PDA

Επιστροφή στο Forum : Σπασιμο χεριου



AthensBeast
09-01-14, 23:25
Καλησπερα φιλοι μου,πριν 2 χρονια εσπασα το χερι μου σε ενα παιχνιδι ποδοσφαιρου.Απο τοτε δεν με εχει ενοχλησει πολυ,αλλα τωρα που αποφασισα να ξεκινησω το μονοζυγο για να γυμναστω λιγο,θελω να πιεσω τον εαυτο μου για περισσοτερες ελξεις,και τσουυυπ ο πονος απο το σπασιμο...Καμια γνωμη? :)

Χρήστος Τριανταφύλλου
11-01-14, 03:16
Σε πιο σημειο του χεριου το εσπασες; Επειδη εχω προσωπικη εμπειρια απο σπασιμο χεριου και μαλιστα συντριπτικο στον καρπο ,μετα την αποθεραπεια κανενα πονο η προβλημα δεν ειχα!

TRIANTAFYLLOU
11-01-14, 03:55
το σπάσιμο όταν κολήσει και ειδικά αν περάσουν 2 χρόνια θεωρείτε λήξαν δεν μπορεί να φέρει πόνο , αλλα μπορει να πονέσει ανάλογα με το σημείο αν πχ είναι σε κάποια κλείδωση και επειδη το σημείο συγκόλησης δημιουργει ενα εξόγκωμα μπορει στην κίνηση επάνω να φέρει πόνο και ενόχληση

επίσης μια άλλη περίπτωση σε περίπτωση σπασίματος που δεν υπάρχει κλείδωση αλλα έμεινε σε γύψο για 1,5 εως 2 μήνες και δημιουργήθηκε αγκύλωση , αν δεν έχει γίνει σωστη αποκατάσταση να σπάσει η αγκύλωση και να καθαρίσουν οι προσφύσεις, τότε μπορει απο κεί που είμαστε σε αδράνεια και όλα καλα και όλα ανθηρα , όταν πάμε να κάνουμε κάποια μορφή άσκησης μπορεί να φέρει ενόχληση η πόνο στο σημείο

AthensBeast
11-01-14, 15:08
To σπασιμο ειναι στον καρπο,και πιστευω οτι δεν εχει κολλησει καλα.Πιστευω κανω καλη προθερμανση και μετα αποθεραπεια,αλλα ο πονος δεν φευγει.

TRIANTAFYLLOU
12-01-14, 22:45
Αυτα φαίνονται στην ακτινογραφία αν ο πόνος προερχόταν απο το γεγονός ότι δεν κόλλησε το κόκκαλο που σημαίνει δεν ειναι Σταθερο όχι απλα θα πονουσε αλλα θα χορευες καρσιλαμα Απ το πόνο και χέρι ειδικα καρπός που έχει κολλήσει αλλα όχι πλήρως το γυμναζουμε χαλαρα γιατι ειναι η λαβή που συμμετέχει ότι κ να κάνουμε σε οποία άσκηση

AthensBeast
16-01-14, 19:36
Ευχαριστω για τις συμβουλες!Με καλη προθερμανση εφυγε σχεδον το προβλημα!