1-1.5 λεπτό διάλλειμα.Το 1ο μου βασικό πρόβλημα είναι οι αναπνοές.Δεν μπορώ σχεδόν με τίποτα να εισπνέω όταν είμαι πάνω και να ξεφυσάω όταν κατεβαίνω.Είτε μου βγαίνουν όπως να νε οι αναπνοές είτε δεν παίρνω καθόλου σ ολόκληρο το σέτ.Ά είμαι και καπνιστής (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ψοφάω κάθε φορά για ανάσα και γενικά μετά την όλη άσκηση να θέλει κανα δεκάλεπτο για να επιστρέψει στο κανονικό της η αναπνοή μου.Το 2ο μου πρόβλημα είναι το ότι απο χτές που ξεκίνησα να κάνω αυτό με τα σέτ δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και σήμερα το ίδιο.Για την ακρίβεια τα σετ μου βγήκαν : 6-6-6-6-6-4-6-4-5-3 και στο τέλος τα χέρια μου με εγκατέλειψαν δηλ επειδή ξαναπροσπάθησα απλά για να δώ αν βγαίνει άλλο δεν μπόρεσα κάν να κάνω 2 επανάληψη. Όσον αφορά αυτά με τις παλάμες αντίθετα απ το πρόσωπό μου δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και γενικότερα απογοητεύτικα που δεν πέτυχα τον στόχο.Τί έχετε γενικότερα να προτείνεται για ζέσταμα πρίν το μονόζυγο γτ κάνω απο απειροελάχιστα εώς τπτ.Μετά απο τα 10 σέτ ένιωσα τα χέρια μου σαν να μην τα νιωθα το μόνο που μπορώ να συγκρίνω για να το εξηγήσω είναι ότι τα ένιωσα όπως ακριβώς ένιωθα τα πόδια μου μετά τον στίβο (όταν πήγαινα πρίν κάτι χρόνια).Ωστόσο απο πλάτη φτερά κλπ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση μόνο τα χέρια μου δεν ένιωθα.Για δώστε καμια συμβουλή γενικότερη για μονόζυγο.
-Είναι απαραίτητο το ζέσταμα πιο πρίν;
-Άμα τα κάνεις διάσπαρτα μέσα στην μέρα έχει πολύ μεγάλη διαφορά απο το να κάνεις τον ίδιο αριθμό κανονικά συνεχόμενα σέτ;
-Μήπως είναι υπερβολικά τόσα σέτ για κάποιον που κάνει τόσο λίγο καιρό;Ουσιαστικά πώς καταλαβαίνω το "ΟΚ τόσα σέτ είναι πολλά για μένα" απ το ότι είναι οκ για μένα και θα συνηθίσω με τον καιρό;
-Απο μονόζυγο παίρνεις καθόλου όγκο ή μόνο γράμμωση;


ΥΓ1:οι ασκήσεις που κάνω μέχρι στιγμής είναι μόνο με παλάμες έξω και μέσα.Δέν κάνω ακόμα με πίσω απο τον λαιμό παρόλο που έβγαζα 6-7 τις φορές που δοκίμαζα απλά.Οι τελευταίες γυμνάζουν μόνο πλάτη;

ΥΓ2:Τί μπορώ να κάνω για να αποκτήσω όγκο αλλά να μην χαθεί και η λίγη γράμμωση που έχω;Γενικότερα δεν μπορώ να πάρω κιλά με τπτ.Ούτε κάν με junk food με απολύτως τπτ.Είμαι 1.78 και είμαι 67 κιλά και τρώω 2 γεύματα την μέρα και τα 2 ίσου μεγέθους (αρκετά μεγάλου) πχ αν φάω απ έξω τότε θα είναι 2 πιτόγυρα μεσημέρι- 2 βράδυ αν φάω πίτσα θα είναι γίγας κλπ.Γενικα τρώω ικανοποιητικά εώς πολύ για τα κιλά μου ωστόσο δεν μπορώ να πάρω γραμμάριο.Θα χρειαστώ κάτι σε πρωτείνη ή ξεφεύγω;

ΥΓ3:Έχω και κάτι 5κιλα βαράκια αλλά νομίζω ότι τα δικέφαλα μου είναι εντελώς αδύναμα.Γενικά τι θα προτίνατε για "σπιτική γυμναστική" εκτός απο μονόζυγο;Σκέφτηκα να κάνω και τπτ άλλο αλλά α) ψιλοβαριέμαι αν και μπορεί να το νικήσω και β) τουλάχιστον χτές και σήμερα μετά τα σέτ με το μονόζυγο νιώθω χώμα.........Ίσως φταίει ότι και στις 2 μέρες τα σέτ έγιναν με το που επέστρεψα απο 8ωρο τεί....

ΥΓ4:Καλώς σας βρήκα!:thumbup:

exkaliber
12-10-11, 23:24
Τελικα το μονοζυγο που μπαινει πανω απο την κασα ειναι καλο; Μην εχουμε κανενα ατυχημα και πεσω και εγω και αυτο μαζι..

μια χαρα ειναι
κι εγω τετοιο εχω

κοιτα να το βαλεις σε καλη αποσταση απο το πανω μερος της πορτας γιατι θα κινδυνευεις να στουκαρεις στα ανεβασματα

εμενα ετσι ειναι και ειναι πολυ σπασιμο

crazydoctor
18-02-12, 18:08
εγω κανω μονο calisthenic..γιαυτο εχω αρκετη δυναμη..ειμαι 16 χρονων μπορω να βγαλω 47 ολοκληρωμενα pull ups....κανω επισης διζυγο, πους απς....αυτη ειναι η προπονηση μου ...κανω 4 φορες την εβδομαδα...(ενοειτε οτι δεν γυμναζω ολους τους μυυς μαζι)

BlooDdeaD_MefiSt
18-02-12, 19:56
Καλησπέρα παίδες είμαι καινούριο μέλος και αυτό είναι το πρώτο μου πόστ.Εδώ και ενάμιση μήνα ξεκίνησα να κάνω στο σπίτι.Επειδή γενικά ψιλοβαριέμαι έβαλα σαν στόχο να κάνω 50-60 την μέρα αλλά διάσπαρτα μέσα στην μέρα δηλαδή όποτε περνούσα έκανα και απο 10 (10 με τις παλάμες προς το πρόσωπό μου 8 με τις παλάμες προς την αντίθετη κατεύθυνση) με τα χέρια αρκετά ανοιχτά (λίγο λιγότερο απ όσο πάει).Παρόλο που δεν περίμενα κάποιο άμεσο αποτέλεσμα μπορώ να πώ ότι στην πλάτη και στα φτερά συγκεκριμένα είναι πολύ εμφανείς οι αλλαγές.:)Τέλοσπάντων απο χτές αποφάσισα να κάνω οργανωμένα πράγματα και να ξεκινήσω καθημερινά 10 σέτ των 6 επαναλήψεων (5 σέτ παλάμες προς το πρόσωπο και 5 αντίθετα) με 1-1.5 λεπτό διάλλειμα.Το 1ο μου βασικό πρόβλημα είναι οι αναπνοές.Δεν μπορώ σχεδόν με τίποτα να εισπνέω όταν είμαι πάνω και να ξεφυσάω όταν κατεβαίνω.Είτε μου βγαίνουν όπως να νε οι αναπνοές είτε δεν παίρνω καθόλου σ ολόκληρο το σέτ.Ά είμαι και καπνιστής (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο).Όλο αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ψοφάω κάθε φορά για ανάσα και γενικά μετά την όλη άσκηση να θέλει κανα δεκάλεπτο για να επιστρέψει στο κανονικό της η αναπνοή μου.Το 2ο μου πρόβλημα είναι το ότι απο χτές που ξεκίνησα να κάνω αυτό με τα σέτ δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και σήμερα το ίδιο.Για την ακρίβεια τα σετ μου βγήκαν : 6-6-6-6-6-4-6-4-5-3 και στο τέλος τα χέρια μου με εγκατέλειψαν δηλ επειδή ξαναπροσπάθησα απλά για να δώ αν βγαίνει άλλο δεν μπόρεσα κάν να κάνω 2 επανάληψη. Όσον αφορά αυτά με τις παλάμες αντίθετα απ το πρόσωπό μου δυσκολέυτηκα πάρα πολύ και γενικότερα απογοητεύτικα που δεν πέτυχα τον στόχο.Τί έχετε γενικότερα να προτείνεται για ζέσταμα πρίν το μονόζυγο γτ κάνω απο απειροελάχιστα εώς τπτ.Μετά απο τα 10 σέτ ένιωσα τα χέρια μου σαν να μην τα νιωθα το μόνο που μπορώ να συγκρίνω για να το εξηγήσω είναι ότι τα ένιωσα όπως ακριβώς ένιωθα τα πόδια μου μετά τον στίβο (όταν πήγαινα πρίν κάτι χρόνια).Ωστόσο απο πλάτη φτερά κλπ δεν είχα την παραμικρή ενόχληση μόνο τα χέρια μου δεν ένιωθα.Για δώστε καμια συμβουλή γενικότερη για μονόζυγο.
-Είναι απαραίτητο το ζέσταμα πιο πρίν;
-Άμα τα κάνεις διάσπαρτα μέσα στην μέρα έχει πολύ μεγάλη διαφορά απο το να κάνεις τον ίδιο αριθμό κανονικά συνεχόμενα σέτ;
-Μήπως είναι υπερβολικά τόσα σέτ για κάποιον που κάνει τόσο λίγο καιρό;Ουσιαστικά πώς καταλαβαίνω το "ΟΚ τόσα σέτ είναι πολλά για μένα" απ το ότι είναι οκ για μένα και θα συνηθίσω με τον καιρό;
-Απο μονόζυγο παίρνεις καθόλου όγκο ή μόνο γράμμωση;


ΥΓ1:οι ασκήσεις που κάνω μέχρι στιγμής είναι μόνο με παλάμες έξω και μέσα.Δέν κάνω ακόμα με πίσω απο τον λαιμό παρόλο που έβγαζα 6-7 τις φορές που δοκίμαζα απλά.Οι τελευταίες γυμνάζουν μόνο πλάτη;

ΥΓ2:Τί μπορώ να κάνω για να αποκτήσω όγκο αλλά να μην χαθεί και η λίγη γράμμωση που έχω;Γενικότερα δεν μπορώ να πάρω κιλά με τπτ.Ούτε κάν με junk food με απολύτως τπτ.Είμαι 1.78 και είμαι 67 κιλά και τρώω 2 γεύματα την μέρα και τα 2 ίσου μεγέθους (αρκετά μεγάλου) πχ αν φάω απ έξω τότε θα είναι 2 πιτόγυρα μεσημέρι- 2 βράδυ αν φάω πίτσα θα είναι γίγας κλπ.Γενικα τρώω ικανοποιητικά εώς πολύ για τα κιλά μου ωστόσο δεν μπορώ να πάρω γραμμάριο.Θα χρειαστώ κάτι σε πρωτείνη ή ξεφεύγω;

ΥΓ3:Έχω και κάτι 5κιλα βαράκια αλλά νομίζω ότι τα δικέφαλα μου είναι εντελώς αδύναμα.Γενικά τι θα προτίνατε για "σπιτική γυμναστική" εκτός απο μονόζυγο;Σκέφτηκα να κάνω και τπτ άλλο αλλά α) ψιλοβαριέμαι αν και μπορεί να το νικήσω και β) τουλάχιστον χτές και σήμερα μετά τα σέτ με το μονόζυγο νιώθω χώμα.........Ίσως φταίει ότι και στις 2 μέρες τα σέτ έγιναν με το που επέστρεψα απο 8ωρο τεί....

ΥΓ4:Καλώς σας βρήκα!:thumbup:

Καταρχήν καλως όρισες :green:
Αν θες να πάρεις κιλά πρέπει να αρχίσεις να τρως πολύ και καλά. 2 γεύματα την μέρα και το θεωρείς ικανοποιητικά εώς πολύ?:shock: Και αυτά τα 2 γεύματα είναι πιτόγυρα και πίτσες? Σορρυ φίλε αλλά έτσι δεν πας πουθενά...:unsure:Θες γύρω στα 5-7 γεύματα την ημέρα με ικανοποιητική ποσότητα πρωτεϊνών και υδατανθράκων. Αυτά που τρως δεν πρέπει να είναι junk food κλπ γιατί τα κιλά που θα πάρεις απο κει θα είναι μόνο λίπος δεν πρόκειται να πάρεις μυικά κιλά από τις πίτσες..

eSSpy
05-03-12, 22:43
το μονοζιγο το συνδιαζω με καμψεις ... σουπερ σετ χωρις διαλειμα !! πολυ πολυ δυνατο σχημα!!

Hercules
06-03-12, 00:01
ξερει κανεις που μπορω να βρω ζωνη ειδικη ωστε να κρεμαω κιλα πανω για μονοζυγο κ βιθυσεις?

Konstantinos!
07-03-12, 16:24
ξερει κανεις που μπορω να βρω ζωνη ειδικη ωστε να κρεμαω κιλα πανω για μονοζυγο κ βιθυσεις?


Eίτε στο ίντερνετ, είτε σε οποιοδήποτε μαγαζί με αθλητικά είδη (βάρη, μηχανήματα κτλ).

Ηλαπ
11-03-12, 20:54
Ρε παιδια πρν μερικες μερες αγορασα ενα μονοζυγο...Το εστησα την δευτερα που μας περασε και αρχισα να κανω εκαν 5 σετ των 8 επαν(αρνητικες μονο) και την επομενη μερα ημουν πιασμενος στους κοιλιακους και στους αγκωνες....Σμρ μου με αφησαν λιγο ολα αυτα πηγα να κανω...και μολις αρχισα με επιασε ενας δυνατος πονος πανω αριστερα στους κοιλιακους....Μηπως κανω κατι λαθος???

CapoFighter
11-03-12, 21:19
Ρε παιδια πρν μερικες μερες αγορασα ενα μονοζυγο...Το εστησα την δευτερα που μας περασε και αρχισα να κανω εκαν 5 σετ των 8 επαν(αρνητικες μονο) και την επομενη μερα ημουν πιασμενος στους κοιλιακους και στους αγκωνες....Σμρ μου με αφησαν λιγο ολα αυτα πηγα να κανω...και μολις αρχισα με επιασε ενας δυνατος πονος πανω αριστερα στους κοιλιακους....Μηπως κανω κατι λαθος???

Ζεσταμα καθολου κανεις,διατασεις? Αν δεν κανεις μολις καταλαβες οτι πρεπει να ξεκινησεις... Αν κανεις ζεσταμα και σε πιανει ακομα τοτε δοκιμασε να κανεις καποιες ασκησεις για ολο το σωμα χαλαρα πριν μπεις στο μονοζυγο

Επειδη ο κορμος δουλευει αρκετα κατα την διαρκεια των pull-ups μαλλον θα σφιχτηκες αρκετα με αποτελεσμα να πονεσεις...Αν δεις οτι ακομα πονας τοτε μπορεις να πας σε εναν γιατρο να σε κοιταξει.

Ηλαπ
11-03-12, 21:31
διατασεις για τα χερια ή για τον κορμο??? ο πονος ευτυχως περασε!!!

Ηλαπ
16-03-12, 01:08
Τελικα αυτος ο πονος δεν με εχει ασησει καθολου καθε φορα που παω να κανω ειναι λες και με τρυπανε με μαχαιρι....Τι μπορω να κανω να παω σε φαρμακειο για καμια αληφη??

alexx
04-04-12, 01:03
Να πω και εγω κατι σχετικα με μονοζυγο!
Δυσκολευομαι παρα πολυ να κανω εμπροσθολαιμιες και οπισθολαιμιες ελξεις στο μονοζυγο παρολο που ασχολουμαι κοντα 2μιση χρονια με το γυμναστηριο.
Ολο αυτο τον καιρο παντα στην τροχαλια κανω..και βλεπω φιλους μου αρκετα αδυνατους 60 κιλα που μολις ξεκινησαν και βγαζουν καποιες επαναληψεις στο μονοζυγο
Ειμαι 75 κιλα 1.73 πιο παλια ημουν καπου στα 66 κιλα εβγαζα 6 επαναληψεις ανετα.
Μηπως τοσα χρονια στην τροχαλια δεν γυμναζω την πλατη; :unsure:

Dakonblackblade
07-04-12, 09:35
Τα πόσα κιλά είσαι επηρρεάζει πολύ το μονόζυγο. Εγώ είμαι 105 και ενώ σηκώνω 91 τροχαλία , κάνω 3-5 chinups μόνο. Αν ήμουν 85 θα έκανα αέρα πατέρα. Μη γελιέσαι, είναι δύσκολη άσκηση. Προπόνησέ την περισσότερο αν θες να την κάνεις.

lila_1
07-04-12, 09:42
Να πω και εγω κατι σχετικα με μονοζυγο!
Δυσκολευομαι παρα πολυ να κανω εμπροσθολαιμιες και οπισθολαιμιες ελξεις στο μονοζυγο παρολο που ασχολουμαι κοντα 2μιση χρονια με το γυμναστηριο.
Ολο αυτο τον καιρο παντα στην τροχαλια κανω..και βλεπω φιλους μου αρκετα αδυνατους 60 κιλα που μολις ξεκινησαν και βγαζουν καποιες επαναληψεις στο μονοζυγο
Ειμαι 75 κιλα 1.73 πιο παλια ημουν καπου στα 66 κιλα εβγαζα 6 επαναληψεις ανετα.
Μηπως τοσα χρονια στην τροχαλια δεν γυμναζω την πλατη; :unsure:

Όταν φτάσεις να σηκώνεις στη τροχαλία 75 κιλά κατα πάσα πιθανότητα θα βγάζεις κ έλξεις στο μονόζυγο...
Πόσα σηκώνεις τώρα?

Jimy
09-04-12, 02:49
Αλεξη οταν εννοεις οτι δυσκολευεσαι,ποσες επαναλληψεις κανεις δηλαδη στο μονοζυγο?Δεν εισαι και τοσα πολα κιλα.Εγω φαντασου στα 20 μου χρονια εκανα 20 ελξεις και δεν γυμναζομουν.Τωρα που γερασα (ειμαι 29 :P) στα τρια σετ που κανω οταν εχω πλατη,κανω μια 10αρα,μια 7αρα και μια 6αρα και ειμαι 85 κιλα,1 .85 υψος.

tyler_durden
09-04-12, 08:19
Να πω και εγω κατι σχετικα με μονοζυγο!
Δυσκολευομαι παρα πολυ να κανω εμπροσθολαιμιες και οπισθολαιμιες ελξεις στο μονοζυγο παρολο που ασχολουμαι κοντα 2μιση χρονια με το γυμναστηριο.
Ολο αυτο τον καιρο παντα στην τροχαλια κανω..και βλεπω φιλους μου αρκετα αδυνατους 60 κιλα που μολις ξεκινησαν και βγαζουν καποιες επαναληψεις στο μονοζυγο
Ειμαι 75 κιλα 1.73 πιο παλια ημουν καπου στα 66 κιλα εβγαζα 6 επαναληψεις ανετα.
Μηπως τοσα χρονια στην τροχαλια δεν γυμναζω την πλατη; :unsure:

το bodyfat παιζει σπουδαιο ρολο σε αυτην την ασκηση.. καθε κιλο λιπους ειναι ενα βαριδι που σε τραβαει προς τη γη..ριξε το λιπος σου..
τα κιλα ειναι φυσιολογικα για το υψος σου..


αν θες να ανεβεις στη συγκεκριμενη ασκηση,δουλεψε στη lat mach με σταδιακη αυξηση βαρους ανα σετ..
π.χ. ζεσταμα-12Χ45Kg-8Χ55Κg-4X65Kg-75Xοσες μπορεις,ακομα και μιση..επισης και το μηχανημα με την υποβοηθηση θα σε βοηθησει να ανεβεις..
θα συνηθισει το σωμα σου την κινηση της ασκησης..

alexx
13-06-12, 04:11
uptade


Όταν φτάσεις να σηκώνεις στη τροχαλία 75 κιλά κατα πάσα πιθανότητα θα βγάζεις κ έλξεις στο μονόζυγο...
Πόσα σηκώνεις τώρα?
Περιπου 70



Αλεξη οταν εννοεις οτι δυσκολευεσαι,ποσες επαναλληψεις κανεις δηλαδη στο μονοζυγο?Δεν εισαι και τοσα πολα κιλα.Εγω φαντασου στα 20 μου χρονια εκανα 20 ελξεις και δεν γυμναζομουν.Τωρα που γερασα (ειμαι 29 :P) στα τρια σετ που κανω οταν εχω πλατη,κανω μια 10αρα,μια 7αρα και μια 6αρα και ειμαι 85 κιλα,1 .85 υψος.

Δεν με λενε Αλεξη :P Το username οταν εκανα λογαριασμο ηταν τυχαιο :)
Εκανα 2-3 μεχρι που με τον καιρο βελτιωθηκα εβγαζα και 1-2 παραπανω καθε εβδομαδα.


το bodyfat παιζει σπουδαιο ρολο σε αυτην την ασκηση.. καθε κιλο λιπους ειναι ενα βαριδι που σε τραβαει προς τη γη..ριξε το λιπος σου..
τα κιλα ειναι φυσιολογικα για το υψος σου..


αν θες να ανεβεις στη συγκεκριμενη ασκηση,δουλεψε στη lat mach με σταδιακη αυξηση βαρους ανα σετ..
π.χ. ζεσταμα-12Χ45Kg-8Χ55Κg-4X65Kg-75Xοσες μπορεις,ακομα και μιση..επισης και το μηχανημα με την υποβοηθηση θα σε βοηθησει να ανεβεις..
θα συνηθισει το σωμα σου την κινηση της ασκησης..

Βελτιωθηκα αρκετα μπορω να πω στο μονοζυγο. Τωρα κανω περιπου 8 reps. Με βοηθησαν αρκετα τα straps χωρις αυτα δεν μπορουσα να σηκωθω

Dukes
13-08-12, 05:56
καλημερα σε ολους και καλη εβδομαδα:) ειμαι καινουργιος στο φορουμ παρολο που το διαβαζω εδω κ 6 μηνες και μου εχετε λησει παρα πολλες αποριες,αλλα θελω να σας ρωτισο το εξης:κανω μονοζυγο 9 σετ 3χ10 3χ8 3χ6 Δευτερα-Τεταρτη-Παρασκευη χριαζεται να αλλαξω κατι??στα σετ??στς επαναληψεις??αν σας ειναι ευκολο απαντηστε μου

NASSER
13-08-12, 10:17
Ποιος ο στόχος σου κι κάνεις αυτά τα σετ? Ότι καταφέρνεις και τα κάνεις είναι θετικό.

Dukes
13-08-12, 14:15
Καλημερα και σε ευχαρηστω για την απαντηση.Ο στοχος μου ειναι ενα κυριος ολοκληρομενο προγραμμα πλατης απο μονοζυγο μονο..εκανα παλαιοτερα γυμναστιριο 2 χρονια χ4 φορες τν εβδομαδα αλλα πλεον δν εχω τν δυνατοτητα λογο οικονομικον..να προσθεσω οτι κανω και push ups και καθισματα

lila_1
15-08-12, 12:27
Ολοκληρωμένο δεν είναι μόνο με μονόζυγο.....ειδικά αν είσαι στάσιμος.
κάνε με διάφορες λαβές έλξεις, και κάνε και κωπηλατική αν μπορείς να στηρίξεις τα πόδια κάπου για να έχεις το σώμα σου παράλληλα με το έδαφος.

Όταν φτάσεις να κάνεις ρεπς στις έλξεις άρχισε να βάζεις επιπλέον επιβάρυνση..

Dukes
16-08-12, 21:45
Ολοκληρωμένο δεν είναι μόνο με μονόζυγο.....ειδικά αν είσαι στάσιμος.
κάνε με διάφορες λαβές έλξεις, και κάνε και κωπηλατική αν μπορείς να στηρίξεις τα πόδια κάπου για να έχεις το σώμα σου παράλληλα με το έδαφος.

Όταν φτάσεις να κάνεις ρεπς στις έλξεις άρχισε να βάζεις επιπλέον επιβάρυνση..


σε ευχαριστω για τν απαντηση σου.οσο με τσ λαβες παιζω με ανοιχτη λαβη με μεση λαβη και τελειος κλειστ δηλαδη η παλαμες ακουμπανε μεταξυ τους.οσο για τσ ελξεις μπρορω να κανω 30 ενα μαξ,εχω εναν δισκο 10κιλα θα τν δεσω με μια ζωνη κ μια αλυσιδα στ μεση μου ειναι πολυ καλη ιδεα :thumbsup: αλλα με το επιπλεον βαρος επιτρεπεται να κανω 3 φορες τν εβδομαδα δευτερα-τεταρτη-παρασκεβη 9 σετ στν καθε μιια μερα απο αυτες?

Dukes
16-08-12, 21:48
να προσθεσω οτι κανω 1 λεπτο ξεκουραση στο καθε σετ

lila_1
16-08-12, 23:13
nai μια χαρά μπορείς...μόνο που αν δε γυμνάζεις το υπόλοιπο σώμα ενδεχομένως να γίνεις ένα αγγούρι με 2 φτερά

Δοκίμασε να κάνεις και κωπηλατική...
όσον αφορά τα διαλλείματα, όσο πέφτεις σε ρεπς ανέβαζε το χρόνο του ρεστ

Dukes
17-08-12, 01:41
nai μια χαρά μπορείς...μόνο που αν δε γυμνάζεις το υπόλοιπο σώμα ενδεχομένως να γίνεις ένα αγγούρι με 2 φτερά

Δοκίμασε να κάνεις και κωπηλατική...
όσον αφορά τα διαλλείματα, όσο πέφτεις σε ρεπς ανέβαζε το χρόνο του ρεστ


γυμναζω και το υπολοιπο σωμα με push ups&squat αλλα χωρις βαρος στα squat,σημερα πηρα μια στραβομπαρα και 4 δισκους 2 τον 10 και 2 τον 5 κιλων μπορω να κανω κωπηλατικη με τν στραβωμπαρα?και αν ναι να βαζω τν κωπηλατικη τς τεταρτες η κ στς 3 φορες τν εβδομαδα?και ποσα σετ να κανω στν κωπηλατικη?και οσον αναφορα τα διαλλειματα τι εννοεις οσο πεφτο σε ρεπς να ανεβαζω τον χρονο του ρεστ?συγνωμη αν σε ζαλισα αλλα θελω να μου λυθουν η αποριες και σε ευχαριστω για τς απαντησεις

Dukes
18-08-12, 21:25
καποια απαντηση??

lila_1
19-08-12, 12:18
γυμναζω και το υπολοιπο σωμα με push ups&squat αλλα χωρις βαρος στα squat,σημερα πηρα μια στραβομπαρα και 4 δισκους 2 τον 10 και 2 τον 5 κιλων μπορω να κανω κωπηλατικη με τν στραβωμπαρα?και αν ναι να βαζω τν κωπηλατικη τς τεταρτες η κ στς 3 φορες τν εβδομαδα?και ποσα σετ να κανω στν κωπηλατικη?και οσον αναφορα τα διαλλειματα τι εννοεις οσο πεφτο σε ρεπς να ανεβαζω τον χρονο του ρεστ?συγνωμη αν σε ζαλισα αλλα θελω να μου λυθουν η αποριες και σε ευχαριστω για τς απαντησεις Τα σκουωτ χωρις βαρος δε θα σου κανουν κ πολλα πραγματα. Κανε με τη μπαρα κ στη πορεια αυξησε τα κΙλα. Κανε κ προβολες αφου εχεις περιορισμενα κιλα.Κανε 4 σετ στη κωπηλατικη κ 4 σετ ελξεις....καθε φορα που παιζεις πλατηΟσο ανεβαινεις σε επαναληψεις κ παιζεις πανω απο 12/15 να μικραινεις τον χρονο των διαλλειματων....και το αντιστροφο

Dukes
20-08-12, 01:46
Τα σκουωτ χωρις βαρος δε θα σου κανουν κ πολλα πραγματα. Κανε με τη μπαρα κ στη πορεια αυξησε τα κΙλα. Κανε κ προβολες αφου εχεις περιορισμενα κιλα.Κανε 4 σετ στη κωπηλατικη κ 4 σετ ελξεις....καθε φορα που παιζεις πλατηΟσο ανεβαινεις σε επαναληψεις κ παιζεις πανω απο 12/15 να μικραινεις τον χρονο των διαλλειματων....και το αντιστροφο


εκανα 2 χρονια γυμναστιριο..απλα κατι μου ετυχε κ δν εχω τν δυνατοτητα να πηγαινω πλεον..να κανω και στς 3 φορες τν εβδομαδα κωπηλατικη μαζι με τς ελξεις?ι θα υπερπροπονηθω και θα εχω καποιο θεμα στο θεμα αναρρωσης?

Χριστοφορος123
27-08-12, 12:30
Εγω μεχρι πριν 6 μηνες δε μπορουσα να βγαλω 1 ελξη...μεχρι που ξεκινησα να το προπονω 3 φορες την εβδομαδα και εφτασα σε σημειο να βγαζω 15 ελξεις full range

Dukes
30-08-12, 07:37
Εγω μεχρι πριν 6 μηνες δε μπορουσα να βγαλω 1 ελξη...μεχρι που ξεκινησα να το προπονω 3 φορες την εβδομαδα και εφτασα σε σημειο να βγαζω 15 ελξεις full range


Εγω παρολο π ειμαι 1.90 85 κιλα ενα μαξ κανω 30 κ εκτος αυτου το μονοζυγο εχει φοβερα αποτελεσματα

Billys51
30-08-12, 08:01
Παντως ρε παιδια πραγματικα δεν νομιζω να υπαρχουν βαρη τα οποια σε αφηνουν κοντο..Μυθος μου φενεται αυτη η αποψη εσεις τι λετε?:unsure:

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
30-08-12, 10:56
αστειοτητες...τα βαρη ενισχυουν το ορμονικο συστημα του εφηβου με την παραγωγη αυξητικης ορμονης και τεστοστερονης.απεναντιας,τα ΑΑΣ σε εφηβους δημιουργουν πρωιμη συγκλιση των επιφυσεων και κατα συνεπεια ο εφηβος σταματα να αναπτυσεται πριν το περας των 18 ετων.η αρση βαρων ομως,ενδεχεται να δημιουργησει συμπιεστικα φαινομενα καθιζησης σπονδυλων,η μεσοσπονδυλιων δισκων.ομως η προπονηση της διαφερει καθετα απο το αθλημα μας.

doukiman
27-04-13, 19:50
θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζεται κανενα μονοζυγο που να κανει για αλουμινενια κασα πορτας γιατι τα μονοζυγα αυτου του τυπου (http://www.fit-health.gr/components/com_virtuemart/shop_image/product/_________________5090e43d81dc9.jpg)γλιστρανε και κανουν ζημια στην πορτα.
Επισης θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο ασκησιολογιο για μονόζυγο,κοιλιακους στο σπιτι,και καυση λιπους

Σας ευχαριστω

aris1994
27-04-13, 19:58
θα αναφερθω στο δευτερο ερρωτημα σου αφου για αγορα μονοζυγου δεν το εχω ψαξει τοσο...

με το μονοζυγο μπορεις να κανεις πολλες ασκησεις κυριως για πλατη.ελξεις ανοιχτη και κλειστη λαβη ειναι παρα πολλυ καλες.3-4 σετακια με ανοιχτη και αλλα τοσα με κλειστη και ειναι οκ.ακομα θα σε βοηθησει και στα δικεφαλα.αμα βλεπεις οτι στην αρχη δε μπορεις να κανεις πολλες ελξεις μην φοβασαι ειναι φυσιολογικο με το καιρο θα δυναμωσεις.
κιλιακοι υπαρχουν μερικες ασκησεις που μπορεις να τις κανεις και σπιτι σου
ροκανισματα και αρσεις ποδιων ειναι αρκετα καλες.2-4 σετακια απο 15-25 επαναληψεις νομιζω οτι ειναι καλα.ακομα μπορεις αμα παρεις μονοζγυο να κανεις και εκει αρσεις ποδιων

GreeceGr
06-06-13, 19:34
θελω να μου πειτε τι ασκησεις μπορω να κανω στο μονοζυγο.

jam
06-06-13, 21:43
δικεφαλο , τρικεφαλο , πλατυ , κοιλιακους :shifty:

Greek Gladiator
06-06-13, 21:54
Ελξεις, ελξεις με ανοιχτη λαβη, ελξεις με κληστη λαβη, chin-ups,muscle ups και διαφορα αλλα.
Ψαξε κανενα βιντεο στο youtube:)

speq
08-06-13, 22:12
Των τελευταίο χρόνο έχω παραμελήση το μονόζυγο πόρτας με αποτέλεσμα να βγάζω ξεκούραστος με ζόρι 6 καλές έλξης (απο τεντομένα χέρια μέχρι να ακουμπήσει το
μονόζυγο στο στήθος. στο δέυτερο σετ με ζόρι 4ς και στο τρίτο 2. για να βελτιωθώ τι πρέπει να κάνω? θα ήταν καλύτερα να κάνω μικρότερη έλξη ? (να περνάει το κεφάλι μου πάνω απο το μονόζυγο και να μην τεντόνει το χέρι μου στην συνέχεια)

Gun&Roses
09-06-13, 00:17
Αφού την απάντηση την δίνεις μόνος σου.. επειδή το παραμέλησες έχεις πέσει... Ο σωστός τρόπος ξέρεις ποιος είναι; Γιατί εσύ βλέπω εστιάζεις στο πως θα κάνεις περισσότερες επαναλήψεις και όχι ποιος είναι ο σωστός τρόπος.. Επίσης με τη λαβή κάνεις έχει σημασία.. (κλειστή, ανοικτή) Το βάρος και το ύψος παίζει ρόλο και αυτό.. οι ψηλοί μπορεί να δυσκολεύονται παραπάνω και τα βαρύτερα άτομα να μην βγάζουν ούτε μία.. ξέρω και άτομα που δεν τους λες παχουλούς και στο γυμναστήριο κάνουν πολλά κιλά αλλά δεν μπορούν να τραβήξουν ούτε μια έλξη σωστή.. γιατί το μονόζυγο είναι και "συνήθεια" και για να βελτιωθείς στις επαναλήψεις θέλει εξάσκηση..

billblackeye
09-06-13, 16:54
Γεια σας,
Είμαι 17 χρονών, ύψος 1.82 και βαρος 72 κιλά.
Είμαι γυμνασμενος μιας και εχω 10-11% λιπος στο σωμα μου.

Κάνω 10 και ισως καμια φορα 1-2 παραπανω αλλα 10 ολοκληρωμένα πουλ απς στο ανοιγμα των ώμων και λίγο περισσότερο.
παλι 10 με 12 τσιν απς με λαβη λιγο πιο μικρη από το άνοιγμα των ώμων.
5 τσιν απς με πόδια σε ορθή γωνια με το σώμα μου και ποδια παραλληλα με το δαπεδο.

πιστευετε είμαι σε καλό επίπεδο..?

Χριστοφορος123
09-06-13, 17:15
Αν θες τη γνωμη μου, για τα κιλα σου σε σχεση με το υψος σου ειμαι καλουτσικος αλλα σιγουρα μπορεις και καλυτερα μιας και εισαι και αδυνατος
Αυτο που λες με τα ποδια παραλληλα με το πατωμα παντως ειναι πολυ δυσκολο.
Ας ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ.
Υψος 1.80, 73 κιλα κανω 12 pull ups, 12 chin ups(good form ως κατω)

billblackeye
09-06-13, 17:33
Αν θες τη γνωμη μου, για τα κιλα σου σε σχεση με το υψος σου ειμαι καλουτσικος αλλα σιγουρα μπορεις και καλυτερα μιας και εισαι και αδυνατος
Αυτο που λες με τα ποδια παραλληλα με το πατωμα παντως ειναι πολυ δυσκολο.
Ας ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ.
Υψος 1.80, 73 κιλα κανω 12 pull ups, 12 chin ups(good form ως κατω)

σε ευχαριστώ για τα λόγια σου..σίγουρα μπορώ παραπάνω και γι αυτό θα προσπαθήσω ακόμη περισσότερο..εσύ είσαι στην ηλικία μου..?
Να σε ρωτήσω, υπάρχουν κάποιες ασκήσεις με βάρη οι οποίες αντικαθιστούν το μονόζυγο (όχι εντελως απλά να γυμνάζουν τις ίδιες μυικές περιόχες)??
Και ακόμα έχω ακούσει από αθλητές που ασχολούνται με βάρη πως εάν παράλληλα με το μονοζυγο κάνεις και γυμναστικη με βάρη θα σε βοηθήσει περισσότερο σε αντίθεση με κάποιον ο οποίος κάνει μόνο μονόζυγο και όχι βαρη..

Χριστοφορος123
09-06-13, 17:45
15 ειμαι.
Κωπηλατικες επισης ειναι πολυ καλες ολες οι παραλλαγες (ειδικα μπαρα η καθιστη κωπηλατικη) αλλα σαν το μονοζυγο δεν εχει..ειδικα αν κανεις weighted 6-10 reps
Καλα εννοειται πως θα σε βοηθησει περισσοτερο το να κανεις βαρη μαζι με bw exercises αλλα αμα τις κανεις weighted ειναι πολυ καλυτερο πχ να βαλεις στα ποδια σου ενα 8κιλο αλτηρα και να κανεις 6-8 επαναληψεις.

vaggos.a
27-08-13, 17:26
καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων 193cm υψος και 95kg σε αρκετη καλη κατασταση,το λιπος δεν πρεπει να περνα τα 5-8κιλα[μονο μπακα στην ουσια].πηγαινω γυμναστηριο 3 χρονια τα 2 ομως αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα,πιστευω ειμαι σε καλο επιπεδο πχ[στο lat machine κανω 8-10σετ 20-6επαναληψεις 40kg μεχρι 75kg ανεβαινοντας 5kg σε καθε σετ και κατεβαζοντας με αναλογο τροπο τις επαναληψεις].Αυτο γινεται σχεδον σε καθε ασκηση που κανω...Το θεμα μου ειναι οτι δυσκολευομαι στις ασκησεις με το δικο μου βαρος[bodyweigh] πχ στο μονοζυγο το πολυ να βγαλω 7 επαναληψεις και στις καμψεις 25 το πολυ 30...Μιας και μιλαμε για μονοζυγο ομως να μεινω σε αυτο και να σας ζυτησω τη γνωμη σας για το τι μπορω να κανω για να φτασω εστω και 10 επαναληψεις.Σας ευχαριστω πολυ και με συνχωρειτε για το μεγαλο post...

Mikekan
01-09-13, 11:54
Kαλώς ήρθες.

Δες λίγο εδώ:

https://www.youtube.com/watch?v=mRznU6pzez0

Co0022
01-09-13, 12:19
καλησπερα σε ολους ειμαι 18 χρονων 193cm υψος και 95kg σε αρκετη καλη κατασταση,το λιπος δεν πρεπει να περνα τα 5-8κιλα[μονο μπακα στην ουσια].πηγαινω γυμναστηριο 3 χρονια τα 2 ομως αρχισα να ασχολουμαι σοβαρα,πιστευω ειμαι σε καλο επιπεδο πχ[στο lat machine κανω 8-10σετ 20-6επαναληψεις 40kg μεχρι 75kg ανεβαινοντας 5kg σε καθε σετ και κατεβαζοντας με αναλογο τροπο τις επαναληψεις].Αυτο γινεται σχεδον σε καθε ασκηση που κανω...Το θεμα μου ειναι οτι δυσκολευομαι στις ασκησεις με το δικο μου βαρος[bodyweigh] πχ στο μονοζυγο το πολυ να βγαλω 7 επαναληψεις και στις καμψεις 25 το πολυ 30...Μιας και μιλαμε για μονοζυγο ομως να μεινω σε αυτο και να σας ζυτησω τη γνωμη σας για το τι μπορω να κανω για να φτασω εστω και 10 επαναληψεις.Σας ευχαριστω πολυ και με συνχωρειτε για το μεγαλο post...

Αν θες να ανέβεις σε επαναλήψεις στο μονόζυγο πρέπει να εξασκηθείς περισσότερο σε αυτό και όχι περισσότερο στην τροχαλία. Αν μπορείς βγάλε την τροχαλία και κάνε μόνο μονόζυγο. :thumbup: Μπορεί να δεις και καλύτερα αποτελέσματα οπτικα από το μονόζυγο παρά από την τροχαλία.

vaggos.a
01-09-13, 19:19
οκ καταλαβα σας ευχαριστω πολυ!!!

Jason89
16-02-14, 23:37
Λοιπόν να μιλήσω για το δικό μου πρόβλημα με το μονοζυγο. Είχα ένα μονόζυγο πόρτας δωματίου, όπου το άνοιγμα χεριών που μου επέτρεπε ήταν λίγο μεγαλύτερο από το άνοιγμα των ώμων μου. Γύρω στα 8-10 εκατοστα έτσι όπως το κόβω. Έβγαζα αρκετές έλξεις χωρίς πολύ συχνή προπόνηση 2-3 φορές το μήνα. Γύρω στους 10 συνεχόμενους και μετά από ένα διάλειμμα άλλους 5-6, μετά μου ήταν πολύ δυσκολο να ολοκληρώσω την κίνηση. Στο γυμναστήριο το άνοιγμα για τα pull ups είναι πολύ μεγαλύτερο από το άνοιγμα των ώμων μου με αποτέλεσμα να βγάζω μόνο 3-4 επαναλήψεις σωστά, ενώ αυτό των chin ups είναι ελάχιστα (3-4) εκατοστά μεγαλύτερο από αυτό των ώμων μου. Οπότε επιλέγω την ανοιχτή λαβή στην τροχαλία και περιμένω να φτάσω τα κιλά μου 65-70 στην αντίσταση για να πάω μονόζυγο. Με το σχέδιο προόδου μου τα 65-70 θα τα πιάσω σε κανα 3μηνο (τώρα είμαι ακόμα 45-50-50-55) στα σετ. Να συνεχίσω έτσι ή μήπως θα ταν καλύτερο από τροχαλία να πάω στο μονόζυγο με υποστήριξη που έχει και να βγάζω ολοκληρωμένα σετ έλξεων με τη βοήθεια του μηχανήματος?

grtech
17-02-14, 02:05
Γεια σου Jason89 :welcome:,

Μπορείς να συνεχίσεις στο μοτίβο που έχεις σχεδιάσει και μετά απο ένα μήνα να αλλάξεις ελάχιστα το πρόγραμμά σου για παράδειγμα να ξεκινάς με μονόζυγο και το σωματικό σου βάρος έπειτα απο δύο σετ προθέρμανσης στην τροχαλία, προσπαθώντας να βγάλεις τρία λειτουργικά σετ των δέκα επαναλήψεων.

Σε όσες επαναλήψεις δεν τα καταφέρνεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα πόδια σου και μερικό άλμα ή κάποιο αντικείμενο σαν σκαμνί για να πατάς πάνω και να κάνεις μόνο την αρνητική κίνηση, το κατέβασμα.

Έπειτα από τα τρία αυτά σετ μπορείς να επιχειρήσεις να παίξεις έλξεις πλάτης στην τροχαλία με χαμηλότερα κιλά υψηλές επαναλήψεις πχ 15 με 12.

Επίσης μπορείς ανα διαστήματα να αλλάζεις τις λάβες που χρησιμοποιείς στις ασκήσεις πλάτης απο πρηνής σε ημιπρηνής και για μερικά σετ σε ύπτια.

TRIANTAFYLLOU
17-02-14, 20:33
όπως είπε και ο φίλος ο Γιώργος πολύ σωστα ενω το μονόζυγο είναι μια πολύ καλή άσκηση φυσική κίνηση και λόγω της βαρύτητας ευθυγραμίζετε η σπονδυλική στήλη και αποσυμφορίζετε , θέλει επειδη σηκώνουμε κατευθείαν το βάρος του σώματος να προηγηθεί ζέσταμα με την κλασική άσκηση στην τροχαλία
και αν δεν μπορούμε να βγάλουμε 8-10 επαναλήψεις τότε είτε με υποβοήθηση όπως ανέφερε και ο Γιώργος πιο πάνω είτε βγάζουμε όσες μπορούμε ας είναι και 4-5 επαναλήψεις και αυτο θα μας βοηθήσει σταδιακα να ανεβάσουμε την δύναμη στην συγκεκριμένη κίνηση
είναι μια πολυ καλή άσκηση και καλό είναι να συμπεριλαμβάνει ο καθένας στο πρόγραμμά του για πλάτη έστω και με λίγες επαναλήψεις , αλλα αυτο θα δώσει το ερέθισμα να δυναμώσουμε

Conan1982
19-08-15, 11:32
Μια πιο "τεχνική" ερώτηση.
Αν και πάντα έχω μονόζυγο στο σπίτι πρακτικά δεν είναι και ότι πιο βολικό να είναι στερεωμένο στην πόρτα.
Θα ήθελα, λοιπόν, να βάλω ένα μονόζυγο στον διάδρομο του σπιτιού ώστε να είναι πιο ψηλά και πιο ανοικτά.
Υπάρχουν μονόζυγα που να έχουν τόσο μήκος ώστε να μπορούν να στερεωθούν ή θα πρέπει να κάνω καμιά κατασκευή με κανά σιδερά;
κσι πρακτικά είναι ασφαλές ή κινδυνεύω να ρίξω κανά τοίχο;

Χριστοφορος123
19-08-15, 16:50
Μην το κανεις καλυτερα.. το εχω κανει σπιτι ενος φιλου και εχω ριξει τον τοιχο του με αυτο τον τροπο. Δεν ειναι ασφαλες. Βεβαια εξαρταται και απο την ποιοτητα του τοιχου.

Conan1982
21-08-15, 13:43
Μην το κανεις καλυτερα.. το εχω κανει σπιτι ενος φιλου και εχω ριξει τον τοιχο του με αυτο τον τροπο. Δεν ειναι ασφαλες. Βεβαια εξαρταται και απο την ποιοτητα του τοιχου.

Το φοβόμουν, δεν με λες και ελαφρύ...
Θα ήταν λύση άραγε (και εφικτή) να στηριχτεί στον τοίχο αλλά 2 έξτρα σίδερα κάθετα να το στηρίζουν στο ταβάνι;

Χαράλαμπος
21-08-15, 14:03
Conan1982
Θα ήθελα, λοιπόν, να βάλω ένα μονόζυγο στον διάδρομο του σπιτιού ώστε να είναι πιο ψηλά και πιο ανοικτά.
Υπάρχουν μονόζυγα που να έχουν τόσο μήκος ώστε να μπορούν να στερεωθούν ή θα πρέπει να κάνω καμιά κατασκευή με κανά σιδερά;

Παλαιότερα, είχα βάλει σε διάδρομο του σπιτιού μου ένα μονόζυγο από αυτά που βεντουζάρουν στις κάσες της πόρτας (βέβαια παίζει ρόλο πόσο μεγάλο πλάτος έχει ο διάδρομος). Το είχα σφίξει αρκετά και ήταν πολύ γερό!!! Πάρε μέτρα και κάνε μία έρευνα αγοράς για μονόζυγο που να ανοίγει αρκετά. Αν δεν βρεις μπορείς να βιδώσεις μία ιδιοκατασκευή και στις δύο απέναντι μεριές του τοίχου και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, καθώς με αυτόν τον τρόπο υπάρχει κόντρα και είναι αδιανόητο να πέσει ο τοίχος. Ο Χριστόφορος προφανώς κατάλαβε το μονόζυγο που βιδώνει σε μία μεριά του τοίχου. Αυτό ναι, αν δεν είναι βιδωμένο σε τσιμεντένιο τοίχο είναι αρκετά επικίνδυνο!!!

alexandros1982
04-11-15, 18:20
καλημερα σας παιδια,
ειμαι καινουργιο μελος εδω στο φορουμ, θα ηθελα να μου λυσετε μια απορεια οποιος ξερει. Ασχολουμαι με το μονοζυγο καιρο τωρα και η απορεια μου ειναι η εξης. τι διαφορα εχει αν κανω ενα σετ των 30 ελξεων με τα 3 σετ των 10 ελξεων; η διαφορα εχει να κανει οτι στις 30 συνεχομενες ελξεις δουλευω πιο πολυ μυικη αντοχη ενω στο αλλο που ειναι μοιρασμενο σε σετ δουλευω πιο πολυ δυναμη και γραμμωση; Και αν ναι, στις 30 συνεχομενες ελξεις δεν αποκτω δυναμη και γραμμωση; καπου εχω μπερδευτει με αυτα το τι δουλευει το καθε ενα. Σας ευχαριστω πολυ ολους

Χαράλαμπος
04-11-15, 19:20
Είτε κάνεις 30 επαναλήψεις είτε 3 σετ x 10 επαναλήψεις είναι το ίδιο πράγμα, απλά στην πρώτη περίπτωση είναι σαν να μην κάνεις διάλειμμα.:green:

Κέρδη θα έχεις όπως και να 'χει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, εφ' όσον βγάζεις άνετα 30 επαναλήψεις, είναι να κρεμάς επάνω σου πρόσθετο βάρος και να βγάζεις π.χ. 3 σετ χ όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι κόπωσης. Έτσι, φημολογείται, ό,τι αποκτάς περισσότερη δύναμη και μυϊκή μάζα. Όχι ό,τι και με περισσότερες επαναλήψεις δεν θα αποκτήσεις μυϊκή μάζα αλλά σκέψου και το πρακτικό μέρος της υπόθεσης που είναι ο χρόνος.

billy89
04-11-15, 19:21
Καταρχάς τι εννοείς ότι ασχολείσαι με το μονόζυγο?

Κατά δεύτερον η γράμμωση (όπως και ο όγκος) είναι καθαρά θέμα διατροφής δεν αποκτάς γράμμωση με κάποια συγκεκριμένη άσκηση.

Κατά τρίτον όταν έχεις πρόοδο σε επαναλήψεις αυτομάτως γίνεσαι και πιο δυνατός όμως η "δύναμη" με την έννοια της αύξησης της επιβάρυνσης δουλεύεται σε πρωτόκολλα με πιο χαμηλές επαναλήψεις διότι είναι σχεδόν αδύνατον να έχεις πρόοδο σε επαναλήψεις από ένα σημείο και μετά ενώ είναι εφικτό να έχεις πρόοδο στην επιβάρυνση σε χαμηλές επαναλήψεις.

alexandros1982
04-11-15, 20:14
Καταρχάς τι εννοείς ότι ασχολείσαι με το μονόζυγο?

Κατά δεύτερον η γράμμωση (όπως και ο όγκος) είναι καθαρά θέμα διατροφής δεν αποκτάς γράμμωση με κάποια συγκεκριμένη άσκηση.

Κατά τρίτον όταν έχεις πρόοδο σε επαναλήψεις αυτομάτως γίνεσαι και πιο δυνατός όμως η "δύναμη" με την έννοια της αύξησης της επιβάρυνσης δουλεύεται σε πρωτόκολλα με πιο χαμηλές επαναλήψεις διότι είναι σχεδόν αδύνατον να έχεις πρόοδο σε επαναλήψεις από ένα σημείο και μετά ενώ είναι εφικτό να έχεις πρόοδο στην επιβάρυνση σε χαμηλές επαναλήψεις.

γεια σου billy89 ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην.
οταν λεω ασχολουμαι με το μονοζυγο εννοω οτι κανω μονοζυγο, εχω βαλει μια σωληνα και κανω ελξεις. Δεν κανω κολπα, muscle ups, στροφες κτλ απλα ελξεις κανω. και αυτο που ηθελα να μαθω ειναι τι δουλευει αν κανω 30 ελξεις συνεχομενες με το να κανω 3 σετ των 10 ελξεων πχ. αν δηλαδη εχει τις ιδιες προσαρμογες στο σωμα μου. Δηλαδη λενε απ οτι εχω ακουσει οτι αν κανεις βαρη και εχεις 2 λεπτα ξεκουραση αναμεσα στα σετ δουλευεις υπερτροφια πχ. αν εχεις 3 λεπτα ξεκουραση δουλευεις δυναμη. Απλα ηθελα να δω τι δουλευει στο μονοζυγο αν κανεις πχ 30 συνεχομενα με το να τα σπας σε σετ. συγνωμη αν σε κουρασα

alexandros1982
04-11-15, 20:15
Είτε κάνεις 30 επαναλήψεις είτε 3 σετ x 10 επαναλήψεις είναι το ίδιο πράγμα, απλά στην πρώτη περίπτωση είναι σαν να μην κάνεις διάλειμμα.:green:

Κέρδη θα έχεις όπως και να 'χει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, εφ' όσον βγάζεις άνετα 30 επαναλήψεις, είναι να κρεμάς επάνω σου πρόσθετο βάρος και να βγάζεις π.χ. 3 σετ χ όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι κόπωσης. Έτσι, φημολογείται, ό,τι αποκτάς περισσότερη δύναμη και μυϊκή μάζα. Όχι ό,τι και με περισσότερες επαναλήψεις δεν θα αποκτήσεις μυϊκή μάζα αλλά σκέψου και το πρακτικό μέρος της υπόθεσης που είναι ο χρόνος.

σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου Χαραλαμπε

alexandros1982
04-11-15, 20:20
γεια σου billy89 ευχαριστω για την απαντηση σου καταρχην.
οταν λεω ασχολουμαι με το μονοζυγο εννοω οτι κανω μονοζυγο, εχω βαλει μια σωληνα και κανω ελξεις. Δεν κανω κολπα, muscle ups, στροφες κτλ απλα ελξεις κανω. και αυτο που ηθελα να μαθω ειναι τι δουλευει αν κανω 30 ελξεις συνεχομενες με το να κανω 3 σετ των 10 ελξεων πχ. αν δηλαδη εχει τις ιδιες προσαρμογες στο σωμα μου. Δηλαδη λενε απ οτι εχω ακουσει οτι αν κανεις βαρη και εχεις 2 λεπτα ξεκουραση αναμεσα στα σετ δουλευεις υπερτροφια πχ. αν εχεις 3 λεπτα ξεκουραση δουλευεις δυναμη. Απλα ηθελα να δω τι δουλευει στο μονοζυγο αν κανεις πχ 30 συνεχομενα με το να τα σπας σε σετ. συγνωμη αν σε κουρασα

η να το θεσω πιο απλα, οτι οτι και αν κανω ειναι καλο δηλαδη ειτε κανει καποιος δηλαδη ενα σετ συνεχομενο οσο μπορεις η 3 σετ πχ εχεις ιδιες προσαρμογες στο σωμα σου; αυτο θα ηθελα να μαθω

alex13
14-11-15, 16:56
παιδες οταν κανω μονοζυγο βλεπω καποιες φορες οτι ο κορμος μου δε κατεβαινει καθετα αλλα παει λιγο δεξια αριστερα...μηπως θελει να κατεβαινω τελειως αργα και να ειμαι απολυτα σφιχτος?

aris1994
14-11-15, 21:12
προσπάθησε η αρνητική σου να είναι ελεγχόμενη και μην κλέβεις χρησιμοποιόντας μέση ή πόδια

https://www.youtube.com/watch?v=aL51AyAYcNU

Χρήστος Τριανταφύλλου
16-11-15, 02:16
η να το θεσω πιο απλα, οτι οτι και αν κανω ειναι καλο δηλαδη ειτε κανει καποιος δηλαδη ενα σετ συνεχομενο οσο μπορεις η 3 σετ πχ εχεις ιδιες προσαρμογες στο σωμα σου; αυτο θα ηθελα να μαθω
Αφου σου απαντησε καθαρα πριν ο Χαραλαμπος!



Κέρδη θα έχεις όπως και να 'χει. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, εφ' όσον βγάζεις άνετα 30 επαναλήψεις, είναι να κρεμάς επάνω σου πρόσθετο βάρος και να βγάζεις π.χ. 3 σετ χ όσες επαναλήψεις μπορείς μέχρι κόπωσης. Έτσι, φημολογείται, ό,τι αποκτάς περισσότερη δύναμη και μυϊκή μάζα. Όχι ό,τι και με περισσότερες επαναλήψεις δεν θα αποκτήσεις μυϊκή μάζα αλλά σκέψου και το πρακτικό μέρος της υπόθεσης που είναι ο χρόνος.

spyros Bodybuilding
15-01-16, 02:13
Σκέφτομαι να πάρω και εγώ ένα μονόζυγο για το σπίτι. Το θέμα είναι να πάρω μονόζυγο πόρτας ή τοίχου; Ποιο είναι καλύτερο και γιατί.

Χαράλαμπος
15-01-16, 11:43
Το μονόζυγο τοίχου θα σε βολέψει σίγουρα περισσότερο ως προς το άνοιγμα των λαβών σε αντίθεση με το μονόζυγο πόρτας που περιορίζει το εύρος του ανοίγματος το κάσωμα της πόρτας. Μπορείς, επίσης, να το τοποθετήσεις ακόμα ψηλότερα στο ύψος που σε βολεύει. Απλά θέλει πολύ προσοχή ο τρόπος που θα πακτωθεί στον τοίχο ώστε να μην υπάρξει κανένα απρόοπτο.

spyros Bodybuilding
15-01-16, 14:50
Το μονόζυγο τοίχου θα σε βολέψει σίγουρα περισσότερο ως προς το άνοιγμα των λαβών σε αντίθεση με το μονόζυγο πόρτας που περιορίζει το εύρος του ανοίγματος το κάσωμα της πόρτας. Μπορείς, επίσης, να το τοποθετήσεις ακόμα ψηλότερα στο ύψος που σε βολεύει. Απλά θέλει πολύ προσοχή ο τρόπος που θα πακτωθεί στον τοίχο ώστε να μην υπάρξει κανένα απρόοπτο.

Αυτό το απρόοπτο φοβάμαι και εγώ. Διάβασα λίγες σελίδες πίσω ότι σε έναν του έπεσε ο τοίχος. Μήπως υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να "καρφωθεί" στον τοίχο το μονόζυγο;

Χαράλαμπος
15-01-16, 16:38
Το κυριότερο έχει να κάνει με τη στιβαρότητα του τοίχου. Μπορείς να βιδώσεις πρώτα μία μεγάλη σανίδα στον τοίχο και επάνω στη σανίδα και τον τοίχο το μονόζυγο για επιπλέον στιβαρότητα. Δες τη φωτογραφία να πάρεις μία ιδεα τι εννοώ...

101153

Χαράλαμπος
21-01-16, 15:21
Σήμερα έπεσε το μάτι μου σε ένα μονόζυγο (από αυτά που τοποθετούνται εύκολα στην πόρτα χωρίς σφίξιμο) το οποίο διαθέτει και αποσπώμενες ειδικές λαβές για δίζυγο!!!

http://www.amazon.com/Shamrock-Triple-Pullup-Suspension-Door/dp/B0093T6R4C/ref=pd_sim_sbs_200_24?ie=UTF8&dpID=41OF1B-tERL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR135%2C160_&refRID=1FX7JC3RT5XD1C0NXW7B


https://www.youtube.com/watch?v=r2R2bjLq6yo


https://www.youtube.com/watch?v=RkfULaOeJZk

πάνος21
20-06-16, 05:51
To έχω εδώ και ένα 10μερο. (Iron Gym)
Μπαίνει/βγαίνει σε 1" κυριολεκτικά, οπότε το βγάζεις με το που τελειώσεις αμέσως.
Εγώ είμαι 85 κιλά και στηρίζεται μια χαρά, ένας φίλος που είναι 95 κιλά και το δοκίμασε έκανε κι αυτός μια χαρά, χωρίς κανένα πρόβλημα, είναι πολύ σταθερό. Μου αρέσει γιατί έχει και ουσιαστικά 3 λαβές. Μία κλειστή, μία ανοικτή και μία μπροστά κάθετα για Pull-Ups.
http://www.youtube.com/watch?v=vUer2TdHeZo
Χρήσιμο και για πουσ-απς όταν το ακουμπάς κάτω, ώστε να κρατάς τις λαβές του και όχι να ακουμπάς στο πάτωμα.
Προσωπικά είναι από τις καλύτερες αγορές μου, το πήρα 18.5 ευρώ (προσφορά) από το bodybuildingclub που έχει όργανα/συμπληρώματα στην Πάτρα. Έχει και αλλού νομίζω.

στο βιντεο εδω στο 0 :40 τι γυμναζει πιο πολυ με αυτη την ασκηση?

Feth
20-06-16, 10:10
στο βιντεο εδω στο 0 :40 τι γυμναζει πιο πολυ με αυτη την ασκηση?


Κυριως lats και σε εναν βαθμο χτυπάει δικέφαλος/πήχης/πισω δελτοειδης/rhomboids

Το αν θα πάρει περισσοτερο φορτιο η πλάτη σε σχεση με τον δικέφαλο εξαρταται αποκλειστικα απο την εκτέλεση της ασκησης, ενα λάθος που βλέπω συχνα ειναι να φερνουν τους αγκώνες τελείως μπροστα λες και κανουν chin up οπου εκει θα εμπλακεί σε μεγαλυτερο βαθμο ο δικέφαλος.
Απλά φέρνε τους αγκώνες στα πλάγια, να ειναι οριζοντια με το σώμα σου και εκτελεσε.

arnold94
12-12-16, 11:44
παιδες ηθελα να ρωτησω κατι στο μονοζυγο για τη λαβη.. αν κανω pull ups, με το ενα χερι να κοιταει μπροστα και το αλλο εμενα εχει καποιο οφελος αυτη η ασκηση;η να κανω τη κλασσικη που κοιταζουν και τα δυο χερια μπροστα;

Eggbo
12-12-16, 20:50
Σε ανοιχτη λαβη αυτο που λες δε γινετε...δεν το χω δει πουθενα. Σε κλειστη λαβη ποιανει διαφορετικα σημεια αυτο που λες, οποτε ποιο το οφελος?

DimBigGr
08-02-17, 00:23
Το έχω και εγώ μέσα στο πρόγραμμα. Κάνει ένας φίλος μου και έχει φτιάξει ένα πολύ δυνατό σώμα. Αυτό που μου έχει πει, είναι ότι πρέπει να προσέχω για να μην τραυματιστούν οι ώμοι.

Χρήστος Τριανταφύλλου
08-02-17, 11:59
Στο Gym που παω τωρα μου λειπει πολυ το συγκεκριμενο μονοζυγο με υποβοηθηση.
Καλες οι τροχαλιες αλλα μονοζυγο δεν ειναι.

113492