PDA

Επιστροφή στο Forum : Συχνότητα προπόνησης



DDima
01-02-14, 00:41
Καλησπέρα σε όλους.
το πρόγραμμα προπόνησης μου είναι
πλάτη-τρικεφαλα
πόδια -ώμους- τραπεζοειδης
στήθος-δικεφαλα

Πόσες φορές τη Βδομάδα να κάνω προπόνηση? Να τα κάνω δεύτερα Τετάρτη Παρασκευή? Ή είναι καλύτερα να βγάζω το πρόγραμμα Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη, να κάνω διάλειμμα τη Πέμπτη και μετά να ξαναρχίσω από την αρχή? Η καλύτερα να κάνω μια μυική ομάδα την ημέρα?

tasos2
01-02-14, 16:47
δευτερα τεταρτη παρασκευη ειναι μια χαρα. Αν θες μπορεις να βαλεις αλλη μια μερα και να χωρισεις ωμους απο ποδια αλλα και ετσι δεν εχεις προβλημα αν εχεις περιορισμενο χρονο

thegravijia
01-02-14, 21:25
Καλησπέρα σε όλους.
το πρόγραμμα προπόνησης μου είναι
πλάτη-τρικεφαλα
πόδια -ώμους- τραπεζοειδης
στήθος-δικεφαλα

Πόσες φορές τη Βδομάδα να κάνω προπόνηση? Να τα κάνω δεύτερα Τετάρτη Παρασκευή? Ή είναι καλύτερα να βγάζω το πρόγραμμα Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη, να κάνω διάλειμμα τη Πέμπτη και μετά να ξαναρχίσω από την αρχή? Η καλύτερα να κάνω μια μυική ομάδα την ημέρα?:thumbup:

tasos2
03-02-14, 01:15
:thumbup:

6 προπονησεις τη βδομαδα και 2 φορες καθε μυικη ομαδα? Αν στοχος σου ειναι η μειωση της μυικης μαζας καλο ειναι

thegravijia
03-02-14, 01:45
^^o coleman τοτε γιατι το κανε??ε?

δεν ειπα 6 φορες
πεςοτι κανει ενα προγραμμα 1.legs 2.push 3.pull που βγαινει σε 3 μερες
θα μπορουσε κανει 1-2-3 (με ρεπο μεσα ενοειτε) και να ξαναρχιει το προγραμμα μεσα στην βδομαδα
δηλ στην ουσια 4 φορες την βδομαδα προπονησεις

παραπανω νομιζω δεν παλευεται εκτοσ αν εισαι 18χρ...

tasos2
03-02-14, 11:04
^^o coleman τοτε γιατι το κανε??ε?

δεν ειπα 6 φορες
πεςοτι κανει ενα προγραμμα 1.legs 2.push 3.pull που βγαινει σε 3 μερες
θα μπορουσε κανει 1-2-3 (με ρεπο μεσα ενοειτε) και να ξαναρχιει το προγραμμα μεσα στην βδομαδα
δηλ στην ουσια 4 φορες την βδομαδα προπονησεις

παραπανω νομιζω δεν παλευεται εκτοσ αν εισαι 18χρ...

Ο coleman ειχε χημικη υποστηριξη οποτε ειχε πολλη μεγαλη ταχυτητα μυικης αναρρωσης, ενας που δεν εχει δεν προλαβαινει να αναρρωσει.

Δεν διευκρινισες τι εννοουσες, στην ερωτηση του λεει για ωμους-ποδια, στηθος-2κεφαλα, πλατη-3κεφαλα, και δεν λεει για 4 φορες λεει να κανει 3 συνεχομενες ολα αυτα, 1 μερα κενο και παλι απο την αρχη.

Ακομα και 4 φορες ομως δεν βγαινει αν δεν εισαι αρχαριος ή μικρος σε ηλικια, οταν το ειχα δοκιμασει ειχα μειωση δυναμης, εκτος αν κανεις προγραμμα τυπου παουερλιφτινγκ οπου δεν κανεις πολλες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα και δεν φτανεις σε κοπωση στα περισσοτερα σετ

COBRA_STYLE
03-02-14, 12:03
Kαι μεγαλυτερη συχνοτητα των μυικων ομαδων απο την συνηθισμενη που βλεπουμε στους περισσοτερους καλο κανει κατ'εμε.Ας πουμε εγω αυτο το διαστημα κανω:

Δευτ:Στηθος-Πλατη
Τριτη:Xερια
Τεταρτη:Kενο
Πεμπτη:Πλατη-Στηθος
Παρασκ:Ποδια
Σαββατο:Ωμους-Χερια
Kυριακη:Kενο

Και με μεγαλο ογκο ασκησεων των 3 σετ,μου βγαινει οκ και βελτιωνομαι ενα κλικ συνεχως,αργα και σταθερα.

Το "ολα 1 φορα τη βδομαδα" ειναι μια πολυ καλη συνταγη για να μενεις σχεδον στασιμος ή στην καλυτερη να βελτιωνεσαι με παρα πολυ αργο ρυθμο.

SotosTheBoss
03-02-14, 12:38
Cobra τα χέρια δεν σε δυσκολεύουν μετά από στηθος πλάτη μαζί;

COBRA_STYLE
03-02-14, 13:11
Oχι γτ δεν πρηζονται καν τα δικ-τρικ απο τη Δευτερα...απομονωνω σχεδον εντελως στηθος και πλατη οταν κανω.

SotosTheBoss
03-02-14, 13:17
Δηλαδη Δευτερα παίζεις περισσοτερο με απομονοτικες και την τεταρτη βαζεις συνθετες;

Και παλι σχεδον σε ολες τισ ασκησεις για πλατη δεν νιωθεις να πιανονται τα δικ σου;

COBRA_STYLE
03-02-14, 13:33
Ξαναδιαβασε το προγραμμα μου...Τεταρτη γραφω Κενο.Οχι δεν πιανονται τα δικεφαλα σχεδον καθολου γιατι τραβαω με αγκωνες.

Αλλα ας μην αναλυσουμε περαιτερω το δικο μου προγραμμα,γιατι δεν ειναι αυτο το θεμα μας.Παρεθεσα το προγραμμα μου για να παρει μια ιδεα το παιδι και να υποστηριξω οτι για μενα ειναι καλυτερα καποιες μυικες 2 φορες τη βδομαδα.

thegravijia
03-02-14, 14:03
Ο coleman ειχε χημικη υποστηριξη οποτε ειχε πολλη μεγαλη ταχυτητα μυικης αναρρωσης, ενας που δεν εχει δεν προλαβαινει να αναρρωσει.

Δεν διευκρινισες τι εννοουσες, στην ερωτηση του λεει για ωμους-ποδια, στηθος-2κεφαλα, πλατη-3κεφαλα, και δεν λεει για 4 φορες λεει να κανει 3 συνεχομενες ολα αυτα, 1 μερα κενο και παλι απο την αρχη.

Ακομα και 4 φορες ομως δεν βγαινει αν δεν εισαι αρχαριος ή μικρος σε ηλικια, οταν το ειχα δοκιμασει ειχα μειωση δυναμης, εκτος αν κανεις προγραμμα τυπου παουερλιφτινγκ οπου δεν κανεις πολλες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα και δεν φτανεις σε κοπωση στα περισσοτερα σετ

προφανως για τον κολεμαν πλακα κανω,
τι να σου πω εγω το κανω (ετσι 4φορες) και δεν εχω προβλημα στην δυναμη.
ο καθενας οπως τον βολευει-για μενα 3 φορες την βδομαδα ειναι λιγο αλλα ειναι κ τι προγραμμα παιζει ο καθενας

billy89
03-02-14, 16:04
Το "ολα 1 φορα τη βδομαδα" ειναι μια πολυ καλη συνταγη για να μενεις σχεδον στασιμος ή στην καλυτερη να βελτιωνεσαι με παρα πολυ αργο ρυθμο.

Αυτό πώς προέκυψε?

COBRA_STYLE
03-02-14, 16:11
Απο δω



Παρεθεσα το προγραμμα μου για να παρει μια ιδεα το παιδι και να υποστηριξω οτι για μενα ειναι καλυτερα καποιες μυικες 2 φορες τη βδομαδα.

vaggan
03-02-14, 16:34
μια φορα την βδομαδα καθε μυ γυμναζω το δυο ειναι υπερβολη πιστευω φανασου να γυμναζεις χερια δυο φορες την εβδομαδα + τις φορες ποτ γυμναζονται εμεσα απο το στηθος την πλατη τους ωμους..παει τα εξωντωσες θεωρω αυτα τα προγραμματα ειναι για αθλητες με χημικη υποστηριξη με μια φορα αν κανεις αρκετα σετακια με συνδυασμο μεγαλων μικρων βαρων εισαι σουπερ στην αναρρωση το σωμα παιρνει στην προπονηση δινεις το ερεθισμα στον μυ να αναπτυχθει αν ομως δεν ξεκουραζεσαι χαιρετα την αναπτυξη

COBRA_STYLE
03-02-14, 16:51
O καθενας με την αποψη του.Ο,τι δουλευει καλυτερα στον καθενα.

vaggan
03-02-14, 17:16
ε ναι αποψεις λεμε (καλο σμπαραλιασμα):P:P:rolf::welcome:

TheWorst
03-02-14, 17:50
βασικα ακριβως για νατουραλ για αδυναμες μυικες ομαδες πρεπει να παιζεις πανω απο 1 φορα την εβδομαδα.
Δεν νομιζω τα 2 να ειναι υπερβολη , αν κι εγω δεν το κανω.
Και εξαρταται και τι προπονηση κανεις δλδ.. Αμα παω σε αποτυχια,τα ρεπς τα σετς τεμπo και αλλα τετοια.
Δηλαδη αμα κανεις π.χ. low intensity προπονησεις γιατι να μη κανεις 2 φορες την εβδομαδα?

niksamaras
03-02-14, 18:15
6 προπονησεις τη βδομαδα και 2 φορες καθε μυικη ομαδα? Αν στοχος σου ειναι η μειωση της μυικης μαζας καλο ειναι

Θα διαφωνησω. Το εχω κανει, και ητανε απο τα τριμηνα που εχω παρει την πιο πολυ μαζα επανω μου. Βεβαια η καθε προπονηση διαρκουσε περιπου μιση ωρα, με συνολο περιπου 25 σετ στην προπονηση, με πολυ μικρα διαλλειματα, τεραστια πρηξιματα οπως εφευγα απο την προπονηση και οπως προανεφερα, πολλες μαζες σε συντομο χρονικο διαστημα. Επισης οι επαναληψεις ητανε αρκετες, 12-15 συνηθως, αρα και τα κιλα που χρησιμοποιουσα δεν ητανε πολλα.

vaggan
03-02-14, 21:32
6 προπονησεις τη βδομαδα και 2 φορες καθε μυικη ομαδα? Αν στοχος σου ειναι η μειωση της μυικης μαζας καλο ειναι+1 αυτα τα προγραμματα ειναι για ασκουμενους που γυμναζονται κατω απο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες.δυο φορες την εβδομαδα σε νατουραλ ειναι εξωντωση και θα οδηγηση σε υπερπροπονηση και τραυματισμους υπο την προυποθεση οτι γυμναζεται μεχρι κοπωση στα σετ και δεν κοροιδευει. αν ειναι χαλαρος μπορει να κανει και τρεις φορες την μυικη ομαδα και εχω δει πολλακις τετοια χαλαροτητα:green:

DDima
03-02-14, 21:33
Απ΄ότι κατάλαβα καλά θα ήταν έτσι:

Δευτέρα: Πλάτη-τρικέφαλα

Τρίτη: Ώμους-τραπεζοειδής- πόδια

Τετάρτη: κενο

Πέμπτη: Στήθος- Δικέφαλα

Παρασκευή: κενό (συνήθως έχω μυικούς πόνους μια- δυο μέρες μετα απο Στήθος- Δικέφαλα)

Σάββατο: Πλάτη-τρικέφαλα

Κυριακή: κλειστο το γυμναστήριο

ΔΕυτερα: ώμους-τραπεζοειδής- πόδια

και πάει λέγοντας.


Προπόνηση του στυλ push-pull-legs μήπως είναι πιο αποδοτικό από αυτού του είδους την προπόνηση;
π.χ. η προπόνηση που περιγραφεται εδώ: http://www.myweightlifting.com/intermediate-and-advanced-push-pull-legs-split-routine/

TheWorst
03-02-14, 21:36
ΟΚ φαινεται.. Δηλαδη παιζεις αντι καθε 7 καθε 5 μερες καθε μυϊκη ομαδα.

TheWorst
03-02-14, 21:38
+1 αυτα τα προγραμματα ειναι για ασκουμενους που γυμναζονται κατω απο πολυ συγκεκριμενες συνθηκες.δυο φορες την εβδομαδα σε νατουραλ ειναι εξωντωση και θα οδηγηση σε υπερπροπονηση και τραυματισμους υπο την προυποθεση οτι γυμναζεται μεχρι κοπωση στα σετ και δεν κοροιδευει. αν ειναι χαλαρος μπορει να κανει και τρεις φορες την μυικη ομαδα και εχω δει πολλακις τετοια χαλαροτητα:green:

Ναι,για αυτο επειδη οι περισσοτεροι φοβουνται το overtraining που γινεται αρκετα δυσκολα τους συμβαινει το αντιθετο - το undertraining που ειναι πολυ πιο ευκολα και οι περισσοτεροι ετσι ειναι..

vaggan
03-02-14, 21:54
Ναι,για αυτο επειδη οι περισσοτεροι φοβουνται το overtraining που γινεται αρκετα δυσκολα τους συμβαινει το αντιθετο - το undertraining που ειναι πολυ πιο ευκολα και οι περισσοτεροι ετσι ειναι..δυσκολα το overtraining???μιλα για τον εαυτο σου:Pοταν παιζω ενταση ακομα και με 12 σετ ειμαι οφ εχει να κανει με τα διαλλειματα τα βαρη την ενταση τα παντα δεν εχεις δει ποτε ατομο να παιζει 30 σετ με χαμηλη ενταση και να ειναι πιο ξεκουραστος απο σενα που παιζεις 15-20?σε λιγο θα μου πεις οτι ειμαι και υποπροπονημενος που κανω 12 με 16 σετ:P

vaggan
03-02-14, 21:57
Απ΄ότι κατάλαβα καλά θα ήταν έτσι:

Δευτέρα: Πλάτη-τρικέφαλα

Τρίτη: Ώμους-τραπεζοειδής- πόδια

Τετάρτη: κενο

Πέμπτη: Στήθος- Δικέφαλα

Παρασκευή: κενό (συνήθως έχω μυικούς πόνους μια- δυο μέρες μετα απο Στήθος- Δικέφαλα)

Σάββατο: Πλάτη-τρικέφαλα

Κυριακή: κλειστο το γυμναστήριο

ΔΕυτερα: ώμους-τραπεζοειδής- πόδια

και πάει λέγοντας.


Προπόνηση του στυλ push-pull-legs μήπως είναι πιο αποδοτικό από αυτού του είδους την προπόνηση;
π.χ. η προπόνηση που περιγραφεται εδώ: http://www.myweightlifting.com/intermediate-and-advanced-push-pull-legs-split-routine/προτεινω δευτερα στηθος τριτη πλατη τεταρτη ποδια πεμπτη ωμοι παρασκευη χερια καλο και αποδωτικο για εναν αρχαριο δοκιμασε αν θες αλλιως μπορεις να δοκιμασεις δευτερα ωμοι τρικεφαλοι τριτη πλατη τεταρτη παυση πεμπτη ποδια παρασκευη στηθος δικεφαλο ειναι αυτο που κανω εγω τωρα

TheWorst
03-02-14, 22:05
δυσκολα το overtraining???μιλα για τον εαυτο σου:Pοταν παιζω ενταση ακομα και με 12 σετ ειμαι οφ εχει να κανει με τα διαλλειματα τα βαρη την ενταση τα παντα δεν εχεις δει ποτε ατομο να παιζει 30 σετ με χαμηλη ενταση και να ειναι πιο ξεκουραστος απο σενα που παιζεις 15-20?σε λιγο θα μου πεις οτι ειμαι και υποπροπονημενος που κανω 12 με 16 σετ:P

Οτι ενταση και να παιζεις με 12 σετ overtraining δεν πετυχαινεις με τπτ.
Κι εγω παιζω σχετικα λιγα σετ (δλδ παιζω λεμε 12 σετ στηθος) αλλα το θεμα ειναι οτι μπαινουν ντροπ , αργες αρνητικες και αλλα τετοια που αυξανουν που λες την ενταση.
Αλλα αυτο φαινεται οτι εχεις undertraining . Αμα εχεις doms πανω απο 1-2 μερες,που οι περισσοτεροι λενε "πωω πολυ καλη προπονηση , εχω ντομς τωρα 3-4 μερες , με ποναει ολο το σωμα και αλλες τετοιες παπαριες" ενω κανει 1 φορα την εβδομαδα παιζει καποια σετ με ενταση και για αυτο. Αμα παιζεις πιο συχνα θα δεις πως εχει , δλδ ντομς αμα εχεις την αλλη μερα και μαλιστα ελαχιστα και φευγει. Αμα ειναι να μην παιζεις σε failure δεν το συζητω. Ανετα 30 σετ αφου 1 μερα αναρρωνεις πληρως . και σε 48-72 ωρες ανετα χτυπας παλι τετοια προπονηση.
Αλλα και 2 φορες να παιζεις την εβδομαδα με μεγαλη ενταση αμα αυξανεις δυναμη , βλεπεις οτι βαζεις μαζα δε μπορεις να γραψεις λαθος

vaggan
03-02-14, 22:17
Οτι ενταση και να παιζεις με 12 σετ overtraining δεν πετυχαινεις με τπτ.
Κι εγω παιζω σχετικα λιγα σετ (δλδ παιζω λεμε 12 σετ στηθος) αλλα το θεμα ειναι οτι μπαινουν ντροπ , αργες αρνητικες και αλλα τετοια που αυξανουν που λες την ενταση.
Αλλα αυτο φαινεται οτι εχεις undertraining . Αμα εχεις doms πανω απο 1-2 μερες,που οι περισσοτεροι λενε "πωω πολυ καλη προπονηση , εχω ντομς τωρα 3-4 μερες , με ποναει ολο το σωμα και αλλες τετοιες παπαριες" ενω κανει 1 φορα την εβδομαδα παιζει καποια σετ με ενταση και για αυτο. Αμα παιζεις πιο συχνα θα δεις πως εχει , δλδ ντομς αμα εχεις την αλλη μερα και μαλιστα ελαχιστα και φευγει. Αμα ειναι να μην παιζεις σε failure δεν το συζητω. Ανετα 30 σετ αφου 1 μερα αναρρωνεις πληρως . και σε 48-72 ωρες ανετα χτυπας παλι τετοια προπονηση.
Αλλα και 2 φορες να παιζεις την εβδομαδα με μεγαλη ενταση αμα αυξανεις δυναμη , βλεπεις οτι βαζεις μαζα δε μπορεις να γραψεις λαθοςμα ακομα και με μια φορα την εβδομαδα δεν εχω παντα doms?εκει που δεν σταματαω να εχω doms ειναι το στηθος με ποναει παντα τουλαχιστον δυο μερες μετα και αυτο αν βαλω εκτασεις αλτηρων πιστευω οτι τα doms εχουν να κανουν με την μυικη ομαδα και δεν ειναι ενδειξη μυικης αναπτυξης αν ηταν ετσι τα μηριαια μου που πολλες φορες με πονανε και τεσερεις μερες μετα τις ρουμανικες αρσεις θα επρεπε να ειναι τεραστια οι ωμοι μου αντιθετως δεν εχουν ποτε dooms και ειναι απο τα καλυτερα σημεια μου..ναι ομως αν κανεις 12 σετ στηθους με ενταση δυο φορες την εβδομαδα για μεγαλο χρονικο διαστημα θα σε κουρασει η που δεν θα μπορεις να δουλεψεις με ενταση και στις δυο προπονησεις

vaggan
03-02-14, 22:31
πως ειναι δυνατον ρε παιδια να βγαλουμε σοβαρη προπονηση στηθους δυο φορες την εβδομαδα οταν εχουμε κανει δυο φορες ωμους και αλλες δυο τρικεφαλους και το αντιστροφο?κοινη λογικη ειναι οπως και πλατη με δικεφαλους? η θα παιξεις χαλαρα καπου χωρις ενταση η θα εξωντωθεις με την παροδο του χρονου κοινη λογικη ειναι

Mikekan
03-02-14, 22:32
Δεν ειναι δυνατόν, λεω εγω.

Χριστοφορος123
03-02-14, 22:41
Vaggan προφανώς και άμα παίζεις με συχνότητα 2 x week δε θα φτάνεις σε failure, drop sets, negatives και τέτοια ούτε να έχεις μεγάλο όγκο προπόνησης.
Θα παίζεις με μέτρια ένταση ώστε να έχεις περιθώρια. Άμα θες να κάνεις προπόνηση και να τα δώσεις όλα, να έχεις αρκετό failure και μεγάλο όγκο προπόνησης τότε 1x week

vaggan
03-02-14, 23:04
Vaggan προφανώς και άμα παίζεις με συχνότητα 2 x week δε θα φτάνεις σε failure, drop sets, negatives και τέτοια ούτε να έχεις μεγάλο όγκο προπόνησης.
Θα παίζεις με μέτρια ένταση ώστε να έχεις περιθώρια. Άμα θες να κάνεις προπόνηση και να τα δώσεις όλα, να έχεις αρκετό failure και μεγάλο όγκο προπόνησης τότε 1x weekακριβως... ειμαι της αποψης λοιπον οτι αν μπορω να καρφωσω ενα καρφι στον τοιχο με ενα χτυπημα ποιος ο λογος να το χτυπησω δευτερη? αφου μπορω να γυμνασω το σωμα μου με φουλ ενταση μια φορα ποιος ο λογος να το γυμνασω δυο φορες με μετρια ενταση?

TheWorst
03-02-14, 23:05
Αυτα που λες γινονται οπως λες κι εσυ για συντομα χρονικα διαστηματα (συνηθως).
Δηλαδη δε μπορεις να παιζεις 2 φορες την εβδομαδα καθε μυ με ενταση για μεγαλη χρονικο διαστημα.
Και δε μιλησα για την αναπτυξη αυτο σου λεω , οτι δεν αναπτυξη με undertraining (δλδ εχεις αλλα αργη). Αμα παιξεις 2χ ποδια την εβδομαδα δε θα εχεις ντομς,αλλα αυτο ειναι αναλογως αν θες να τα δωσεις εμφαση ή οχι. Εγω ας πουμε με 65 εκ. ποδι δεν θα το εκανα.
Εχω γνωστους που λες , παιζουν καθε μερα π.χ. μονοζυγο δυζιγο και κανουν κατι δυσκολα απτα street fitness , καλισθενικς πως τα λενε.. + γυμναστηριο με βαρια σετ κατω απο 5 επ. αλλα και πανω με σοβαρα κιλα (δλδ ας πουμε 200χ10 δεαδλιφτ με λιγο πανω απο 80 κιλα σβ και μαξ στα 250 καπου)
Αλλα και ετσι ειναι απο τι θα παθεις υπερπονηση , απο καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και τροχαλια :turtle: Αν κανεις 20 σετ δεαδλιφτ και 30 σετ σκουωτ αλλο πραγμα εκει :P

vaggan
03-02-14, 23:11
Αυτα που λες γινονται οπως λες κι εσυ για συντομα χρονικα διαστηματα (συνηθως).
Δηλαδη δε μπορεις να παιζεις 2 φορες την εβδομαδα καθε μυ με ενταση για μεγαλη χρονικο διαστημα.
Και δε μιλησα για την αναπτυξη αυτο σου λεω , οτι δεν αναπτυξη με undertraining (δλδ εχεις αλλα αργη). Αμα παιξεις 2χ ποδια την εβδομαδα δε θα εχεις ντομς,αλλα αυτο ειναι αναλογως αν θες να τα δωσεις εμφαση ή οχι. Εγω ας πουμε με 65 εκ. ποδι δεν θα το εκανα.
Εχω γνωστους που λες , παιζουν καθε μερα π.χ. μονοζυγο δυζιγο και κανουν κατι δυσκολα απτα street fitness , καλισθενικς πως τα λενε.. + γυμναστηριο με βαρια σετ κατω απο 5 επ. αλλα και πανω με σοβαρα κιλα (δλδ ας πουμε 200χ10 δεαδλιφτ με λιγο πανω απο 80 κιλα σβ και μαξ στα 250 καπου)
Αλλα και ετσι ειναι απο τι θα παθεις υπερπονηση , απο καμψεις αυτοσυγκεντρωσης και τροχαλια :turtle: Αν κανεις 20 σετ δεαδλιφτ και 30 σετ σκουωτ αλλο πραγμα εκει :Pχημικη υποστηριξη εχουν οι γνωστοι σου. συγνωμη που γινομαι κουραστικος και ξερω οτι δεν πρεπει να αναφερομαστε αλλα καποια πραγματα δεν μπορεις να τα παραβλεψεις οποτε μπορουν να γυμνασθουν οπως θελουν και να αναρρωνουν χωρις να ανυσηχουν για υπερπροπονηση

TheWorst
03-02-14, 23:25
Οχι , απλα εσυ (κι εγω επισης) δεν μπορουμε. ;) Το σωμα συνηθιζει και 2 και 3 φορες , που θα πας δλδ. Απλα ειναι γελοιο καθε τι που δε μπορεις να κανεις εσυ να λες ο αλλος παιρνει υποστηριξη,ενω εσυ τρως 2000 θερμιδες και σου ειναι πολυ , ο αλλος τρωει 4000 θερμιδες κι ενω ας πουμε εσυ πας ετσι για χαβαλε γυμ , ο αλλος παει και κανει 250 δεαδλιφτ και 180 σκουωτ. Αμα ειχα μονο αυτο να κανω και δεν ειχα αλλες ασχολιες κι εγω 2 φορες θα επαιζα ,πρεπει να δοκιμαζεις πολλα πραγματα,για να εχεις πειρα και να εκφερεις καποια γνωμη που να στεκει.

vaggan
04-02-14, 00:07
Οχι , απλα εσυ (κι εγω επισης) δεν μπορουμε. ;) Το σωμα συνηθιζει και 2 και 3 φορες , που θα πας δλδ. Απλα ειναι γελοιο καθε τι που δε μπορεις να κανεις εσυ να λες ο αλλος παιρνει υποστηριξη,ενω εσυ τρως 2000 θερμιδες και σου ειναι πολυ , ο αλλος τρωει 4000 θερμιδες κι ενω ας πουμε εσυ πας ετσι για χαβαλε γυμ , ο αλλος παει και κανει 250 δεαδλιφτ και 180 σκουωτ. Αμα ειχα μονο αυτο να κανω και δεν ειχα αλλες ασχολιες κι εγω 2 φορες θα επαιζα ,πρεπει να δοκιμαζεις πολλα πραγματα,για να εχεις πειρα και να εκφερεις καποια γνωμη που να στεκει.για χαβαλε παω εγω στο τζυμ??θες να ερθεις να δοκιμασεις μαζι μου???προσεχε τι λες δεν με ξερεις δεν το λεω απειλητικα απλα δεν με εχεις δει στο γυμναστηριο:).. τα νουμερα που λες ειναι εξωπραγματικα για ανθρωπους λιγο πανω των 80 κιλων αρσεις θανατου 250 κιλα μαλλον εσενα παραμυθιαζουν ολοι ως νατουραλ και εσυ καθεσαι και τους πιστευεις δυο φορες την εβδομαδα εχω κανει προπονηση και μαλιστα πριν λιγο καιρο αν ειχες δει στο λογκ μου εκανα δυο φορες αλλα απο μια μυικη ομαδα την φορα και παλι και αυτο μετα απο την παροδο καποιων ςβδομαδων με εξαντλησε οπως επισης και ακομα παλιοτερα πολυ παλιοτερα συγκεκριμενα εχω δοκιμασει να παιξω με ενταση δυο φορες την εβδομαδα ολες τις μυικες ομαδες ε απλα μετα την δευτερη βδομαδα δεν εβγαινε επρεπε να χαλαρωσω πολυ οποτε εχω την αποψη και την πειρα να συζηταω το θεμα νομιζω...εγω απλα πιστευω οτι εισαι ευκολοπιστος οτι ειχα να πω το ειπα για το θεμα δεν επανερχομαι στην συζητηση:welcome:

TheWorst
04-02-14, 00:32
Αρχισε να χτυπας πρωτα τις δικες τους προπονησεις και μετα ξαναελα ομως. Με γρκιντ και <5 ρεπς.
Και μπορω να σου πω εχω παντα κατι στο νου μου , δεν ειμαι καθολου ευκολοπιστος,το ακριβως αντιθετο μαλιστα..
Απλα τα βλεπω και σε γνωσεις πως ειναι , σε προπονησεις , σε ολα και για αυτο σ'το λεω δεν χρειαζεται να κανουν κατι κρυφο..
Αλλα και αυτο φαινεται ρε... Δε μπορει ολο το χρονο να κανουν pr(personal records) σε ολες τις κινησεις οταν κανουν peak και να ειναι ολο το χρονο γραμμωμενοι (σχετικα ετσι , δλδ στο 10-12 φτανουν το πολυ) και μετα κρατανε 6-7% λιπος . Δηλαδη θες να πεις ολο το χρονο μεσα ειναι ?
Αμα ηταν ετσι οπως τους βλεπω θα ηταν ...

tasos2
04-02-14, 02:00
Αρχισε να χτυπας πρωτα τις δικες τους προπονησεις και μετα ξαναελα ομως. Με γρκιντ και <5 ρεπς.
Και μπορω να σου πω εχω παντα κατι στο νου μου , δεν ειμαι καθολου ευκολοπιστος,το ακριβως αντιθετο μαλιστα..
Απλα τα βλεπω και σε γνωσεις πως ειναι , σε προπονησεις , σε ολα και για αυτο σ'το λεω δεν χρειαζεται να κανουν κατι κρυφο..
Αλλα και αυτο φαινεται ρε... Δε μπορει ολο το χρονο να κανουν pr(personal records) σε ολες τις κινησεις οταν κανουν peak και να ειναι ολο το χρονο γραμμωμενοι (σχετικα ετσι , δλδ στο 10-12 φτανουν το πολυ) και μετα κρατανε 6-7% λιπος . Δηλαδη θες να πεις ολο το χρονο μεσα ειναι ?
Αμα ηταν ετσι οπως τους βλεπω θα ηταν ...

Ο,τι να ναι λες Worst, αυτοι οι γνωστοι σου προφανεστατα δεν ειναι φυσικοι αν ειναι οπως τα λες, ειτε εισαι αφελης και σε κοροιδευουν ειτε μασ κοροιδευεις εσυ.

Οπως και να χει εσυ εισαι αρκετα μικρος, στην ηλικια σου και εγω ειχα αποτελεσμα με τις 2 προπονησεις. Το overtraining επιτυγχανεται αρκετα ευκολα, υπαρχει και τοπικο overtraining, δηλαδη αμα κανεις 40 σετ για δικεφαλους μπορει να μην κουραστεις συνολικα οπως με τα 30 σετ σκουοτ αλλα οι δικεφαλοι σου θα τα φτυσουν, δεν θα ειναι σε θεση να αναπτυχθουν. Επισης 2 φορες τη βδομαδα σκουοτ και αλλες 2 αρσεις, οχι 30 σετ αλλα 4-5 καλα σετ με ενταση κουραζουν το κνσ και παλι μειωνουν την αποδοση. Η διαφορα ειναι στην ενταση, εγω με 10 σετ στους 4κεφαλους μετα δεν μπορω να περπατησω, αισθανομαι οτι δεν με παιρνει να κανω κατι αλλο, εσυ μπορει να κανεις 20 σετ και να παιζεις.

Επισης, το πιο σημαντικο η χημικη υποστηριξη παντα κανει την διαφορα στο αν θα δεις αποτελεσμα με μια προπονηση που απο πολλους θεωρειται υπερβολικη

totis
04-02-14, 02:16
Kαι εμενα η αποψη μου είναι μια φορα κάθε μυικη ομαδα την εβδομαδα και τα ποδια επισης τα βαζω παντα μονα τους...Παλια ειχα δουλεψει αρκετες φορες 2 φορες κάθε μυικη ομαδα επειδή γουσταρα να γυμνάζομαι παραπανω απλα παντα παρατηρουσα ότι επεφτα μυικα......Χρειαζεται ξεκουραση,ολη η αναπτυξη των μυων γινεται τις μερες που ξεκουραζόμαστε....

TheWorst
04-02-14, 02:35
καλα οταν ξανααρχισω να χτυζω λιγο μαζα και εχω ομως και χρονο να τρωω θα σας πω πως ειναι 2 φορες/εβδομαδα.
Αφου ευκολα τις πρωτες κιωλας εβδομαδες -1 μηνα θα δουμε πως παει,αφου πρεπει να ανεβαζω δυναμη .
Τοτε θα μιλησουμε ξανα.. :welcome:

alexk
04-02-14, 23:28
εγώ παίζω μέρα παρά μέρα προπόνηση (7 προπονήσεις το 15θήμερο) και κάνω full body πρόγραμμα 2 ώρες προπόνηση κάθε φορά, οπότε χτυπάω κάθε μυική ομάδα 3-4 φορές την εβδομάδα.

Χριστοφορος123
04-02-14, 23:38
Το full body είναι πολύ καλό και αποτελεσματικό.Με αυτόν τον τρόπο μπορείς να γυμνάζεις συνότερα κάθε μυική ομάδα καθώς δεν έχεις μεγάλο όγκο προπόνησης για κάθε μυική ομάδα κάθε φορά.

alexk
05-02-14, 00:26
έτσι είναι , άλλο μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι σαν νατουραλ αθλητής όσο περισσότερους και μεγαλύτερους μυς χτυπάς, τόσο περισσότερο αναβολικές ορμόνες εκκρίνει το σώμα. Το να χτυπάς όλο το σώμα μέρα πάρα μέρα είναι turbo κατάσταση.

Άλλο πλεονέκτημα είναι ότι με τα split υπάρχει dimminishing effect. Δηλαδή αν βαρας 45 λεπτά στήθος μετά τα πρώτα 15 λεπτά κάθε επανάληψη που κάνεις σου προσφέρει λιγότερο γιατί ο μύς έχει χτυπηθεί. Στο full body ο μύς είναι φρέσκος , τον χτυπάς γερά , παίρνεις αυτο που θες και πηγαίνεις παρακάτω, χωρίς diminishing effect.

grtech
05-02-14, 22:40
Μάλιστα, το θέμα ξεκίνησε απο μια απορία του OP, που ελπίζω να λύθηκε, και κατέληξε εκεί που κατέληξε. Καλό είναι αν θέλουμε να ξεφύγουμε απο το βασικό θέμα ερώτημα να συνεχίζονται τα εκτός θέματος ερωτήματος εδώ.

Συζητήσεις Εκτός Θεματος (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?21712-Συζητήσεις-Εκτός-Θεματος):thumbup: