PDA

Επιστροφή στο Forum : Ben Pakulski MI40



Mikekan
27-12-13, 19:54
Είναι το πρόγραμμα γυμναστικής του Ben Pakulski. Πολλοί ορκίζονται σε αυτό.

Το έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς? Τι γνώμη έχετε?

http://www.benpakulski.com/mi40/welcome-special-offer

No Fear
27-12-13, 21:12
Το τσεκαριζα και εγω αυτες τις ημερες αλλα δεν το εχω δει ολο ακομα.
Φαινεται ενδιαφερον αλλα ισως χρειαζεται σε μερικες ασκησεις να εχεις καποιον να σε βοηθαει ή τουλαχιστον να εχει τον νου του.

sAVAZz
27-12-13, 21:27
free το δινει η με discount?

Numerouno
27-12-13, 21:58
Πραγματικα δουλευει. Το 80% της φιλοσοφιας μου, βασιζοταν/βασιζεται στο MI40 του Pakulski με μερικες παραλλαγες. Imo, το καλυτερο προγραμμα, που κυκλοφορει στο διαδικτυο

leftis
27-12-13, 22:08
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πληρώσει κανείς για πρόγραμμα γυμναστικής ειδικά όταν, ότι χρειάζεσαι υπάρχει ήδη στο νετ δωρεάν.
Επίσης απ'όσο έχω δεί, ο Ben είναι ένας κλασσικός bro. Δεν έχει καμια τρομερή γνώση που να δικαιολογεί το οτί πουλάει δικό του πρόγραμμα, όταν άτομα όπως ο layne norton έχουν βγάλει τα δικά τους δωρεάν.

Αυτό σαφώς δεν σημαίνει ότι το πρόγραμμα του είναι κακό, γιατί δεν το έχω δει. (πρέπει να πληρώσεις για να το δείς). Τι φιλοσοφίας είναι?

Numerouno
27-12-13, 22:11
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να πληρώσει κανείς για πρόγραμμα γυμναστικής ειδικά όταν, ότι χρειάζεσαι υπάρχει ήδη στο νετ δωρεάν.
Επίσης απ'όσο έχω δεί, ο Ben είναι ένας κλασσικός bro. Δεν έχει καμια τρομερή γνώση που να δικαιολογεί το οτί πουλάει δικό του πρόγραμμα, όταν άτομα όπως ο layne norton έχουν βγάλει τα δικά τους δωρεάν.

Αυτό σαφώς δεν σημαίνει ότι το πρόγραμμα του είναι κακό, γιατί δεν το έχω δει. (πρέπει να πληρώσεις για να το δείς). Τι φιλοσοφίας είναι?



Bro o Ben Pakulski; :shock: :unsure: . Φιλε μου, πραγματικα, αν δεν διαβασεις αυτα που γραφει, δεν μπροεις να καταλαβεις.

Y.Γ. Ο ανθρωπος τα εχει σπουδασει αυτα που λεει.

leftis
27-12-13, 22:20
Bro o Ben Pakulski; :shock: :unsure: . Φιλε μου, πραγματικα, αν δεν διαβασεις αυτα που γραφει, δεν μπροεις να καταλαβεις.

Y.Γ. Ο ανθρωπος τα εχει σπουδασει αυτα που λεει.

Bachelors έχει στην κινησιολογία. Δεν είναι και guru :turtle:
Ξαναλέω, δεν υπαινίσσομαι ότι είναι κακό το πρόγραμμα του μιας και δεν το έχω δεί, απλά δεν βρίσκω το λόγο να πληρώσει κάποιος. Ότι θέλει, το βρίσκει στο νετ δωρεάν.

Numerouno
27-12-13, 22:28
Bachelors έχει στην κινησιολογία. Δεν είναι και guru :turtle:
Ξαναλέω, δεν υπαινίσσομαι ότι είναι κακό το πρόγραμμα του μιας και δεν το έχω δεί, απλά δεν βρίσκω το λόγο να πληρώσει κάποιος. Ότι θέλει, το βρίσκει στο νετ δωρεάν.


Τωρα συμφωνουμε :clap:

ArgoSixna
27-12-13, 22:48
Παρακαλω! Φοβερο προγραμμα , ο τυπος σε μαθαινει να γυμναζεσαι.

Εχω το dvd και ολες τις σημειωσεις του. Οτι θελετε με ρωτατε!

ska
28-12-13, 00:36
To NOS που γραφει διπλα απο τις ασκησεις τι σημαινει?

sAVAZz
28-12-13, 00:49
drop set

Mikekan
28-12-13, 23:15
Το κατέβασα παιδιά, φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον. Αύριο στη προπόνηση στήθους θα προσπαθήσω να εφαρμόσω κάποια από τα tips που προτείνει. :thumbup:

Χριστοφορος123
29-12-13, 01:41
Ανεφερε αν θες τα tips..

Mikekan
29-12-13, 06:38
Καταρχάς να πω ότι το πρόγραμμα έχει πάρα πολύ υλικό, είναι σχεδόν 20 Pdf βιβλία και άλλα τόσα video. Χτες παρακολούθησα μόνο τα video για στήθος τα οποία είναι μία ώρα.

Εν συντομία, μιλάει για σετ των 40 δευτερολέπτων με 40 δευτερόλεπτα ξεκούραση και εξηγεί για ποιο λόγο πρέπει να διαρκούν τόσο. 1 δευτερόλεπτο θετική, 4 αρνητική σε κάθε εκτέλεση και 8 επαναλήψεις άρα 40 δευτερόλεπτα. 3-4 σετ και στο τέλος άλλο ένα drop set σε failure όπου όπως αναφέρει εκεί μεγαλώνεις. Στο πάγκο λέει ότι για να απομονώσεις το στήθος πρέπει τα χέρια σου εκτός από το να σπρώχνουν το βάρος να έχεις και μία δύναμη που τείνει να τα φέρει προς το κέντρο, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Στα flyes λέει ότι από τη μέση της κίνησης και προς τα πάνω τα χέρια πρέπει να είναι τελείως τεντωμένα με λοκαρισμένο τον αγκώνα έως ότου συναντηθούν στο τέλος της κίνησης. Και πολλά άλλα, καλό είναι να το παρακολουθήσει κάποιος. Αν ψάξετε στο νετ θα το βρείτε.

Numerouno
29-12-13, 08:22
Καταρχάς να πω ότι το πρόγραμμα έχει πάρα πολύ υλικό, είναι σχεδόν 20 Pdf βιβλία και άλλα τόσα video. Χτες παρακολούθησα μόνο τα video για στήθος τα οποία είναι μία ώρα.

Εν συντομία, μιλάει για σετ των 40 δευτερολέπτων με 40 δευτερόλεπτα ξεκούραση και εξηγεί για ποιο λόγο πρέπει να διαρκούν τόσο. 1 δευτερόλεπτο θετική, 4 αρνητική σε κάθε εκτέλεση και 8 επαναλήψεις άρα 40 δευτερόλεπτα. 3-4 σετ και στο τέλος άλλο ένα drop set σε failure όπου όπως αναφέρει εκεί μεγαλώνεις. Στο πάγκο λέει ότι για να απομονώσεις το στήθος πρέπει τα χέρια σου εκτός από το να σπρώχνουν το βάρος να έχεις και μία δύναμη που τείνει να τα φέρει προς το κέντρο, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Στα flyes λέει ότι από τη μέση της κίνησης και προς τα πάνω τα χέρια πρέπει να είναι τελείως τεντωμένα με λοκαρισμένο τον αγκώνα έως ότου συναντηθούν στο τέλος της κίνησης. Και πολλά άλλα, καλό είναι να το παρακολουθήσει κάποιος. Αν ψάξετε στο νετ θα το βρείτε.

Μπραβο Μαικ, ανεφερες ολα τα key points!

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

Mikekan
29-12-13, 14:08
Έχουν απίστευτο όγκο πληροφορίας τα video. Έτσι οπως τα βλέπω τη προηγούμενη μέρα απο κάθε προπόνηση θα βλέπω τα video της συγκεκριμένης μυικής ομάδας. Θα το πάω έτσι για κανά μήνα, για να τα εμπεδώσω.

Σήμερα προσπάθησα να εφαρμώσω κάποια απο τα tips για στήθος, πρώτη φορα είδα τέτοιο πρήξιμο αλλα και να μην πιάνομαι καθόλου στον ώμο, εστίαζα καλύτερα στο στήθος. Να δούμε...

billy89
29-12-13, 15:20
Χμμμ το κατέβασα κι εγώ, φαίνεται πολύ αναλυτικό... Θα κάνω κι εγώ αυτό που λες με τα βίντεο της επόμενης μέρας και θα γράφω εδώ τυχόν απορίες!:green:

No Fear
29-12-13, 21:19
Και εγω αυτα που ανεφερες Μιχαλη εχω μελετησει εως τωρα.Θελω να δω και ολα τα υπολοιπα και να το τρεξω αν μπορεσω μετα τις γιορτες.
Και μονο που ειπες πως δεν σε πιανουν οι ωμοι το βρισκω πολυ θετικο για εμενα!!!

The_Majesty
29-12-13, 23:34
Από που μπορούμε να το κατεβάσουμε παιδιά;

leftis
30-12-13, 17:34
Από που μπορούμε να το κατεβάσουμε παιδιά;

θα ήθελα και εγώ ένα λινκ αν είναι εύκολο, γιατί διαβάζω καλά λόγια για το συγκεκριμένο.

billy89
30-12-13, 18:30
Ψάξτε το στο kick ass torrents υπάρχει.

vaggan
30-12-13, 21:28
Καταρχάς να πω ότι το πρόγραμμα έχει πάρα πολύ υλικό, είναι σχεδόν 20 Pdf βιβλία και άλλα τόσα video. Χτες παρακολούθησα μόνο τα video για στήθος τα οποία είναι μία ώρα.

Εν συντομία, μιλάει για σετ των 40 δευτερολέπτων με 40 δευτερόλεπτα ξεκούραση και εξηγεί για ποιο λόγο πρέπει να διαρκούν τόσο. 1 δευτερόλεπτο θετική, 4 αρνητική σε κάθε εκτέλεση και 8 επαναλήψεις άρα 40 δευτερόλεπτα. 3-4 σετ και στο τέλος άλλο ένα drop set σε failure όπου όπως αναφέρει εκεί μεγαλώνεις. Στο πάγκο λέει ότι για να απομονώσεις το στήθος πρέπει τα χέρια σου εκτός από το να σπρώχνουν το βάρος να έχεις και μία δύναμη που τείνει να τα φέρει προς το κέντρο, δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός. Στα flyes λέει ότι από τη μέση της κίνησης και προς τα πάνω τα χέρια πρέπει να είναι τελείως τεντωμένα με λοκαρισμένο τον αγκώνα έως ότου συναντηθούν στο τέλος της κίνησης. Και πολλά άλλα, καλό είναι να το παρακολουθήσει κάποιος. Αν ψάξετε στο νετ θα το βρείτε.χωρις φαρμακα αυτα τα προγραμματα δεν βγαινουν ουτε για αστειο 40 δευτερα αν κανεις ενα σετ σκληρα δεν προλαβαινεις να αναλαβεις

ArgoSixna
30-12-13, 23:26
Eγω σε 37 λεπτα εβγαζα την προπονηση πλατης , και μπορω να πω οτι δεν παιζω αστεια κιλα στο γυμναστηριο :welcome::welcome: και σιγα τα "φαρμακα" που εχω παρει!

The_Majesty
30-12-13, 23:45
Σκέφτομαι να το αρχισω κανονικά το πρόγραμμα με τα φαγητά και όλα. Απλά θα ήθελα να ρωτήσω,για χάσιμο κιλών προτειμούμε τροφές με υδατάνθρακες ή χωρίς υδατάνθρακες;

ArgoSixna
30-12-13, 23:51
Για χασιμο κιλων τρωμε κατω απο θερμιδες συντηρησης . Ειτε φας πρωτεινη λιπαρα υδατανθρακα αυτο που μετραει ειναι οι τελικες ημερησιες θερμιδες. Απλα αν φας σοκολατα μονο ναι μεν θα εχεις απωλεια κιλων αλλα ξεχνας τους μυες! Γι αυτο βαζεις πρωτα πρωτεινη λιπαρα και οτι περισεψει υδατανθρακα! :thumbup:

Τον υδατανθρακα τον χρειαζεσαι πριν την προπονηση για ενεργεια και μετα την προπονηση για αναπληρωση του γλυκογονου. Τις αλλες ωρες ειναι ψιλοαχρηστος οπως και τις οφφ μερες

The_Majesty
31-12-13, 00:08
Εγώ τώρα που είμαι 1.85 92 κιλά έχω θερμίδες συντήρησης 3000 ςτσι;

ArgoSixna
31-12-13, 00:10
Aνοιξε αλλο θεμα και κανε αναφορα στα σχολια μας για να τα μεταφερει εκει ο moderator , δεν εχουνε καμια σχεση με αυτο εδω....

The_Majesty
31-12-13, 00:16
Δν πιστεύω χρειάζεται ολόκληρο θέμα για ένα σχόλιο πιστεύω. Πάντως σκοπεύω να το αρχίσω απο την αρχή το πρόγραμμα με τις 7 μέρες αποτοξίνωσης και μετά με τα επόμενα στάδια

billy89
31-12-13, 00:26
Είδα τα βιντεάκια της πλάτης πριν τη σημερινή προπόνηση. Θα σχολιάσω με επιφύλαξη γιατί δεν έχω δει τις υπόλοιπες μυικές ομάδες.

Προσωπικά δε με ικανοποίησε. Εξηγούμαι:

Τα tips που δίνει και γενικότερα η βασική του επιδίωξη είναι ο αποδέκτης των βίντεο να πετύχει το πολυπόθητο muscle and mind connection. Δηλαδή στην ουσία προσπαθεί να καθοδηγήσει έναν αρχάριο να μάθει να εκτελεί τις ασκήσεις έτσι ώστε να γυμνάζει αυτό που πραγματικά θέλει να γυμνάσει. Από αυτή την άποψη είναι χρήσιμο, για αρχάριους επαναλαμβάνω, ώστε με κάποιες μικρές μετατροπές στην εκτέλεση να βρουν μια ώρα αρχύτερα τη σύνδεση μυαλού - μυών. Φυσικά όποιος ασχολείται ξέρει ότι αυτό είναι καθαρά προσωπική υπόθεση του καθενός, δηλαδή αποκτάται με την εμπειρία και δεν μεταφέρεται με τα λόγια.

Αν όμως έχεις ήδη το muscle and mind connection - δηλαδή ασχολείσαι ένα σεβαστό χρονικό διάστημα, δε βλέπω τι άλλο μπορεί να σου προσφέρει. Τις ασκήσεις δε μας λέει γιατί τις επέλεξε, απλά λέει ότι βρήκε τις "40 καλύτερες". Για μένα δεν υπάρχουν "καλύτερες" εκτός από τις βασικές, απλά διαφορετικές γωνίες να χτυπήσεις μια μυική ομάδα.

Επιπλέον, και χωρίς να θέλω να το παίξω φωστήρας παντογνώστης πιστεύω ότι τα περισσότερα από τα τιπς θα τα έδινα και εγώ - και οι περισσότεροι από δω μέσα που ασχολούνται σοβαρά και για καιρό - σε έναν αρχάριο φίλο μου που τώρα ξεκινάει. Να πω ένα παράδειγμα: έλξεις πλάτης με κλειστή ανάποδη λαβή. "Μην κλέβεις γέρνοντας πολύ πίσω, κράτα το στήθος ψηλά, την πλάτη ίσα και το πιγούνι πάνω, οι αγκώνες πίσω από το σώμα". Οκ.

Αυτό που τελικά βλέπω είναι δύο bros να κάνουν προπόνηση. Και μιλάμε τώρα για βιντεάκια που τα πουλάει δε τα χαρίζει. Από τη στιγμή που ζητάει λεφτά θα περίμενα μια πιο προσεγμένη δουλειά, με επεξηγήσεις - ποιος μυς κάνει τι και γιατί, τι πιάνουμε με κάθε άσκηση κλπ. Έτσι θα μπορούσε να κάνει επίδειξη και των πτυχίων του στην κινησιολογία.

Αυτά με επιφύλαξη, θα επανέλθω αφού τα δω όλα.

ArgoSixna
31-12-13, 00:31
Στα βιντεο δειχνει τις ασκησεις , οι προπονησεις ειναι μοιρασμενες και μελετημενες αλλιως στο ημερολογιο.

Δεν κανεις δηλαδη μονο αυτα που δειχνει στο βιντεο μια φορα καθε εβδομαδα.

ΔΕΝ ειναι για αρχαριους , δεν ξερω αν το εγραψε καποιος προηγουμενος και μπερδευτηκες!:welcome:

billy89
31-12-13, 00:37
Δε λέω ότι το ίδιο το πρόγραμμα είναι για αρχάριους, λέω ότι οι επεξηγήσεις του στα βίντεο δε με ικανοποιούν.

Grigoris Tsiaousis
31-12-13, 13:41
Ρε παιδια εγω αυτο το NOS δεν καταλαβα.. Λεει οτι ας πουμε κανουμε 4 σετ κανονικα και μετα στο πεμπτο NOS και κατεβαζουμε το 20% των κιλων που καναμε στο 4ο σετ.. Αλλα για ποσα σετ κανουμε ΝOS;; Για 4;;;
Και επισης στο NUTRITION MANUAL που λεει για την growth ormone λεει να κραταμε την ινσουλινη και τους υδατανθρακες χαμηλα(στα 10 γρ). Λιγα δεν ειναι τα 10 γρ;;;

Grigoris Tsiaousis
31-12-13, 14:58
Επισης εκει που υπολογιζουμε το ANABOLIC NUMBER το τελικο αποτελεσμα σε τι μοναδα μετριεται;; Επειδη μετα θελει να βρουμε και την ποσοτητα πρωτεινης που χρειαζομαστε κτλ

billy89
06-01-14, 19:55
Αυτά με επιφύλαξη, θα επανέλθω αφού τα δω όλα.

Τα παίρνω πίσω τα παραπάνω, πολύ καλύτερη δουλειά στα βίντεο των υπολοίπων μυικών ομάδων. Ενδιαφέρουσα εκτέλεση στις περισσότερες ασκήσεις, ανυπομονώ να τις δοκιμάσω:weights:

The_Majesty
07-01-14, 00:07
Μια ερώτηση έχω να κάνω. Τις ασκήσεις για 7 μέρες primer όπως τις έχει, δεν έχω καταλάβει που λέει οτι τις κάνεις μέχρι "failure" πάνω στα σχόλια. Δηλαδή σε μια άσκηση που λέει πχ 4 σετ δεν κάνεις καθόλου διάλλειμα;

hoffman
07-01-14, 04:22
Δεν διάβαζα ούτε σχολείο τόσο :-P το κατέβασα και θα το αρχίσω και εγώ από αύριο πάντως φαίνεται πολύ ψαγμένο πρόγραμμα

grtech
10-01-14, 09:42
Απο ένα διάβασμα που έκανα στα pdf βλέπω μια ρουτίνα με εναλλαγή στα σωματικά μέρη που ασκούμε ανα βδομάδα όπως επίσης και στις ασκήσεις αυτών και τον όγκο προπόνησης για να μην υπάρξει υπερπροπόνηση αλλά και να δημιουργείται στο μυ ένα σταθερά καινούργιο και συνεχόμενο ερέθισμα.

Κυρίως 3 με 4 σετ ανα άσκηση, με το τελευταίο να είναι drop set, οκτώ επαναλήψεις πλην κάποιον εξαιρέσεων που έχει pump set, 3 έως 5 ασκήσεις ανα μυική ομάδα και ενσωματώνει ανα διαστήματα Γίγα-σετ.

Αν κάποιος έχει την ευχέρεια να μπορεί να παίζει με drop set, το όργανα του γυμναστηρίου να καλύπτουν την γκάμα που απαιτεί το ασκησιολόγιο και να μπορεί να το υποστηρίξει με την συνιστώμενη δίαιτα δεν βλέπω τον λόγο να μην το επιχειρήσει.

Αυτό που δεν έχω δει ακόμα είναι να σχολιάζεται την διατροφή και τα συμπληρώματα που προτείνει και με κάνετε να ανησυχώ.... Πως και δεν έχει αρχίσει ακόμα κανένα αλυσιδωτό flame :evil2: :green:.

Mikekan
10-01-14, 10:21
Xτες έκανα τις ασκήσεις και κυρίως το τρόπο και τη σειρά που προτείνει για ώμους και πραγματικά ήταν η καλύτερη προπόνηση ώμων που έχω κάνει. Πολύ καλή απομόνωση της μυικής ομάδας και φοβερό κάψιμο!

No Fear
11-01-14, 09:30
Θελω και εγω να το μελετησω μεσα στο ΣΚ και να το δοκιμασω απο Δευτερα που θα ξεκινησω προπονησεις ξανα.

Mikekan
11-01-14, 11:49
Περιμένουμε εντυπώσεις Γιάννη!

No Fear
11-01-14, 15:02
Mιχαλη ελπιζω να προλαβω να το μελετησω και να ενημερωσω!;)

Fylpa17
02-02-14, 05:45
γιατι στην κλειστη λαβη στις πιεσεις τρικεφαλων στον παγκο εχει στον αθλητη τους ωμους ανοιχτους και οχι κλειστους?

Fylpa17
02-02-14, 05:45
ακυρο το απανταει παρακατω βιαστικα!!!!

No Fear
02-02-14, 09:05
To ετρεξα μια εβδομαδα μετα απο κρυωμα αλλα ξανακρυωσα και σταματησα.Απο Δευτερα το ξεκιναω ξανα απο την αρχη.

Λιγα λογια απο αυτα που καταλαβα,συμπερανα εγω για το συγκεκριμενο προγραμμα.

Οι περισσοτερες ασκησεις λενε 4+ΝΟS.Αυτο σημαινει τεσσερα σετ,το τεταρτο εχει τα ιδια κιλα με το τριτο και στα καπακια μετα το τεταρτο σετ κανεις 3 drop sets προσπαθωντας στο πρωτο drop set να κανεις τουλαχιστον 6 επαναληψεις και στα υπολοιπα οσες πιο πολλες μπορεις.

Οσον αφορα 2 ασκησεις που εχει supersets,δεν καταλαβα πως θα επρεπε να τις κανω γιατι ενω στην μια δεν εδινε διαλειμμα,στην αλλη εδινε 40sec,κατι το οποιο δεν θα επρεπε να ισχυει μιας και κανεις superset των ασκησεων.
Eπισης στις 2 διαφορετικες καμψεις μηριαιων δικεφαλων δεν μπορεσα να καταλαβω πως ακριβως θα πρεπει να γινουν,πρεπει να το μελετησω ξανα πιο προσεκτικα.

Οσον αφορα το intention,προθεση δηλαδη,κατανοησα πως στον οριζοντιο παγκο σε πιεζει κατα την καθοδο της μπαρας ο βοηθος σου,αλλα στις υπολοιπες δεν αναφερει τον τροπο με τον οποιο θα πρεπει να γινεται.

Ο υπολογισμος των κιλων ειναι το μεγαλυτερο θεμα για εμενα για να βγουν σωστα τα sets και ο χρονος ξεκουρασης να κρατηθει εκει που πρεπει.
Μεγαλη προσοχη λοιπον στα κιλα λαμβανοντας υποψην πως αρκετες φορες θα κανετε λιγοτερα απο τα μισα.

Για να μην μπερδευεστε στην εκτελεση των sets οσον αφορα το μετρημα του χρονου,αντι να μετρατε στην αρνητικη 1-2-3-4 και ξανα 1-2-3-4 με αποτελεσμα στο τελος να μην θυμαστε ποσες επαναληψεις κανατε,μετρηστε καλυτερα ως εξης 1-2-3-4,5,-6-7-8,9-10-11-12 κτλ κτλ μεχρι να φτασετε το 32.
Απο ενα σημειο και μετρα θα εχετε πιασει τον ρυθμο και θα μπορειτε να μετρατε μονο τις επαναληψεις.

Επισης αν κατσετε να πιασετε ή σας πιασουν την κουβεντα,το χασατε το παιχνιδι.Δωστε τους να καταλαβουν πως ειναι το προγραμμα σας ετσι που δεν μπορειτε να ειστε καθολου κοινωνικος.

Μελετηστε τα videos που δινει ο Ben αν και δεν παρουσιαζει ολες τις ασκησεις και οσες δεν γνωριζετε ηδη οσον αφορα την σωστη εκτελεση τους,καλο θα ειναι να εχετε ενημερωθει πριν την προπονηση.
Εδω δουλεουμε time under tension και μιας και ελεγχουμε στο μεγιστο τα κιλα,εχουμε πολυ καλη απομονωση,muscle mind connection και δουλευουμε αποκλειστικα το σημειο που πρεπει.

Πριν απο καθε ασκηση,καντε μια προβα της με τα ελαχιστα κιλα,οχι μονο για να ειστε σιγουροι για την εκτελεση της,αλλα και για να προετοιμασετε το σωμα για το τι το περιμενει.
Οπως καταλαβαινετε με το συγκεκριμενο προγραμμα δουλευουμε οσο πιο σωστα μπορουμε το σωμα μας,οπως θα επρεπε δηλαδη,δεν κυνηγαμε τα κιλα πανω απο το σημειο στο οποιο δεν ειναι σωστη η φορμα μας και αν το κανουμε αυτο,το σωμα μας θα μας ''τιμωρησει'' στα drop sets οπου οι επαναληψεις θα ειναι λιγοτερες απο τις επιθυμητες.Πολλες φορες οι τελευταιες επαναληψεις θα βγουν μισες,εκει ειναι ενα καλο δειγμα απομονωσης και εξαντλησης.

Γενικο συμπερασμα,εστω και μετα απο 1 εβδομαδα,πως πραγματικα αξιζει τον κοπο.Βλεπεις ξεκαθαρα πως θα επρεπε να γυμναζεσαι και ποια ειναι η ουσια του bodybuilding.Weight control,time under tension,isolation,μικρα διαλειμματα και ετσι οι παλμοι ψηλα,ο εγωισμος μενει εξω απο την πορτα του γυμναστηριου,δεν παλευεις με τις ωρες στο γυμναστηριο και ομως η προπονηση ειναι αποδοτικη.Ο κινδυνος τραυματισμου ειναι μικροτερος απο το να βαζεις ενα σκασμο κιλα και να κοπανιεσαι.

Αυτα προς το παρον απο εμενα,εστω και τοσο νωρις.Ξαναλεω,μελετη της καθε προπονησης πριν παμε στο γυμναστηριο,προετοιμασια εκτελεσης αυτης,προσοχη στα κιλα που επιλεγουμε να ξεκινησουμε και μεγαλο πεισμα στα drop sets,εκει θα τα δωσουμε ολα!!!

Fylpa17
02-02-14, 18:28
ωραιο review

Nikolas_mk2
02-02-14, 20:01
Το κατεβαζω και γω,ψαχνω καινουργιο δυναμικό προγραμμα για να αλλαξω λιγο τα ερεθισματα οποτε και θα του δωσω μια ευκαιρια αυτη τη βδομάδα μαζί με ισοθερμιδική,μολις σχηματισω μια αποψη θα γραψω και γω τις εντυπώσεις μου.

Keysersoze27
04-02-14, 00:48
Πολυ καλο προγραμμα .Την πρωτη εβδομαδα που το δοκιμασα δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο ;)

Δουλευει πολυ το TUT 40~70 secs.

Ο Pakulski ειναι μαθητής του Charles Poliquin και του Mel Siff :thumbup:

To ΜΙ40 ειναι για natural bodybuilders ... εχει αλλο για chemical assisted που δεν ειναι commercial .

Επιπλέον το youtube channel του ειναι παρα πολυ καλο με βιντεακια σαν και αυτο :


http://www.youtube.com/watch?v=u3AbFlyLYOA

Kανω cycle αυτο και το P/RR/S του Eric Broser .....;)

Fylpa17
04-02-14, 01:30
πολυ καλο το βιντεο :):beer:
Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

sAVAZz
04-02-14, 01:43
argo μπας και εχεις δοκιμασει το 21 days για τα χερια π εχει μεσα??

billy89
04-02-14, 19:08
Για να μην μπερδευεστε στην εκτελεση των sets οσον αφορα το μετρημα του χρονου,αντι να μετρατε στην αρνητικη 1-2-3-4 και ξανα 1-2-3-4 με αποτελεσμα στο τελος να μην θυμαστε ποσες επαναληψεις κανατε,μετρηστε καλυτερα ως εξης 1-2-3-4,5,-6-7-8,9-10-11-12 κτλ κτλ μεχρι να φτασετε το 32.
Απο ενα σημειο και μετρα θα εχετε πιασει τον ρυθμο και θα μπορειτε να μετρατε μονο τις επαναληψεις.


Μέχρι το 40 εννοείς. Είναι 32 δεύτερα οι αρνητικές και άλλα 8 οι θετικές.


εχει αλλο για chemical assisted που δεν ειναι commercial .



Αυτό θα ήθελα να το δω!

aristotelis3646
04-02-14, 19:24
παιδια το προγραμμα ειναι μονο για εμπειρους αθλητες ή και για πιο αρχαριους?

No Fear
04-02-14, 19:40
Eγω μετραω μονο τις αρνητικες,δεν υπαρχει λογος να μετρησω την θετικη,την κανω εκρηκτικα!
Επισης,οσον αφορα το superset που αναφερει,εννοει κανεις την πρωτη ασκηση χωρις διαλειμματα και μπαινεις στα καπακια στην επομενη.

Fylpa17
05-02-14, 00:17
HIIT με ποδηλατο η με τρεξιμο ?
εδω δειτε να κανει με ποδηλατο πραγματικα τα δινει ολα
http://www.youtube.com/watch?v=dVXLEUDpFtc

Fylpa17
05-02-14, 15:58
σημερα εκανα το πρωτο hiit με τρεξιμο στο ταρταν του καυτατζογλειου . η υπερβολικα μεγαλη υγρασια και το διαξιφιστικο κρυο μου επετρεψε να βγαλω 15 κυκλους και οχι 20 καθε αρχι και δυσκολη παντος το τρεξιμο με ηρεμησε και μου αρεσε πολυ

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Chris82
05-02-14, 17:03
Δε μπορεσα να καταλαβω ποσα σετ κανει στα drop sets (ΝOS) και ποσες επαναληψεις...Πχ στον οριζοντιο παγκο για στηθος στο ΝΟS κανει 3 σετ Χ 6 επαναληψεις, ενω σε μια αλλη ασκηση για την πλατη παρακολουθοντας το βιντεο κανει 4 σετ Χ 8....παει δηλαδη αναλογα με την ασκηση, καθως δεν αναφερει κατι τετοιο στο προγραμμα....

Fylpa17
05-02-14, 18:42
αν δεν κανω λαθος ισχυει το παρακατω κανεις 3 σετ το 4 ειναι νος. δηλαδη ενα κανονικο με 8αρες το δευτερο με βαρος ελαφρυτερο κατα 20% τουλαχιστον 6 ρεπ (ετσι ειχε πει σε ενα βιντεο) και λογικα το τριτο το ιδιο!!! αν και το τελευταιο προσοπικα το κανω 5-6 γιατι εκει εχω και failure.

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

No Fear
05-02-14, 20:37
Kαι εγω αυτο εχω καταλαβει 3 Χ 8 και το 4ο στα ιδια κιλα με το 3ο και στα καπακια 3 drop sets.
Βεβαι ασε αλλες ασκησεις σου λεει για 3 sets + ΝΟS οποτε πρατεις αναλογα.

Fylpa17
05-02-14, 21:06
το προγραμμα δυνατο παντως ....

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

billy89
11-03-14, 14:20
Μια ερώτηση για όσους χρησιμοποιούν εν μέρει ή εξολοκλήρου το πρόγραμμα αυτό: Πρόοδο στα κιλά βλέπετε?

Εγώ προσωπικά από τότε που ξεκίνησα να δουλεύω με τις τεχνικές που προτείνει δεν μπορώ να ανεβάσω κιλά στις περισσότερες, μετά από τα σετ βγαίνω με καλό πρήξιμο αλλά εξαντλημένος με αποτέλεσμα να μη μπορώ να σηκώσω παραπάνω από εβδομάδα σε εβδομάδα ειδικά όταν το τελευταίο σετ κάθε άσκησης θέλει ντροπ σετ.

Με τόσο μεγάλο tut και επιπλέον τεχνικές έντασης, πώς θα μετρήσουμε πρόοδο ή στασιμότητα σε αυτό το πρόγραμμα?

Fylpa17
11-03-14, 15:56
εγω το εχω φτασει στο week 5 πλεον οποτε μπορω να εχω αντικειμενικη αποψη. γενικα οι προπονισεις εχουν τρομερη ενταση αλλα σε θεμα αναρωσης πιστευω ειναι ειδανικα δομημενο απο εκει και περα δεν ανεβηκα στα κιλα π σηκωνω αλλα δεν επεσα κιολας και μαλιστα πχ στο drop set σηκωνω για 8 ρεπς αυτα που σηκωνα και 20% κατα ελεφρυτερο για 6 ρεπσ μετα το drop οποτε ανεβηκα σε δυναμη καθως μπορω να ειμαι περισσοτερη ωρα κατω απο πιεση. απο εκει περα ειδα βελτιωση σε λυπος πλατι και στηθος αλλα και ποδια αν και κυριως στηθος και πλατη νιωθω ομως πισω σε χερια δεν νομιζω να καλυπτοντε επαρκως τουλαχιστον σε εμενα πλεον θα το συνεχισω με καποιες αλλαγες!

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου

Grigoris Tsiaousis
11-06-14, 13:19
Παιδια μολις χθες βγηκε και το sequel του ΜΙ40, το ΜΙ40χ 2.0.... Περιμενω πως και πως να βγει λινκ να το κατεβασω. Απλα δεν υπαρχει ο τυπος.
84687

billy89
11-06-14, 14:37
Πάρτε ένα δείγμα... (τι το κάνει το καημένο το παιδάκι!:P)




https://www.youtube.com/watch?v=OgGZbQ-ThPM

Fylpa17
11-06-14, 20:04
εχει βρει κανεις κατι σε λινκ?
Αν ναι στειλτε π.μ. :)

Grigoris Tsiaousis
12-06-14, 12:41
Ο τυπος δεν υπαρχει ρε... Εχω δει τρομερα αποτελεσματα με το ΜΙ40. Δυστυχως μαλλον θα αργησει να βγει λινκ για τορεντ μιας και βγηκε προχθες το προγραμμα..

Keysersoze27
16-06-14, 17:47
Με τον μέντορα του Charles Poliquin to 2007 ;)


http://www.flexonline.com/training/ben-pakulski-training-charles-poliquin-part-1 (http://www.flexonline.com/training/ben-pakulski-training-charles-poliquin-part-1)
http://www.flexonline.com/training/ben-pakulski-training-charles-poliquin-part-2
http://www.flexonline.com/training/ben-pakulski-training-charles-poliquin-part-3

strong(er)
11-07-14, 00:19
Εγω δεν έχω καταλάβει το ροφημα 30λεπτά μετά την έναρξη της προπόνησης το αναφέρει ως muscle martini ,τι αναλογίες έχει?

Στάλθηκε από το MT27i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

beefmeup
11-07-14, 00:30
αν εννοει αυτο της GAT αμινοξεα ειναι..κ αν καταλαβα καλα τι ρωτας ενα blend ειναι με αμινοξεα κ διαφορα αντιοξ..

sobral
11-07-14, 01:03
Εγω δεν έχω καταλάβει το ροφημα 30λεπτά μετά την έναρξη της προπόνησης το αναφέρει ως muscle martini ,τι αναλογίες έχει?

Στάλθηκε από το MT27i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

σε ποιο απ όλα τα βίντεο το έχεις δει αυτό? αν λέει αυτό το όνομα ειναι της gat τα αμινο όπως σου είπε κ ο beef. Απλά μου κάνει εντύπωση αν το λέει, γιατί έχει συμβόλαιο με άλλη εταιρία, την allmax (είχε πιο σωστά γιατί πρόσφατα πριν 2 μέρες άλλαξε εταιρία;) ).

strong(er)
11-07-14, 08:04
Το αναφέρει στο βιβλίο του -pdf.εκτός αν εννοεί τη δεύτερη δόση από bcaa+glutamine που πρέπει να πάρεις,η πρώτη είναι ένα τέταρτο πριν ξεκινήσεις την προπόνηση.

Στάλθηκε από το MT27i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

strong(er)
11-07-14, 10:59
sorry guys το βρηκα ,bcaa+glutamine+carbs (G)ειναι.
απο οτι βλεπω το post workout ροφημα αμεσως μετα το τελος της προπονησης δεν εχει υδατ.

το nutrition φαινεται καλο παντως

μεγαλη προσοχη στο οτι εχει διαρκεια 4 βδομαδες κ αυτο λογω overload του cns (high intesith -high volume) μετα θα χρειαστει ενα deload μιας βδομαδας;)

Spyros96.
12-07-14, 16:12
μπορω να βρω αυτο το προγραμμα γυμναστικης δωρεαν στο internet??

Fylpa17
14-08-14, 21:34
torrent...

Στάλθηκε από το XT320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Billys51
16-08-14, 13:57
Παιδια εγω το κατεβασα το προγραμμα απο τορεντ αλλα κατι αρχεια pdf που εχει δν μου τα ανοιγει καθολου (acrobat reader εχω) ενω τα βιντεο παιζουν κανονικα..Τα pdf με το που ανοιγει τα κλεινει μπαμ μπαμ..Καμια ιδεα?

Mikekan
16-08-14, 14:07
Κανε open with και δοκίμασε να τα ανοίξεις με αλλο προγράμμα. Δύσκολο να φταίνε τα αρχεία αν στο κανει με ολα.

Billys51
17-08-14, 18:09
Τhx Mike ολα καλα τελικα το ανοιξα με αλλο προγραμμα..Εχω ομως μια ερωτηση..Μολις τελειωσουμε αυτο το προγραμμα , μετα απο ποσο καιρο μπορουμε να το επαναλαβουμε?

No Fear
18-08-14, 07:01
Δεν εχω δει καπου να αναφερει για περιορισμο οσον αφορα το χρονο.
Μπορεις να το συνεχισεις ή να αλλαξεις προγραμμα για καποιο χρονικο διαστημα και μετα να το επαναλαβεις.

Fylpa17
20-08-14, 20:14
γενικα εμενα μου ανοιγουν τα pdf

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2