PDA

Επιστροφή στο Forum : DOMS μεγαλης διαρκειας.Τι μου συμβαινει;



crucified
11-01-14, 22:24
Λοιπον,εχω ενα προβλημα αρκετο καιρο τωρα,και δεν ξερω καν απο ποτε ξεκινησε.

Στην προπονηση μου δινω το 200% . Παιζω πολλα κιλλα μεχρι αποτυχια σε καθε ασκηση .Μιλαμε μου εχουν πει μεταξυ σοβαρου και αστειου να γινω powerlifter με τετοιο ταλεντο.

Τελος παντων.Το προβλημα μου ειναι οτι παροτι γυμναζομαι εντατικα,το μυικο πιασιμο κραταει 5 μερες το λιγοτερο . Να σημειωσω πως ποτε δεν γυμναζομαι μια μυικη ομαδα πριν αναρρωσει πληρως.


Ειμαι 80 κιλα και 1,71 υψος .Διατροφη εχω 200 γρ πρωτεινης και υδατανθρακα χαμηλα ,γυρω στα 50 γρ ανα μερα λογω του οτι θελω να ριξω λιπος.Σκεφτομαι μηπως οφειλεται στο low carbing αυτη η αργη αναρρωση.Να ριξω πρωτεινη και να αυξησω carbs; η μηπως δεν ειναι καν αυτο; :unsure:

SkillBill
11-01-14, 23:34
δεν νομιζω να φταιει ο υδατανθρακας αλλα παντως να ξερεις 50 γρ ειναι πολυυυ λιγα..μονο η λειτουργια του εγκεφαλου θελει γυρω στα 100 απ οτι θυμαμαι..αμα δεν νιωθεις οτι δεν εχεις ενεργεια παντως αστο οτι θες..
κανεις διατασεις?

Mikekan
11-01-14, 23:38
Διατασεις και κυρίως ενεργή αποθεραπεια με έσωσαν, δοκίμασε το.

leftis
11-01-14, 23:51
@SkillBill εγώ ξέρω πως ο εγκέφαλος θέλει γύρω στα 50γρ υδ/κα.

Στον OP, αυτά που θα βοηθούσαν κατά τη γνώμη μου είναι τα εξής:

1) Foam Rolling πρίν την προπόνηση ή/και κάποια άσχετη στιγμή μέσα στην μέρα.
2) Διατάσεις μετά την προπόνηση
3) Περισσότερες θερμίδες
4) Προπόνα κάθε μυική ομάδα πιο συχνά. Ο οργανισμός συνηθίζει. Εγώ πλεόν παίζω full body με rest-pause 4-6 φορές την εβδομάδα, 10-12 ασκήσεις σε κάθε workout.

crucified
12-01-14, 03:09
παιζω carb cycling.Οταν εχω προπονηση τρωω 100.

Φροντιζω να τρωω κοντα στην προπονηση για να εχω κουραγιο.


Διατασεις και κυρίως ενεργή αποθεραπεια με έσωσαν, δοκίμασε το.


Ενεργη αποθεραπεια εννοεις ξερω εγω cardio;

@leftis

το 1 γραψε ακυρο. Τα υπολοιπα τα εχω εφαρμοσει λιγο πολυ.Παλι τιποτα.

Mikekan
12-01-14, 07:08
Εννοώ κύριως να εκτελεις τις ίδιες ασκήσεις, ενα-δυο σετ ας πούμε, την επόμενη μέρα χωρίς κιλα (squat πχ) η με ελάχιστα κιλα! Μπορείς να το κανεις κατα τη διάρκεια των διατασεων!

TheWorst
12-01-14, 12:23
Πρωτα καλο ειναι να αυξησεις υ/α , αν και αν τα λιπαρα σου ειναι αρκετα ειναι οκ, τωρα τιθεται το ερωτημα ποσα γρ λιπαρα παιρνεις .. Οσο για τη προπηνηση νομιζω οτι πρεπει να αυξησεις ογκο και συχνοτητα,αν και αμα κανεις προγραμματα powerlifting δεν ξερω πως παει εκει. Συνηθως ομως παιζεις οριζοντιο σκουωτ δεαδλιφτ ohp + καποια αλλα 2-3 φορες την εβδομαδα