PDA

Επιστροφή στο Forum : Mερική ρήξη πρόσθιου χιαστού και γυμναστήριο



nick8
08-12-13, 07:17
Γεια σας παιδιά,είμαι 18 χρονών, έχω αρχίσει εδώ και 2 μήνες την γυμναστική και τώρα σκέφτομαι να περάσω στο επόμενο επίπεδο και να εντάξω στο πρόγραμμα μου άρσεις θανάτου και squats καθώς αυτές οι ασκήσεις θεωρούνται βασικές, το μόνο πράγμα που με φοβίζει είναι η μερική ρήξη πρόσθιου χιαστού που έχω πάθει και δεν έχω κάνει εγχείρηση, καθώς και το ότι έχω ακούσει ότι με αυτά τα είδη ασκήσεων υπάρχει η πιθανότητα να στερήσω από τον εαυτό μου να πάρει ακόμα κάποιο ύψος. Τί έχετε να μου προτείνετε?

Polyneikos
08-01-14, 10:29
Σχετικά με την ρήξη προσθιου χιαστου τί εχεις κανει;;

nick8
12-01-14, 20:21
το μόνο που έχω κάνει είναι η ενδυνάμωση του τετρακέφαλου ,με αποτέλεσμα να έχω φτάσει το πόδι σχεδόν στο επίπεδο που βρίσκεται και το άλλο.

MindOverMatter
12-01-14, 20:31
Πριν από πόσο καιρό είχε γίνει η μερική ρήξη και ποιά είναι τα συμπτώματα τώρα?

nick8
14-01-14, 21:23
πρόπερυσι το καλοκαίρι (2012) έπαθα την ρήξη, μπορώ τρέχω κάνω τα πάντα (με κάποιες ενοχλήσεις παροδικά που πιθανόν οφείλονται στην αλλαγή του καιρού) εκτός από αθλήματα και αποφεύγω τα άλματα, τώρα όμως που θέλω να κάνω πιο σοβαρή γυμναστική φοβάμαι μην επιβαρύνω το γόνατο, κάθως το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το γεγονός ότι μου κουνιέται το γόνατο.Θα ήθελα να σας ενημερώσω επίσης πως μπορώ και κάνω πρέσα (αυτή που κάθεσαι σε 90 μοίρες γονία) με 180 κιλά.

Χρήστος Τριανταφύλλου
14-01-14, 22:37
Σχετικα με προβλημα στον χιαστο ,αυτο που θελει περισσοτερο προσοχη ειναι μηπως ''φυγει'' το κατω μερος του ποδιου απο το γονατο κ κατω.
Οπως λες κ εσυ οχι αλματα κ γενικα αθληματα οπως το μπασκετ κ ποδοσφαιρο που εχουν κραδασμους κ επιβαρυνση στις τοποθετησεις του γονατου.
Παντως απο θεμα πονου εγω προσωπικα κ απο οσους εχω ακουσει δεν εχουν ιδιαιτερο προβλημα ,αυτοι οι μηνισκοι ειναι διαολια!:tongue:
Με ενδυναμωση του τετρακεφαλου η στηριξη θα ειναι καλυτερη.

MindOverMatter
14-01-14, 23:03
πρόπερυσι το καλοκαίρι (2012) έπαθα την ρήξη, μπορώ τρέχω κάνω τα πάντα (με κάποιες ενοχλήσεις παροδικά που πιθανόν οφείλονται στην αλλαγή του καιρού) εκτός από αθλήματα και αποφεύγω τα άλματα, τώρα όμως που θέλω να κάνω πιο σοβαρή γυμναστική φοβάμαι μην επιβαρύνω το γόνατο, κάθως το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το γεγονός ότι μου κουνιέται το γόνατο.Θα ήθελα να σας ενημερώσω επίσης πως μπορώ και κάνω πρέσα (αυτή που κάθεσαι σε 90 μοίρες γονία) με 180 κιλά.

Μερική ρήξη χιαστού, μετά από 1.5 χρόνο θα έπρεπε να έχει πλήρως ολοκληρώσει την διαδικασία επούλωσης και να μην έχεις κανέναν περιορισμό στην δραστηριότητα.

Αν έχεις ακόμα ενοχλήσεις και αστάθεια στην άρθρωση ("μου κουνιέται το γόνατο") θα σου πρότεινα να πας σε έναν αθλητίατρο να το αξιολογήσει.