PDA

Επιστροφή στο Forum : Πόνος στον αγκωνα



KIRILEEE
15-12-13, 19:43
Εδω και μερικες μερες με ποναει ο αγκωνας στο κατω μερος.Οι διατασεις μου ειναι αρκετες.Ποναει οταν το χερι βρισκεται σε ορθη γωνια και αμβλεια.Οταν ειναι τεντωμενο ή κλειστο δεν ποναει.Κάνω κυριως μονοζυγο, και γενικα ασκησεις χωρις βαρη(καμψεις με διαφορες λαβες).Οποιος μπορει να βοηθησει,θα το εκτιμουσα πολυ.

johny_8
15-12-13, 21:09
εχω παρόμοιο θέμα. αυτο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις ενα νάρθηκα κ να μην κανεις καμία άσκηση που σε ενοχλεί. Αν δε περάσει γιατρό φυσιοθεραπεία πιθανόν κ λοιπά. φλεγμονή έχεις; βάλε μια φώτο αγκώνα κ σημάδε ψε που πονας

The-Coach
15-12-13, 22:36
Εδω και μερικες μερες με ποναει ο αγκωνας στο κατω μερος.Οι διατασεις μου ειναι αρκετες.Ποναει οταν το χερι βρισκεται σε ορθη γωνια και αμβλεια.Οταν ειναι τεντωμενο ή κλειστο δεν ποναει.Κάνω κυριως μονοζυγο, και γενικα ασκησεις χωρις βαρη(καμψεις με διαφορες λαβες).Οποιος μπορει να βοηθησει,θα το εκτιμουσα πολυ.

Τενοντιτιδα το πιθανοτερο..(αν ο πονος ηρεμει μετα το ζεσταμα) αν και η περιγραφη που δινεις δεν ειναι απολυτα σαφης.
Γιατι δεν επισκεπτεσαι εναν ορθοπεδικο η φυσικοθεραπευτη? Αλλιως οποσδηποτε αποχη απο προπονηση ασκησεων οπου συμμετεχεη η καμψη των ανω ακρων.

Απο την εμπειρια μου θα μπορουσα να προτεινω πολλα περισσότερα, αλλα ο καθενας στον τομεα του.

TRIANTAFYLLOU
16-12-13, 00:47
ο πόνος στον αγκώνα δεν είναι καλό , θα με πείς ποιός πόνος είναι καλό? υπάρχουν πόνοι μυικοι που με λίγη προσοχή και ξεκούραση περνάνε και εγω πιστεύω ότι η ζημιά έγινε επειδη ακριβως δεν κάνεις προπόνηση σωστη και ορθολογικη με βάρη , όχι πως στην προπόνηση με βάρη δεν το παθαίνεις αν δεν γινετε σωστο ζέσταμα
κατ αρχήν οι αθώες προπονήσεις χωρίς βάρη όπως πχ το μονόζυγο επειδη σηκώνουμε κατευθείαν το βάρος του σώματος επιβαρύνουν τις κλειδώσεις , απο την άλλη οι κάμψεις "με διάφορες λαβές " όπως αναφέρεις στρεσάρουν επικίνδυνα τις κλειδώσεις και εκεί έγινε η ζημια και αν γίνει η ζημιά όσο ζέσταμα και να κάνεις την φόλα την άρπαξες
τωρα θέλει τακτικα πάγο και ξεκούραση η ενεργητική ξεκούραση χρησιμοποιώντας ασκήσεις χωρίς μεγάλη επιβάρυνση και το σημαντικότερο να μην μας δίνουν ενόχληση η πόνο κατα την εκτέλεση , γιατι αν πονάνε στην εκτέλεση ενω είμαστε ζεστοί μετα βράσε όρυζα που λένε

αν είναι σε αρχικό στάδιο που πιστεύω ότι είναι θα αναρώσει αν και θέλει χρονο , αλλα αν πάμε γυρεύοντας γιατι πχ δεν θέλουμε να χαλάσουμε την φόρμα μας , θα την χαλάσουμε γιατι θα φτάσουμε σε σημείο να μην μπορούμε να κάνουμε τίποτε , γιατι τα χερια και αγκώνες συμμετέχουν παντού

morbit_killer
16-12-13, 16:54
Εδω και μερικες μερες με ποναει ο αγκωνας στο κατω μερος.Οι διατασεις μου ειναι αρκετες.Ποναει οταν το χερι βρισκεται σε ορθη γωνια και αμβλεια.Οταν ειναι τεντωμενο ή κλειστο δεν ποναει.Κάνω κυριως μονοζυγο, και γενικα ασκησεις χωρις βαρη(καμψεις με διαφορες λαβες).Οποιος μπορει να βοηθησει,θα το εκτιμουσα πολυ.

θα βάλεις αλοιφή roiplon η miniflam στο σημείο που σε ενοχλεί τουλάχιστο για τρείς με τέσσερις φορές την ημέρα , θα πάρεις ψευδάργυρο 22mg και κολαγόνο απο το φαρμακείο και θα δείς διαφορά !!

antonispowerlift
16-12-13, 22:39
μην κανεις γυμναστικη για μια βδομαδα και βαζε παγο στον αγκωνα σου οσο πιο συχνα μπορεις.επισης μην αμελεις το καλο ζεσταμα και την προθερμανση

TRIANTAFYLLOU
17-12-13, 02:02
πολλες φορες οι αλοιφες δεν κάνουν απολύτως τίποτε , αν το πρόβλημα είναι βαθεια καμία αλοιφη δεν μπορει να δράσει , ο πάγος η ξεκούραση το καλο ζέσταμα είναι τα καλύτερα , ακόμα και κάποια συστατικα η σκευάσματα , όπως πχ και η γλυκοσαμίνη χονδροιτίνη η κολαγόνο , έχουν περισσότερο δράση προληπτική παρα θεραπευτική η δρούν μακροπρόθεσμα και ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος

Tigeras
17-02-14, 12:51
Υποψιάζομαι ότι έχω κάτι παρόμοιο:P.Γενικά πρέπει κανείς να περάσει πρώτα και απο ορθοπεδικό ή κατευθείαν φυσικοθεραπευτή?Δεδομένου ότι και οι περισσότεροι ορθοπεδικοί σε στέλνουν τελικά σε φυσικοθεραπεία:P

kazos_GR
05-04-14, 21:39
γραφω εδω μην ανοιγω αλλο θεμα!..
εχει εδω και κανα διμηνο με ποναει ο αριστερος αγκωνας (ΜΟΝΟ σε γαλικες πιεσης με μπαρα ΚΑΙ σε εκτασεις επανω απο το κεφαλι με ενα χερι..) δεν με ποναει γενικα σε αλλες ασκησης .. πχ στο σχοινη δεν με ποναει ..:unsure:

NikosSav
05-04-14, 22:21
Νομίζω παίζει ρόλο σε πόσο μεγάλη γωνία βρίσκετε ο αγκώνας. Όσο πιο πολύ πλησιάζει προς το κεφάλι θα σε πονάει λιγότερο . Μπορείς να "παίξεις" με τον πάγκο , πχ προσπάθησε να τον κάνεις επικλινή και να έχεις τον αγκώνα σε ορθή με το πάτωμα. Αν και θα σου συνιστούσα να μην κάνεις για αρκετό καιρό συνεχόμενα γαλλικές γιατί συνήθως κάτι τέτοιο γίνεται , ειδικά με πολλά κιλά.

kazos_GR
05-04-14, 22:38
λες να φταινε τα κιλα?? γαλικες κανω με 48 κιλα... και ενα ενα χερι 22 κιλα..:unsure: τεσπα θα τα κοψω λιγο καιρο θα κανω μονο τροχαλια..

NikosSav
05-04-14, 22:58
Για μένα τα κιλά αυτά είναι πάρα πολλά αλλά για σένα δεν ξέρω επειδή δεν σε γνωρίζω. Πιστεύω μόνο καλό θα σου κάνει κάποια αποχή από τη συγκεκριμένη άσκηση αφού πονάς κιόλας . Πάντως μπορείς να δοκιμάσεις και τον πάγκο που σου είπα αν σου αρέσει τόσο η άσκηση