PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραβηγμα στο στηθος



Angel0
15-01-14, 23:13
Καταρχην καλησπερα παιδια..πριν 3 μηνες ειχα ενα τραυματησμο στο στηθος απο τη μπαρα που με εχει αφησει πισω..το θεμα ειναι οτι μετα απο αυτο..τον 1ο μηνα συνεχιζα να πηγαινω στο γυμναστηριο για να κανω μονο ποδια χερια και κοιλιακους το οποιο πολυ κακως το εκανα οπως αποδειχθηκε γιατι το επιβαρυνα περισσοτερο γιατι συνεχιζε να με τραβαει και δν το εδινα πολυ σημασια μεχρι που με πονεσε και παλι αρκετα οταν εκανα κοιλιακους για να με κανει να σταματησω τελειως..μετα απο αυτο πηγα σε ενα κεντρο υγειας 2 φορες και ο ενας ο γιατρος μου εδωσε κατι χαπια μονο (norgesic) για 10 μερες και ο αλλος μου ειχε πει οτι θελει μονο ξεκουραση..πλεον εχουν περασει 3 μηνες στους οποιους τον τελευταιο 1.5 δεν πηγαινω καθολου γυμναστηριο και κανω μονο ποδια στο σπιτι αλλα ο πονος εξακολουθει να υπαρχει..εχει υποχωρισει λιγο αλλα εχει περασει τοσος καιρος και νομιζω οτι δεν γινεται τιποτα...λεω αυριο να ξαναπαω στο γιατρο μετα απο ολα αυτα να δω τι θα μου πει...αν μπορειτε δωστε καμια συμβουλη και εσεις γιατι δεν παλευεται αλλο...:bowdown:

TRIANTAFYLLOU
16-01-14, 18:58
κατ αρχήν πρέπει να ξέρεις τι διάγνωση έγινε δηλαδη μυικός ο πόνος ? σκελετικός? θλάση ? και αν ναι τι βαθμού και εφόσον ξέρεις τι έχεις μπορείς να το αποκαταστήσεις
το να κάνεις πόδια και οτιδήποτε άλλο σε φαση ξεκούρασης τους στήθους αυτο δεν πειράζει , εφόσον δεν επιβαρύνει καθόλου το σημείο
απο κεί και πέρα αν έχεις θλάση επιβεβαιωμένα μετα απο ξεκούραση κάποιο διάστημα αρχίζεις ενεργητικη ξεκούραση απλα κάνοντας ελαφρυα προπόνηση με σκοπό να αιματώνετε το σημείο και να αναρώνει πιο γρήγορα , έτσι βοηθάμε περισσότερο απο το να το αφήσουμε στο έλεος πότε θα γίνει

Angel0
16-01-14, 20:08
Μου ειχε πει οτι ειναι 1ου βαθμου θλαση οταν ειχα παει,σημερα παντως δεν πηγα στο γιατρο γιατι αισθανομαι καλυτερα απλα ποναω πολυ λιγο οταν κανω καποιες κινησεις μονο,σχετικα τωρα με την ελαφρυα προπονηση που λες εννοεις με βαρη χαλαρα η χωρις βαρη?

TRIANTAFYLLOU
16-01-14, 21:28
ενοείτε με βάρη ελαφρυα μετα την περίοδο πλήρους ξεκούρασης , αλλα και πάλι λαμβανεις υπόψιν τα μυνήματα που δίνει το σώμα σου , ενόχληση η πόνο

Angel0
16-01-14, 22:13
Οκ ,ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σε μια βδομαδα πιστευω θα ειμαι κομπλε και θα αρχισω και παλι χαλαρα και θα δω πως θα παει.:thumbup: