PDA

Επιστροφή στο Forum : Χονδροπάθεια λόγω βαθιών καθισμάτων;



Grigoris Tsiaousis
22-01-14, 23:16
Παιδια σημερα ηρθε ορθοπαιδικος σπιτι μου για να εξετασει την μητερα μου με ενα προβλημα που εχει στον ωμο της και επι τη ευκαιρια εξετασε κι εμενα τα γονατα μου. Και διεγνωσε πως εχω ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ. Με ρωτησε αν κανω βαθια καθισματα και του λεω πως ναι. Επισης με ρωτησε ποσα κιλα μπαινεις πρεσσα και του απανταω 180 κιλα. Μαλιστα μου λεει και πως θες τα γονατα σου να μην παθουν τιποτα. Τελος παντων μου ειπε να μεινω εκτος για 3 εβδομαδες, να κανω παγοθεραπεια και καποιες ισομετρικες ασκησεις και θα με ξαναεξετασει μετα απο τρεις εβδομαδες.

Ίων Δραγούμης
22-01-14, 23:54
Φυσικά και θα το κάνεις. Η υγεία είναι πάνω απ'όλα. Αλλά στον άνω κορμό συνεχίζεις κανονικά. :bbbiceps:

niksamaras
23-01-14, 00:08
Παιδια σημερα ηρθε ορθοπαιδικος σπιτι μου για να εξετασει την μητερα μου με ενα προβλημα που εχει στον ωμο της και επι τη ευκαιρια εξετασε κι εμενα τα γονατα μου. Και διεγνωσε πως εχω ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ. Με ρωτησε αν κανω βαθια καθισματα και του λεω πως ναι. Επισης με ρωτησε ποσα κιλα μπαινεις πρεσσα και του απανταω 180 κιλα. Μαλιστα μου λεει και πως θες τα γονατα σου να μην παθουν τιποτα. Τελος παντων μου ειπε να μεινω εκτος για 3 εβδομαδες, να κανω παγοθεραπεια και καποιες ισομετρικες ασκησεις και θα με ξαναεξετασει μετα απο τρεις εβδομαδες.


Λυπαμαι, αλλα θα κραξω. Δηλαδη τι θελει να μας πει αυτος? Οτι οποιος κανει 180 κιλα πρεσσα δεν εχει γονατα? Η οτι οποιος κανει βαθυ σκουατ δεν εχει γονατα? Η απλα θελει να μασ δηλωσει οτι δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ επι του θεματος, και αντι να δηλωσει ασχετος πεταει την π@π@ρια του να ακουστει και εξυπνος? Πιστευω το τελευταιο. Ειπε τουλαχιστον που εχεις χονδροπαθεια? Ειναι πολλα αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο και νευριαζω, αλλα δεν ειναι εδω το μερος να τα γραψω. Τελος παντων, βαλε παγο, εαν τυχον ομως νιωσεις το γονατο δυσκαμπτο μετα απο τον παγο, η προταση μου ως φυσιοθεραπευτης ειναι να μην ξαναβαλεις παγο.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 00:19
Υπάρχει ένα θέμα ανάμεσα σε φυσικοθεραπευτές και ορθοπεδικούς. :rolf:
Γενική η διαπίστωση και πάμπολλα τα παραδείγματα.

Levrone
23-01-14, 00:41
Λυπαμαι, αλλα θα κραξω. Δηλαδη τι θελει να μας πει αυτος? Οτι οποιος κανει 180 κιλα πρεσσα δεν εχει γονατα? Η οτι οποιος κανει βαθυ σκουατ δεν εχει γονατα? Η απλα θελει να μασ δηλωσει οτι δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ επι του θεματος, και αντι να δηλωσει ασχετος πεταει την π@π@ρια του να ακουστει και εξυπνος? Πιστευω το τελευταιο. Ειπε τουλαχιστον που εχεις χονδροπαθεια? Ειναι πολλα αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο και νευριαζω, αλλα δεν ειναι εδω το μερος να τα γραψω. Τελος παντων, βαλε παγο, εαν τυχον ομως νιωσεις το γονατο δυσκαμπτο μετα απο τον παγο, η προταση μου ως φυσιοθεραπευτης ειναι να μην ξαναβαλεις παγο.

Κι ομως το βαθυ καθισμα κανει οντως ζημια.
Πολυ καλα το ειπε.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 00:42
Τι ήτανε να το πεις γιατρέ μου... πόλεμος θα γίνει... περίμενε και θα δεις... :rolf: :rolf:

Χριστοφορος123
23-01-14, 00:44
Γιατι αυτο;
Το παραλληλο πιο πολυ ζοριζει τα γονατα..απλα σκεψου πως στο βαθυ καθισμα σε βγαζουνε απο το τρυπακι και αλλες μυικες ομαδες

Levrone
23-01-14, 00:45
Τι ήτανε να το πεις γιατρέ μου... πόλεμος θα γίνει... περίμενε και θα δεις... :rolf: :rolf:

Κι ομως ισχυει.
Ελπιζω ο φιλος να μη νευριασει και ξεσπασει πανω μου γιατι θα στενοχωρηθω.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 00:49
Κι ομως ισχυει.
Ελπιζω ο φιλος να μη νευριασει και ξεσπασει πανω μου γιατι θα στενοχωρηθω.

Α,εγώ είμαι από χωριό. Δε κατέχω. :P Σε άλλους θα πρέπει να εξηγήσεις τον μηχανισμό.

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 00:55
Γιατι αυτο;
Το παραλληλο πιο πολυ ζοριζει τα γονατα..απλα σκεψου πως στο βαθυ καθισμα σε βγαζουνε απο το τρυπακι και αλλες μυικες ομαδες

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BF%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AC%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1_%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CF%82

Το γεγονος οτι βαζεις κι αλλες μυικες ομαδες δεν σημαινει οτι δεν τριβεις τους χονδρους

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 00:58
Λυπαμαι, αλλα θα κραξω. Δηλαδη τι θελει να μας πει αυτος? Οτι οποιος κανει 180 κιλα πρεσσα δεν εχει γονατα? Η οτι οποιος κανει βαθυ σκουατ δεν εχει γονατα? Η απλα θελει να μασ δηλωσει οτι δεν ξερει ΤΙΠΟΤΑ επι του θεματος, και αντι να δηλωσει ασχετος πεταει την π@π@ρια του να ακουστει και εξυπνος? Πιστευω το τελευταιο. Ειπε τουλαχιστον που εχεις χονδροπαθεια? Ειναι πολλα αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο και νευριαζω, αλλα δεν ειναι εδω το μερος να τα γραψω. Τελος παντων, βαλε παγο, εαν τυχον ομως νιωσεις το γονατο δυσκαμπτο μετα απο τον παγο, η προταση μου ως φυσιοθεραπευτης ειναι να μην ξαναβαλεις παγο.

Κοιτα εμενα με εβαλε να ξαπλωσω και μου πιεσε με δυναμη κατω απο το γονατο και υστερα μου ειπε να σφιξω τον τετρακεφαλο μου.. Ε εκει ηταν ο απολυτος πονος.. Πρωτη φορα τετοιον πονο.. δεν τολμουσα να το ξαναεπαναλαβουμε... Μου ειπε οτι θα μου δωσει φαρμακα και θα κανω μαγνητικη αν δεν περασει

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 00:59
Φυσικά και θα το κάνεις. Η υγεία είναι πάνω απ'όλα. Αλλά στον άνω κορμό συνεχίζεις κανονικά. :bbbiceps:

Εννοειται!! Χαζος εισαι;; Και να φανταστεις σημερα θα εμπαινα ποδια...

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 01:04
Εννοειται!! Χαζος εισαι;; Και να φανταστεις σημερα θα εμπαινα ποδια...

Ρε εμένα 5 μέρες τώρα με έχουν διαλύσει τα μηριαία δικέφαλα. Πολύ πιάσιμο-δε μπορώ να περπατήσω. Σα τη κουτσή Μαρία πάω. Αυτές οι 25-30-35-40 επαναλήψεις ήταν φωτιά!! Πάντως εγώ σήμερα μπήκα κάτω από το πάπλωμα!! :P

Levrone
23-01-14, 01:16
Γιατι αυτο;
Το παραλληλο πιο πολυ ζοριζει τα γονατα..απλα σκεψου πως στο βαθυ καθισμα σε βγαζουνε απο το τρυπακι και αλλες μυικες ομαδες

Το θεμα ειναι η υπερκαμψη τι μπορει να επιφερει.

MindOverMatter
23-01-14, 01:24
Επειδή έχω ήδη αναφερθεί στα καθίσματα σε άλλο thread, δεν θα μακρυγορήσω και θα αναφέρω απλά τα παρακάτω:

1. φάρμακα τύπου αντιφλεγμώδη δεν ενδείκνυνται για την αντιμετώπιση της χονδροπάθειας.
2. σε καμμία περίπτωση δεν είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή να συνταγογραφεί φαρμακευτική αγωγή.
3. η παγοθεραπεία δεν έχει θετική επίπτωση στην χονδροπάθεια (δηλαδή δεν βοηθάει στην επούλωση του χόνδρου), αλλά έχει θετική επίδραση στην μείωση του πόνου. Επειδή ο πόνος είναι "χρήσιμος σύμμαχος" στην χονδροπάεια (είναι "οδηγός" στο ποιές δραστηριότητες και ποιές εντάσεις πρέπει να αποφεύγεις και ποιές όχι), παγοθεραπεία πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή (ποτέ πριν από δραστηριότητα).
4. η χονδροπάθεια ωφελείται από την κινητοποίηση της άρθρωσης και η ακινητοποίηση αντενδείκνυται αυστηρά (εκτός και αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, όπως πχ πρώτες μέρες μετά από χειρουργείο).
5. προσωπική μου άποψη και προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα πλήρη καθίσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα συμπτώματα της χοδροπάθειας στο γόνατο (αρκεί να χρησιμοποιηθούν σωστά).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δρέπει (ή λούζεται!) τα αποτελέσματα!

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 02:01
Καλα τα λετε ρε παιδια αλλα προφανως δεν θα ρισκαρω και θα ακολουθησω την συμβουλη του γιατρου.. Εξαλλου το "no pain no gains" που υποστηριζουν οι περισσοτεροι δεν το πολυ πιστευω διοτι πρεπει να ακουμε το σωμα μας και να πραττουμε αναλογως("Ετσι την επαθε πριν λιγο καιρο κι ενας γνωστος μου ο οποιος επαθε θλαση-τωρα τι βαθμου δεν γνωριζω,αλλα αρκετα σοβαρη-και τον αφησε εκτος αγωνων,που γινονταν στην Αθηνα και ο πρωτος επαιρνες εισητηριο για mr.o, και πηγαινε για τριαδα σιγουρα.). "Μέτρον ἄριστον".

Levrone
23-01-14, 02:08
Και πολυ καλα θα κανεις φιλε μου , αλλωστε απ οσους σου ειπαμε τη γνωμη μας ως τωρα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που μπορει τυπικα να εκφερει αποψη επι του θεματος καθοτι εξειδικευμενος στο συγκεκριμενο αντικειμενο. Αρα αυτον να ακουσεις.

niksamaras
23-01-14, 17:36
Επειδή έχω ήδη αναφερθεί στα καθίσματα σε άλλο thread, δεν θα μακρυγορήσω και θα αναφέρω απλά τα παρακάτω:

1. φάρμακα τύπου αντιφλεγμώδη δεν ενδείκνυνται για την αντιμετώπιση της χονδροπάθειας.
2. σε καμμία περίπτωση δεν είναι δουλειά του φυσιοθεραπευτή να συνταγογραφεί φαρμακευτική αγωγή.
3. η παγοθεραπεία δεν έχει θετική επίπτωση στην χονδροπάθεια (δηλαδή δεν βοηθάει στην επούλωση του χόνδρου), αλλά έχει θετική επίδραση στην μείωση του πόνου. Επειδή ο πόνος είναι "χρήσιμος σύμμαχος" στην χονδροπάεια (είναι "οδηγός" στο ποιές δραστηριότητες και ποιές εντάσεις πρέπει να αποφεύγεις και ποιές όχι), παγοθεραπεία πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή (ποτέ πριν από δραστηριότητα).
4. η χονδροπάθεια ωφελείται από την κινητοποίηση της άρθρωσης και η ακινητοποίηση αντενδείκνυται αυστηρά (εκτός και αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, όπως πχ πρώτες μέρες μετά από χειρουργείο).
5. προσωπική μου άποψη και προσωπική μου εμπειρία είναι ότι τα πλήρη καθίσματα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα συμπτώματα της χοδροπάθειας στο γόνατο (αρκεί να χρησιμοποιηθούν σωστά).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δρέπει (ή λούζεται!) τα αποτελέσματα!

Συμφωνω απολυτα σε ολα. Εχω να κανω μονο μια μικρη παρατηρηση, η Αγγλια πλεον εχει μπει επισημα σε τροχια για να δωσει στους φυσιοθεραπευτες της το δικαιωμα να συνταγογραφουν φαρμακα οπως ολοι οι γιατροι (απλα το αναφερω ως γεγονος, γιατι μου εχει κανει και εμενα εντυπωση)

niksamaras
23-01-14, 17:39
Και πολυ καλα θα κανεις φιλε μου , αλλωστε απ οσους σου ειπαμε τη γνωμη μας ως τωρα ο γιατρος σου ειναι ο μονος που μπορει τυπικα να εκφερει αποψη επι του θεματος καθοτι εξειδικευμενος στο συγκεκριμενο αντικειμενο. Αρα αυτον να ακουσεις.

Εδω θα διαφωνησω, και ενας φυσιοθεραπετυης μπορει καλλιστα να κανει διαγνωση και μαλιστα ειναι αυτος που θα διαλεξει και θα σχεδιασει την αποθεραπεια, οχι ο γιατρος. Ο γιατρος ειναι για να κανει χειρουργεια, μεχρι εκει. Οποιαδηποτε ειδους θεραπεια, υπευθυνος και πιο καταλληλος ειναι ενας φυσιοθεραπευτης. Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι ουτε ξερουνε τα παντα, ο καθενας εχει τον τομεα του.

niksamaras
23-01-14, 18:07
Κι ομως το βαθυ καθισμα κανει οντως ζημια.
Πολυ καλα το ειπε.


Θα σε παρακαλουσα, να μου το τεκμηριωσεις με επισημες πηγες (ερευνες, η εστω καποιο ακαδημαικο κειμενο). Εγω για το μονο που μπορεσα να βρω αποδεικτικα στοιχεια, ητανε οτι οντως, κατα κυριο λογο, οσο μεγαλυτερη η καμψη, τοσο μεγαλυτερη η πιεση στον επιγονατιδικο χονδρο αλλα και σε μεγαλυτερη επιφανεια του (Stacey et al., Gait and posture, volume 27, Issue 3, Pages 376–386, Year 2008) . Ομως, δεν εχουμε στοιχεια για το ποση πιεση μπορει να δεχθει με ασφαλεια ο χονδρος, οποτε αυτο δεν ειναι αποδεικτικο οτι κανουνε ζημια στον επιγονατιδικο χονδρο τα βαθια σκουοτ. Επισης, δεν μπορεσα να βρω καποια ερευνα που εκτος απο την καμψη στο γονατο, να μετραει και την αποσταση που διανυει το γονατο προς τα εμπρος κατα την διαρκεια του καθισματος, μιας και αυτο (θεωρητικα) θα αυξησει τις πιεσεις στην επιγονατιδα και στον χονδρο της.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 18:11
Εδω θα διαφωνησω, και ενας φυσιοθεραπετυης μπορει καλλιστα να κανει διαγνωση και μαλιστα ειναι αυτος που θα διαλεξει και θα σχεδιασει την αποθεραπεια, οχι ο γιατρος. Ο γιατρος ειναι για να κανει χειρουργεια, μεχρι εκει. Οποιαδηποτε ειδους θεραπεια, υπευθυνος και πιο καταλληλος ειναι ενας φυσιοθεραπευτης. Οι γιατροι δεν ειναι Θεοι ουτε ξερουνε τα παντα, ο καθενας εχει τον τομεα του.

Ξέρετε ακτινολογία (MRI-CT κτλ) εσείς οι φυσικοθεραπευτές;; Βιολογία,Βιοχημία,Μικροβιολογία και φαρμακολογία;;

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 18:34
Να επισημανω πως το γονατο μου δεν ξεπερνουσε την μυτη των δαλτυλων των ποδιων μου καθως ειχα ατομα διπλα μου που θα μου το επισημαναν εκεινη την στιγμη που πραγματοποιουσα την ασκηση.

niksamaras
23-01-14, 18:38
Ξέρετε ακτινολογία (MRI-CT κτλ) εσείς οι φυσικοθεραπευτές;; Βιολογία,Βιοχημία,Μικροβιολογία και φαρμακολογία;;

Δεν χρεαζεσαι ολα τα παραπανω για να κανεις μια διαγνωση. Χρεαιζεσαι ομως, ολα τα παραπω, οταν θα κανεις μια επεμβαση. Με αυτα που ειπα δεν προσπαθησα να μειωσω τους γιατρους, αλλα να δωσω εμφαση στο οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του. Με την ιδια λογικη, και ο γιατρος ξερει PNF, Bobbath, μαλαξη, τενς κλπ? Φαρμακολογια οι Ελληνες φυσιοθεραπευτες δεν ξερουν, οι Αγγλοι ομως θα διδαχθουν.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 19:02
Δεν χρεαζεσαι ολα τα παραπανω για να κανεις μια διαγνωση. Χρεαιζεσαι ομως, ολα τα παραπω, οταν θα κανεις μια επεμβαση. Με αυτα που ειπα δεν προσπαθησα να μειωσω τους γιατρους, αλλα να δωσω εμφαση στο οτι ο καθενας εχει την ειδικοτητα του. Με την ιδια λογικη, και ο γιατρος ξερει PNF, Bobbath, μαλαξη, τενς κλπ? Φαρμακολογια οι Ελληνες φυσιοθεραπευτες δεν ξερουν, οι Αγγλοι ομως θα διδαχθουν.

Δηλ. άμα πέσει η γιαγιά μου από τις σκάλες να στην φέρω εσένα για διάγνωση επι τόπου;; Ακού κει δε χρειάζεται η ακτινολογία για διάγνωση.. :shock: Και πως θα διαπιστώσεις τι ζημιά έχουν τα οστά και οι υπόλοιπες δομές;; Τα μάτια σου έχουν ακτίνες Χ;; :rolf: :rolf:
Και που ξανακούστηκε ότι ο φυσικοθεραπευτής αντικαθιστά τον ορθοπεδικό στη διάγνωση;; Αυτά τα έχεις πει σε κάνα ορθοπεδικό;;

niksamaras
23-01-14, 19:09
Δηλ. άμα πέσει η γιαγιά μου από τις σκάλες να στην φέρω εσένα για διάγνωση επι τόπου;; Ακού κει δε χρειάζεται η ακτινολογία για διάγνωση.. :shock: Και πως θα διαπιστώσεις τι ζημιά έχουν τα οστά και οι υπόλοιπες δομές;; Τα μάτια σου έχουν ακτίνες Χ;; :rolf: :rolf:
Και που ξανακούστηκε ότι ο φυσικοθεραπευτής αντικαθιστά τον ορθοπεδικό στη διάγνωση;; Αυτά τα έχεις πει σε κάνα ορθοπεδικό;;

Εγω μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Τωρα αν πεσει η γιαγια σου απο τις σκαλες, δικο σου προβλημα, ας εβαζες πατακια αντιολισθητικα...Δεν θα απαντησω αλλο σε αυτο το ποστ, ειναι ματαιο, σορρυ για τα οφ Grigoris! Γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.

Ίων Δραγούμης
23-01-14, 19:22
Εγω μιλησα για την συγκεκριμενη περιπτωση. Τωρα αν πεσει η γιαγια σου απο τις σκαλες, δικο σου προβλημα, ας εβαζες πατακια αντιολισθητικα...Δεν θα απαντησω αλλο σε αυτο το ποστ, ειναι ματαιο, σορρυ για τα οφ Grigoris! Γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.

Αααα... άρα οι φυσικοθεραπευτές βγάζουν "διάγνωση" μόνο για "συγκεκριμένες περιπτώσεις". Φαντάζομαι θα ήταν ανούσιο να σε ρωτήσω να μου απαριθμήσεις τις "περιπτώσεις" αυτές.
Μάλιστα.. να έβαζα αντιολισθητικά πατάκια στις σκάλες.. αυτή θα ήταν η αντιμετώπιση ενός επιστήμονα υγείας που "βγάζει διαγνώσεις" σε μια γιαγιά που θα σφαδάζει από τους πόνους ή μπορεί και να μην έχει τις αισθήσεις της εκείνη την ώρα.. λες και μόνο από γλίστρημα μπορεί να την πάθει! αφού δεν μου είπες να την ξεματιάσω κιόλας ή να την πάω για εξορκισμό,πάλι καλά!! :banghead:

MindOverMatter
23-01-14, 19:33
Ίων Δραγούμης: καθαρά από περιέργεια και για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που λες, ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (τί σπουδές έχεις κάνει, κτλ) και ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία με τα βαθιά καθίσματα?

(για τον niksamaras γνωρίζω ότι έχει αρκετή εμπειρία με καθίσματα (αρκετή για να σηκώνει 200-250 κιλά σε σωματικό βάρος ~100) και έχει πρόσφατα ξεκινήσει σπουδές φυσιοθεραπείας)

vaggan
23-01-14, 19:46
Ίων Δραγούμης: καθαρά από περιέργεια και για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που λες, ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (τί σπουδές έχεις κάνει, κτλ) και ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία με τα βαθιά καθίσματα?

(για τον niksamaras γνωρίζω ότι έχει αρκετή εμπειρία με καθίσματα (αρκετή για να σηκώνει 200-250 κιλά σε σωματικό βάρος ~100) και έχει πρόσφατα ξεκινήσει σπουδές φυσιοθεραπείας)ναι ενταξει βαλατε ενα σκασμο φαρμακο σηκωσατε καποια κιλα και γινατε γνωστες εμαθα να μαστορευω και γαμω τον μαστορα θα αντικαταστησετε εσυ και ο σαμαρας την επιστημη

MindOverMatter
23-01-14, 20:00
ναι ενταξει βαλατε ενα σκασμο φαρμακο σηκωσατε καποια κιλα και γινατε γνωστες εμαθα να μαστορευω και γαμω τον μαστορα θα αντικατεστησετε εσυ και ο σαμαρας την επιστημη

Δεν καταλαβαίνω προς τί η επιθετικότητα.

Κατ'αρχάς, η ερώτησή μου ήταν απλή και λογική: θέλω να γνωρίζω το σχετικό γνωστικό υπόβαρθο και την σχετική προπονητική εμπειρία του ατόμου που διατυπώνει απόψεις σε μια συζήτηση, ώστε να δω τί βάρος θα δώσω στην άποψή του. Αυτό φαίνεται να σε πειράζει. Γιατί?

Κατά δεύτερον, από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?

Και κατά τρίτον, το ότι κάνει κάποιος 200-250 κιλά καθίσματα στα 100 σωματικό βάρος είναι ενδεικτικό ότι έχει αρκετή εμπειρία με την άσκηση ανεξαρτήτως φαρμάκων ή μη. Εσένα ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (σπουδές κτλ) και ποιά η εμπειρία σου με τα βαθιά καθίσματα?

vaggan
23-01-14, 20:14
Δεν καταλαβαίνω προς τί η επιθετικότητα.

Κατ'αρχάς, η ερώτησή μου ήταν απλή και λογική: θέλω να γνωρίζω το σχετικό γνωστικό υπόβαρθο και την σχετική προπονητική εμπειρία του ατόμου που διατυπώνει απόψεις σε μια συζήτηση, ώστε να δω τί βάρος θα δώσω στην άποψή του. Αυτό φαίνεται να σε πειράζει. Γιατί?

Κατά δεύτερον, από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?

Και κατά τρίτον, το ότι κάνει κάποιος 200-250 κιλά καθίσματα στα 100 σωματικό βάρος είναι ενδεικτικό ότι έχει αρκετή εμπειρία με την άσκηση ανεξαρτήτως φαρμάκων ή μη. Εσένα ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (σπουδές κτλ) και ποιά η εμπειρία σου με τα βαθιά καθίσματα?με πειραζουν οι ειδημονες γενικα που απαξιωνουν την επιστημη και μιλανε με την εμπειρια εμενα η εμπειρια μου απο τα βαθεια καθισματα ειναι κατεστραμενα γονατα το γνωστικο μου επιπεδο ειναι καφετζης το γνωστικο υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν σου κανει?θες και εμεπιρια ε λοιπον σου την ειπα και την εμπειρια μου

ArgoSixna
23-01-14, 20:25
Απ οτι καταλαβαινω πρεπει:

Να κοψουμε τα καθισματα γιατι καταστρεφουν τα γονατα
Να σταματησουμε τον παγκο γιατι καταστρεφουν τους ωμους
Να σταματησουμε την κωπηλατικη γιατι καταστρεφουν την πλατη
Να σταματησουμε τις καμψεις δικεφαλων γιατι καταστρεφουν τους αγκωνες

Μηπως να σταματησουμε και το φαγητο γιατι μας καταστρεφει το στομαχι ? ετσι και αλλιως στην τουαλετα σκατο θα καταληξει το φαγητο ε?

Προσωπικα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να κανει βαθυα καθισματα με σωστη τεχνικη , μου φορτωνετε ολοι 100κιλα κανετε ημικαθισματα και γραφετε στο ημερολογιο "νεο PR 100κιλα 5χ5 ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ".. αα και εννοειτε σε σμιθ μασιν :thumbup::thumbup:

Οσοι εχουνε ανεβασει βιντεο ΜΕ ΑΘΛΙΑ τεχνικη , πετανε και ενα "ηταν το τελευταιο σετ ημουν κουρασμενος και δεν προσεχα τεχνικη" , ναι ενταξει.

ΥΓ αρχισατε παλι για φαρμακα , ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ κανατε εγγραφη μου φαινεται.. Που καταντησατε ορισμενοι το bodybuilding.gr να ειναι chatroom , μπαινετε να αφησετε ενα ":welcome:" στα νεα μελοι και να πειτε "καλημερα/καλησπερα" στις γενικες συζητησεις..

Οσες φορες μπηκε καποιος με γνωσεις στο φορουμ τα τελευταια 3 χρονια 3-4 εξυπνακηδες του κανατε ΕΠΙΘΕΣΗ με αποτελεσμα να δεχτει αποκλεισμο. σασ γραφω και ονοματα αν "δεν καταλαβαινετε"..

Τελος , τα καθισματα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα για να φτιαξεις τα ποδια σου αλλα ειναι μια πολυ καλη ασκηση. Οποτε μην ανυσηχεις Γρηγορη , απλα ρυθμισε το προγραμμα σου με αλλες ασκησεις!

MindOverMatter
23-01-14, 20:27
με πειραζουν οι ειδημονες γενικα που απαξιωνουν την επιστημη και μιλανε με την εμπειρια εμενα η εμπειρια μου απο τα βαθεια καθισματα ειναι κατεστραμενα γονατα το γνωστικο μου επιπεδο ειναι καφετζης το γνωστικο υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν σου κανει?θες και εμεπιρια ε λοιπον σου την ειπα και την εμπειρια μου

Κατ'αρχάς μη μου συγχίζεσαι! Εκτός και αν δεν θες να συζητήσεις αλλά να τσακωθείς, στην οποία περίπτωση πες το να το ξέρουμε!

Πάμε παρακάτω:

1. Πες μου σε παρακαλώ τί είπα σε αυτή τη συζήτηση που σου φάνηκε να "απαξιώνει την επιστήμη"?

2. Το να συνυπολογίζεις την αθλητική επειρία προσφέρει χρήσιμες πληροφορίες. Στη αθλητική προπονητική, η γνώση που προέρχεται από την αθλητική εμπειρία δεκαετιών παίζει μεγάλο ρόλο και συνυπολογίζεται και από τους πιο μεγάλους αθλητικούς επιστήμονες και προπονητές παγκοσμίως. Είναι απολύτως λογικό να δίνεις περισσότερο βάρος στην γνώμη καποιου που έχει μεγάλη σχετική εμπειρία, από την γνώμη κάποιου που δεν έχει.

3. Το γνωστικό υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν τα γνωρίζω, γι'αυτό και ρώτησα σχετικά (και η ερώτησή μου φάνηκε να σε πείραξε).

4. Ίσως να μην ρώτησα εγώ σωστά: η ερώτηση είναι ποιά είναι η προπονητική σου εμπειρία με τα καθίσματα, δηλαδή αν έχεις δουλέψει βαθιά καθίσματα, για πόσο καιρό, με τί τεχνική (και από πού έμαθες), με πόσα κιλά, και με τί αποτελέσματα.

5. Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?

SkillBill
23-01-14, 20:31
με πειραζουν οι ειδημονες γενικα που απαξιωνουν την επιστημη και μιλανε με την εμπειρια εμενα η εμπειρια μου απο τα βαθεια καθισματα ειναι κατεστραμενα γονατα το γνωστικο μου επιπεδο ειναι καφετζης το γνωστικο υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν σου κανει?θες και εμεπιρια ε λοιπον σου την ειπα και την εμπειρια μου

παντως ο ΜΟΜ ειδικα για τα βαθια καθισματα εχει παραθεσει ενα σωρο ερευνες στο αντιστοιχο τοπικ.Ο λεβρον απ την αλλη δεν εφερε καμια ως επιχειρημα απλα ειπε μια προταση.ισως για τη συγκεκριμενη παθηση να μην κανουν καλο αλλα για τη γενικοτερη υγεια του γονατου σε βαθυ η παραλληλο,η πλευρα του βαθεως καθισματος εχει παραθεσει αρκετες ερευνες τουλαχιστον,και συνηγορει και η τεραστια εμπειρια του κ. Τριανταφυλλου με αυτο.και για οσο μετραει και η δικη μου ελαχιστη εμπειρια,καθως με θλαση μηνισκου μονο το βαθυ καθισμα απ ολες τις ασκησεις ποδιων με βοηθησε να αναρρωσω και απο τοτε δν εχω ενοχλησεις πια.

Οσο για τους ορθοπεδικους,υπαρχουν και καλοι και κακοι,εγω για αθλητικους τραυματισμους θα πηγαινα σε καποιον πιο εξειδικευμενο με αθλητικους τραυματισμους φιλε Γρηγορη.Γιατι και το εχεις χονδροπαθεια (που?τι βαθμου?) και βαλε παγο και τα λεμε σε 3 βδομαδες δεν ειναι απαντηση.

SkillBill
23-01-14, 20:33
Απ οτι καταλαβαινω πρεπει:

Να κοψουμε τα καθισματα γιατι καταστρεφουν τα γονατα
Να σταματησουμε τον παγκο γιατι καταστρεφουν τους ωμους
Να σταματησουμε την κωπηλατικη γιατι καταστρεφουν την πλατη
Να σταματησουμε τις καμψεις δικεφαλων γιατι καταστρεφουν τους αγκωνες

Μηπως να σταματησουμε και το φαγητο γιατι μας καταστρεφει το στομαχι ? ετσι και αλλιως στην τουαλετα σκατο θα καταληξει το φαγητο ε?

Προσωπικα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να κανει βαθυα καθισματα με σωστη τεχνικη , μου φορτωνετε ολοι 100κιλα κανετε ημικαθισματα και γραφετε στο ημερολογιο "νεο PR 100κιλα 5χ5 ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ".. αα και εννοειτε σε σμιθ μασιν :thumbup::thumbup:

Οσοι εχουνε ανεβασει βιντεο ΜΕ ΑΘΛΙΑ τεχνικη , πετανε και ενα "ηταν το τελευταιο σετ ημουν κουρασμενος και δεν προσεχα τεχνικη" , ναι ενταξει.

ΥΓ αρχισατε παλι για φαρμακα , ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ κανατε εγγραφη μου φαινεται.. Που καταντησατε ορισμενοι το bodybuilding.gr να ειναι chatroom , μπαινετε να αφησετε ενα ":welcome:" στα νεα μελοι και να πειτε "καλημερα/καλησπερα" στις γενικες συζητησεις..

Οσες φορες μπηκε καποιος με γνωσεις στο φορουμ τα τελευταια 3 χρονια 3-4 εξυπνακηδες του κανατε ΕΠΙΘΕΣΗ με αποτελεσμα να δεχτει αποκλεισμο. σασ γραφω και ονοματα αν "δεν καταλαβαινετε"..

Τελος , τα καθισματα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα για να φτιαξεις τα ποδια σου αλλα ειναι μια πολυ καλη ασκηση. Οποτε μην ανυσηχεις Γρηγορη , απλα ρυθμισε το προγραμμα σου με αλλες ασκησεις!

+1

vaggan
23-01-14, 20:43
Απ οτι καταλαβαινω πρεπει:

Να κοψουμε τα καθισματα γιατι καταστρεφουν τα γονατα
Να σταματησουμε τον παγκο γιατι καταστρεφουν τους ωμους
Να σταματησουμε την κωπηλατικη γιατι καταστρεφουν την πλατη
Να σταματησουμε τις καμψεις δικεφαλων γιατι καταστρεφουν τους αγκωνες

Μηπως να σταματησουμε και το φαγητο γιατι μας καταστρεφει το στομαχι ? ετσι και αλλιως στην τουαλετα σκατο θα καταληξει το φαγητο ε?

Προσωπικα δεν εχω δει ΚΑΝΕΝΑΝ να κανει βαθυα καθισματα με σωστη τεχνικη , μου φορτωνετε ολοι 100κιλα κανετε ημικαθισματα και γραφετε στο ημερολογιο "νεο PR 100κιλα 5χ5 ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ".. αα και εννοειτε σε σμιθ μασιν :thumbup::thumbup:

Οσοι εχουνε ανεβασει βιντεο ΜΕ ΑΘΛΙΑ τεχνικη , πετανε και ενα "ηταν το τελευταιο σετ ημουν κουρασμενος και δεν προσεχα τεχνικη" , ναι ενταξει.

ΥΓ αρχισατε παλι για φαρμακα , ΞΕΧΝΑΤΕ ΣΕ ΤΙ ΦΟΡΟΥΜ κανατε εγγραφη μου φαινεται.. Που καταντησατε ορισμενοι το bodybuilding.gr να ειναι chatroom , μπαινετε να αφησετε ενα ":welcome:" στα νεα μελοι και να πειτε "καλημερα/καλησπερα" στις γενικες συζητησεις..

Οσες φορες μπηκε καποιος με γνωσεις στο φορουμ τα τελευταια 3 χρονια 3-4 εξυπνακηδες του κανατε ΕΠΙΘΕΣΗ με αποτελεσμα να δεχτει αποκλεισμο. σασ γραφω και ονοματα αν "δεν καταλαβαινετε"..

Τελος , τα καθισματα ΔΕΝ ειναι απαραιτητα για να φτιαξεις τα ποδια σου αλλα ειναι μια πολυ καλη ασκηση. Οποτε μην ανυσηχεις Γρηγορη , απλα ρυθμισε το προγραμμα σου με αλλες ασκησεις!που ειπωθηκε να σταματησουμε ολες αυτες τις ασκησεις μου ζητηθηκε να παραθεσω την εμπειρια μου απο βαθεια καθισματα και αυτο εκανα εσυ που κολλας?πως δεν εχει σημασια να καυχιεσαι οτι εκανες 250 κιλα και να παραβλεπεις το γεγονος οτι ο αλλος ειναι σε φαρμακο??

Polyneikos
23-01-14, 21:13
Μεταφέρθηκαν εδώ καποια ποστς από το ημερολόγιο προπόνησης του GrigoriTsaousi
Ας μιλήσουμε σοβαρά χωρίς να σοδομίζουμε όλα τα τόπικς.

beefmeup
23-01-14, 21:18
Παιδια σημερα ηρθε ορθοπαιδικος σπιτι μου για να εξετασει την μητερα μου με ενα προβλημα που εχει στον ωμο της και επι τη ευκαιρια εξετασε κι εμενα τα γονατα μου. Και διεγνωσε πως εχω ΧΟΝΔΡΟΠΑΘΕΙΑ. Με ρωτησε αν κανω βαθια καθισματα και του λεω πως ναι. Επισης με ρωτησε ποσα κιλα μπαινεις πρεσσα και του απανταω 180 κιλα. Μαλιστα μου λεει και πως θες τα γονατα σου να μην παθουν τιποτα. Τελος παντων μου ειπε να μεινω εκτος για 3 εβδομαδες, να κανω παγοθεραπεια και καποιες ισομετρικες ασκησεις και θα με ξαναεξετασει μετα απο τρεις εβδομαδες.

ας γραψω κ γω την αποψη μου:green:

με καποια ποστ που εγιναν συμφωνω,με καποια αλλα διαφωνω,αλλα το θεμα ειναι να απαντησουμε στο φιλο εδω να βγαλει καμια ακρη κ οι να κονταρομαχουμε για το ποιος την εχει μεγαλυτερη..:P
ασε που πρεπει να μεταφερθουν κ στο αλλο θεμα που ανοιξε για αυτο τον λογο επειδη η κουβεντα ειναι ιδια ακριβως κ εχει να κανει με το rom.

Γρηγορη η διαγνωση του γιατρου αν θες την αποψη μου ειναι πως ηταν καπως επιπολεα κ βιαστικη..αλλα οκ ας πουμε οτι ηταν τσακαλι ο γιατρος κ εχεις χονδροπαθια..
το οτι την απεδωσε στα καθισματα κ σιτς βαριες ασκησεις μου θυμιζει κατι ατακες που ακουω κατα καιρους απο γιατρους οταν μου βρουν ανεβασμενα τα ενζυμα του συκωτιου για καμια 10αρα μοναδες πανω απο το οριο οτι "οι πρωτεινες που περνω θα μου καταστρεψουν το συκωτι"..:green:

δεν μπορεις να ξερεις τι φταιει για την χονδροπαθεια,κ αποψη μου ειναι να μην δαιμονοποιουμε τα καθισματα..
μπορει να εχεις ενα θεμα στην οικογενεια κ να εχετε ευαισθησια σε αυτο το σημειο οποτε τα καθισματα γενικα να σου το επιδεινωσαν..
μπορει να νομιζες οτι ειχες καλη τεχνικη..μπορει να μην εκανες τοσο βαθια κ αυτο να στην εκανε,αλλα μπορει οντως να εκανες τοσο βαθια κ αυτο παλι να στην εκανε..οποτε ουτε με σιγουρια μπορουμε να λεμε οτι δεν φταινε αυτα..

τι θελω να πω...οτι ασχετως του τι λεει ο καθενας δικο σου ειναι το σωμα,εσυ ξερεις μεχρι που σε περνει πανω σε αυτα τα θεματα.
μπορεις να τα κανεις οπως σου βγαινουν ετσι ωστε να μην σε ενοχλουν..αν ετσι ειναι βαθια καλως,αν δεν ειναι παλι καλως..το οτι μπορει να ειναι γενικα παραδεκτο πως τα βαθια καθισματα δεν ενοχλουν τα γονατα αλλα το αντιθετο ,δεν σημαινει οτι ισχυει 100% για ολους..χαρακας σε αυτα δεν υπαρχει..

οποτε για να χεις το καφαλι σου ησυχο κανε μια ολοκληρωμενη διαγνωση με σωστες εξετασεις,κ μεχρι τοτε δουλεψε γυρω απο τον τραυματισμο ετσι ωστε να μην πονας..
παλι αποψη μου ειναι πως κ να ειναι 1-2 ποντους πισω τα ποδια σου η καποιο αλλο σωματικο μερος δεν τρεχει κ κατι γιατι δεν κατεβαινεις σε αγωνες αρα δεν σε νοιαζει η συμμετρια σε τετοιο βαθμο...κ μην ακους κατι χαρντκοριες απο κατι τυπους για κιλα ,μεγαλα ποδια κλπ,κλπ..

αυτο δεν σημαινει οτι θα τα αφησεις,αλλα οπως εγραψα κ πιο πανω κ οπως λενε κ στο χωριο μου there are many ways to skin a cat.
παντα πρεπει να εχεις γνωση των οριων του σωματος σου για σενα πρωτα κ χεστους αλλους.

επισης αυτο με τα φαρμακα ειναι κουραστικο πχια,αλλα οκ πλεον απο καποιους ξερω τι ποστ γραφικοτητας να περιμενω,δεν εκπλησομαι..

vaggan
23-01-14, 21:29
Κατ'αρχάς μη μου συγχίζεσαι! Εκτός και αν δεν θες να συζητήσεις αλλά να τσακωθείς, στην οποία περίπτωση πες το να το ξέρουμε!

Πάμε παρακάτω:

1. Πες μου σε παρακαλώ τί είπα σε αυτή τη συζήτηση που σου φάνηκε να "απαξιώνει την επιστήμη"?

2. Το να συνυπολογίζεις την αθλητική επειρία προσφέρει χρήσιμες πληροφορίες. Στη αθλητική προπονητική, η γνώση που προέρχεται από την αθλητική εμπειρία δεκαετιών παίζει μεγάλο ρόλο και συνυπολογίζεται και από τους πιο μεγάλους αθλητικούς επιστήμονες και προπονητές παγκοσμίως. Είναι απολύτως λογικό να δίνεις περισσότερο βάρος στην γνώμη καποιου που έχει μεγάλη σχετική εμπειρία, από την γνώμη κάποιου που δεν έχει.

3. Το γνωστικό υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν τα γνωρίζω, γι'αυτό και ρώτησα σχετικά (και η ερώτησή μου φάνηκε να σε πείραξε).

4. Ίσως να μην ρώτησα εγώ σωστά: η ερώτηση είναι ποιά είναι η προπονητική σου εμπειρία με τα καθίσματα, δηλαδή αν έχεις δουλέψει βαθιά καθίσματα, για πόσο καιρό, με τί τεχνική (και από πού έμαθες), με πόσα κιλά, και με τί αποτελέσματα.

5. Από πού έβγαλες το συμπέρασμα ότι εγώ "έβαλα ενα σκασμο φαρμακο"?καταρχας δεν συγχιζομαι ο σαμαρας δεν ηταν επιθετικος και ειρωνικος στα παραπανω ποστς?δεν ηξερες δηλαδη οτι ο ιωνας και ο levrone ειναι γιατροι?αν οχι παω πασο η προπονητικη μου εμπειρια ειναι για αρκετα χρονια βαθεια καθισματα κατω του παραλληλου για σετ 3χ8 απο 80 μεχρι 120 κιλα καλα αποτελεσματα και καλη τεχνικη για την τεχνικη δεν την εμαθα απο καποιον οπως ειχα δει σε βιντεο αποτυπωσα την κινηση και απλα εκτελουσα δεν μιλαω για εσενα μην το κανεις προσωπικο για το φαρμακο μιλαω για τον σαμαρα που το εχει παραδεχτει και ο ιδιος απλα εσυ συμμετειχες στην κουβεντα εκεινη την ωρα και σε πηρε εσενα η μπαλα

TRIANTAFYLLOU
23-01-14, 22:01
τα είπαμε και τα εξηγήσαμε και στις δυο περιπτώσεις βαθυ κάθισμα η ημικάθισμα θέλει καλό ζέσταμα διατάσεις
απο κεί και πέρα το βαθύ κάθισμα αν δεν υπάρχει λόγος που να το απαγορεύει ο γιατρός δεν χρειάζετε να το αποφύγουμε , εφόσον βέβαια δεν έχουμε πόνο η ενόχληση που μπορεί να εξελιχθεί αρνητικα
το παράλληλο μπορεί να κάνει μεγαλύτερη ζημιά γιατι σταματώντας στην μέση κοντράρει η επιγονατίδα και τραβάει όλη την πίεση

όταν κάνει κάποιος σωτα όλα αυτα που λέμε ζέσταμα διατάσεις αποθεραπεία και δεν κάνει υψηλό πρωταθλητισμό μπορεί όσα χρόνια και να κάνει να μην πάθει τίποτε , να μην ανοίξει ρουθούνι που λέει ο λόγος, αν όμως δεν τηρεί προυποθέσεις και κάνει πρωταθλητισμό που σημα΄.ινει φτάνει στα όριά του συνεχώς θα αρπάξει η φόλα

και όταν πάθει κάποιος ζημιά έστω μικρή μετα δεν λέμε δεν πειράζει το βαθύ η δεν πειράζει το ημικάθισμα, αλλα κάνουμε αυτο που μας επιτρέπει η κατάστασή μας και αν υπάρχει ιατρική γνωμάτευση τηρούμε με ευλάβια τον κανονισμό

δηλαδη αν πεί κάποιος δεν πειράζει το βαθυ και ο άλλος όταν το κάνει πονάει , ε τότε δεν θα πάει γυρεύοντας να πάθει χειρότερη ζημιά και θα κάνει αυτο που τού επιτρέπει η κατάστασή του

όσο είναι νέος κάποιος και λάθη να κάνει δεν θα το καταλάβει αλλα θα το καταλάβει όταν είναι να πάει στο ταμείο να πληρώσει και αυτο θα γίνει όταν περάσουν τα χρόνια και μετα θα είναι αργά θα έχει αρπάξει την φόλα

Grigoris Tsiaousis
23-01-14, 22:09
Ρε παιδια αμα δειτε το ημερολογιο μου εγω ειμαι υπερ ολων αυτων των ασκησεων που θεωρουνται "ζορικες" οπως τα deadlifts τα squats και τα bench press. Δεν προκειται σε καμια περιπτωση να τα σταματησω εφοσον δεν επιβαρυνω την υγεια μου. Τωρα αν το βαθυ καθισμα μου τραυματισε τα γονατα μπορει να εχει σχεση οπως ειπε και ο beef λογω κατασκευης του γονατου μου. Επισης ειπα πως ο γιατρος καθισε μου εκανε εξεταση(με πιεσε κατω απο το γονατο και μου ειπε να πιεσω τετρακεφαλο οπου απο κει καταλαβε οτι εχω προβλημα)και μου ειπε να κανω ορισμενες ισομετρικες ασκησεις και θα με εξετασει τις επομενες εβδομαδες για να δει αν υπηρχε καμια βελτιωση. Αν συνεχιζει να ποναει μου ειπε πως θα κανω μαγνητικη να δει τι παιζει καλυτερα. Τελοσπαντων, μακαρι να μου περασει διοτι τα ποδια μου ειναι το δυνατο μου σημειο και μου αρεσει να σηκβνβ πολλα κιλα και θα απογοητευτω αν δεν μπορεσω να ξανακανω

MindOverMatter
23-01-14, 22:14
καταρχας δεν συγχιζομαι ο σαμαρας δεν ηταν επιθετικος και ειρωνικος στα παραπανω ποστς?δεν ηξερες δηλαδη οτι ο ιωνας και ο levrone ειναι γιατροι?αν οχι παω πασο η προπονητικη μου εμπειρια ειναι για αρκετα χρονια βαθεια καθισματα κατω του παραλληλου για σετ 3χ8 απο 80 μεχρι 120 κιλα καλα αποτελεσματα και καλη τεχνικη για την τεχνικη δεν την εμαθα απο καποιον οπως ειχα δει σε βιντεο αποτυπωσα την κινηση και απλα εκτελουσα δεν μιλαω για εσενα μην το κανεις προσωπικο για το φαρμακο μιλαω για τον σαμαρα που το εχει παραδεχτει και ο ιδιος απλα εσυ συμμετειχες στην κουβεντα εκεινη την ωρα και σε πηρε εσενα η μπαλα

1. Σε δικό μου ποστ απάντησες, όχι σε ποστ του σαμαρά. Και χρησιμοποίησες δεύτερο πληθυντικό (συγκεκριμένα είπες "εσυ και ο σαμαρας"). "απλα εσυ συμμετειχες στην κουβεντα εκεινη την ωρα και σε πηρε εσενα η μπαλα" το προσπερνάω.

2. "δεν ηξερες δηλαδη" => σου έγραψα "Το γνωστικό υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν τα γνωρίζω, γι'αυτό και ρώτησα σχετικά", γιατί ξαναρωτάς?


Πάμε παρακάτω:

Όσον αφορά στην περίπτωσή σου τώρα, δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για τον τραυματισμό σου (είπες απλά "κατεστραμενα γονατα"): πώς ακριβώς έγινε ο τραυματισμός, πριν πόσο καιρό, τί γνωμάτευση πήρες, τί αντιμετώπιση/αποκατάσταση και πώς έχει εξελιχθεί από τότε?

Levrone
23-01-14, 22:20
Ρε παιδια αμα δειτε το ημερολογιο μου εγω ειμαι υπερ ολων αυτων των ασκησεων που θεωρουνται "ζορικες" οπως τα deadlifts τα squats και τα bench press. Δεν προκειται σε καμια περιπτωση να τα σταματησω εφοσον δεν επιβαρυνω την υγεια μου. Τωρα αν το βαθυ καθισμα μου τραυματισε τα γονατα μπορει να εχει σχεση οπως ειπε και ο beef λογω κατασκευης του γονατου μου. Επισης ειπα πως ο γιατρος καθισε μου εκανε εξεταση(με πιεσε κατω απο το γονατο και μου ειπε να πιεσω τετρακεφαλο οπου απο κει καταλαβε οτι εχω προβλημα)και μου ειπε να κανω ορισμενες ισομετρικες ασκησεις και θα με εξετασει τις επομενες εβδομαδες για να δει αν υπηρχε καμια βελτιωση. Αν συνεχιζει να ποναει μου ειπε πως θα κανω μαγνητικη να δει τι παιζει καλυτερα. Τελοσπαντων, μακαρι να μου περασει διοτι τα ποδια μου ειναι το δυνατο μου σημειο και μου αρεσει να σηκβνβ πολλα κιλα και θα απογοητευτω αν δεν μπορεσω να ξανακανω


Ολα καλα θα πανε φιλε!
Συνεχισε να ακους αυτον που ειναι ο πλεον εξειδικευμενος για το ζητημα σου
και στο φιναλε αυτον που θα παρει και την ευθυνη για τα οσα λεει.

Ολοι οι αλλοι εδω μεσα μονο μαλακα μπορουμε να τον βγαλουμε, τιποτα περισσοτερο

TRIANTAFYLLOU
23-01-14, 22:41
έχουν πάθει πολλοι ζημιές στα γόνατα απο τα βαθεια καθίσματα , αλλα και πάλι δεν μπορούμε να τα ρίξουμε όλα στην άσκηση αλλα στην λάθος εκτέλεση γιατι κανείς η μάλλον πάρα πολυ λίγοι κάνουν σωστα τα βαθεια καθίσματα

απο την στιγμή όμως που κάποιος όπως προανέφερα έχει ενόχληση δεν χρειάζετε ούτε βιβλία να διαβάσει ούτε τίποτε απλα αποφεύγει και κάνει αυτη την άσκηση που δεν θα τον κάνει ζημιά

οι περισσότεροι απο λάθος εκτέλεση την πατανε και έλλειψη αποθεραπείας και διατάσεων , δεν τα λέω τυχαία αυτα το έργο το ξέρω καλα και ακόμη και αυτοι που λένε κάνουν διατάσεις, απλα κάνουν για να πούν ότι κάναν
οι διατάσεις είναι ιεροτελεστία και όποιος δεν τηρεί κακό του κεφαλιού του

MindOverMatter
23-01-14, 22:50
έχουν πάθει πολλοι ζημιές στα γόνατα απο τα βαθεια καθίσματα , αλλα και πάλι δεν μπορούμε να τα ρίξουμε όλα στην άσκηση αλλα στην λάθος εκτέλεση γιατι κανείς η μάλλον πάρα πολυ λίγοι κάνουν σωστα τα βαθεια καθίσματα

απο την στιγμή όμως που κάποιος όπως προανέφερα έχει ενόχληση δεν χρειάζετε ούτε βιβλία να διαβάσει ούτε τίποτε απλα αποφεύγει και κάνει αυτη την άσκηση που δεν θα τον κάνει ζημιά

:thumbup:

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 00:14
Ίων Δραγούμης: καθαρά από περιέργεια και για να μπορώ να αξιολογήσω καλύτερα αυτά που λες, ποιό είναι το γνωστικό σου υπόβαθρο (τί σπουδές έχεις κάνει, κτλ) και ποιά είναι η προσωπική σου εμπειρία με τα βαθιά καθίσματα?

(για τον niksamaras γνωρίζω ότι έχει αρκετή εμπειρία με καθίσματα (αρκετή για να σηκώνει 200-250 κιλά σε σωματικό βάρος ~100) και έχει πρόσφατα ξεκινήσει σπουδές φυσιοθεραπείας)

Φίλε μου έλειπα όσο μιλούσατε για αυτό το θέμα και θα απαντήσω πολύ σύντομα. Είμαι φοιτητής ιατρικής και έχω κάνει τη κλινική μου άσκηση στην ορθοπεδική και έχω δει πολλά χειρουργεία και όχι μόνο. Επίσης γυμνάζομαι ανελλειπώς 14 χρόνια,με μόνη διακοπή 9 μήνες λόγω πανελληνίων. Στη πλειοψηφία των χρόνων αυτών δεν έκανα ούτε διατροφή,εφόσον από ένα σημείο και μετά πέτυχα τους στόχους μου (να αποκτήσω φυσιολογικό βάρος,διότι ήμουν 42 κιλά άνθρωπος.) Το σκουωτς σαν άσκηση δε μου αρέσει καθόλου και την έχω κάνει ελάχιστες φορές όλα αυτά τα χρόνια-και θεωρώ πως έχω αρμονικά πόδια σε σχέση με το υπόλοιπο σώμα μου. Αυτά. Τα υπόλοιπα που γράψατε δεν τα έχω διαβάσει ακόμη. Αν είναι κάτι άλλο το συζητάμε σε λίγες ώρες που θα είμαι πιο χαλαρός. :welcome:

vaggan
24-01-14, 00:44
1. Σε δικό μου ποστ απάντησες, όχι σε ποστ του σαμαρά. Και χρησιμοποίησες δεύτερο πληθυντικό (συγκεκριμένα είπες "εσυ και ο σαμαρας"). "απλα εσυ συμμετειχες στην κουβεντα εκεινη την ωρα και σε πηρε εσενα η μπαλα" το προσπερνάω.

2. "δεν ηξερες δηλαδη" => σου έγραψα "Το γνωστικό υποβαθρο του ιωνα και του levrone δεν τα γνωρίζω, γι'αυτό και ρώτησα σχετικά", γιατί ξαναρωτάς?


Πάμε παρακάτω:

Όσον αφορά στην περίπτωσή σου τώρα, δώσε μας λίγες παραπάνω πληροφορίες για τον τραυματισμό σου (είπες απλά "κατεστραμενα γονατα"): πώς ακριβώς έγινε ο τραυματισμός, πριν πόσο καιρό, τί γνωμάτευση πήρες, τί αντιμετώπιση/αποκατάσταση και πώς έχει εξελιχθεί από τότε?ο τραυματισμος δεν εγινε μια και εξω πιστευω οτι εκφυλιστηκαν αρθρωσεις με την παροδο του χρονου πηγα σε ορθοπεδικο ο οποιος μου εβγαλε μια σαπια γνωματευση λεγοντας οτι εχω χαλαρες επιγονατιδες :green:μου απαγορευσε την γυμναστικη με βαρη. βρισκοντας βεβαια παραλογα ολα αυτα συνεχισα να κανω σκουοτ μεχρι το παραλληλο η και λιγο πιο πανω ημικαθισμα με καλα αποτελεσματα στους τετρακεφαλους χωρις ομως να με ταλαιπωρουν τα γονατα

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 00:46
παιδια κακώς ξεφεύγουμε απο το θέμα και δημιουργούμε εντάσεις , δεν γίνετε να συμφωνούμε όλοι με όλους , ο καθένας έχει τις απόψεις και εμπειρίες του και καλοπροαίρετα πρέπει να γίνετε κουβέντα με σκοπό να βγεί κάτι χρήσιμο για κάποιον που θα διαβάσει το φόρουμ για να μάθει κάτι που θα τον βοηθήσει
και είναι κρίμα να αναλωνόμαστε σε προσωπικές επιθέσεις και μετα και να υπάρχουν κάποια χρήσιμα πόστ χάνονται μεσα στις αντιπαραθέσεις .

όλα χρειάζονται και η θεωρία και η πράξη αλλα και όλα μπορεί να αμφισβητηθούν , δεν σημαίνει επειδη εγω κάνω βαθυ με προυποθέσεις όμως και δεν έπαθα κάτι (ότι έχω πάθει απο ατύχημα με μηχανή είναι στα γόνατα ) δεν σημαίνει ότι αν κάποιος δεν εκτελεί σωστα δεν κάνει καλό ζέσταμα και διαστάσεις , δεν βάζει πάγο όταν νιώσει ερέθισμα και πόνο μετα την προπόνηση , δεν θα έχει μακροχρονη φθορά στα γόνατα

απλα πράματα είναι και όταν πεί ο γιατρός μετα απο διάγνωση ότι κάποιες ασκήσεις πρέπει να αποφεύγονται θα πρέπει να αποφεύγονται , αλλα ακόμα και εδω υπάρχει το ενδεχόμενο μιας δεύτερης γνωμάτευσης πάλι απο γιατρό , γιατι καλή η εμπειρία αλλα σαν πρόληψη όχι να γινόμαστε κομπογιαννίτες και να λέμε θεραπείες και φαρμακευτικές αγωγές , αλλα απλα και χρήσιμα πράματα που θα βοηθήσουν

chro
24-01-14, 00:52
Να επισημανω πως το γονατο μου δεν ξεπερνουσε την μυτη των δαλτυλων των ποδιων μου καθως ειχα ατομα διπλα μου που θα μου το επισημαναν εκεινη την στιγμη που πραγματοποιουσα την ασκηση.Από αυτό και μόνο καταλαβαίνω ότι εκτελούσες λάθος την άσκηση. Εστιάζεις σε λάθος πράγμα. Πιστεύω μας κάλυψε όλους ο κύριος Τρανταφύλλου, (δε τραυματίζει η άσκηση αλλά η λάθος εκτέλεση).

Για το θέμα με τους γιατρούς , θα έλεγα ότι υπάρχει καλυτερη πιθανότητα να μη πει βλακεία αν ειναι αθλίατρος. Εγώ εμπιστεύομαι μόνο γιατρούς που έχουν ενεργή σημμετοχή σε έρευνα με δημοσιευσεις σε συνέδρια.

Ίων Δραγούμη , να σε ενημερώσω ότι τα squat δε γυμνάζουν μόνο τα πόδια. Αντε και κάνεις 10 ασκήσεις για να αναπληρώσεις τους μύες που γυμνάζουν τα squat, στο εμφανησιακό κομμάτι. Αλλά με ποια άσκηση αντί για squat θα διεγείρεις περισσότερες κηνιτικές μονάδες δηλαδή τις Μυϊκές ίνες που νευρώνει ένας νευρώνας?

Χριστοφορος123
24-01-14, 00:58
Χρόνη ωραίο ποστ εξήγησε λίγο αν θες το 1ο κομμάτι που λες και μόνο απο αυτό καταλαβαίνω οτι εκτελούσες λάθος την άσκηση.Τα γόνατα πρέπει να ξεπερνάνε τις μύτες δηλαδή;

chro
24-01-14, 01:04
Χρόνη ωραίο ποστ εξήγησε λίγο αν θες το 1ο κομμάτι που λες και μόνο απο αυτό καταλαβαίνω οτι εκτελούσες λάθος την άσκηση.Τα γόνατα πρέπει να ξεπερνάνε τις μύτες δηλαδή;Δεν έχουμε όλοι οι άνθρωποι την ίδια αναλογία μηριαίου οστού και οστού της κνήμης, επίσης ούτε τα παπούτσια το ίδιο ήψος τακουνιού. Δεν υπάρχει πρέπει, μου είναι δύσκολο να το εξηγήσω με γραπτό λόγο, παίζει ρόλο η φορά πως κάθεται κάποιος αν κάθεται στα γώνατα (το λάθος) ή στη λεκάνη (το σωστό). Για να εκτελέσεις οποιαδήποτε άσκηση με βέλτιστη τεχνική πρέπει να νιώθεις και όχι να βλέπεις.

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 01:20
αυτο ακριβώς που είπε ο Χρόνης είναι ατο που λέω συνέχεια στο φόρουμ, ότι με τα χαιρετίσματα δουλεια δεν γίνετε , μπορεί κάποιος να δώσει ενα πρόγραμμα να εξηγήσει κάτι αλλα ο αθλούμενος η γνώστης πρέπει να είναι ή να έχει σοβαρό προπονητή με γνώσεις να τον καθοδηγεί στην εκτέλεση , ακόμη και με βίντεο να δείξει κάποιος αν δεν τον δεί κάποιος γνώστης στην εκτέλεση σιγουρια δεν υπάρχει

και κάποιες ασκήσεις καλύτερα να μην τις κάνει καθόλου κάποιος παρα να τις κάνει χωρίς σιγουρια και χωρίς καθοδήγηση , τα γόνατα οι χόνδροι οι κλειδώσεις γενικότερα δεν είναι μεντεσέδες να τα γρασάρουμε να αλλάξουμε πυράκια και να γίνουν καινούρια θέλουν να προσ'έχουμε για να έχουμε

MindOverMatter
24-01-14, 01:26
Χρόνη ωραίο ποστ εξήγησε λίγο αν θες το 1ο κομμάτι που λες και μόνο απο αυτό καταλαβαίνω οτι εκτελούσες λάθος την άσκηση.Τα γόνατα πρέπει να ξεπερνάνε τις μύτες δηλαδή;

Όπως αναφέρθηκε και στο θέμα με τα βαθιά καθίσματα:

Στα καθίσματα, πλήρες εύρος κίνησης είναι το μεγαλύτερο δυνατό εύρος στο οποίο διατηρείται σωστή η τεχνική:
- διατήρηση της οσφυϊκής μοίρας σε ουδέτερη ευθυγράμμιση ή ελαφριά έκταση
- εφαρμογή δύναμης με φτέρνες (διατήρηση κέντρου βάρου μεταξύ φτερών και κέντρου του πέλματος)
- γόνατα να τροχιοδρομούν περίπου στην ίδια ευθεία με αυτήν που δείχνουν τα πέλματα

Το αν και κατά πόσο τα γόνατα ξεπερνάνε τις μύτες εξαρτάται από τις ανθρωπομετρικές αναλογίες του αθλητή, την εκτελούμενη παραλλαγή (πχ στα front squat πάνε πολύ πιο μπροστά από τα wide-stance low-bar), την ευλυγισία του και το αν φοράει τάκους (τα τελευταία δυο επηρεάζουν το πόσο βαθιά μπορεί να κατέβει).

Η οδηγία "τα γόνατα να μην ξεπερνάνε τις μύτες" μπορεί να είναι χρήσιμη όταν μαθαίνεις σε κάποιον τα ημικαθίσματα επειδή υποχρεώνει τον ασκούμενο να μετακινήσει την λεκάνη του πιο πίσω και να κρατήσει το βάρος στις φτέρνες (αυξάνοντας έτσι την συμμετοχή των ισχιοκνημιαίων), αν και κατά την εμπειρία μου ακόμα και εκεί δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμη προπονητική οδηγία επειδή υπάρχουν πιο αποτελεσματικές οδηγίες για να καταφέρεις να εκτελέσει ο ασκούμενος την άσκηση με σωστό τρόπο (πάντως είναι γεγονός ότι στα ημικαθίσματα τα γόνατα δεν ξεπερνάνε τις μύτες).

Στα βαθιά καθίσματα, αν κάποιος χρησιμοποιεί την οδηγία "τα γόνατα να μην ξεπερνάνε τις μύτες", αυτό είναι σε γενικές γραμμές ένδειξη ότι δεν γνωρίζει την σωστή τεχνική εκτέλεση της άσκησης.

MindOverMatter
24-01-14, 01:31
αυτο ακριβώς που είπε ο Χρόνης είναι ατο που λέω συνέχεια στο φόρουμ, ότι με τα χαιρετίσματα δουλεια δεν γίνετε , μπορεί κάποιος να δώσει ενα πρόγραμμα να εξηγήσει κάτι αλλα ο αθλούμενος η γνώστης πρέπει να είναι ή να έχει σοβαρό προπονητή με γνώσεις να τον καθοδηγεί στην εκτέλεση , ακόμη και με βίντεο να δείξει κάποιος αν δεν τον δεί κάποιος γνώστης στην εκτέλεση σιγουρια δεν υπάρχει

και κάποιες ασκήσεις καλύτερα να μην τις κάνει καθόλου κάποιος παρα να τις κάνει χωρίς σιγουρια και χωρίς καθοδήγηση , τα γόνατα οι χόνδροι οι κλειδώσεις γενικότερα δεν είναι μεντεσέδες να τα γρασάρουμε να αλλάξουμε πυράκια και να γίνουν καινούρια θέλουν να προσ'έχουμε για να έχουμε

Θα συμφωνήσω και πάλι. :thumbup:

Όσες φορές κάποιος/κάποια που είναι σε απόσταση μου ζητάει να τους "βγάλω πρόγραμμα" πάντα κάθομαι και τους εξηγώ το ίδιο πράγμα: το πιο σημαντικό δεν είναι ούτε ο προγραμματισμός (split, full body, κτλ), ούτε οι επαναλήψεις (5άρες ή 10άρες), ούτε τα κιλά (αν θα κάνεις με 50 ή με 90% της μέγιστης), ούτε τίποτα. Το πιο σημαντικό (ειδικά για αρχάριους σε προπόνηση δύναμης) είναι η σωστή τεχνική εκτέλεση της άσκησης, και αυτό δεν λέγεται αν σου δώσω ένα κομμάτι χαρτί με τις ασκήσεις και τα σετ.

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 03:43
:thumbup::thumbup:^^
και γω με αφορμή αυτα που ειπώθηκαν έκανα το πόστ γιατι είναι κατι που αντιμετωπίζω συνέχεια όταν με ρωτάν και μάλλον δεν φταίνε αυτοι που ρωταν αλλα έτσι τούς τα μάθαν κάποιοι γνώστες προπονητές πιθανόν , γιατι όταν ενας προπονητής έχει συνείδηση δεν μπορεί να είναι ήσυχος αν δεν έχει σιγουρια ότι αυτός που του έδωσε πρόγραμμα το εκτελεί και σωστα , ειδικα ασκήσεις ωραίες και βασικές όπως το σκουώτ

μερικα άτομα δεν τό χουν καθόλου , δεν έχει ευλυγισία το σώμα , τους δείχνεις και θέλει μέρες να προσαρμοστούν και να το κάνουν σωστα και άλλοι άντρες και γυναίκες το κάνουν απο την πρώτη φορα τέλεια με μικρές διορθώσεις

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 04:40
Ίων Δραγούμη , να σε ενημερώσω ότι τα squat δε γυμνάζουν μόνο τα πόδια. Αντε και κάνεις 10 ασκήσεις για να αναπληρώσεις τους μύες που γυμνάζουν τα squat, στο εμφανησιακό κομμάτι. Αλλά με ποια άσκηση αντί για squat θα διεγείρεις περισσότερες κηνιτικές μονάδες δηλαδή τις Μυϊκές ίνες που νευρώνει ένας νευρώνας?

Δε μου αρέσει το σκουωτ σαν άσκηση. Ποτέ δε μου άρεσε,άρα εκεί τελειώνει για μένα. Όμως,σαν παραλλαγή του και για να συμμετέχουν πολλές μυικές ομάδες,το αντικαθιστώ με τις προβολές με αλτήρα (προς τα μπροστά ή πίσω- και κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και προς τα πλάγια) ή με μπάρα που κάνω βόλτα σε όλο το γυμναστήριο ή στη smith. Επίσης στην πρέσα είμαι αρκετά δυνατός. Επίσης σε κάθε μυική ομάδα,κάνω συχνές αλλαγές στο πρόγραμμά μου και δεν αφήνω καμία μ.ομάδα αγύμναστη. :welcome:

vaggan
24-01-14, 10:01
αυτο ακριβώς που είπε ο Χρόνης είναι ατο που λέω συνέχεια στο φόρουμ, ότι με τα χαιρετίσματα δουλεια δεν γίνετε , μπορεί κάποιος να δώσει ενα πρόγραμμα να εξηγήσει κάτι αλλα ο αθλούμενος η γνώστης πρέπει να είναι ή να έχει σοβαρό προπονητή με γνώσεις να τον καθοδηγεί στην εκτέλεση , ακόμη και με βίντεο να δείξει κάποιος αν δεν τον δεί κάποιος γνώστης στην εκτέλεση σιγουρια δεν υπάρχει

και κάποιες ασκήσεις καλύτερα να μην τις κάνει καθόλου κάποιος παρα να τις κάνει χωρίς σιγουρια και χωρίς καθοδήγηση , τα γόνατα οι χόνδροι οι κλειδώσεις γενικότερα δεν είναι μεντεσέδες να τα γρασάρουμε να αλλάξουμε πυράκια και να γίνουν καινούρια θέλουν να προσ'έχουμε για να έχουμεηλια τρεχα γυρευε ομως ετσι..καταννοω οτι ειναι σωστο αυτο που λες αλλα πραγματικα τωρα το να απευθυνθει καποιος σε εξιδικευμενο προπονητη ειδικα καταρτισμενο με εμπειρια στο σκουωτ αποτελει το 0,0001 των αθλουμενων και ισως να λεω και πολυ ειδικα στην επαρχια..απο την αλλη ομως δεν μπορεις να κατσεις και με σταυρωμενα χερια και να μην προσπαθησεις εμενα ζητηθηκε να καταθεσω την εμπειρια μου αυτο πηρα απο βαθυ καθισμα στο ημικαθισμα αυτο που ειδα ειναι οτι οι τεςτρακεφαλοι δουλευουν εξισου καλα οι γλουτιαοι οχι ομως το ιδιο αλλα δεν εχω επισης τον ανυποφορο πονο που εχω οταν πλεον κανω βαθυ καθισμα

Grigoris Tsiaousis
24-01-14, 14:13
Από αυτό και μόνο καταλαβαίνω ότι εκτελούσες λάθος την άσκηση. Εστιάζεις σε λάθος πράγμα. Πιστεύω μας κάλυψε όλους ο κύριος Τρανταφύλλου, (δε τραυματίζει η άσκηση αλλά η λάθος εκτέλεση).

Για το θέμα με τους γιατρούς , θα έλεγα ότι υπάρχει καλυτερη πιθανότητα να μη πει βλακεία αν ειναι αθλίατρος. Εγώ εμπιστεύομαι μόνο γιατρούς που έχουν ενεργή σημμετοχή σε έρευνα με δημοσιευσεις σε συνέδρια.

Ίων Δραγούμη , να σε ενημερώσω ότι τα squat δε γυμνάζουν μόνο τα πόδια. Αντε και κάνεις 10 ασκήσεις για να αναπληρώσεις τους μύες που γυμνάζουν τα squat, στο εμφανησιακό κομμάτι. Αλλά με ποια άσκηση αντί για squat θα διεγείρεις περισσότερες κηνιτικές μονάδες δηλαδή τις Μυϊκές ίνες που νευρώνει ένας νευρώνας?

Τι να σου πω. Για την ασκηση δεν ειχα στον νου μου μονο να μην ξεπερναω τις μυτες των ποδιων μου(οπως ειπα και σε παλαιοτερα ποστ αυτο συνεβαινε εστω και για λιγο) και πιστευω πως την εκτελουσα αρκετα καλα διοτι δεν υπηρχε μερα που να μην κοιταζω βιντεο στο youtube και μετα να παω στον καθρεφτη και να προσπαθω να καταλαβω την τεχνικη και να νιωσω αυτο που ελεγαν.

Για τον κυριο Τριανταφυλλου τωρα, διατασεις εκανα αυτες που εκανε και ο dorian yates στο blood and guts πριν μπει ποδια, οποτε δεν πιστευω να υπαρχει τετοιυ ειδους προβλημα. Εγω πιστευω πως κατι παιζει με τα γονατα μου. Ισως ειναι αδυναμα, ισως φταιει η κατασκευη τους, δεν ξερω.

SkillBill
24-01-14, 14:35
Για τον κυριο Τριανταφυλλου τωρα, διατασεις εκανα αυτες που εκανε και ο dorian yates στο blood and guts πριν μπει ποδια, οποτε δεν πιστευω να υπαρχει τετοιυ ειδους προβλημα. Εγω πιστευω πως κατι παιζει με τα γονατα μου. Ισως ειναι αδυναμα, ισως φταιει η κατασκευη τους, δεν ξερω.
Πιστευω πως αυτο που εννοουσε ο κυριος Τριανταφυλλου ειναι διατασεις μετα,για αποθεραπεια οχι πριν σαν ζεσταμα:)

Grigoris Tsiaousis
24-01-14, 15:34
Πιστευω πως αυτο που εννοουσε ο κυριος Τριανταφυλλου ειναι διατασεις μετα,για αποθεραπεια οχι πριν σαν ζεσταμα:)

α δεν το καταλαβα. σορρυ

Eddie
24-01-14, 16:01
Ευτυχως η χονδροπαθεια ειναι το μονο πραγμα που δε με πηγε πισω.Στα 16 μου πηγα σε γιατρο και μου πε οτι ειναι χονδροπαθεια,μετα απο ακτινογραφιες.Ο γιατρος αυτος μου ειπε να κοψω την πρεσσα και τα καθισματα και να κανω μονο εκτασεις,leg extensions,ξερετε..αυτα που ειναι εντελως ακινδυνα για τους χονδρους..η μηπως οχι?Τεσπα,το εκανα για 6 μηνες..η ενοχληση δεν εφευγε,τελικα μου τη βιδωσε ολο αυτο και ξαναρχισα κανονικα προπονησεις.Υστερα εφαγα κολλημα με τη συγκεκριμενη μυικη ομαδα,φορτωνα κιλα παντου..καθισματα,πρεσσα κλπ.Εβαλα και 2η προπονηση ποδιων στη βδομαδα..το αποτελεσμα ηταν να δυναμωσουν οι τετρακεφαλοι και σημερα να μην εχω καμια ενοχληση στα γονατα,παρα μονο κατι τσιμπηματα σε αλλαγες καιρου,υγρασιες κλπ τα οποια ειναι ανεπαισθητα.Το ποστ του χρονη ειναι πολυ σωστο..εγω λογο υψους βγαζω εξω τα γονατα αρκετα επειδη εχω προβλημα με τη μεση και δε μου επιτρεπει να κατεβω με τοξο στη μεση και κατεβαινω με high bar σχεδον καθετα και σχεδον παντα atg..αλλα παντα νιωθω το βαρος να καθεται απο τους τετρακεφαλους και πανω προς τους γλουτους παρα στα γονατα.

Εγω δε θα προσπαθησω να σε πεισω,κανε αυτο που νομιζεις πως ειναι καλυτερο για σενα..αν πας να ξανακανεις καθισματα παντως με το φοβο (η τρομο) να μη τραυματιστεις η πονεσεις τοτε κατα 90% καποια στιγμη θα σου συμβει..κι αυτο λογο υπερβολικης προσοχης που καταληγει σε φοβια.

Grigoris Tsiaousis
24-01-14, 16:47
Ευτυχως η χονδροπαθεια ειναι το μονο πραγμα που δε με πηγε πισω.Στα 16 μου πηγα σε γιατρο και μου πε οτι ειναι χονδροπαθεια,μετα απο ακτινογραφιες.Ο γιατρος αυτος μου ειπε να κοψω την πρεσσα και τα καθισματα και να κανω μονο εκτασεις,leg extensions,ξερετε..αυτα που ειναι εντελως ακινδυνα για τους χονδρους..η μηπως οχι?Τεσπα,το εκανα για 6 μηνες..η ενοχληση δεν εφευγε,τελικα μου τη βιδωσε ολο αυτο και ξαναρχισα κανονικα προπονησεις.Υστερα εφαγα κολλημα με τη συγκεκριμενη μυικη ομαδα,φορτωνα κιλα παντου..καθισματα,πρεσσα κλπ.Εβαλα και 2η προπονηση ποδιων στη βδομαδα..το αποτελεσμα ηταν να δυναμωσουν οι τετρακεφαλοι και σημερα να μην εχω καμια ενοχληση στα γονατα,παρα μονο κατι τσιμπηματα σε αλλαγες καιρου,υγρασιες κλπ τα οποια ειναι ανεπαισθητα.Το ποστ του χρονη ειναι πολυ σωστο..εγω λογο υψους βγαζω εξω τα γονατα αρκετα επειδη εχω προβλημα με τη μεση και δε μου επιτρεπει να κατεβω με τοξο στη μεση και κατεβαινω με high bar σχεδον καθετα και σχεδον παντα atg..αλλα παντα νιωθω το βαρος να καθεται απο τους τετρακεφαλους και πανω προς τους γλουτους παρα στα γονατα.

Εγω δε θα προσπαθησω να σε πεισω,κανε αυτο που νομιζεις πως ειναι καλυτερο για σενα..αν πας να ξανακανεις καθισματα παντως με το φοβο (η τρομο) να μη τραυματιστεις η πονεσεις τοτε κατα 90% καποια στιγμη θα σου συμβει..κι αυτο λογο υπερβολικης προσοχης που καταληγει σε φοβια.

Ρε συ κι εγω οταν αρχισα πριν μερικους μηνες να κανω βαθυ καθισμα με πονουσε στην αρχη αλλα μετα με περασε. Λεω ωραια θα δυναμωσαν τα γονατα μου. Ελα ομως που με επιασε παλι ξανα. Τι να πω. Τα καθισματα ειναι απο τις αγαπημενες μου ασκησεις(ιδιαιτερα το βαθυ καθισμα),διοτι εχω δει φοβερα αποτελεσματα στα ποδια μου και θα προσπαθησω να βρω καποιο τροπο(να δεσω τα γονατα με λαστιχα ο πιθανοτερος) ετσι ωστε να μπορεσω να μην τα παρατησω..

TRIANTAFYLLOU
24-01-14, 17:05
Πιστευω πως αυτο που εννοουσε ο κυριος Τριανταφυλλου ειναι διατασεις μετα,για αποθεραπεια οχι πριν σαν ζεσταμα:)

ακριβώς αυτο ενοούσα χρειάζονται και πριν αλλα μετα είναι κάτι παραπάνω απο απαραίτητες και αποδοτικές γιατι είναι ζεστοι οι μύς μέχρι βαθεια και ανοίγουν ευκολότερα δεν πιανόμαστε τόσο την άλλη μερα γιατι απομακρύνονται τα καταλοιπα του μεταβολισμού και το γαλακτικό και εκτός ότι ο μυς που είναι ελαστικός οξυγονώνεται και αιματώνετε καλύτερα , έχει λόγω της ελαστικότητας καλύτερη γεωμετρία το γόνατο και δουλεύει καλύτερα η άρθρωση και η επιγονατίδα , υπάρχει καλύτερη κατανομή δυνάμεων λόγω της ελαστικότητας των μυών και τενοντων

Grigoris Tsiaousis
24-01-14, 17:18
ακριβώς αυτο ενοούσα χρειάζονται και πριν αλλα μετα είναι κάτι παραπάνω απο απαραίτητες και αποδοτικές γιατι είναι ζεστοι οι μύς μέχρι βαθεια και ανοίγουν ευκολότερα δεν πιανόμαστε τόσο την άλλη μερα γιατι απομακρύνονται τα καταλοιπα του μεταβολισμού και το γαλακτικό και εκτός ότι ο μυς που είναι ελαστικός οξυγονώνεται και αιματώνετε καλύτερα , έχει λόγω της ελαστικότητας καλύτερη γεωμετρία το γόνατο και δουλεύει καλύτερα η άρθρωση και η επιγονατίδα , υπάρχει καλύτερη κατανομή δυνάμεων λόγω της ελαστικότητας των μυών και τενοντων

Μαλιστα. Πολυ ενδιαφερουσα πληροφορια που δυστυχως δεν την ηξερα.

Mikekan
24-01-14, 17:25
Πολλοί μάλιστα λένε ότι οι διατάσεις πριν τα βάρη δεν δημιουργούν το καλύτερο περιβάλλον για τη προπόνηση που ακολουθεί. Καλύτερα ένα απλό ζέσταμα. Και διατάσεις πάντα μετά τη προπόνηση όπως λέει ο κ. Ηλίας.

Ίων Δραγούμης
24-01-14, 17:37
Εγώ είχα διαβάσει πριν χρόνια και ζαμάνια για τις διατάσεις περιτονίας κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Η περιτονία είναι κάτι σαν "κάλτσα" που περιβάλει τον μυ. Περιτονίες έχουν και τα όργανα. Έτσι εμποδίζει ο οργανισμός τη μόλυνση από το ένα όργανο στο άλλο. Ισχύει πως με τη διάταση του μυ κατά τη διάρκεια της άσκησης,τεντόνεται η περιτονία και δίνει περισσότερο χώρο για επιπλέον αιμάτωση;; Ή ήταν κάτι επιπόλαιο της εποχής αυτό που είχα διαβάσει;; Όχι βέβαια ότι το έκανα κιόλας,αλλά λέμε..

Grigoris Tsiaousis
24-01-14, 17:41
Εγώ είχα διαβάσει πριν χρόνια και ζαμάνια για τις διατάσεις περιτονίας κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Η περιτονία είναι κάτι σαν "κάλτσα" που περιβάλει τον μυ. Περιτονίες έχουν και τα όργανα. Έτσι εμποδίζει ο οργανισμός τη μόλυνση από το ένα όργανο στο άλλο. Ισχύει πως με τη διάταση του μυ κατά τη διάρκεια της άσκησης,τεντόνεται η περιτονία και δίνει περισσότερο χώρο για επιπλέον αιμάτωση;; Ή ήταν κάτι επιπόλαιο της εποχής αυτό που είχα διαβάσει;; Όχι βέβαια ότι το έκανα κιόλας,αλλά λέμε..

Ενδιαφερον αυτο με την περιτονια. Κι εγω το ειχα διαβασει καπου αλλα δεν θυμαμαι απο που...

MindOverMatter
24-01-14, 20:56
Ο γιατρος αυτος μου ειπε να κοψω την πρεσσα και τα καθισματα και να κανω μονο εκτασεις,leg extensions,ξερετε..αυτα που ειναι εντελως ακινδυνα για τους χονδρους..η μηπως οχι?

Τα leg extensions επιβαρύνουν αρκετά τους αρθρικούς χόνδρους των γονάτων.

Τα καθίσματα και η πρέσσα (αν είναι κατάλληλα εκτελεσμένα) είναι πιο φιλικά στους αρθρικούς χόνδρους των γονάτων από τα leg extensions (εκτός και αν εκτελείς τα leg extensions μόνο στις τελευταίες μοίρες, όπου δεν επιβαρύνεται ιδιαίτερα ο χόνδρος).

Eddie
24-01-14, 23:16
Το ξερω φιλε μου,ειρωνικο ηταν το σχολιο.. (οσον αφορα τον "γιατρο")

MindOverMatter
24-01-14, 23:47
Το ξερω φιλε μου,ειρωνικο ηταν το σχολιο.. (οσον αφορα τον "γιατρο")

:thumbup:

alexk
25-01-14, 11:56
Εγω εχω χονδρομαλακινση δευτερου βαθμου διεγνωσμενη απο MRI.

Ο πονος ερχεται και φευγει αλλα οταν κανω βαθυ καθισμα το γονατο ποναει για μερες μετα.

Αναγκαστικα κανω πρεσσα , leg curl και extension. Το extension το κανω σε γωνια 70 μοιρων οχι 90 και δουλεβει καλα χωρις πονους

magavaTOUT
25-01-14, 16:06
Πρεπει να το χω γραψει και σε αλλο thread αλλα το λεω κι εδω.

ΠΡΟΣΟΧΗ πως καθεστε στην καρεκλα σας! Για χρονια καθομουν παντα με το ενα ποδι οκλαδον κατω απο το αλλο( οποιος καταλαβε καταλαβε) και οταν αρχισα για πρωτη φορα καθισματα υπεφερα.

Ο γιατρος διεγνωσε χονδροπαθεια και οπως ειπε ο eddie πιο πανω συνεστησε τα κλασσικα(ισομετρικες κλπ.)

Ε που λετε, οταν αρχισα να καθομαι σαν ανθρωπος(ισια και με τα δυο ποδια πατωμα) ο πονος εφυγε ως δια μαγειας και δεν με ενοχλησε ποτε ξανα ουτε σε καθισματα, ουτε σε προβολες, ουτε, ουτε...

Levrone
27-01-14, 12:48
Eγω δεν εχω καταλαβει γιατι πατε και καθολου στο γιατρο..:unsure:

Γιατι δε βγαζετε τη διαγνωση μονοι σας να γλιτωσετε και την επισκεψη τελοσπαντων?

Αλλωστε οι περισσοτεροι βλεπω τα ξερετε και πολυ καλυτερα :green:

Εκτος και αν το να πατε και να βγειτε να τον ειρωνευτειτε μετα σας ανεβαζει τοσο ψυχολογικα και τη βρισκετε!:P
Εκει παω πασο! :thumbup:

Ή στο φιναλε γιατι δεν πατε με τη μια αντι στο γιατρο σε ενα φυσικοθεραπευτη , που οπως γραφτηκε μπορει να κανει και διαγνωση , και να ειστε σιγουροι για το αποτελεσμα!!!! :turtle:

SkillBill
27-01-14, 14:10
ναι ακου ομως υπαρχουν γιατροι και γιατροι..δεν χρειαζεσαι να εισαι απολυτως υπερ της ικανοτητας τους,επειδη εισαι γιατρος και να ειρωνευεσαι τους υπολοιπους..ουτε και η απαξιωση τους ειναι σωστη βεβαια.
αλλα οταν εγω παω στο ασκληπιειο πρωτη διαγνωση ''μια χαρα εισαι,συνεχισε οτι κανεις'',δευτερη γνωματευση σε ιατρειο ''ακτινογραφια σου καναν στη βουλα ε?τι αλλο! θλαση μηνισκου'' αρχιζω και σκεφτομαι οτι αν δεν εχει σχεση με αθλητες ο αλλος δεν νιωθει πολυ.μπορει να εχει ξεχασει οτι ηξερε,μπορει να θελει εξειδικευση,δεν ξερω το προγραμμα σπουδων τους,αλλα κατι δεν παει καλα.και παραδειγματα τετοια πολλα και εδω στο θεμα.

vaggan
27-01-14, 14:19
εγω εκνευριστηκα και- ζηταω συγνωμη γιαυτο- πως δεν μπορουμε να ειμαστε απολυτοι για το αν το βαθυ καθισμα ειναι η δεν ειναι επιβλαβες για τα γονατα μπορει δηλαδη καποιον να τον επηρρεασουν και καποιον οχι εξαρταται ακομα και απο την σωματικη κατασκευη του καθενος η δικη μου παντως εμπειρια ειναι ασχημη τωρα αλλος μπορει να ορκιζεται στο ονομα τους δυστυχως ομως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και να συμβουλευουμε τους παντες να κανουν βαθυ καθισμα απο την στιγμη που πολλοι εχουν τραυματισθει δεν το θεωρω φρονιμο και μην αρχισουμε να λεμε παλι για τεχνικες γιατι το 99,9 των αθλουμενων δεν εχουν ειδικο κινησιολογο προπονητη σκουωτ οταν ξεκιναει να ασχολειται μεχρι το παραλληλο η και λιγο πιο πανω ειναι μια πιο ασφαλη προσεγγιση θεωρω:welcome:

liveris
27-01-14, 15:24
Eγω δεν εχω καταλαβει γιατι πατε και καθολου στο γιατρο..:unsure:

Γιατι δε βγαζετε τη διαγνωση μονοι σας να γλιτωσετε και την επισκεψη τελοσπαντων?

Αλλωστε οι περισσοτεροι βλεπω τα ξερετε και πολυ καλυτερα :green:

Εκτος και αν το να πατε και να βγειτε να τον ειρωνευτειτε μετα σας ανεβαζει τοσο ψυχολογικα και τη βρισκετε!:P
Εκει παω πασο! :thumbup:

Ή στο φιναλε γιατι δεν πατε με τη μια αντι στο γιατρο σε ενα φυσικοθεραπευτη , που οπως γραφτηκε μπορει να κανει και διαγνωση , και να ειστε σιγουροι για το αποτελεσμα!!!! :turtle:

:thumbup::thumbup::thumbup::thumbup:

Eddie
27-01-14, 16:46
Το λαθος ξεκιναει απο μας καλε μου φιλε Κρητικε..γιατι οπως καταλαβαινω στα τοσα χρονια που κι εγω εχω παρε δωσε με γιατρους,δυστηχως,εαν δε πας σε γιατρο εξειδικευμενο αθλιατρο,τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ακουσεις αλλα ντ αλλων.Αναγνωριζω τον αγωνα των γιατρων και σεβομαι την αποψη γενικοτερα των ευρωπαιων οταν λενε οτι στην ελλαδα υπαρχουν πολυ αξιολογοι γιατροι,αλλα κατι απο λαθος διαγνωσεις,κατι απο μιζες..δε θελει κ πολυ να σου βγει το ονομα..

Τελευταια φορα που πηγα σε ορθοπαιδικο ηταν για τη μεση μου,μεσω εοπυυ..κι οταν του ειπα να μου γραψει μαγνητικη γιατι εχω συμπτωματα δισκοκηλης μου ειπε οτι ειναι ακριβη εξεταση και δε δειχνω να ποναω τοσο πολυ ωστε να δικαιολογησει μια τετοια ενεργεια..λες και με μετρησε με πονομετρο,μετα βεβαια εμαθα οτι με ενα 50αρικο σου γραφει οτι θες.Γι αυτο μη ταραζεσαι και μη θιγεσαι,δεν ειναι ασπρο η μαυρο αλλα καπου στη μεση. :thumbup:

TRIANTAFYLLOU
27-01-14, 17:20
το στανταρ είναι πέρα απο το τι λέμε ένα σημαδι μας καθορίζει αν αυτο που κάνουμε είναι καλό η μακροπρόθεσμα μπορει να μας βγάλει ζημια και αυτο είναι η ενόχληση η ο πόνος
και όταν μετα απο καλό ζέσταμα υπάρχει ενόχληση και πόνος τότε πάμε γυρεύοντας όταν κάνουμε αυτο που δεν πρέπει

στο θεμα τωρα της διάγνωσης , εγω θα πώ πως το 89-90 αν άκουγα τούς γιατρούς που με είχαν πεί να μην κάνω τίποτε θα ήμουν ακόμη ανάπηρος με πατερίτσες και ούτε αγώνες θα έκανα (αυτο βέβαια όχι πως ήταν σωστο να κατεβω σε αγώνες γιατι πήγαινα γυρεύοντας ,αλλα απλα γυμναστικη σωστη αποκατάστασης και υγείας έπρεπε να κάνω)
απλα όταν ο γιατρός με είδε μετα απο μερικα χρόνια και με ρωτάει σε είδα στην τηλεόραση σε κατι αγώνες που έγιναν ββ εσύ ήσουν? λεω ναι . και καλα πως έγινες έτσι αφου εδω νοσηλευόσουνα..
και λέω έκανα ότι μου είπες ακριβώς το αντίθετο και μάλιστα όλα αυτα που έκανα μου τα επιβεβαίωσε και ένας γιατρός τοτε του ΠΑΟΚ απο θεσσαλονίκη Γιώργος Μαυρίδης και μου έδειξε πως να γυμνάζομαι
τωρα όμως παιδια και η δουλεια των γιατρών είναι πιο εύκολη , στο θέμα διάγνωσης σε περίπλοκες καταστάσεις και φθορές χόνδρων εκφυλίσεις τενόντων κτλ , που αυτα δεν φαίνονται σε ακτινογραφίες , φαίνονται στην μαγνητική πεντακάθαρα και έτσι γνωρίζοντας το πρόβλημα , ξέρουμε και πως το αντιμετωπίζουμε
αλλα πέρα απο κάποια μέτρα πρόληψης συνταγες αποθεραπείας κανείς δεν κάνει να δίνει εκτός αν είναι γιατρός , άλλο να λέμε να πάρουμε και μια δεύτερη γνώμη και άλλο να απαξιώνουμε την ιατρική

γιατι οι γιατροι που με χειρόυργησαν εμένα παίζει να μην είχαν ξαναδεί ββερ και τι χρειάζετε να γίνει ώστε να μπορεί να ξαναγυμναστει , γιατι απλα χειρουργούσαν μόνο παππούδες και γιαγιάδες και ατυχήματα και ο στόχος τους ήταν απλα να γλυτώσω το πόδι και όχι αν αργότερα θα ξαναγυμναστω , αφού όταν ρωτησα αυτο το σημάδι γιατρέ θα χαθεί έστω λίγο? και η απάντηση 'ήταν αν μεγαλώσουν οι τρίχες δεν θα φαίνετε τίποτε

αυτα τα ΄λέω σαν παράδειγμα να εξηγήσω τα γραφόμενά μου , αλλα ακόμη και γω που λένε ο παθών είναι γιατρος ποτε δεν θα έλεγα κάποιον να ακολουθήσει μια φαρμακευτική αγωγή που είχα κάνει και γω , απαγορεύετε και δεν ενδείκνυται

Ίων Δραγούμης
27-01-14, 20:47
γιατι οι γιατροι που με χειρόυργησαν εμένα παίζει να μην είχαν ξαναδεί ββερ και τι χρειάζετε να γίνει ώστε να μπορεί να ξαναγυμναστει , γιατι απλα χειρουργούσαν μόνο παππούδες και γιαγιάδες και ατυχήματα και ο στόχος τους ήταν απλα να γλυτώσω το πόδι και όχι αν αργότερα θα ξαναγυμναστω , αφού όταν ρωτησα αυτο το σημάδι γιατρέ θα χαθεί έστω λίγο? και η απάντηση 'ήταν αν μεγαλώσουν οι τρίχες δεν θα φαίνετε τίποτε

:thumbup:
Πολύ σωστό αυτό με την εμπειρία σε πρωταθλητές ή αθλητές. Εγώ πιστεύω ότι είπε "μη ξανακάνεις προπόνηση" για να "ξεφορτωθεί" κάθε είδους μπελά από υποτροπή στο μέλλον που ίσως ήθελε εκ νέου επέμβαση. Που να ήξερε αν ο άλλος σέβεται πολύ την υγεία του σώματός του ή αν είναι χύμα στο κύμα.. Αν έδινε την άδεια για βάρη στα πόδια,δε γνώριζε αν γινόταν μια λελογισμένη χρήση των ασκήσεων (με καλό ζέσταμα,ευλάβεια κτλ). Ή δεν ήξερε πόσα κιλά μπορεί να αντέξει σε βάθος χρόνου,ξανά,το πόδι. Ίσως δεν υπήρχε βιβλιογραφία για ανάλογες περιπτώσεις και έπρεπε να στηριχθεί στη λογική του,πράγμα πολύ ριψοκίνδυνο. Λογικά όλα αυτά.
Πχ σε ένα περιστατικό το οποίο είχε κατεστραμμένο γόνατο και έβαλε σιδερένιο,ο γιατρός του είχε πει όχι υπερβολές στη σωματική δραστηριότητα και αυτός ο βλάκας 4 χρόνια μετά επέστρεψε και χρειαζόταν να γίνει νέα επέμβαση,γιατί πήδηξε από ύψος 4 σκαλιών και μετατοπίστηκε από τη θέση του το πρόσθετο γόνατο. Η δικαιολογία του ήταν ότι το είχε ξανακάνει κάποιες φορές και δεν είχε πάθει τίποτα. :green:
Είναι πολύ μπέρδεμα και εξαρτώνται πολλά από τον ασθενή. Δεν είναι μια ή άλλη.
Πχ εγώ έχω ένα επίκτητο θέμα που οφείλεται στα βάρη και πρώτα του εξήγησα πόσα σημαντικό είναι για μένα το γυμναστήριο και πως είναι τρόπος ζωής και μετά από σκέψη μου είπε,καλώς συνέχισε τα βάρη,αλλά να παρακολουθείς τη πορεία του προβλήματος και αν αλλάξει κάτι έλα να με βρεις. Ήξερε όμως ότι ενδιαφέρομαι για τον εαυτό μου και δεν θα με παραμελήσω. Του το έκανα σαφές αυτό. Σε αντίθετη περίπτωση θα μου έλεγε "μη σηκώνεις βάρη" για να ξεμπερδεύει και να έχει το κεφάλι του ήσυχο,γιατί πολλοί επιστρέφουν και τους ζητούν και τα ρέστα και έχουν και νομικά μπλεξίματα από παρόμοιες υποθέσεις.
Όσο για τα σημάδια και τις ουλές,δε νιώθουν οι τύποι. Σφάζουν,διορθώνουν τη βλάβη και το κάνουν καλά αυτό,ράβουν και δεν τους νοιάζει καθόλου το αισθητικό αποτέλεσμα. Αυτό με τις ουλές ισχύει πιο πολύ για τους μεγάλους σε ηλικία χειρουργούς. Η νέα γενιά γιατρών απ'όσο βλέπω θα είναι πολύ πιο ολοκληρωμένη και στο αισθητικό κομμάτι. ;)

Levrone
27-01-14, 21:53
Το λαθος ξεκιναει απο μας καλε μου φιλε Κρητικε..γιατι οπως καταλαβαινω στα τοσα χρονια που κι εγω εχω παρε δωσε με γιατρους,δυστηχως,εαν δε πας σε γιατρο εξειδικευμενο αθλιατρο,τοτε υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ακουσεις αλλα ντ αλλων.Αναγνωριζω τον αγωνα των γιατρων και σεβομαι την αποψη γενικοτερα των ευρωπαιων οταν λενε οτι στην ελλαδα υπαρχουν πολυ αξιολογοι γιατροι,αλλα κατι απο λαθος διαγνωσεις,κατι απο μιζες..δε θελει κ πολυ να σου βγει το ονομα..

Τελευταια φορα που πηγα σε ορθοπαιδικο ηταν για τη μεση μου,μεσω εοπυυ..κι οταν του ειπα να μου γραψει μαγνητικη γιατι εχω συμπτωματα δισκοκηλης μου ειπε οτι ειναι ακριβη εξεταση και δε δειχνω να ποναω τοσο πολυ ωστε να δικαιολογησει μια τετοια ενεργεια..λες και με μετρησε με πονομετρο,μετα βεβαια εμαθα οτι με ενα 50αρικο σου γραφει οτι θες.Γι αυτο μη ταραζεσαι και μη θιγεσαι,δεν ειναι ασπρο η μαυρο αλλα καπου στη μεση. :thumbup:

Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.

TRIANTAFYLLOU
27-01-14, 21:59
έτσι είναι Ιων εγω γι αυτο δεν παραξενεύομαι επειδη εκείνα τα χρόνια οι γνώσεις ήταν περιορισμένες και απαιτούσε επέμβαση απο ειδικό αθλητίατρο , ο άνθρωπος ενω ήταν καλός με μεγάλη εμπειρία σε εγχειρήσεις , δεν είχε γνώσεις απο αθλητιατρικής άποψης και πώς να επανέλθω μετα απο ατύχημα σε κανονικούς ρυθμούς , αφού χαρακτηριστικά οι φίλοι όταν ρωτούσαν τον γιατρό απο ενδιαφέρον αν θα ξαναγυμναστω , αυτός έλεγε θα είναι τυχερός αν ΄περπατήσει κανονικά χωρίς να κουτσαίνει όχι να κάνει προπόνηση

και για να βγούν απο το άγχος κάποιας υποτροπής με την προπόνηση , απλα λένε μην κάνεις τίποτε να μην το ζορίσεις , ενω οι καινούριοι γιατροί εκτός του ότι γυμνάζονται και οι ίδιοι σε πολλες περιπτώσεις , δίνουν βάση και έχουν γνώσεις σε τέτοια περιστατικά , γιατι όταν με είπε ό άλλος θα μεγαλώσουν οι τρίχες και δεν θα φαίνετε η τομή , εγω δεν είπα μα γιατρε αφου για τούς αγώνες ξυρίζομαι πώς δεν θα φαίνετε , γιατι θα με κοιτούσε στραβα σου λέει καμια λούγκρα είναι αυτος και ξυρίζει τα πόδια του ?

TRIANTAFYLLOU
27-01-14, 22:19
Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.

έχεις απόλυτο δίκιο και τα έβαλες τα πράματα στην πραγματική τους διάσταση κώστα και εξηγώ
απο την στιγμή που υπάρχει μια κάκωση και γίνει μια επέμβαση , ο ασθενής έως ότου πεί ο γιατρός δεν θα πρέπει να κάνει τίποτε για την εξέλιξη της θεραπείας και ανάρωσης
στην συνέχεια φυσιοθεραπείες αν χρειαστει , μετα ενεργιτική ξεκούραση και μετα προπόνηση με χαμηλή επιβάρυνση εφόσον επιτρέπει η πορεία της υγείας

και όπως πολυ σωστα είπες σιγα τα λάχανα λες και αν δεν κάνει κάποιος σκουωτ η άρση θανάτου επειδη δεν το επιτρέπει η κατάσταση της υγείας του δεν θα φτιαχτεί

πρέπει να καταλάβουμε ότι ββ κάνουμε ουτε παουερ λίφτινκ ούτε εκπαιδευόμαστε για χαμάληδες, όποιος μπορεί και είναι υγιής και τον αρέσει κάνει και τα σκουώτ βαρια και άρσεις θανάτου

MindOverMatter
28-01-14, 01:22
Σ'έναν τέλειο κόσμο, θα πήγαινες στον γιατρό, θα σου έκανε σωστή διάγνωση, θα σου έδινε τις καταλληλότερες οδηγίες αποκατάστασης, θα τις ακολουθούσες κατά γράμμα και θα είχες την καλύτερη δυνατή εξέλιξη.

Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι τέλειος, ειδικά όσον αφορά τους ορθοπεδικούς και τις αθλητικές κακώσεις.

Υπάρχουν λίγοι ορθοπεδικοί που είναι πραγματικά καλοί, υπάρχουν πολλοί που είναι μέτριοι και υπάρχουν κάμποσοι που είναι άσχετοι ή/και έχουν μηδενικό ενδιαφέρον. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που είναι απατεώνες, βάζουν κόσμο στα χειρουργία χωρίς λόγο για να κονομήσουν, κτλ.

Το να δει κάποιος έναν ορθοπεδικό και να τον θεωρήσει την απόλυτη αυθεντία, που "ό,τι πει ο γιατρός" είναι σωστό και αυτό πρέπει να κάνει, είναι λάθος. Απλό παράδειγμα: πηγαίνεις σε έναν ορθοπεδικό, σου λέει Α, πηγαίνεις σε άλλον ορθοπεδικό και σου κάνει εντελώς διαφορετική διάγνωση. Θα έπρεπε να έχεις εμπιστευτεί τον πρώτο γιατρό και να έλεγες "ό,τι πει ο γιατρός"? Προφανώς όχι.

Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να απευθυνθεί σε ορθοπεδικούς αθλητίατρους, αν οι οδηγίες είναι ύποπτες ή ακραίες (πχ "τα καθίσματα καταστρέφουν τους χόνδρους και όποιος κάνει δεν θα έχει γόνατα σε 10 χρόνια") καλό θα κάνει να πάρει και δεύτερη και τρίτη γνώμη και να κάνει και ο ίδιος έρευνα στο διαδύκτιο να δει τί προτείνουν μεγάλοι ιατρικοί/αθλητιατρικοί/αθλητικοί οργανισμοί (πχ Mayo, ACSM, NSCA, κτλ) για την περίπτωσή του.




Σε κάθε περίπτωση, το να ρωτήσει κάποιος στο forum "έχω αυτά τα συμπτώματα, ο γιατρός μου είπε να μην ξανακάνω καθίσματα, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να έχει εμπεριστατωμένη άποψη/σχετική εμπειρία?" είναι απολύτως λογικό.

Levrone
28-01-14, 01:51
Σ'έναν τέλειο κόσμο, θα πήγαινες στον γιατρό, θα σου έκανε σωστή διάγνωση, θα σου έδινε τις καταλληλότερες οδηγίες αποκατάστασης, θα τις ακολουθούσες κατά γράμμα και θα είχες την καλύτερη δυνατή εξέλιξη.

Σ ενα τελειο κοσμο θα ειχαμε γεννηθει ολοι γραμμωμενοι και χωρις σταγονα λιπους πανω μας. Δυστυχως δεν ειναι ετσι. Σ ενα τελειο κοσμο θα υπηρχε φαρμακο που θα ικουσε καθε μορφη καρκινου, δυστυχως ουτε αυτο ισχυει. Σ ενα τελειο κοσμο δε θα υπηρχαν πολεμοι..

Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι τέλειος, ειδικά όσον αφορά τους ορθοπεδικούς και τις αθλητικές κακώσεις.
Υπάρχουν λίγοι ορθοπεδικοί που είναι πραγματικά καλοί, υπάρχουν πολλοί που είναι μέτριοι και υπάρχουν κάμποσοι που είναι άσχετοι ή/και έχουν μηδενικό ενδιαφέρον. Επίσης υπάρχουν και κάποιοι που είναι απατεώνες, βάζουν κόσμο στα χειρουργία χωρίς λόγο για να κονομήσουν, κτλ.

Συμφωνω για τους ορθοπεδικους , εχουν κακη φημη,

για τους μπιζνεσμεν γιατρους θα πω οτι ειναι αλητες.

Το να δει κάποιος έναν ορθοπεδικό και να τον θεωρήσει την απόλυτη αυθεντία, που "ό,τι πει ο γιατρός" είναι σωστό και αυτό πρέπει να κάνει, είναι λάθος. Απλό παράδειγμα: πηγαίνεις σε έναν ορθοπεδικό, σου λέει Α, πηγαίνεις σε άλλον ορθοπεδικό και σου κάνει εντελώς διαφορετική διάγνωση. Θα έπρεπε να έχεις εμπιστευτεί τον πρώτο γιατρό και να έλεγες "ό,τι πει ο γιατρός"? Προφανώς όχι.

Αν ο ενας σου πει Α και ο δευτερος σου πει Β , πολυ απλα συνεχιζεις μεχρι να τσεκαρεις πληρως το θεμα σου και να βγει ενα σωστο συμπερασμα. Πολλες μεθοδοι εξετασης, πολλες παθησεις, πολλες περιπτωσεις, πολλη βιβλιογραφια, και αν δεν ειναι κατι μπαμ συμβαινει να υπαρξουν και διαφορετικες αποψεις μεταξυ των γιατρων. Το οτι υπαρχει διαφωνια μεταξυ των γιατρων δε σημαινει οτι ο ενας απ τους δυο ειναι λαθος.

Το καλύτερο που έχει να κάνει κανείς είναι να απευθυνθεί σε ορθοπεδικούς αθλητίατρους, αν οι οδηγίες είναι ύποπτες ή ακραίες (πχ "τα καθίσματα καταστρέφουν τους χόνδρους και όποιος κάνει δεν θα έχει γόνατα σε 10 χρόνια") καλό θα κάνει να πάρει και δεύτερη και τρίτη γνώμη και να κάνει και ο ίδιος έρευνα στο διαδύκτιο να δει τί προτείνουν μεγάλοι ιατρικοί/αθλητιατρικοί/αθλητικοί οργανισμοί (πχ Mayo, ACSM, NSCA, κτλ) για την περίπτωσή του.

Θα συμφωνησω, οι γνωσεις βοηθανε αρκει να μη γινουν το μεσο να καβαλησουμε το καλαμι και να θεωρησουμε τον εαυτο μας βασιλικοτερο του βασιλεως.


Σε κάθε περίπτωση, το να ρωτήσει κάποιος στο forum "έχω αυτά τα συμπτώματα, ο γιατρός μου είπε να μην ξανακάνω καθίσματα, υπάρχει κάποιος που να μπορεί να έχει εμπεριστατωμένη άποψη/σχετική εμπειρία?" είναι απολύτως λογικό.

Εμπεριστατωμενη αποψη μπορει να εχει καποιος αλλος, ακομα και προσωπικη εμπειρια. Το ερωτημα ειναι , μηπως αυτη η γνωση αφορα τη δικη του περιπτωση και μονο και οχι τον ιδιο που ρωταει? Μηπως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη με διαφορεττικη συμπτωματολογια , διαφορετικο ιστορικο, και μηπως τελοσπαντων ερμηνειες και γιατροσοφια απο ενα ιντερνετ ΔΕΝ πρεπει να δινονται? Για μενα ειναι το ιδιο με το να μπει καποιος σε ενα ιατρειο και ο γιατρος χωρις καν να σηκωθει να παει απο πανω του να δει, ή να ψηλαφισει , να αποφασισει απ την πολυθρονα του για τη διαγνωση.

Τελος οταν δινεις μια αποψη απο ενα ιντερνετ για ενα θεμα ιατρικο δεν ξερεις κατα ποσο τη φιλτραρει καθε εγκεφαλος, και αν μπαινει για να παρει μια ιδεα ή αν αυτη η ιδεα του αρκει ακομη και για να μην το ψαξει περισσοτερο.

margarita02
29-01-14, 00:57
Το πρόβλημα με το ψάξιμο οποιουδήποτε προβλήματος είναι το εξής: Πηγαίνεις στον έναν γιατρό σου λέει Α, πηγαίνεις στον άλλο γιατρό σόυ λέει Β, πηγαίνεις, πηγαίνεις και στο τέλος εκτός του ότι σου έχει αδειάσει η τσέπη με το να πληρώνεις ένα σωρό επισκέψεις έχεις μπερδευτεί τόσο που δεν ξέρεις ποια άποψη να ακολουθήσεις. Συμφέρει καλύτερα δηλ. να μην το ψάξεις.

Για τις εξετάσεις δεν θα το συζητήσω. Δεν γράφουν για λόγους οικονομίας και δεν έχουν σαφή εικόνα του προβλήματος. Ότι και να έχεις σου λένε, π.χ. πονάς αυτά θα πάρεις.

Grigoris Tsiaousis
29-01-14, 01:37
Βασιλη να το παρουμε το πραγμα απ την αρχη?
Το θεμα μου δεν ειναι να υποστηριξω την κοινοτητα των γιατρων, το θεμα ειναι να μπορουμε να δουμε και την αλλη αποψη και οχι μονο τη μια μερια. Κι εγω σα γιατρος μπορω να δω και την αλλη αποψη, εσυ μπορεις να δεις μονο τη μια πλευρα.

Το να κατηγορουμε θεους και δαιμονες οτι δε μας εκαναν καλη διαγνωση ή οτι μας απαγορευσαν τα βαθια καθισματα ενω τελικα δε χρειαστηκε ειναι το μονο ευκολο. Εχω γραψει στο παρελθον μακροσκελεστατα ποστ για τη δικαιολογημενη για μενα αποψη των ιατρων περι συμπληρωματων , τα οποια μαλιστα και εγω χρησιμοποιω , και δεν εχω σκοπο να επανελθω αναλυτικα παρα με δυο προτασεις.. Οταν σε μια χορηγηση φαρμακου απο ενα γιατρο , σου ζητησει να κοψεις τα συμπληρωματα για να δει την ανταποκριση σου στο φαρμακο θα αρχισουμε αμεσως τα γρι και τα ξι. Στη θεση του γιατρου που δεν να ειναι καθολου σιγουρος για το περιεχομενο των συμπληρωματων ομως (που ουτε καν εμεις δεν ειμαστε) κανεις δε θα μπει. Ολοι ειμαστε τοοοσο σιγουροι οτι η σκονη που παιρνουμε ειναι απλο κανονικο φαι και ο τυπος ειναι αχρηστος.. Παμε παρακατω..

Γραφονται αποψεις για τους γιατρους που αναρωτιεμαι αν χρειαζονται απαντηση. Για ορθοπεδικο που εξεταζει ποδι διαβαζουμε "τι να μας πει ο ασχετος?" , "δεν ξερει τιποτα και ηθελε να πει την παπαρια του" τωρα εγω σ αυτες τις αποψεις πρεπει να απαντησω σοβαρα? Αυτος που τις γραφει θελετε να μου πειτε οτι ειναι αντικειμενικος κριτης των γιατρων? Απ την αλλη αυτα δεν μπορουν να μενουν αναπαντητα. Στο χωρο αυτο απαιτειται συεργασια, και γιατρων και νοσηλευτων και ψυχολογων και ..της τραπεζοκομας που μοιραζει το φαι που λεει ο λογος, οχι τασεις αφορισμου ουτε απο τον ορθοπεδικο στο φυσικοθεραπευτη και ουτε απο το φυσικοθεραπευτη στο γιατρο. Αλλωστε μιλαμε απο το ιντερνετ, μιλαμε απο ενα φορουμ, ουτε την περιπτωση απο κοντα ξερουμε. Μπορει αν και ο ιδιος ο φυσικοθεραπευτης εβλεπε το προβλημα να συμφωνουσε με το γιατρο. Ουτε καν ξερουμε αν αυτος ο γιατρος που το ειπε ειναι καλος, κακος, μαλακας, σκατα , σουπερ, ξερω γω τι..

Επισης με λυπη βλεπω οτι μερικα πραγματα τα εχετε παρεξηγησει. Πηγες λεει στο γιατρο και του ειπες να σου γραψει μαγητικη και αυτος ο αλητης δε σου γραψε.. Και τι ειναι η μαγνητικη? Σουβλακι που του ζητησες τζατζικι και το ξεχασε? Εσυ δηλαδη σα Βασιλης με τι γνωσεις ζητας απο ενα γιατρο να σου γραψει συγκεκριμενη εξεταση? Επειδη σε ενα φιλο σου ενας αλλος γιατρος ειχε γραψει μαγνητικη και υπεθεσες οτι μπορει και σ εσενα να χρειαζεται? Στη Γερμανια και σε συστηματα υγειας οπως το σουηδικο υπαρχει ελεγχος για τις εξετασεις που γραφουν οι γιατροι, οντως κοστιζουν και πρεπει ο γιατρος να ειναι σιγουρος οτι χρειαζεται μια τετοια εξεταση , αυτο το γνωριζεις? Και πες οτι η εξελιξη σε δικαιωσε και τελικα οντως μετα εκανες μαγνητικη σημαινει τι? Οτι ηξερες καλυτερα απ το γιατρο και ειναι μαλακας που δε σ ακουσε? Αν το πιστευεις τοτε καλεισαι να μην ξαναπας σε γιατρο, απλο δεν ειναι?

Γραφεις πιο πανω "μου ειπε κατι να κανω αλλα δεν ειχε αποτελεσμα , ειδα και αποειδα και βαρεθηκα και αρχισα να παιζω φουλ κιλα και να κανω προπονησεις και βρηκα την υγεια μου".. Εγω ρε φιλε και μονο που εκανες του κεφαλιου σου και πηρες μονος σου αποφασεις για το θεμα σου , δεν πειθομαι οτι και στην αρχικη θεραπεια που σου προτεινε ο γιατρος σου παλι δεν παρακουσες και την εφαρμοσες. Γιατι να πω αυτον κακο γιατρο και οχι εσενα "κακο" ασθενη? Ολα αυτα δεν ειναι "προφασεις εν αμαρτια" γιατι στο φιναλε δεν προκειται για δικη μου αμαρτια για να ψαχνω δικαιολογιες, αλλα για την αλλη πλευρα που κανεις ποτε δε βλεπει. Βασιλη δεν τα λεω προσωπικα σ εσενα αυτα , τα λεω στην πεθερα για να τ ακουει η νυφη.

Να πεσεις να χτυπησεις ποδι και να πας στο γιατρο , οφειλει παντου να σε ψαξει , και στο κεφαλι. Αν εχεις χασει τις αισθησεις σου για λιγα δευτερολεπτα και δεν το καταλαβες οτι χτυπησες και στο κεφαλι , ο γιατρος πρεπει να το δει.
Μη γελατε εχουν γινει τετοια περιστατικα. Κι εχω πεσει στα επειγοντα απ εξω να λεει ασθενης "καλα του πα οτι στο ποδι χτυπησα τι με ψαχνει στο κεφαλι βλακας ειναι?".. Το ενδεχομενο να ξερει κατι παραπανω ο γιατρος δε μας περναει απ το μυαλο..

Λυπαμαι που το λεω αλλα σε πρωτη φαση σε εναν ανθρωπο με προβλημα στα γονατα , κι εγω το ιδιο θα λεγα, να κοψει τα καθισματα, και οχι μονο τα καθισματα , αλλα και την ολη εκγυμναση ποδιων. Να μπορω να ξερω πως θα εξελιχθει το προβλημα του, να εχω μια εικονα. Τωρα αν πρεπει γι αυτο να δωσω εξηγησεις με ερευνες και που τα διαβασα και και και λυπαμαι αλλα αυτα ειναι για μισοκοιμησμενες γριες. Οχι θα ερθει στο ιατρειο ο αλλος και θα του πω "αυτο εχεις κανε αυτο" και θα μου ζητησει και μελετες... Ικανους εχω ορισμενους να το κανουν.. Θες κυριε και αλλη αποψη? Σαφως πηγαινε σε αλλους 200 γιατρους. Αλλα αποψεις του στυλ "απο που κι ως που μου κοβει γιατρος τα καθισματα, τι ξερει αυτος γι αυτα?" εχουν μονο μια απαντηση : "δε θες να εφαρμοσεις τη θεραπεια? πηγαινε σε αλλο γιατρο"..

Και να πω και την αλλη κουβεντα που απο προχτες με περιτριγυριζει? Ναι μωρε, ενω αν ο αθλουμενος κανει καθισμα πανω απ το ημι ή καθισμα παραλληλο , και οχι βαθυ θα μεινουν υποαναπτυκτες μερικες μυικες ινες και θα χασει ενα μποντιμπιλντερ το επομενο Ολυμπια.. Ολο μαλακιες ειμαστε σ αυτη τη χωρα..Μια ζωη μαλακιες..Αν δηλαδη καποιος δεν κανει καθισματα αλλα κανει αλλες ασκησεις για ποδια θα υστερησει και θα χασει η Βενετσια βελονι. Αλλα δε μας πειραζει αυτο επι της ουσιας, μας πειραζει μη και χρειαστει να ακουσουμε καποιον να μας "διαταζει" γιατι και το γιατρο πλεον ετσι τον βλεπουμε οτι μας διαταζει. Ποιος ειναι αυτος να μας πει τι θα κανουμε? Τι ξερει καλυτερο απο μας? Ειναι ασχετος..

Μην πατε σε γιατρο λοιπον κυριοι, βγαλτε τη διαγνωση εσεις , μονοι σας.
ή πηγαινετε με ενα καρο μελετες και αρθρα να του τα πειτε εκει μπροστα να τον κανετε αλοιφη,
ή δε σ αρεσε αυτο που σου πε ο γιατρος σου? ε αλλαζε γιατρους μεχρι να ακουσεις την αποψη που θες
ή στο φιναλε κανε το πιο απλο πραγμα.. Δε θες να νοσηλευτεις ενω χρηζεις νοσηλειας? Υπογραφη και εφυγες.
Δυστυχως το νοσοκομειο ειναι ενας χωρος που για να ερθει ενα αποτελεσμα πρεπει και να συνεργαστεις και να πειθαρχησεις.

Α και κατι αλλο, εγω κανω βαθυ καθισμα και παιρνω συμπληρωματα (τουλαχιστον μεχρι προσφατα). Μηπως να ειμαι υπολογος γι αυτο?
Γιατι ακουω και ορισμενους στη μεγαλη φουρια να κατηγορουν και το γιατρο που τους ειπε να κοψουν το τσιγαρο ενω αυτος καπνιζει. Εκει φτασαμε.
:clap::clap::clap::clap:

Ίων Δραγούμης
29-01-14, 02:00
Το πρόβλημα με το ψάξιμο οποιουδήποτε προβλήματος είναι το εξής: Πηγαίνεις στον έναν γιατρό σου λέει Α, πηγαίνεις στον άλλο γιατρό σόυ λέει Β, πηγαίνεις, πηγαίνεις και στο τέλος εκτός του ότι σου έχει αδειάσει η τσέπη με το να πληρώνεις ένα σωρό επισκέψεις έχεις μπερδευτεί τόσο που δεν ξέρεις ποια άποψη να ακολουθήσεις. Συμφέρει καλύτερα δηλ. να μην το ψάξεις.

Για τις εξετάσεις δεν θα το συζητήσω. Δεν γράφουν για λόγους οικονομίας και δεν έχουν σαφή εικόνα του προβλήματος. Ότι και να έχεις σου λένε, π.χ. πονάς αυτά θα πάρεις.

Αν είναι ανάγκη πρέπει να σου γράψει εξέταση. Και καλό είναι σε ανάλογες περιπτώσεις να επισκεπτόμαστε τον γιατρό με τη ταμπέλα του αθλητή και πως στόχος μας δεν είναι μόνο να μην πονάμε,αλλά να επιστρέψουμε το συντομότερο δυνατό στις προπονήσεις. Αυτά θέλουν την απαραίτητη επικοινωνία και (προ)συνεννόηση (έστω και τηλεφωνικώς.. του τύπου "είμαι αθλητής-θέλω τάχιστη αποκατάσταση και όχι απλά να περπατάω χωρίς πόνο-θέλω να αθλούμαι όπως πρίν και αυτό να επιτευχθεί το συντομότερο δυνατόν"). Άλλος ο θεραπευτικός στόχος σε μια γιαγιά που θέλει να αυτοεξυπηρετείται και άλλος ο στόχος ενός αθλητή-ανάλογα και με το επίπεδό του. Αυτά οφείλει να τα συνυπολογίζει ο θεράπων ιατρός. Αν δε δείξει κατανόηση σημαίνει πως δε βρήκες τον κατάλληλο γιατρό. Ρωτάς μέχρι να βρεις ένα γιατρό που να έχει δείξει γραφές στο θέμα αυτό και που τον προτιμάνε πολλοί αθλητές. Δε πας και χτυπάς πόρτες και όποιον δεις απέναντί σου.

Το θέμα της οικονομίας είναι πάρα πολύ σημαντικό. Αλλά θέλει καλό ζύγισμα από τον γιατρό πριν πάρει την απόφασή του και όπως είπαμε,ανάλογα τον θεραπευτικό στόχο.

fazer
30-01-14, 09:25
χθες ειχα προπονηση ποδιων.δεν ξερω γιατι αλλα λογω σκουωτ εχω ενα καλο πονο στο ισχιο και περπαταω κουτσαινοντας.την ασκηση την κανω πανω απο 1,5χρονο και δεν ειχα ποτε προβληματα πλην μερικες φορες που ενιωθα ενα μικρο πονο στα γονατα που υποχωρουσε μετα απο μια δυο μερες.
ομως ο πονος στο ισχιο ειναι ενοχλητικος οταν παω να περπατησω και φανταζομαι θα αργησει να μου περασει.
τι μπορει να φταιει?(εκανα λιγο παραπανω κιλα απ οτι συνηθως.10 κιλα παραπανω.δεν νομιζω να ειναι αυτο)
ζεσταμα εκανα 6 λεπτα ποδηλατο και λιγες διατασεις πριν και μετα)μηπως το ζεσταμα δεν ηταν αρκετο?
παντως με εχει προβληματισει αν πρεπει να συνεχισω να κανω σκουωτ φοβουμενος μελλοντικα προβληματα σε αρθρωσεις.(καθως εχω και μια σχετικη ηλικια,πλεον 40...)

MindOverMatter
30-01-14, 11:56
Fazer: on-line διάγνωση με το "χτες έκανα καθίσματα και μετά πόναγε το ισχίο, τί λέτε να είναι" είναι αδύνατο να γίνει.

Αν θες πόσταρε ένα βίντεο από καθίσματα να δούμε η τεχνική σου πώς είναι.

alexk
01-02-14, 00:51
Οπως είπα πιο πάνω έχω κάνα μήνα να κάνω βαριά πρέσα λόγω χονδροπάθειας που έρχεται και φεύγει και είναι μόνιμο θέμα. Σε αυτή την φάση είμαι που πονάει.

Θέλω να πω ένα ευχαριστώ στον Ηλία για ένα ποστ που έκανε σε ένα άλλο θρεντ αλλά δεν ήθελα να το quotarω εκεί γιατί είναι log και δεν θέλω να σπαμάρω


πάντως να ξέρετε σε ενα γόνατο που έχει ερέθισμα και πονάει σε καθίσματα και τα σχετικα , οι προβολές είναι ότι χειρότερη μ@λ@κία μπορεί να κάνει κανείς και ενοώ προβολές κυριολεκτικα με μπροστα τον βηματισμό εναλλάξ , η ακόμα και αυτες οι λεγόμενες περιπατικές που κόβεις βόλτες μεσα στο τζιμ ,(τέτοιες κάναμε στο χωριό φορτωμένοι με δεμάτια ξυλα η πουρνάρια και περπατούσαμε στο βουνό :P) μια δοκιμή μόνο με προβολές βγάζοντας προς τα πίσω το πόδι μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα και να πιάνει χωρίς να επιβαρύνετε το γόνατο και να δίνει πόνο στην εκτέλεση .

αλλα το μυστικό στα τραυματισμένα γόνατα είναι το ζέσταμα ,διατάσεις έως βαρεμάρας , αλλα διατάσεις όχι απλα να λέμε ότι κάνουμε , αλλα μετα απο αυτες να έχουμε κερδίσει τουλάχιστον 5 μοίρες άνοιγμα και πολυ καλό μασάζ στον τετρακέφαλο .
έτσι έκανα εγω και μπορούσα να βγάζω για 20 χρόνια αγωνιστικές προπονήσεις στα πόδια , αλλα το λέω είναι μανίκι , καημό το είχα να μπώ όπως όλος ο κόσμος με ενα απλό ζέσταμα στην προπόνηση , αφού έλεγα πιο πολυ κρατάει η προεργασία παρα το κυρίως πρόγραμμα και στο καπάκι πάγο , το καλύτερο φάρμακο για μενα η κρυοθεραπεία και θερμαντική και επιγονατίδες για πρίν

και αυτα σε νέους ανθρώπους μπορεί να εξαλείψουν το πρόβλημα σε μεγάλους απλα έχουμε πίστωση χρόνου στα γόνατα μας και δεν επιδεινώνουμε την φθορά

έχοντας διαβάσει από αλλού για τον τραυματισμό του Ηλία διαβάζω αυτά που λέει για ασκήσεις ποδιών πολύ σοβαρά, και εγώ έχω περάσει διάφορα και μια άλφα γνώση αποθεραπείας την έχω.

Από αυτό το ποστ κατάλαβα πόσο commitment θέλει για να γίνει σωστή προπόνηση ποδιών σε άτομα με πρόβλημα. Συνήθως αυτό που έκανα στην πρέσα ήταν διατάσεις - > 1 προοδευτικό σετ που πήγαινε από πολύ χαμηλά κιλά με πολλά ρεπς μέχρι το 60% μου (μιλάω για 60% των κιλών που βγάζω 10 ρεπς), με πολύ λίγο πόνο, μετά διάλειμμα και μετά έμπαινα στο 80% αλλά στο 80 άρχιζε πιο κοφτός πόνος και κολλούσα παρόλο που το γόνατο είναι δεμένο με wrap.

Αφού διάβασα το παραπάνω post σκέφτηκα να κάνω μια αλλαγή. Σήμερα έπαιξα

Διατάσεις -> πολλά ρεπς μέχρι 60% > όντως ήρθε ο "μικρός πόνος" ως συνήθως. Μετά έκανα άλλα 2-3 λεπτά διάλειμμα ταυτόχρονα με διατάσεις στις οποίες δεν πονούσα καθόλου αλλά πίεσα το πόδι να "χαλαρώσει πολύ" και όντως να κερδίσει 5 μοίρες ακόμα .

Μετά μπήκα στο 80% και προς έκπληξή μου δεν είχα καθόλου πόνο. Στο επόμενο σετ μπήκα 100% μετά από 1.5 μήνα που δεν το κατάφερνα και το ολοκλήρωσα χωρίς καθόλου πόνο ούτε κατά την διάρκεια ούτε μετά την άσκηση!

Αυτό ελπίζω να βοηθήσει κάποιον , και thanks Ηλία :)

TRIANTAFYLLOU
01-02-14, 01:36
μακάρι να σου φανήκαν χρήσιμα κάποια πράγματα που είπα , γιατι γι αυτον ακριβώς το λόγο τα γράφω όχι να είμαι αρεστός αλλα χρήσιμος .
και γι αυτο γράφω ολόκληρες εκθέσεις , να γίνομαι κατανοητός και να μην χρειάζονται μετα πολλα επεξηγηματικά πόστ , ένα και τέλος

τωρα είπαμε γιατροι δεν είμαστε αλλα όποιοι γνωρίζουμε δεν είναι κακό να πούμε κάποια τιπς που να παρέχουν ασφάλεια στις προπονήσεις μας και επειδη την πατήσαμε να μην την πατήσουν κι άλλοι
στον fazer απο πάνω έχω να πώ ότι το να λέμε έκανα ζέσταμα έκανα διατάσεις αλλα πάλι δεν είδα διαφορα τι άλλο να κάνω ? πάνω σ αυτο έχω να πώ ότι πρώτα απ όλα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι αυτα που κάναμε τα κάναμε σωστα και εγω να πω την γνώμη μου ότι και το ζέσταμα και οι διατάσεις είναι διακοσμητικές

μπορεί κάποιος που δεν έχει κάποιο πρόβλημα αυτα να είναι καλά , μέχρι βέβαια να αρπάξει τη φόλα , αλλα σε κάποιον που έχει πρόβλημα και πόνο στα γόνατα τότε το ζέσταμα και οι διατάσεις θα πρέπει να είναι ιεροτελεστία , εγω μέχρι μασάζ με πίεση έκανα μόνος μου πάνω στούς μυς και αυτο με βοηθούσε επι χρόνια να βγάζω αξιοπρεπής προπονήσεις ποδιών