PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ουρία



manosz
20-01-14, 23:03
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα πρόβλημα!
Εδώ και 2 μήνες πηγαίνω σε όλη την διάρκεια της μέρας ανα τακτά χρονικά διαστήματα τουαλέτα για να ουρήσω..Όπως επίσης και της νύχτας ,διακόπτοντας τον ύπνο μου με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι καθόλου σωστά..
Έχω κάνει πρόσφατα εξετάσεις αίματος-ούρων και οι τιμές τους ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια...Επίσης είπα στον γιατρό το προβλημά μου και μου είπε πως δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο και θα περάσει μονο του..
Έχοντας φτάσει σε αυτό το σημείο σταμάτησα εδώ και 1 βδομάδα να χρησιμοποιώ κάθε είδος συμπλήρωμα για να δώ κατα βάση που ωφείλετε το πρόβλημα..Προσέχω αρκετά την διατροφή μου και ενυδατώνομαι σωστά κατα την διάρκεια της ημέρας αρα δεν φταίει κάτι απο αυτά..
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει ας απαντήσει...
Ευχαριστώ

rey1989
21-01-14, 17:28
θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να πίνεις το περισσότερο νερό της ημέρας μέχρι το απόγευμα και το βράδυ να πίνεις ελάχιστο
ίσως δεν το καταλαβαίνεις και πίνεις αρκετό με αποτέλεσμα να σου φέρνει συχνοουρία κ στον ύπνο :unsure:
μήπως πίνεις πολλούς καφέδες? εγώ πίνω και κανα δυο ώρες πριν κοιμηθώ (δεν έχω θέμα αϋπνίας) και έχει τύχει να το πάθω (την πρώτη ώρα του ύπνου).

μήπως είσαι αγχωμένος ? γιατι η μόνη φορά που είχα πάθει κάτι αντίστοιχο μέρα/νύχτα ηταν σε περίοδο άγχους ;)

εφόσον ο γιατρός σου ειπε οτι είσαι οκ σε όλα και σταμάτησες και τα συμπληρώματα (πχ κάποιοι "λιποδιαλυτες" θα μπορούσα να σου προκαλέσουν συχνοουρία ) δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
.

goldenera
21-01-14, 18:00
Πόση ποσότητα νερού καταναλώνεις μέσα στη μέρα?

Eddie
21-01-14, 18:46
8-10 φορες ουρηση τη μερα ειναι φυσιολογικο..απο κει και περα κατι παιζει,η οργανικο η απλα πινεις πολυ παραπανω απ οσο χρειαζεσαι.Και το υπερβολικο νερο δε κανει καλο,μια που το πινεις και μια που κατουρας..τσαμπα ταλαιπωρεις τον οργανισμο (αυτα σε περιπτωση που πινεις πολυ νερο)


Το νυχτερινο,ειναι ενα θεμα.Επειδη εχω δυσκολο υπνο εχω ρυθμισει το νερο ωστε να μη πηγαινω τουαλετα για 8-10 ωρες,το μαξιμουμ δλδ που παιζει να κοιμηθω.Πινω πολυ τη διαρκεια της ημερας ενω μια με δυο ωρες πριν κοιμηθω δε πινω καθολου..εννοειται πως το βραδυ αποφευγω τσαγια κοκα κολες κι οτιδηποτε διουρητικο.Ετσι δε μου ρχεται καθολου να παω τουαλετα..παντως αν σου ρχεται μη τα κρατας καθολου,ειναι ενα συχνο φαινομενο που πολλοι παραβλεπουμε και μπορει να προκαλεσει βλαβες στα νεφρα,παλινδρομηση,ουρολοιμωξεις μεχρι κ προστατη νομιζω..

Αν κατουρας πανω απο 8-10 φορες και τα υγρα που καταναλωνεις δεν ειναι υπερβολικα,τοτε καλυτερα πηγαινε σε εναν ουρολογο (εκτος κι αν ειναι αυτος ο "γιατρος" που ανεφερες)

Ίων Δραγούμης
21-01-14, 19:14
Σαν τίτλο του άρθρου βλέπω "πρόβλημα με ουρία". Τι τιμή γράφει η ουρία στις βιοχημικές σου(αν έκανες);; Εκτός κι αν εννοείς ούρηση. Η ουρία όμως είναι κάτι άλλο.

morbit_killer
18-02-14, 19:28
Καλησπέρα σας!
Έχω ένα πρόβλημα!
Εδώ και 2 μήνες πηγαίνω σε όλη την διάρκεια της μέρας ανα τακτά χρονικά διαστήματα τουαλέτα για να ουρήσω..Όπως επίσης και της νύχτας ,διακόπτοντας τον ύπνο μου με αποτέλεσμα να μην ξεκουράζομαι καθόλου σωστά..
Έχω κάνει πρόσφατα εξετάσεις αίματος-ούρων και οι τιμές τους ήταν σε φυσιολογικά πλαίσια...Επίσης είπα στον γιατρό το προβλημά μου και μου είπε πως δεν έχω κάτι το ιδιαίτερο και θα περάσει μονο του..
Έχοντας φτάσει σε αυτό το σημείο σταμάτησα εδώ και 1 βδομάδα να χρησιμοποιώ κάθε είδος συμπλήρωμα για να δώ κατα βάση που ωφείλετε το πρόβλημα..Προσέχω αρκετά την διατροφή μου και ενυδατώνομαι σωστά κατα την διάρκεια της ημέρας αρα δεν φταίει κάτι απο αυτά..
Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος τι μπορεί να φταίει ας απαντήσει...
Ευχαριστώ

αν θέλεις να δείς πραγματικά αποτελέσματα , όσων αφορά την μείωση της ουρίας , σου συστήνω τσουκνίδα σε ρόφημα (τσάϊ) το πουλάνε σε βιολογικά είδη και στο βερόπουλο ! , αλλά όχι σε όλα τα καταστήματά του

Χρήστος Τριανταφύλλου
18-02-14, 21:33
αν θέλεις να δείς πραγματικά αποτελέσματα , όσων αφορά την μείωση της ουρίας , σου συστήνω τσουκνίδα σε ρόφημα (τσάϊ) το πουλάνε σε βιολογικά είδη και στο βερόπουλο ! , αλλά όχι σε όλα τα καταστήματά του

Απο εμπειρικες γνωσεις καμια φορα βγαινουν ''λαυρακια'' που μπορουν να βοηθησουν πολυ.:thumbup:
Αν κ νομιζω στο θεμα εννοει υπερβολικη ουρηση κ οχι ουρια αιματος.
Αφου οι εξετασεις σου ειναι οκ ,κοιταξε μηπως εχεις παραπανω ανχος που σε συνδιασμο με προσληψη αρκετων υγρων εχεις υπερβολικη συχνοουρια.
Παντως δεν ειμαι της γνωμης να αφηνουμε μερικως αφυδατωμενο τον οργανισμο ολο το βραδυ ταλαιπωροντας τα νεφρα.
Επειδη εχω αντιμετωπισει το ιδιο προβλημα προσπαθωντας να καταλαβω τι φταιει ,τελικα κατεληξα οτι η υπερβολικη ενταση (ανχος) ηταν η αιτια. Και δεν ειναι ακριβως το θεμα εχτες ειχα ανχος ειχα συχνοουρια ενω σημερα δεν εχω ανχος δεν εχω κ συχνοουρια. Αυτη η ενταση δρα αθροιστικα στρεσαροντας ολα τα οργανα ,κτυποντας περισσοτερο τα αδυνατα σημεια του καθενος.
Μολις αυτο που μας κανει κακο,ειτε αυτο ειναι τσιγαρο ειτε κακη διατροφη ειτε ανχος εχει μειωθει η εξαλειφθει,ολα γινονται καλυτερα.;)

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 23:33
Η ουρία του ορού αίματος (ΒUN) αυξάνει σε αυξημένη αποβολή αζώτου από τους νεφρούς,εξαιτίας αυξημένης πρόσληψης σε ζωικό λεύκωμα.Μάλιστα,όταν η πρόσληψη είναι >3gr/kg σωματικού βάρους (πχ στην απογλυκογόνωση) στον κύκλο της ουρίας η αμμωνία-που είναι τοξικό απόβλητο-αυξάνει δραματικά την τιμή της.Το αποτέλεσμα είναι να υπάρχει έντονη οσμή αμμωνίας στο δέρμα και τον ιδρώτα.Τα επίπεδα ουρίας ανέρχονται ανώτερα των φυσιολογικών τιμών (>50).
Η κατάσταση ενυδάτωσης επίσης επηρεάζει την τιμή της ουρίας.Έτσι όταν έχουμε αιμοσυμπύκνωση,με αυξημένο αιματοκρίτη λόγω αφυδάτωσης,η τιμή της ουρίας είναι επίσης αυξημένη.Η ουρία ελαττώνεται με καλή ενυδάτωση και χορτοφαγία,η οποία αλκαλοποιεί τα ούρα.Αυξημένη ουρία οδηγεί και σε όξινα ούρα (Ph<5.5) ,κάτι που συνάδει με όξινη διατροφή και αυξημένη πιθανότητα νεφρολιθίασης.