PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΙΑΘΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΔΥΝΑΜΗΣ



geobest
03-02-14, 01:18
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΤΡΙΑΘΛΟ...ΕΧΩ ΑΔΥΝΑΤΙΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ,ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ...ΕΠΙΣΗΣ ΣΑΝ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΝΩ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΑΝΑΛΗΨΕΙΣ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ...ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΥΞΑΝΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ (ΑΠΟ 2-3 ΣΕ 5) ΘΑ ΔΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ???ΕΙΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΡΩΤΕΙΝΗΣ Η' ΧΩΡΙΣ...

morgoth
03-02-14, 10:00
λογικα αμα αυξησεις τις προπονησεις της κολυμβησης, θα αδυνατισεις κιαλλο.
αμα θες να "μπαζωσεις" χρειαζεσαι αλλαγή της προπονητικης σου φιλοσοφιας. θα σε βοηθήσει ομως το μπαζωμα στο αθλημα που επελεξες? αυτο ο προπονητης σου θα στο πει.

shogun
04-02-14, 05:54
Θα δεις καλύτερα αποτελέσματα αν σιγά σιγά αυξήσεις τα κιλά μειώνοντας τις επαναλήψεις.

Για το πάνω μέρος του σώματος θα μπορούσες να κάνεις 2 ασκήσεις για το στήθος και 2 για την πλάτη από 3 σετ η κάθε άσκηση για 8 επαναλήψεις.

Για το κάτω μέρος του σώματος συνέχισε ότι κάνεις.

Τι όργανα εκγύμνασης έχεις στη διάθεση σου; Έχεις κάποιον να σου δείχνει πως να εκτελείς τις ασκήσεις; Ο προπονητής σου δεν θα έχει πρόβλημα που θες να αλλάξεις το πρόγραμμα που σου έδωσε;

geobest
06-02-14, 01:10
βασικα δν εχω προπονητη...εχω διαβασει απειρα πολυ απο το ιντερνετ και εχω βγαλει ενα αρκετα καλο προγραμμα προπονησης...τωρα για τα βαρη εχω μια μπαρα 20 κιλα και επιπλεον 10 κιλα βαρη...συνηθως χρησιμοποιω τα 25 για το προγραμμα ενδυναμωσης...βσκ αυτο κανω,2 ασκησεις για καθε μυικη ομαδα κυκλικη προπονηση 2-3 σετ...για τα ποδια δν εχω παραπονο,με το τρεξιμο και το ποδηλατο εχουν δυναμωσει παρα πολυ...επισης εδω και 2-3 εβδομαδες κανω ασκησεις 2 ασκησεις για δικεφαλους και τρικεφαλους χωρια απο αυτες του προγραμματος μ,με περισσοτερα κιλα και λιγοτερες αργες επαναληψεις,για να δωσω λιγο ογκο,αλλα δν ξερω αν κανουν δουλεια η' τσαμπα ο κοπος...απλα ξεκινησα το τριαθλο με σκεπτικο οτι τρεξιμο και ποδηλατο ειναι δεδομενο για να αδυνατισω και αντι να πληρωνω σε γυμναστηριο για το πανω μερος,να κανω κολυμπι...ετσι και μεγαλυτερο κινητρο εχω,και εχω ψηθει κιολας,γιαυτο δν θελω να παρατησω την προπονηση τριαθλου μονο και μονο για να παρω ογκο,αλλα θελω να δωσω λιγο σε πλατη,χερια και ωμους μεσω της κολυμβησης...επισης ηθελα να ρωτησω τι πρεπει να αλλαξω στην διατροφη μ?? προφανως ακολουθω μια διατροφη πλουσια σε υδατ. περιπου 60% με 15% λιπος και 25% πρωτ...δν με νοιαζει τοσο να χασω αλλα κιλα αλλα να παρω ογκο και να χασω το λιπος απο την κοιλια το οποιο νμζ θα φυγει με το τρεξιμο οποτε δν ανησυχω τοσο γιαυτο...συγνωμη για το σεντονι,αλλα νμζ τα καλυψα ολα ;)

grtech
06-02-14, 10:58
Γεια σου geobest :welcome:.

- Για απορίες σχετικά με αερόβιο βλέπεις εδώ Αερόβια & Καρδιαγγειακή Προπόνηση. (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-amp-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)

- Για συμπληρώματα μπορείς να λάβεις πληροφορίες στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ Συμπληρώματα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?16-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1).

- Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

- Στην ενότητα με τα προγράμματα προπόνησης προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις μόνο σχετικά με αυτά.

shogun
08-02-14, 05:46
Ένας αρχάριος μπορεί ταυτόχρονα να πάρει μύες και να χάσει λίπος απλά η προπόνηση για τρέξιμο, ποδήλατο, κολύμβηση και βάρη θέλει καλό προγραμματισμό για να έχει θετικά αποτελέσματα. Πρέπει κάποιος να κοιτάξει συνολικά το πρόγραμμα σου και εγώ τουλάχιστον δεν έχω τις γνώσεις να το κάνω αυτό. Ελπίζω να σε βοηθήσει κάποιος πιο έμπειρος.