PDA

Επιστροφή στο Forum : Yπνος και θορυβος,λυση;



crucified
08-01-14, 14:43
Καλημερα σας.

Το τελευταιο 3μηνο αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με τον υπνο.

Γενικοτερα ειμαι ατομο που ξυπναω με το παραμικρο.Δεν ειμαι απο αυτους που ακουνε το ξυπνητηρι μετα απο 1 ωρα .

Εχω μετακομισει και εδω που μετακομισα εχει παρα πολυ θορυβο ετσι ωστε να εχω χασει κυριολεκτικα τον υπνο μου.Αν κοιμηθω 5 ωρες ειναι ζητημα.


Τι μπορω να κανω; εχω παρει ωτοασπιδες απο το φαρμακειο αλλα μειωνουν απειροελαχιστα.Να δοκιμασω τιποτα επαγγελματικες; εχει κανεις απο εσας το ιδιο προβλημα;

Mikekan
08-01-14, 14:49
Ωτοασπίδες και μετά ακουστικά ακύρωσης θορύβου. Θα ακούς μόνο τη καρδιά σου να χτυπάει μετά.

crucified
08-01-14, 14:51
Eχεις δοκιμασει; σου λεω εχω τρελαθει .Δεν εχω καθολου δυναμη την μερα.Εχω ξεχασει ποτε ητανε η τελευταια φορα που ξυπνησα μονος μου και με στυση.Ολη μερα ειμαι χαλια.

Λεω να παρω κανα τετοιο http://www.ggv.gr/personal-safety/eaaoeaeo/uoiaoosaeaao/peltor-3m-h540p3e-xa-0077-0229-4-optime-ggv-abus-paul-podhlato-psarema-valitsa-bicycle-fish-fishing-romea-pantalone-mpoufan-flavia-3m-423108-portokali-mple-kitrino-petorina-safety-work-wear-safe-tool-3m-ergaleia-glass-iron-glove-ociali-gyalia-beltec-weldi.html

δεν γινεται αλλιως...

Mikekan
08-01-14, 15:10
Ναι έχω δοκιμάσει πολλά τέτοια ακουστικά, ούτε το ξυπνητήρι δεν θα ακούς.

Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με σένα. Ακριβώς.

crucified
08-01-14, 16:55
Μπορεις να μου προτεινεις κανα δοκιμασμενο απο σενα αδερφε; (αν υπαρχει προβλημα να το βαλεις εδω,στειλε μου σε μηνυμα)

Το σπιτι εχει για τον λουτσο ηχομονωση με αποτελεσμα να ακουω και το μωρο του γειτονα που κλαιει! .Θα εισαι η σωτηρια μου :P

Μηπως θα με ενοχλει ολοκληρη κουμουτσα οταν κοιμαμαι πλευρο;

Mikekan
08-01-14, 17:01
Προφανώς και θα σε ενοχλεί. Πρέπει να βρεις κάποια, να είναι όσο πιο μικρά γίνεται. Εγώ μόνο μεγάλα έχω δοκιμάσει, κυρίως μέσα σε αεροπλάνο όπου δεν ακούς κανένα θόρυβο απολύτως.

Τα Bose 20i θα μπορούσαν να σου κάνουν ας πούμε.

TRIANTAFYLLOU
08-01-14, 17:07
συνήθως αυτα τα προβλήματα είναι ψυχολογικής φύσεως και όσο σκεφτόμαστε ότι δεν θα κοιμηθούμε τόσο μας πιάνει το άγχος , βέβαια δεν συζητάμε για διάφορα φυτικά αφεψήματα που σίγουρα θα έχεις δοκιμάσει , υπάρχουν και διάφορα φαρμακευτικά που αυτα καλό είναι να αποφεύγονται γιατι προκαλούν εθισμό και μετα δεν κοιμάσαι με τίποτε χωρίς αυτα
και σημαντικό είναι όταν κάποιος έχει δύσκολο ύπνο να μπορεί να βρεί τρόπο να κοιμηθεί έστω και 1-2 ώρες την ώρα που θα νιώσει νύστα και κούραση , αυτο δίνει δυνάμεις και αναπτερώνει το ηθικό

είναι σοβαρό θέμα που ο καθένας σε κάποια φαση μπορεί να το περάσει και δοκιμάζεις αν δείς ότι με απόλυτη ησυχία και σκοτάδι μπορείς να χαλαρώσεις και να κοιμηθείς , τότε μια μάσκα και εφόσον υπάρχουν θόρυβοι ωτοασπίδες θα βοηθούσαν , αλλα δεν νομίζω να είναι ο θόρυβος αλλα η ανυσιχία του μυαλού και του νευρικού συστήματος που δεν χαλαρώνεις και σε ορισμένες περιπτώσεις βοηθάει και το σεξ πρίν τον ύπνο η ακόμη και η χειροπρακτική , μπορεί να ακούγετε αστείο αλλα υπάρχει εξήγηση

crucified
08-01-14, 18:25
Ευχαριστω για την απαντηση και τον χρονο σας κυριε Τριανταφυλλου.

Οντως,ψυχολογικα με εχει επηρεασει παρα πολυ .Πριν καν κοιμηθω σκεφτομαι πως παλι αυριο θα με ξυπνησουν οι θορυβοι.

Εχω δοκιμασει τα φυτικα που λετε,και τωρα αυτη την περιοδο παιρνω Μελατονινη που οντως με βοηθαει να νυσταξω. Υπνωτικα,οχι δεν παιρνω και δεν νομιζω να παρω και ποτε.

Σεξ φυσικα και εχω δοκιμασει αλλα παλι τιποτα. Μπορει πχ να κοιμαμαι 1 το βραδυ και στις 3 να ξυπναω απο τα κλαματα του μωρου του διπλα... μετα παλι στις 6 και τελος 8 το πρωι απο τους εργατες και τα αυτοκινητα στους δρομους. Οπως και να εχει νιωθω πως δεν ξεκουραζομαι απο την στιγμη που θελω κιαλο υπνο αλλα δεν μπορω.
"

Μικε,σε ευχαριστω πολυ.Θα τα δω.Τα εχεις δοκιμασει εσυ; ειναι βολικα;

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 23:50
Το ροχαλητό οφείλεται στην χαλάρωση της επιγλωτίδας κατά τη νύχτα.Επίσης η απόφραξη των αεραγωγών οφειλόμενη σε αύξηση της περιφέρειας του τραχήλου.
Συνήθως οι ογκώδεις αθλητές με περίμετρο αυχένα >40cm και αυξημένο σωματικό βάρος (>100kg) έχουν στένωση αεραγωγών (φάρυγγα) και οδηγούνται να υπνική άπνοια.Η χρόνια κατάχρηση σωματοτροπίνης,προκαλεί αύξηση των μαλακών μορίων,λόγω ιστικής υπερπλασίας.Το αποτέλεσμα είναι υποξιαιμία εγκεφάλου,με αποτέλεσμα το άτομο να ξυπνά το πρωί με κεφαλαγλία,υπνηλία και δυσθυμία

http://gtoul.com/?p=4015