PDA

Επιστροφή στο Forum : χασιμο κιλων και fitness



NTT
05-02-14, 18:24
καλησπερα σε ολους , θα ηθελα την βοηθεια σας , ειμαι 1.80 92 κιλα 34 χρονων , αποφασισα να χασω κανα κιλο για να φυγει και η κοιλια ! εχω ξεκινησει διατα εδω και κανα μηνα , και προπονηση στο σπιτι με βαρακια και μονοζυγο !!

το πρωι τρωω ενα κουλουρι μαυρο στην δουλεια μετα το μεσημερι κανονικα μεσημεριανο οτι μαγειρεψει η γυναικα , και το απογευμα 2-3 φρουτα και κατα την διαρκεια της ημερας πινω σταγονες λουιζα με 6-8 ποτηρια νερο !!

το απογευμα κανω μονοζυγο 3 σετ των δεκα με ενα λεπτο ξεκουραση , και εχω και δυο βαρακια 5κιλα και κανω διαφορες ασκησεις για κανα 15λεπτο !



Καθε βοηθεια που μπορει να βοηθησε δεχτη ευχαριστω !!!

Ανδρεας
05-02-14, 18:52
Δες αυτο εδω!
προγραμμα με βαρη στο σπιτι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9)

επισης υπαρχουν πολλες καλισθενικες ασκησεις (που χρησιμοποιω και γω στο προγραμμα μου)

σκουωτ
προβολες ποδιων (επεκτασεις)
πουσ απς μεχρι και 10 διαφορετικα ειδη
ελξεις 3-4 διαφορετικα ειδη (αναλογα με πως θα πιασεις την λαβη)
κατακορυφες καμψεις
βυθισεις
υπαρχουνε κι αλλες απλα ειναι περιπλοκες για να τις γραψω με λογια :welcome:

ArgoSixna
05-02-14, 19:01
To fitness ειναι 110% διατροφη και 10% προπονηση.

Εσυ ΔΕΝ τρως καθολου με αυτα που μας λες.

Φτιαξε πρωτα την διατροφη σου και μετα κοιτα το προγραμμα προπονησης .

Προχειρα τρως 1300-1500 θερμιδες. Θες τουλαχιστον 2400-2600

NTT
05-02-14, 19:03
Δες αυτο εδω!
προγραμμα με βαρη στο σπιτι (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9984-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AE%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CE%B2%CE%B1%CF%81%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9)

επισης υπαρχουν πολλες καλισθενικες ασκησεις (που χρησιμοποιω και γω στο προγραμμα μου)

σκουωτ
προβολες ποδιων (επεκτασεις)
πουσ απς μεχρι και 10 διαφορετικα ειδη
ελξεις 3-4 διαφορετικα ειδη (αναλογα με πως θα πιασεις την λαβη)
κατακορυφες καμψεις
βυθισεις
υπαρχουνε κι αλλες απλα ειναι περιπλοκες για να τις γραψω με λογια :welcome:



Αυτο προσπαθω να ακολουθησω εκτος τα push ups , απο διατροφη ???

Steloukos
05-02-14, 20:24
Οπως σου πε και ο ArgoSixna τρως υπερβολικα λιγο.Προσθεσε πρωτεινη στη διατροφη σου(αυγα,κοτοπουλο,γιαουρτι,ψαρι),καλα λιπαρα(ελαιολαδο,ξηρους καρπους,ταχινι) και κανα υδατανθρακα(μακαρονια ολικης,μαυρο ψωμι,πατατα).Η διατροφη που κανεις μεχρι τωρα ειναι ελλιπης.Το πρωινο σου πρεπει να ναι ποιο βαρβατο σε θερμιδες.Και βαλε για βραδυνο κανικο φαι με εμφαση στην πρωτεινη κυριως και πριν κοιμηθεις βαλε κανενα γιαουρτακι.

NTT
05-02-14, 20:56
Οπως σου πε και ο ArgoSixna τρως υπερβολικα λιγο.Προσθεσε πρωτεινη στη διατροφη σου(αυγα,κοτοπουλο,γιαουρτι,ψαρι),καλα λιπαρα(ελαιολαδο,ξηρους καρπους,ταχινι) και κανα υδατανθρακα(μακαρονια ολικης,μαυρο ψωμι,πατατα).Η διατροφη που κανεις μεχρι τωρα ειναι ελλιπης.Το πρωινο σου πρεπει να ναι ποιο βαρβατο σε θερμιδες.Και βαλε για βραδυνο κανικο φαι με εμφαση στην πρωτεινη κυριως και πριν κοιμηθεις βαλε κανενα γιαουρτακι.



ευχαριστω για τις απαντησεις σας ! αλλα οπως σας ειπα προσπαθω να χασω κιλα !!! δεν αποκλειω τιποτα απο την διατροφη μου εκτος τα γλυκα και τα αναψυκτικα ! το γευμα το μεσημερι ειναι υπερπληρης.

NTT
05-02-14, 20:58
To fitness ειναι 110% διατροφη και 10% προπονηση.

Εσυ ΔΕΝ τρως καθολου με αυτα που μας λες.

Φτιαξε πρωτα την διατροφη σου και μετα κοιτα το προγραμμα προπονησης .

Προχειρα τρως 1300-1500 θερμιδες. Θες τουλαχιστον 2400-2600


ευχαριστω για την γνωμη σου . αλλα προσπαθω λιγες θερμιδες κατω απο 2000 , γιατι προσπαθω να χασω κιλα

SotosTheBoss
05-02-14, 21:05
Και εγω έτσι νομιζα και εκανα νηστεια και απο τα κιλα π εχασα τα μισα ηταν μυες.


Δεν θα σ αρεσει αυτο που θα δεις.

Το θεμα ειναι να χασεις λιπος οχι μυες

SkillBill
05-02-14, 21:11
τα παιδια εχουν δικιο σ αυτο που σου λενε :)
χωρις παρεξηγηση αλλα εφοσον ηρθες για βοηθεια,γιατι αρνεισαι τις συμβουλες :) ?

το ξερω οτι θα σου φαινεται λογικο γιατι ειναι το συνηθισμενο λαθος που κανουμε ολοι,αλλα αντρας 80 κιλων με φυσικη δραστηριοτητα δεν χρειαζεται κατω απο 2000 θερμιδες για να χασει!ασε που,μετρας θερμιδες?

κοιτα σκεψου το απλο:και οπως το κανεις αναποφευκτα θα χασεις,αλλα εισαι διατεθειμενος να τρως για ολη τη ζωη σου σαν σπουργιτι για να διατηρησεις το καινουριο σου βαρος?

ArgoSixna
05-02-14, 21:13
Ωραια , παμε ξανα! Βαλε 2 αεροβια την βδομαδα , ξεκινα με γρηγορο περπατημα και σταδιακα ανεβαζε ρυθμους . Οταν φθασεις σε σημειο να εχεις μια Α αντοχη , ξεκινας διαλειματικη προπονηση και σπριντ.

Βγαλε το κουλουρι που τρως το πρωι . Κανε κανονικα το γευμα σου το μεσημερι , κανε την προπονηση σου το απογευμα και φαε το ιδιο με το μεσημεριανο σου γευμα το απογευμα. Τα φρουτα μοιρασε τα στα 2 σου γευματα.

Το κουλουρι το πρωι δεν σου προσφερει κατι , ισια ισια το βγαζεις και αυτοματα κερδιζεις τα ωφελη της διαλειματικης νηστειας :thumbup:

NTT
05-02-14, 21:19
Ωραια , παμε ξανα! Βαλε 2 αεροβια την βδομαδα , ξεκινα με γρηγορο περπατημα και σταδιακα ανεβαζε ρυθμους . Οταν φθασεις σε σημειο να εχεις μια Α αντοχη , ξεκινας διαλειματικη προπονηση και σπριντ.

Βγαλε το κουλουρι που τρως το πρωι . Κανε κανονικα το γευμα σου το μεσημερι , κανε την προπονηση σου το απογευμα και φαε το ιδιο με το μεσημεριανο σου γευμα το απογευμα. Τα φρουτα μοιρασε τα στα 2 σου γευματα.

Το κουλουρι το πρωι δεν σου προσφερει κατι , ισια ισια το βγαζεις και αυτοματα κερδιζεις τα ωφελη της διαλειματικης νηστειας :thumbup:

ευχαριστω για τις απαντησεις σας . δεν αρνουμαι κατι απλα ρωτησα ! αρα κανω τα γευματα μου κανονικα και συνεχιζω το προγραμμα με βαρη και βαζω και 2 φορες αεροβια την εβδομαδα περπατημα κτλ. σωστα καταλαβα ?

NTT
05-02-14, 21:22
ευχαριστω για τις απαντησεις σας . δεν αρνουμαι κατι απλα ρωτησα ! αρα κανω τα γευματα μου κανονικα και συνεχιζω το προγραμμα με βαρη και βαζω και 2 φορες αεροβια την εβδομαδα περπατημα κτλ. σωστα καταλαβα ?

Υ.Γ. βασικα θελω να ριξω την κοιλια οπωςδηποτε , το εχω βαλει πεισμα.

ArgoSixna
05-02-14, 21:27
Δουλευεις καπου αν επιτρεπεται? Δηλαδη απο το 1 εως το 10 ποσο κουραζεσαι καθε ημερα? Χειρωνακτικη δουλεια? Καθιστικη ?

TheWorst
05-02-14, 21:38
Οντως φιλε.. Καλα δεν ειναι οπως λεει ακριβως ο Αργο απο πανω.. 110% διατροφη κτλπ , ειναι θεμα και προπονησης σιγουρα που εσυ δεν κανεις...
Εγω θα ελεγα 100% διατροφη 100% προπονηση 100% αναρρωση κτλπ ..γιατι δε μπορουμε να πουμε πιο ειναι πιο σημαντικο..
Κανονικα θα ελεγα η προπονηση για εναν νατουραλ ειναι πιο σημαντικη,αλλα σε σενα και τα 2 ειναι χαλια.Τρως πολυ λιγο , δεν προπονησαι οπως πρεπει.
Ισως να χασεις κιλα , αλλα το αποτελεσμα μπορει να μην σου αρεσει. Θελει διατροφη.

ArgoSixna
05-02-14, 21:42
Εφοσον ΔΕΝ μπορει να κανει προπονηση , γιατι του προτινεις κατι τετοιο?

Το μονο που χρειαζεται ο ΝΤΤ , ειναι ΤΡΕ-ΞΙ-ΜΟ.

Ψαξε για οσα παραδειγματα θελεις , ανθρωπος που προσεχει 100% διατροφη(θερμιδες μακρο μικρο) και με μια φορα την βδομαδα προπονηση θα γινει ΠΟΛΥ καλυτερος απο καποιον που χτυπιεται 3-5 φορες την βδομαδα και δεν προσεχει τι τρωει.

TheWorst
05-02-14, 21:46
μιλουσα για μυϊκη μαζα.. οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση .. και οχι για ανθρωπους προφανως που δεν προπονουνται :welcome:

ArgoSixna
05-02-14, 21:51
Ναι αλλα εδω μιλαμε για την συγκεκριμενη περιπτωση και με βαση τα στοιχεια και τις παραμετρους που θετει ο ΝΤΤ. Αρα μια τετοια απαντηση δεν του προσφερει κατι. :welcome:

TheWorst
05-02-14, 21:53
απλα δεν καταλαβα γιατι δε μπορει να κανει προπονησεις .. Εννοω αυτα στο σπιτι ενα μονοζυγα και 2 αλτηρακια νομιζεις αρκουν για ολοκληρωμενη προπονηση και μαλιστα χωρις γνωσεις ?

NTT
05-02-14, 22:27
Δουλευεις καπου αν επιτρεπεται? Δηλαδη απο το 1 εως το 10 ποσο κουραζεσαι καθε ημερα? Χειρωνακτικη δουλεια? Καθιστικη ?

στρατιωτικος ειμαι!! καθιστικη σε γραφειο.

NTT
05-02-14, 22:32
απλα δεν καταλαβα γιατι δε μπορει να κανει προπονησεις .. Εννοω αυτα στο σπιτι ενα μονοζυγα και 2 αλτηρακια νομιζεις αρκουν για ολοκληρωμενη προπονηση και μαλιστα χωρις γνωσεις ?

σε ευχαριστω για την γνωμη σου . αλλα δεν θελω να κατεβω σε αγωνες απλα θελω να χασω την κοιλια και να ειμαι fitness . τι μου προτεινεις ? ποσες ωρες προπονησης? τι ειδους ? διατροφη με συμπηρωματα κτλ ? και παλι ευχαριστω

grtech
05-02-14, 23:00
Γεια σου NTT :welcome:.

- Για απορίες σχετικά με αερόβιο βλέπεις εδώ Αερόβια & Καρδιαγγειακή Προπόνηση. (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-amp-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)


- Για συμπληρώματα μπορείς να λάβεις πληροφορίες στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ Συμπληρώματα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?16-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1).

- Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

- Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με αυτά.

TheWorst
05-02-14, 23:10
σε ευχαριστω για την γνωμη σου . αλλα δεν θελω να κατεβω σε αγωνες απλα θελω να χασω την κοιλια και να ειμαι fitness . τι μου προτεινεις ? ποσες ωρες προπονησης? τι ειδους ? διατροφη με συμπηρωματα κτλ ? και παλι ευχαριστω
Δεν χρειαζεται να κατεβεις σε αγωνες για να πας γυμναστηριο,τι νομιζεις ολοι που πηγαινουν γυμναστηριο ειναι ββ-ερς? Ελαχιστοι ειναι αυτοι..
Απο διατροφη θελει ρυζικη αλλαγη.Να μετρησεις 1,5χ πρωτεϊνη καποια λιπαρα , να εισαι λιγο κατω απο τις θερμιδες συντηρησης .Συμπληρωματα δεν χρειαζεσαι.

Steloukos
05-02-14, 23:19
Aλλο να θες να χασεις απλα την κοιλια και αλλο να θες να γινεις fitness.Στο fitness εχεις και μια καπως αξιολογη μυικη μαζα πανω σου.Τις προπονησεις που κανεις τζαμπα τις κανεις.Ειναι χασιμο χρονου γιατι δεν τις στηριζεις απο καμια μερια.Ουτε με διατροφη τις στηριζεις και ουτε κανεις σωστες και αποδοτικες ασκησεις.Εχεις παρει τον λαθος δρομο νομιζοντας οτι για να αδυνατισεις πρεπει να τρως λιγο.Μεγαλο λαθος και υπαρχει περιπτωση μετα την διαιτα να ξαναπαρεις πισω καποια κιλα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τρως ισορροπημενα.Δλδ 5γευματα τη μερα (δεν νομιζω να ειναι πολλα στην περιπτωση σου) κατανεμημενα περιπου σε ισες θερμιδες ανα γευμα.Επαρκης προσληψη πρωτεινης αν μπορεις 2γρ ανα κιλο βαρους.Να καταναλωνεις ολα τα μακρος (πρωτεινη,λιπος,υδατανθρακα).Με τη διατροφη που κανεις καταστρεφεις το σωμα σου και απο αποψη ομορφιας και υγειας.Πινε 3λιτρα νερο τη μερα και κανε την αεροβια που σου προτειναν.

Αμα δεν κανεις καποια αλλαγη πως περιμενεις διαφορετικα αποτελεσματα?Πες στον εαυτο σου απο αυριο θα αφιερωσω χρονο να γυμναζομαι και να τρωω σωστα.Δεν ειπαμε να γινεις κομματια αλλα και ενα απλο καλιγραμμο σωμα για να αποκτηθει θελει καποια προσπαθεια.Ολοι εχουμε λιγο χρονο στη καθημερινοτητα μας για να ασχοληθουμε λιγο με τον εαυτο και την υγεια μας.

NTT
07-02-14, 21:00
Aλλο να θες να χασεις απλα την κοιλια και αλλο να θες να γινεις fitness.Στο fitness εχεις και μια καπως αξιολογη μυικη μαζα πανω σου.Τις προπονησεις που κανεις τζαμπα τις κανεις.Ειναι χασιμο χρονου γιατι δεν τις στηριζεις απο καμια μερια.Ουτε με διατροφη τις στηριζεις και ουτε κανεις σωστες και αποδοτικες ασκησεις.Εχεις παρει τον λαθος δρομο νομιζοντας οτι για να αδυνατισεις πρεπει να τρως λιγο.Μεγαλο λαθος και υπαρχει περιπτωση μετα την διαιτα να ξαναπαρεις πισω καποια κιλα.

Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να τρως ισορροπημενα.Δλδ 5γευματα τη μερα (δεν νομιζω να ειναι πολλα στην περιπτωση σου) κατανεμημενα περιπου σε ισες θερμιδες ανα γευμα.Επαρκης προσληψη πρωτεινης αν μπορεις 2γρ ανα κιλο βαρους.Να καταναλωνεις ολα τα μακρος (πρωτεινη,λιπος,υδατανθρακα).Με τη διατροφη που κανεις καταστρεφεις το σωμα σου και απο αποψη ομορφιας και υγειας.Πινε 3λιτρα νερο τη μερα και κανε την αεροβια που σου προτειναν.

Αμα δεν κανεις καποια αλλαγη πως περιμενεις διαφορετικα αποτελεσματα?Πες στον εαυτο σου απο αυριο θα αφιερωσω χρονο να γυμναζομαι και να τρωω σωστα.Δεν ειπαμε να γινεις κομματια αλλα και ενα απλο καλιγραμμο σωμα για να αποκτηθει θελει καποια προσπαθεια.Ολοι εχουμε λιγο χρονο στη καθημερινοτητα μας για να ασχοληθουμε λιγο με τον εαυτο και την υγεια μας.


καταλαβα ευχαριστω θα προσπαθησω να ακολουθησω τις συμβουλες σας . μια ερωτηση , με το ψωμι τι γινεται επειδη τρωω πολυ σχεδον ενα ψωμι την μερα μαυρο ομως ??????

ArgoSixna
07-02-14, 21:16
Ειτε μαυρο ειτε ασπρο το ιδιο ειναι. Αν σου αρεσει να το αφησεις , και εγω οταν μενω καρδιτσα τρωω πολυ ψωμι γιατι υπαρχει στο σπιτι τωρα αθηνα μονο κανενα κουλουρι θεσσαλονικης τρωω.

Το θεμα που σε απασχολει εσενα τωρα ειναι ΚΑΘΑΡΑ οι θερμιδες και μονο οι θερμιδες να εισαι ΥΠΟθερμιδικα για να χανεις βαρος.

Στο σημειο που θα κολλησεις και δεν θα χανεις γραμμαριο τοτε κανεις διαφορες αλλαγες για να "μπερδεψεις" τον οργανισμο σου αλλα και να τον βοηθησεις.Υποψην ακομη και 100γρ την βδομαδα να χανεις μετα απο ενα σημειο ειναι αρκετα καλο. βγαινει στα 400-500γρ/μηνας.

Δεν μπορω να κρυψω οτι και εγω προσπαθω να αρχισω τα αεροβια/σπριντ και βλεποντας την προσπαθεια σου το σκεφτομαι και μαλλον θα τα καταφερω :welcome:

NTT
08-02-14, 01:11
Ειτε μαυρο ειτε ασπρο το ιδιο ειναι. Αν σου αρεσει να το αφησεις , και εγω οταν μενω καρδιτσα τρωω πολυ ψωμι γιατι υπαρχει στο σπιτι τωρα αθηνα μονο κανενα κουλουρι θεσσαλονικης τρωω.

Το θεμα που σε απασχολει εσενα τωρα ειναι ΚΑΘΑΡΑ οι θερμιδες και μονο οι θερμιδες να εισαι ΥΠΟθερμιδικα για να χανεις βαρος.

Στο σημειο που θα κολλησεις και δεν θα χανεις γραμμαριο τοτε κανεις διαφορες αλλαγες για να "μπερδεψεις" τον οργανισμο σου αλλα και να τον βοηθησεις.Υποψην ακομη και 100γρ την βδομαδα να χανεις μετα απο ενα σημειο ειναι αρκετα καλο. βγαινει στα 400-500γρ/μηνας.

Δεν μπορω να κρυψω οτι και εγω προσπαθω να αρχισω τα αεροβια/σπριντ και βλεποντας την προσπαθεια σου το σκεφτομαι και μαλλον θα τα καταφερω :welcome:

μαλιστα καταλαβα , θα ηθλα να σε ρωτησω ποιες ειναι οι ιδανικες θερμιδες για την περιπτωση μου ? οπως επισης ειδα στο u tube ασκησεις cardio σκεφτομαι να τις ακολουθησω, γιατι ειναι συντομες και αποτελεςματικες απο οτι λενε , γαι να κανω και την αεροβια . τι λετε επ αυτου ?

grtech
08-02-14, 01:56
Γεια σου NTT :welcome:.

- Για απορίες σχετικά με αερόβιο βλέπεις εδώ Αερόβια & Καρδιαγγειακή Προπόνηση. (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-Αερόβια-amp-Καρδιαγγειακή-Προπόνηση)


- Για συμπληρώματα μπορείς να λάβεις πληροφορίες στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ Συμπληρώματα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?16-Συμπληρώματα).

- Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-Γενικές-Ερωτήσεις-Διατροφής)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-Διατροφή) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

- Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με αυτά.
Οι ξεχωριστές ενότητες υπάρχουν για κάποιο λόγο, αλλιώς το φόρουμ θα είχε μια θεματική, σούπα.