PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπογοναδισμός-Πρόβλημα υπόφυσης



GOMI
07-02-14, 17:08
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είιμαι 38χρ και ασχολούμαι με τα βάρη περίπου 20 χρόνια. Τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον, το σώμα μου δεν φαίνεται καθόλου ότι έχει πίσω του τόσα χρόνια γυμναστικής. Κάποιες δισκοκήλες μέσης και αυχένα με εμπόδιζαν να κάνω σωστή γυμναστική, οπότε το έριχνα το βάρος σε αυτή την αιτία και απλά γυμναζόμουν για καλή υγεία.

Δεν θυμάμαι και εγώ πόσα χρόνια η διάθεσή μου γενικώς είναι μίζερη, αλλά το άγχος της σημερινής καθημερινότητας θεωρούσα ότι επηρέαζε σημαντικά.

Για να μην κουράζω, κάποια προβλήματα τους 2 τελευταίους μήνες με τους σφυγμούς μου και πονάκια στο στήθος κατά την αεροβική, με έκαναν να το ψάξω καρδιολογικά. Μετά από όλου του είδους τις εξετάσεις, δεν μου βρήκαν τπτ και μου είπαν ότι ευθύνεται το άγχος.
Έκανα λοιπόν μερικές εξετάσεις θυρεοειδή για να δω ότι και από κει δεν υπήρχε θέμα και από μόνος μου ζήτησα εξέταση τεστοστερόνης και οιστρογόνων.

Τα αποτελέσματα απογοητευτικά.

Ελεύθερη Τεστοστερόνη 5,4 ------ με εύρος 10-44 pg/ml (Στο 4 ήταν τα γυναικεία ανώτερα όρια)

Ολική τεστοστερόνη 286,80------εύρος 270-1100 ng/dl

Οιστραδιόλη 15 -------- εύρος 0-44 pg/ml

Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και μου έγραψε εξετάσεις περισσότερες, τις οποίες θα τις έχω μάλλον Δευτέρα.

Ο υπέρηχος οσχέου βγήκε καθαρός δίχως πρόβλημα στους όρχεις.

Η μαγνητική υπόφυσης όμως, έδειξε ότι η υποφυσή μου έχει συρρικνωθεί. Η πάθηση αυτή λέγεται σύνδρομο κενού εφιππίου. (Όσο ζούμε μαθαίνουμε)

Δεν γνωρίζει προς το παρόν αν ήταν εκ γενετής πρόβλημα ή αν προκλήθηκε από ακτινοβολία κλπ.

Η αρχική τoυ εκτίμηση, ήταν ότι θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία με τεστοστερόνη. Για άλλες ορμόνες, πχ αυξητική, θα περιμένει να δει τα αποτελέσματα.

Όταν όμως το ρώτησα αν η εξωγενή τεστοστερόνη θα μου προκαλέσει προβλήματα στους όρχεις, δηλαδή σμίκρυνση, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα συμβεί γιατί ο οργανισμός σου την έχει ανάγκη, εφόσον είναι ήδη χαμηλά.
Ψάχνοντας λίγο περισσότερο στο νετ, είδα ότι δεν ισχύει και πως όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και έκαναν εξωγενή τεστοστερόνη, είχαν συρρίκνωση των όρχεων, κάτι που με έκανε να τον αμφισβητώ ως επιστήμονα και να σκέφτομαι ήδη κάποιον άλλο.

Επειδή γνωρίζω πως όσοι ασχολούνται με το bodybuilding, σε κάποια θέμα μπορεί να είναι και πιο ψαγμένοι από ορισμένους γιατρούς, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας, ώστε στον επόμενο ενδοκρινολόγο, να είμαι και εγώ λίγο πιο διαβασμένος.

niksamaras
07-02-14, 19:09
Καλησπέρα στο φόρουμ.

Είιμαι 38χρ και ασχολούμαι με τα βάρη περίπου 20 χρόνια. Τα τελευταία 5 χρόνια τουλάχιστον, το σώμα μου δεν φαίνεται καθόλου ότι έχει πίσω του τόσα χρόνια γυμναστικής. Κάποιες δισκοκήλες μέσης και αυχένα με εμπόδιζαν να κάνω σωστή γυμναστική, οπότε το έριχνα το βάρος σε αυτή την αιτία και απλά γυμναζόμουν για καλή υγεία.

Δεν θυμάμαι και εγώ πόσα χρόνια η διάθεσή μου γενικώς είναι μίζερη, αλλά το άγχος της σημερινής καθημερινότητας θεωρούσα ότι επηρέαζε σημαντικά.

Για να μην κουράζω, κάποια προβλήματα τους 2 τελευταίους μήνες με τους σφυγμούς μου και πονάκια στο στήθος κατά την αεροβική, με έκαναν να το ψάξω καρδιολογικά. Μετά από όλου του είδους τις εξετάσεις, δεν μου βρήκαν τπτ και μου είπαν ότι ευθύνεται το άγχος.
Έκανα λοιπόν μερικές εξετάσεις θυρεοειδή για να δω ότι και από κει δεν υπήρχε θέμα και από μόνος μου ζήτησα εξέταση τεστοστερόνης και οιστρογόνων.

Τα αποτελέσματα απογοητευτικά.

Ελεύθερη Τεστοστερόνη 5,4 ------ με εύρος 10-44 pg/ml (Στο 4 ήταν τα γυναικεία ανώτερα όρια)

Ολική τεστοστερόνη 286,80------εύρος 270-1100 ng/dl

Οιστραδιόλη 15 -------- εύρος 0-44 pg/ml

Επισκέφτηκα ενδοκρινολόγο και μου έγραψε εξετάσεις περισσότερες, τις οποίες θα τις έχω μάλλον Δευτέρα.

Ο υπέρηχος οσχέου βγήκε καθαρός δίχως πρόβλημα στους όρχεις.

Η μαγνητική υπόφυσης όμως, έδειξε ότι η υποφυσή μου έχει συρρικνωθεί. Η πάθηση αυτή λέγεται σύνδρομο κενού εφιππίου. (Όσο ζούμε μαθαίνουμε)

Δεν γνωρίζει προς το παρόν αν ήταν εκ γενετής πρόβλημα ή αν προκλήθηκε από ακτινοβολία κλπ.

Η αρχική τoυ εκτίμηση, ήταν ότι θα χρειαστεί να κάνω θεραπεία με τεστοστερόνη. Για άλλες ορμόνες, πχ αυξητική, θα περιμένει να δει τα αποτελέσματα.

Όταν όμως το ρώτησα αν η εξωγενή τεστοστερόνη θα μου προκαλέσει προβλήματα στους όρχεις, δηλαδή σμίκρυνση, μου είπε χαρακτηριστικά ότι δεν θα συμβεί γιατί ο οργανισμός σου την έχει ανάγκη, εφόσον είναι ήδη χαμηλά.
Ψάχνοντας λίγο περισσότερο στο νετ, είδα ότι δεν ισχύει και πως όσοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και έκαναν εξωγενή τεστοστερόνη, είχαν συρρίκνωση των όρχεων, κάτι που με έκανε να τον αμφισβητώ ως επιστήμονα και να σκέφτομαι ήδη κάποιον άλλο.

Επειδή γνωρίζω πως όσοι ασχολούνται με το bodybuilding, σε κάποια θέμα μπορεί να είναι και πιο ψαγμένοι από ορισμένους γιατρούς, θα εκτιμούσα πολύ την γνώμη σας, ώστε στον επόμενο ενδοκρινολόγο, να είμαι και εγώ λίγο πιο διαβασμένος.


Πειρμενε τα αποτελεσματα και γραψτα και εδω αν θελεις οταν τα παρεις. Λογικα θα πρεπει να εχουν μεσα LH,FSH,Prolactin και SHBG. Η σμικρυνση δεν συμβαινει σε ολους, και ειναι ευκολως αναστρεψιμη χρησιμοποιωντας γοναδοτροπινη. Παρε και τισ αλλες εξετασεις, και το επαναεξεταζεις.

mens sana
07-02-14, 19:55
Γεια σου GOMI! Ειχα καποτε ενα παρομοιο προβλημα (χαμηλη τεστοστερονη), και ο θεραπων ιατρος ειχε προτεινει θεραπεια με τεστοστερονη. Στην αρχη συμφωνησα, μετα απο μια συντομη ερευνα ομως ειχα καποιες αμφιβολιες, οποτε συμβουλευτηκα και εναν δευτερο γιατρο, ο οποιος και εμεινε εκπληκτος με την προτεινομενη θεραπεια του πρωτου. Εν συντομια, ο λογος χαμηλης τεστοστερονης μπορει να ειναι π.χ. η υπερβολικη εκκριση προλακτινης στην υποφυση. Οποτε θα πρεπει πρωτα να αποκλεισετε αυτο το ενδεχομενο (αν και δεν νομιζω, απο τη στιγμη που η υποφυση σου εχει συρρικνωθει). Επισης, υπαρχει ενα συνδρομο -το Klinefelder-Syndrom- που σχετιζεται με τον υπογοναδισμο (οταν υπαρχει προβλημα με τους ορχεις) και το Kallmann-Syndrom (οταν το προβλημα προερχεται απο την υποφυση). Αυτα ομως πρεπει οπωςδηποτε να τα κοιταξει ενας ενδοκρινολογος. Δυστυχως, δεν ξερω να σου πω κατι παραπανω. Η συμβουλη μου ειναι να παρεις και μια δευτερη/τριτη γνωμη. Καλη τυχη!

GOMI
07-02-14, 20:49
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα.

PTH ----- 68 ευρος 8 - 65 pg/ml

Κορτιζόλη-----22,12 ευρος 6 - 20 μg/ml

FSH ----- 1.73 ευρος 1,5 - 12,4 mlU/ml

LH ----- 3.67 ευρος 1,7 - 8,6 mlU/ml

Οιστραδιόλη ----- 27,37 ευρος 7,63 - 42,6 pg/ml

Τεστο ολική ----- 2,6 ευρος 2,8 - 8 ng/ml

PRL ----- 33.55 ευρος 4,04 - 15,2

PRL ----- 20 λεπτά μετά 22,24

PSA ----- 1.24 ευρος 0 - 4 φυσιολογικό

SHBG ----- 55 ευρος 10 - 70 nmol/l

ACTH ----- 26.4 ευρος 7 - 65 pg/ml

Ψευδάργυρος ----- 74,3 ευρος 72,6 - 127 mg/ml

Αυξητική ορμόνη 0,10 ευρος < 5 ng/ml


Η αυξητική μου ορμόνη, απ ότι βλέπω, απλά δεν υπάρχει???

kutsup
07-02-14, 21:11
Πολύ πιθανον το πρόβλημα να προέρχεται από το άγχος. Είναι συνήθως υπεύθυνο για την αύξηση της κορτιζόλης και τη μείωση της τεστοστερόνης. Ειδικά αν δεν κοιμάσαι και καλά ακόμη χειρότερα.
Αν λειτουργεί η υπόφυση τότε πιθανόν ο γιατρός να σου δώσει clomiphene ή hcg για την ενδογενή αύξηση της τεστοστερόνης και l-dopa για τη μείωση της προλακτίνης και την παραγωγή αυξητικής. Βέβαια υπάρχει και το dostinex που κάνει παρόμοια δουλειά με την l-dopa αλλά έχει περισσότερες παρενέργειες.
Η εξωγενής χορήγηση αναγκαστικά θα σταματήσει την όποια ενδογενή σου παραγωγή και λιγικά θα έχεις συρίκνωση των όρχεων. Το αν επανέρχεσαι εύκολα μάλλον δεν ισχύει για εσένα αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι μην ξεκινήσεις την εξωγενή χρήση αν δεν εξαντλήσεις τις άλλες μεθόδους για την αύξηση της ενδογενούς παραγωγής ειδικά αν θέλεις να αποκτήσεις παιδιά.

GOMI
07-02-14, 21:29
Πολύ πιθανον το πρόβλημα να προέρχεται από το άγχος. Είναι συνήθως υπεύθυνο για την αύξηση της κορτιζόλης και τη μείωση της τεστοστερόνης. Ειδικά αν δεν κοιμάσαι και καλά ακόμη χειρότερα.
Αν λειτουργεί η υπόφυση τότε πιθανόν ο γιατρός να σου δώσει clomiphene ή hcg για την ενδογενή αύξηση της τεστοστερόνης και l-dopa για τη μείωση της προλακτίνης και την παραγωγή αυξητικής. Βέβαια υπάρχει και το dostinex που κάνει παρόμοια δουλειά με την l-dopa αλλά έχει περισσότερες παρενέργειες.
Η εξωγενής χορήγηση αναγκαστικά θα σταματήσει την όποια ενδογενή σου παραγωγή και λιγικά θα έχεις συρίκνωση των όρχεων. Το αν επανέρχεσαι εύκολα μάλλον δεν ισχύει για εσένα αφού έχεις τέτοιο πρόβλημα.
Η γνώμη μου είναι μην ξεκινήσεις την εξωγενή χρήση αν δεν εξαντλήσεις τις άλλες μεθόδους για την αύξηση της ενδογενούς παραγωγής ειδικά αν θέλεις να αποκτήσεις παιδιά.

Ευχαριστώ.
Και εγώ προς το παρόν δεν θέλω να κάνω εξωγενή τεστοστερόνη, γιατί όντως τον επόμενο χρόνο είχα πρόγραμμα να κάνω παιδί.

Το clomiphene, ο γιατρός μπορεί να το δώσει σε άντρες κανονικά?

Όσον αφορά την Α.Ο, εφόσον ήδη είναι στον πάτο, έχει νόημα να μου χορηγήσουν θεραπεία με αυξητική? Είναι κάτι που μπορεί να γίνει σε ενήλικους? Γιατί απ όσο είδα συνήθως τη χορηγούν σε παιδιά κυρίως, λόγω και του υψηλού κόστους.

Επίσης, μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο αντιοιστρογόνο?

POWERLIFT4
07-02-14, 21:54
εχεις τιμες απο θυροειδη?

GOMI
07-02-14, 22:14
εχεις τιμες απο θυροειδη?


Τ4----- 5,49 εύρος 4,5 - 12,5 μg/dl

T3 ----- 115.30 εύρος 60 - 190 ng/dl

TSH ----- 2,560 ευρος 0,4 - 4.0 μΙU/ml

Αντιθυρεοσφαιρινικά ----- 14,52 ευρος > 115

Αντιμικροσωμιακά ----- 12,00 εύρος > 34 U/ml


Mου είπαν ότι η TSH, ίσως να είναι λίγο παγίδα, γιατί μπορεί μεν να φαίνεται φυσιολογική στις τιμές, αλλά να υπάρχει υποθυρεοειδισμός. Δεν το έχω καταλάβει βέβαια αυτό, οπότε θα ρωτήσω τον ενδοκρινολόγο...

kutsup
07-02-14, 22:41
Ευχαριστώ.

Το clomiphene, ο γιατρός μπορεί να το δώσει σε άντρες κανονικά?

Όσον αφορά την Α.Ο, εφόσον ήδη είναι στον πάτο, έχει νόημα να μου χορηγήσουν θεραπεία με αυξητική? Είναι κάτι που μπορεί να γίνει σε ενήλικους? Γιατί απ όσο είδα συνήθως τη χορηγούν σε παιδιά κυρίως, λόγω και του υψηλού κόστους.

Επίσης, μέσα σε όλα αυτά, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιο αντιοιστρογόνο?

Για το πρώτο αν ξέρει ναι, για το δεύτερο μπορεί να σου δώσει κάποιο φάρμακο για boost της ενδογενούς αυξητικής γιατί είναι όπως τα λες, για το τρίτο δεν είναι απαραίτητο αλλά εξαρτάται.

GOMI
07-02-14, 23:04
kutsup, σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Με βοήθησες αρκετά.

Μετά τις προτάσεις του ενδοκρινολόγου, θα ξαναποστάρω για τις γνώμες σας.

niksamaras
08-02-14, 01:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πριν λίγο πήρα τα αποτελέσματα.

PTH ----- 68 ευρος 8 - 65 pg/ml

Κορτιζόλη-----22,12 ευρος 6 - 20 μg/ml

FSH ----- 1.73 ευρος 1,5 - 12,4 mlU/ml

LH ----- 3.67 ευρος 1,7 - 8,6 mlU/ml

Οιστραδιόλη ----- 27,37 ευρος 7,63 - 42,6 pg/ml

Τεστο ολική ----- 2,6 ευρος 2,8 - 8 ng/ml

PRL ----- 33.55 ευρος 4,04 - 15,2

PRL ----- 20 λεπτά μετά 22,24

PSA ----- 1.24 ευρος 0 - 4 φυσιολογικό

SHBG ----- 55 ευρος 10 - 70 nmol/l

ACTH ----- 26.4 ευρος 7 - 65 pg/ml

Ψευδάργυρος ----- 74,3 ευρος 72,6 - 127 mg/ml

Αυξητική ορμόνη 0,10 ευρος < 5 ng/ml


Η αυξητική μου ορμόνη, απ ότι βλέπω, απλά δεν υπάρχει???


Η προλακτινη μπορει να κατηγορηθει για την χαμηλη LH και FSH, ωστοσο δεν μπορω να δικαιολογησω την χαμηλη αυξητικη ή το γιατι ανεβηκε η προλακτινη, οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει.

GOMI
08-02-14, 01:44
H αυξημένη προλακτίνη, απ όσα μπόρεσα να βρω είναι συχνό φαινόμενο στην πάθηση αυτή, αλλά για την αυξητική ορμόνη να μην υφίσταται καν, δεν κατάφερα να βρω και εγώ πολλά...

GOMI
23-02-14, 13:41
Και ο επόμενος ενδοκρινολόγος που επισκέφθηκα επιμένει να με βάλει σε θεραπεία τεστοστερόνης. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια προτεινόμενη μορφή θεραπείας - τεστοστερόνης που δεν θα επηρεάσει την ενδογενή μου παραγωγή, τους όρχεις και την πιθανότητα μελλοντικής τεκνοποίησης?

Επειδή είμαι πολύ αγχωμένος μου πρότεινε να ηρεμήσω γιατί κάνω λέει τα πράγματα χειρότερα, όμως το "θα δούμε" του γιατρού στα παραπάνω ερωτήματά μου, δεν μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη και σίγουρα δεν με βοηθάει να ηρεμήσω.

niksamaras
23-02-14, 15:45
Και ο επόμενος ενδοκρινολόγος που επισκέφθηκα επιμένει να με βάλει σε θεραπεία τεστοστερόνης. Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια προτεινόμενη μορφή θεραπείας - τεστοστερόνης που δεν θα επηρεάσει την ενδογενή μου παραγωγή, τους όρχεις και την πιθανότητα μελλοντικής τεκνοποίησης?

Επειδή είμαι πολύ αγχωμένος μου πρότεινε να ηρεμήσω γιατί κάνω λέει τα πράγματα χειρότερα, όμως το "θα δούμε" του γιατρού στα παραπάνω ερωτήματά μου, δεν μου εμπνέει καθόλου εμπιστοσύνη και σίγουρα δεν με βοηθάει να ηρεμήσω.

Δεν γινεται να ακολουθησεις αγωγη τεστοστερονης οποιασδηποτε μορφης, χωρις να επηρεασεις την δικη σου παραγωγη. Για την πιθανοτητα τεκνοποιησης, δεν θα εχεις καποιο προβλημα. Θα χρειαστει ενδεχομενως να χρησιμοποιησεις και καποια αλλα φαρμακα τοτε υπο τις οδηγιες του γιατρου σου, ομως θα μπορεσεις να τεκνοποιησεις κανονικα. Αφου και ο δευτερος γιατρος σου προτεινε θεραπεια τεστοστερονης, εγω θα ελεγα να την ακολουθησεις.

GOMI
23-02-14, 16:58
Το θέμα είναι πως βλέπω πως το σύνολο των ενδοκρινολόγων ασχολούνται κυρίως με τον θυρεοειδή και διαβήτη και δεν ξέρω πόση εμπειρία έχουν σε καθαρά θέματα αύξησης τεστοστερόνης. Και στον τελευταίο ενδοκρινολόγο και στον προηγούμενο, όλος ο κόσμος στο ιατρείο ήταν για θυρεοειδή....

niksamaras
23-02-14, 17:05
Το θέμα είναι πως βλέπω πως το σύνολο των ενδοκρινολόγων ασχολούνται κυρίως με τον θυρεοειδή και διαβήτη και δεν ξέρω πόση εμπειρία έχουν σε καθαρά θέματα αύξησης τεστοστερόνης. Και στον τελευταίο ενδοκρινολόγο και στον προηγούμενο, όλος ο κόσμος στο ιατρείο ήταν για θυρεοειδή....

Και ο υπογοναδισμος ειναι μεσα στην ειδικοτητα τους, απλα ειναι πολυ σπανιοτερα απο τα δυο που προανεφερες.

GOMI
23-02-14, 17:25
Και ο υπογοναδισμος ειναι μεσα στην ειδικοτητα τους, απλα ειναι πολυ σπανιοτερα απο τα δυο που προανεφερες.

Thx. θα κοιτάξω να ενημερωθώ και μόνος μου όσο πιο πολύ μπορώ ώστε να γνωρίζω κάποια πράγματα και ο ίδιος..

MindOverMatter
23-02-14, 17:45
81072

Source: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra022251

niksamaras
23-02-14, 20:42
81072

Source: http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMra022251

:thumbup:

GOMI
28-02-14, 10:44
Καλημέρα. Ποστάρω εξέταση ανοχής γλυκόζης σακχάρου και ινσουλίνης

Δοκιμασία γλυκόζης για σάκχαρο

Χρόνος 0: 92 (τιμές αναφοράς 70-110 mg/dl)

30 min 152

60 min 140

90 min 100

180 min 64


Δοκιμασία γλυκόζης ινσουλίνης

Χρόνος 0: 8,02 (τιμές αναφοράς 4,3 - 19,9 μIU/ml)

30 min 62.46

60 min 121.40

90 min 82.92

180 min 5.51

Μια πρώτη τηλεφωνική εκτίμηση ήταν αντιδραστική υπογλυκαιμία - ινσουλινοαντίσταση.
Απορώ πως γίνεται αυτό μιας και προσέχω πάντα τη διατροφή μου, γυμνάζομαι και είμαι μόνο 4 κιλά πάνω από το ύψος μου.
Απ όσα έχω βρει, σε υπογλυκαιμικά επεισόδια, αυξάνεται από τον οργανισμό η έκκριση κορτιζόλης, την οποία είχα ανεβασμένη, για να ισορροπήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
Πιστεύω ότι ίσως μπορεί να προκαλεί προβλήματα χαμηλής τεστοστερόνης, ασχέτως το πρόβλημα της υπόφυσης.
Περισσότερα θα ξέρω μετά 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, μιας και ακόμα εκκρεμεί εξέταση με γοναδορελίνη και μέτρηση των επιπέδων LH k FSH ανά μισάωρο.

POWERLIFT4
28-02-14, 11:01
Καλημέρα. Ποστάρω εξέταση ανοχής γλυκόζης σακχάρου και ινσουλίνης

Δοκιμασία γλυκόζης για σάκχαρο

Χρόνος 0: 92 (τιμές αναφοράς 70-110 mg/dl)

30 min 152

60 min 140

90 min 100

180 min 64


Δοκιμασία γλυκόζης ινσουλίνης

Χρόνος 0: 8,02 (τιμές αναφοράς 4,3 - 19,9 μIU/ml)

30 min 62.46

60 min 121.40

90 min 82.92

180 min 5.51

Μια πρώτη τηλεφωνική εκτίμηση ήταν αντιδραστική υπογλυκαιμία - ινσουλινοαντίσταση.
Απορώ πως γίνεται αυτό μιας και προσέχω πάντα τη διατροφή μου, γυμνάζομαι και είμαι μόνο 4 κιλά πάνω από το ύψος μου.
Απ όσα έχω βρει, σε υπογλυκαιμικά επεισόδια, αυξάνεται από τον οργανισμό η έκκριση κορτιζόλης, την οποία είχα ανεβασμένη, για να ισορροπήσει τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα.
Πιστεύω ότι ίσως μπορεί να προκαλεί προβλήματα χαμηλής τεστοστερόνης, ασχέτως το πρόβλημα της υπόφυσης.
Περισσότερα θα ξέρω μετά 2 εβδομάδες που έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο, μιας και ακόμα εκκρεμεί εξέταση με γοναδορελίνη και μέτρηση των επιπέδων LH k FSH ανά μισάωρο.






υπογοναδισμός με προβλήματα ινσουλίνης πάνε χέρι χέρι. τι ποσοστό λίπους έχεις? έχεις λίπος στην κοιλια? από συμπληρώματα τι παίρνεις?

GOMI
28-02-14, 11:12
υπογοναδισμός με προβλήματα ινσουλίνης πάνε χέρι χέρι. τι ποσοστό λίπους έχεις? έχεις λίπος στην κοιλια? από συμπληρώματα τι παίρνεις?

Από τη μια ίσως αυτό μπορούσε να θεωρηθεί και κάπως θετικό? Εννοώ ότι ίσως δεν χρειαστεί ακόμα να καταφύγω σε εξωγενή τέστο. Μάλλον θα χρειαστώ μετρητή σακχάρου μέχρι να δω τι τροφές και συνδυασμοί αυτών θα μου κρατούν το σάκχαρο σταθερό. Ανάλογα τι θα μου πει και ο γιατρός, ίσως η μετφορμίνη να βοηθούσε.

Το λίπος μου είναι κοντά στο 16% με 18% συνήθως, αλλά ναι, μαζεύω εύκολα - ασύμμετρο λίπος στην κοιλιά αν δεν προσέξω.

Από συμπληρώματα πάντα έπαιζα με whey isolate και bcaa. Δεν έχω πάρει ποτέ κάτι άλλο.

kutsup
28-02-14, 16:22
Πολύ πιθανόν να είσαι στην αρχή διαβήτη τύπου ΙΙ, ουσιαστικά ινσουλινοαντίσταση του οργανισμού. Συνήθως δίνουν metformin αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή δε θα έχεις θέμα.
Επίσης αυξημένη ινσουλίνη σημαίνει χαμηλή hgh.

MindOverMatter
28-02-14, 16:36
GOMI: από περιέργεια, πώς είναι η καθημερινή/εμβδομαδιαία διατροφή σου και τί προπόνηση (είδος/ένταση/διάρκεια/συχνότητα) κάνεις τα τελευταία χρόνια?

GOMI
28-02-14, 17:19
Πολύ πιθανόν να είσαι στην αρχή διαβήτη τύπου ΙΙ, ουσιαστικά ινσουλινοαντίσταση του οργανισμού. Συνήθως δίνουν metformin αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Και σε συνδυασμό με προσεκτική διατροφή δε θα έχεις θέμα.
Επίσης αυξημένη ινσουλίνη σημαίνει χαμηλή hgh.

Μακάρι να είναι "σχετικά" τόσο απλό ώστε με μετφορμινη και σωστή διατροφή να έρθω στα ίσα μου.
Από την άλλη κάπου πήρε το μάτι μου ότι η μετφορμίνη καταστέλλει - μειώνει τον igf-1. Αν δεν κάνω λάθος αυτό δεν αφορά την Α.Ο?

GOMI
28-02-14, 17:29
GOMI: από περιέργεια, πώς είναι η καθημερινή/εμβδομαδιαία διατροφή σου και τί προπόνηση (είδος/ένταση/διάρκεια/συχνότητα) κάνεις τα τελευταία χρόνια?

Τα 2 τελευταία χρόνια λόγω αυχενικού δεν μπορώ να κάνω σωστή γυμναστική. Μετά από κάθε προπόνηση το επόμενο πρωι ξυπνάω με αφόρητο πονοκέφαλο πάντα και πρησμένο πρόσωπο. Μέχρι τώρα πίστευα ότι ήταν καθαρά από το αυχενικό, αλλά με τα όσα προκύπτουν τον τελευταίο καιρό δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Οπότε η προπονησή μου ήταν 3 - 4 φορές την εβδομάδα, με 10-12 reps και μικρούς χρόνους ξεκούρασης (κάτω του λεπτού) με 2 βασικές ομάδες συνήθως. Αερόβιο σπάνια. Τώρα ο ενδοκρινολόγος μου έχει προτείνει full body με όσα περισσότερα κιλά μπορώ και μέχρι 6 reps. 2 - 3 φορές την εβδομάδα.
Για να είμαι ειλικρινής μέχρι στιγμής νιώθω καλύτερα σε αυτό το στυλ.

Η διατροφή από θερμίδες ήταν περίπου 2600-2800 με αρκετούς υδατάνθρακες κοντά στα 300 - 350 γρ, κυρίως από ρύζι, πολλά όσπρια, πολύσπορο ψωμί, βρώμη, πατάτα και αρκετή σαλάτα πράσινη. Φρούτα κυρίως μπανάνες και πορτοκάλια.
Λιπαρά κράταγα χαμηλά σχετικά, στα 80γρ. και τα υπόλοιπα από πρωτείνη, κρέας ψάρι και απέφευγα τα γαλακτοκομικά.
Ύψος 1,76 βάρος 80 κιλά.
Η αλήθεια είναι πως δεν έτρωγα 5-6 γεύματα, αλλά συνήθως 2 ή 3, οπότε οι ποσότητες ήταν μεγάλες σε κάθε γεύμα.



Πιστεύω όλα αυτά θα αλλάξουν τώρα...

MindOverMatter
28-02-14, 18:16
Οι έρευνες για ινσουλινοαντίσταση λένε: high protein και συνδυασμό restistance + endurance training.

Συμφωνώ με τον ενδοκρινολόγο σου όσον αφορά τις οδηγίες για προπόνηση ενδυνάμωσης (μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε τέτοιες οδηγίες, σημαίνει ότι γνωρίζει την προσφατη βιβλιογραφία). Ιδανικά θες κάθε μυική ομάδα να δουλεύει τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα (άρα 2-3 φορές full body δουλεύει), και θες αντίσταση που να παράγεται μεγάλη μυϊκή τάση (και 10-12 επαναλήψεις με πολύ μικρά διαλειμματα δεν βοηθάνε σε αυτό).

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να εξασφαλίζεις ψηλή πρωτεΐνη (1.5-2 gr ανά κιλό ΣΒ), να μοιράσεις τις θερμίδες σε υδατάνθρακες και λιπαρά (κοινώς μείωσε την πρόσληψη υδατάνθρακων, θα έλεγα να δοκιμάσεις πώς είσαι με ~200 gr, και σε περίπτωση που χρειάζεσαι επιπλέον θερμίδες μην φοβάσαι να αυξήσεις λιπαρά), και να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα κάποια προπόνηση αντοχής (εφόσον κάνεις ήδη προπόνηση αντιστάσεων, αντοχή είτε υψηλής είτε χαμηλής έντασης δουλεύει, κάνε όποια σου αρέσει καλύτερα). Τελικό σχόλιο είναι ότι, για άτομα με ινσουλινοαντίσταση, η ιδανική στιγμή για πρόσληψη υδατανθράκων είναι απευθείας μετα την γυμναστική, οπότε ενδεχομένως να έχει ωφέλη για σένα αν σου είναι εφικτό τρως μεγαλύτερο μέρος των υδατανθράκων σου μετά την προπόνηση σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.

GOMI
28-02-14, 23:25
Οι έρευνες για ινσουλινοαντίσταση λένε: high protein και συνδυασμό restistance + endurance training.

Συμφωνώ με τον ενδοκρινολόγο σου όσον αφορά τις οδηγίες για προπόνηση ενδυνάμωσης (μου κάνει εντύπωση που σου έδωσε τέτοιες οδηγίες, σημαίνει ότι γνωρίζει την προσφατη βιβλιογραφία). Ιδανικά θες κάθε μυική ομάδα να δουλεύει τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα (άρα 2-3 φορές full body δουλεύει), και θες αντίσταση που να παράγεται μεγάλη μυϊκή τάση (και 10-12 επαναλήψεις με πολύ μικρά διαλειμματα δεν βοηθάνε σε αυτό).

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, θα σου πρότεινα να εξασφαλίζεις ψηλή πρωτεΐνη (1.5-2 gr ανά κιλό ΣΒ), να μοιράσεις τις θερμίδες σε υδατάνθρακες και λιπαρά (κοινώς μείωσε την πρόσληψη υδατάνθρακων, θα έλεγα να δοκιμάσεις πώς είσαι με ~200 gr, και σε περίπτωση που χρειάζεσαι επιπλέον θερμίδες μην φοβάσαι να αυξήσεις λιπαρά), και να κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα κάποια προπόνηση αντοχής (εφόσον κάνεις ήδη προπόνηση αντιστάσεων, αντοχή είτε υψηλής είτε χαμηλής έντασης δουλεύει, κάνε όποια σου αρέσει καλύτερα). Τελικό σχόλιο είναι ότι, για άτομα με ινσουλινοαντίσταση, η ιδανική στιγμή για πρόσληψη υδατανθράκων είναι απευθείας μετα την γυμναστική, οπότε ενδεχομένως να έχει ωφέλη για σένα αν σου είναι εφικτό τρως μεγαλύτερο μέρος των υδατανθράκων σου μετά την προπόνηση σε σύγκριση με τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας.

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Κάπως έτσι θα το πάω, με πειραματισμό στους υδατάνθρακες. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως παρόλο που τους είχα τόσο ψηλά και έκανα πολύ μεγάλα γεύματα, δεν πάχαινα, αλλά δεν έχανα κιόλας βέβαια ακόμα και αν το επιδίωκα κατά καιρούς. Και πάλι thx.

GOMI
11-03-14, 10:26
Καλημέρα. Έκανα νέες εξετάσεις και την Πέμπτη πάλι ραντεβού με ενδοκρινολόγο.

Prl 29.24 ( 2.5 - 17)

E2 15 (0-44)

Progesterone 0.74 (0-1.6)

Testo 228 (270 - 1100)

F Testo 6.82 (9-41)

igf1 167 (116-358)

GH 0.1

GH μέτρηση μετά από 10λεπτη κόπωση 0.1

Οπότε φαίνεται η προλακτίνη να παραμένει ανεβασμένη και τα οιστρογόνα έπεσαν λίγο.

Η ολική τεστοστερόνη έπεσε και άλλο, ενώ η ελεύθερη ελαφρά ανέβηκε.

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι η αυξητική δεν κουνήθηκε ούτε μετά από κόπωση. Ο igf1 όμως, δεν φαίνεται ιδιαίτερα χαμηλός. Μπορεί να μου πει κάποιος μια γνώμη γι αυτό?

Το ενδιαφέρον μέρος της υπόθεσης τώρα.

Έκανα εξέταση με ένεση γοναδορελίνης 0,1mg και μέτρηση της LH k FSH ανά μισάωρο για να δείξει αν η υπόφυση τελικά έχει πρόβλημα όπως έδειξε η μαγνητική, ή αν υπάρχει πρόβλημα από τον υποθάλαμο.

Τα αποτελέσματα ήταν ως εξής.

LH χρόνο 0 ---- 3.4 (1.4-11)

Lh 30 min ---- 14.92

Lh 60 min ---- 15.22

Lh 90 min was ---- 14.90

Fsh χρόνο 0 ---- 1.7 (1.6-17.8 )

Fsh 30 min ----- 2.77

Fsh 60 min ---- 3.21

Fsh 90 min ---- 3.3


Απ ότι φάνηκε, η υπόφυση ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω, αν και η fsh δεν ανέβηκε πολύ όπως η LH

Παρόλο αυτά, εμένα μου φαίνεται ότι το πρόβλημα είναι από τον υποθάλαμο και βρήκα αυτό.

High serum prolactin concentrations inhibit secretion of gonadotropin-releasing hormone (GnRH) from the hypothalamus, thereby decreasing the secretion of gonadotropins (luteinizing hormone and follicle-stimulating hormone), and may also inhibit the action of gonadotropins on the gonads.

Αν ο γιατρός επιμείνει να μπω σε θεραπεία τεστοστερόνης, ποια η γνώμη σας? Μήπως αξίζει να δοκιμάσω να ρίξω την προλακτίνη με dostinex και να ξαναμετρήσω? Κάποια γνώμη για την αυξητική?

GOMI
27-05-14, 19:05
Καλησπέρα και πάλι.

Εδώ και 2 μήνες, ακολούθησα μια θεραπεία που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος που ήταν η εξής

serpafar (clomiphene) 50 mg/ 1 την ημέρα

Dostinex 0.5mg /Μισό Δευτέρα και Πέμπτη

glucophage 500 mg με το μεσημεριανό.


Αποτελέσματα πριν και μετά


Testo πριν 228 μετά 876.

free testo πριν 5,4 μετά 19

Shbg πριν 55 μετά 20

Prolactin πριν 33 μετά 0.4

HBA1-C πριν 5,7 μετά 4,55

FSH πριν 1,73 μετά 4,26

LH πριν 3,67 μετά 9,12


Όπως βλέπετε, υπήρξε σημαντική διαφορά, η οποία αποτυπώθηκε και στην καθημερινότητά μου, με καλύτερη διάθεση, σχεδόν καθόλου πόνους αυχένα και αρθρώσεις που ήταν μόνιμο καθημερινό φαινόμενο, όπως επίσης και σημαντική αύξηση δύναμης στο γυμναστήριο. Το μόνο που χάλασε αυτό τον καιρό, ήταν ο ύπνος που δεν μπορούσα να ξεπεράσω πάνω από 4 ώρες με τίποτα.

Τα αρνητικά του θέματος τώρα

estradiol πριν 15 μετά 51

cortisol πριν 22μετά 29

TSH πριν 2.56 μετά 3.6

Με προβληματίζει αφάνταστα η μεγάλη αύξηση των οιστρογόνων. Επίσης ενώ προσέχω αρκετά τη διατροφή μου, πήρα 5 κιλά επιπλέον αυτό το διάστημα και δεν πιστεύω ότι ήταν όλο μύες.

Σε επίσκεψη στο γιατρό πριν μια εβδομάδα, ο οποίος ενθουσιάστηκε με τις τιμές αυτές, δεν τις περίμενε, μου πρότεινε να συνεχίσω ακριβώς την ίδια αγωγή για άλλους 6 μήνες, μιας και ανταποκρίθηκα τόσο καλά.

Εγώ έλπιζα σε μείωση και για να μην συνηθίσει εντελώς ο οργανισμός τα φάρμακα και δεν έχουν αποτέλεσμα μετά και για να δούμε τι μπορεί να κάνω και μόνος.

Του ζήτησα να κάνω αραιή χρήση κάποιου ανταγωνιστή αρωματάσης (πχ arimidex) αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και ότι δεν χρειάζεται.

Το θέμα είναι ότι ανησυχώ όμως και μάλιστα πολύ, γιατί διάβασα στο νετ για περιπτώσεις γυναικομαστίας μετά από χρόνια χρήση clomid.

Σκεφτόμουν να το μειώσω μόνος μου και να τσεκάρω την οιστραδιόλη κάθε μήνα.

Ποια η γνώμη σας?

COBRA_STYLE
28-05-14, 00:02
Λογικη η εξελιξη των τιμων με βαση τα φαρμακα αυτα.Το θεμα ομως ειναι να δεις σε τι επιπεδα κυμαινεσαι υπο "φυσιολογικες" συνθηκες,ωστε να εχεις ενα πιο καθαρο συμπερασμα με το τι παιζει.Δηλαδη ας πουμε,η τεστο λογικο να ανεβηκε οπως κ τα οιστρογονα λογω serpaphar και μειωσης της SHBG.Λιγοτερη SHBG σημαινει περισσοτερη ελευθερη τεστοστερονη--->περισσοτερη τεστο για μετατροπη σε οιστρογονα(αρωματοποιηση).

Αυτο δε στο λεω σαν προτροπη ή ο,τιδηποτε αλλο,απλα να'χεις κατα νου τι παιζει στον τομεα αυτο.

To dostinex να ξερεις οτι εχει αρνητικη επιπτωση στις βαλβιδες της καρδιας οπως επισης ριχνει σημαντικα κ τον IGF-1,γιαυτο το δινουν και στην αντιμετωπιση της ακρομεγαλειας.

Το arimidex δεν παει με serm...το clomiphene που χεις εσυ δλδ τωρα...θες aromasin,αν θες να βαλεις ΑΙ.

kutsup
28-05-14, 08:18
Καλησπέρα και πάλι.

Εδώ και 2 μήνες, ακολούθησα μια θεραπεία που μου έδωσε ο ενδοκρινολόγος που ήταν η εξής

serpafar (clomiphene) 50 mg/ 1 την ημέρα

Dostinex 0.5mg /Μισό Δευτέρα και Πέμπτη

glucophage 500 mg με το μεσημεριανό.

....................................................
Με προβληματίζει αφάνταστα η μεγάλη αύξηση των οιστρογόνων. Επίσης ενώ προσέχω αρκετά τη διατροφή μου, πήρα 5 κιλά επιπλέον αυτό το διάστημα και δεν πιστεύω ότι ήταν όλο μύες.

Σε επίσκεψη στο γιατρό πριν μια εβδομάδα, ο οποίος ενθουσιάστηκε με τις τιμές αυτές, δεν τις περίμενε, μου πρότεινε να συνεχίσω ακριβώς την ίδια αγωγή για άλλους 6 μήνες, μιας και ανταποκρίθηκα τόσο καλά.

Εγώ έλπιζα σε μείωση και για να μην συνηθίσει εντελώς ο οργανισμός τα φάρμακα και δεν έχουν αποτέλεσμα μετά και για να δούμε τι μπορεί να κάνω και μόνος.

Του ζήτησα να κάνω αραιή χρήση κάποιου ανταγωνιστή αρωματάσης (πχ arimidex) αλλά μου είπε να μην ανησυχώ και ότι δεν χρειάζεται.

Το θέμα είναι ότι ανησυχώ όμως και μάλιστα πολύ, γιατί διάβασα στο νετ για περιπτώσεις γυναικομαστίας μετά από χρόνια χρήση clomid.

Σκεφτόμουν να το μειώσω μόνος μου και να τσεκάρω την οιστραδιόλη κάθε μήνα.

Ποια η γνώμη σας?

Όπως βλέπεις ο γιατρός σου έδωσε αυτά που σου είπα και είχες αποτέλεσμα. Αν νιώθεις και εντάξει (όπως περιγράφεις κιόλας) και έχεις υγιή libido δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι παραπάνω. Μπορείς βέβαια να πάρεις arimidex 1mg την εβδομάδα σε δύο δόσεις. Είναι πρωτόκολο που το εφαρμόζουν στις ΗΠΑ. Το θέμα όμως είναι όταν παίρνεις κάποια ανταγωνιστή οιστρογόνων πόσο νόημα έχει η μέτρηση τους αφού τους υποδοχείς τους τους καταλαμβάνει ο ανταγωνιστής?
Τώρα αν θέλεις να δεις σε ποια όργανα δρα σαν ανταγωνιστής και σε ποια σαν αγωνιστής ψάξε λίγο παραπάνω. Το σίγουρο είναι ότι στο συκώτι και στα κόκκαλα δρα σαν αγωνιστής και αυτό είναι το θετικό.
Όσον αφορά να το μειώσεις υποθέτω ότι μέχρι και τα 25mg θα είσαι εντάξει αν και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε στα οιστρογόνα σου αφού η τεστοστερόνη θα παραμείνει ψηλά. Αν το ρίξεις ακόμη πιο κάτω και πέσει η τεστοστερόνη σου υπάρχει το παράδοξο φαινόμενο να δεις την SHBG να ανεβαίνει και να μειώνεται η ήδη μειωμένη ελεύθερη τεστοστερόνη σου. Δεν έχω ακόμη διευκρινήσει αν η αύξηση της SHBG οφείλεται στην παρουσία οιστρογόνων ή στην απουσία ανδρογόνων. Από ότι έχω δει σίγουρα η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης ανδρογόνων την ρίχνει και η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης οιστρογόνων την ανεβάζει. Τώρα τι γίνεται με τους συνδυασμούς αυτών άγνωστο.
Θέλει πειραματισμούς και φυσικά όλα αυτά αλλάζουν με την ηλικία. Πολύ πιθανόν σε 10 χρόνια αυτό που σήμερα σου φέρνει θετικό αποτέλεσμα να μην επιφέρει τις αντίστοιχες αλλαγές στον οργανισμό σου.

Κι όσο για την κατακράτηση υγρών που λες πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη διατροφή σου παρά στις ορμόνες σου. Και την γυναικομαστία ξέχνα την. Δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν έχεις και άλλα ορμονολογικά/παθολογικά προβλήματα.

GOMI
28-05-14, 09:49
Λογικη η εξελιξη των τιμων με βαση τα φαρμακα αυτα.Το θεμα ομως ειναι να δεις σε τι επιπεδα κυμαινεσαι υπο "φυσιολογικες" συνθηκες,ωστε να εχεις ενα πιο καθαρο συμπερασμα με το τι παιζει.Δηλαδη ας πουμε,η τεστο λογικο να ανεβηκε οπως κ τα οιστρογονα λογω serpaphar και μειωσης της SHBG.Λιγοτερη SHBG σημαινει περισσοτερη ελευθερη τεστοστερονη--->περισσοτερη τεστο για μετατροπη σε οιστρογονα(αρωματοποιηση).

Αυτο δε στο λεω σαν προτροπη ή ο,τιδηποτε αλλο,απλα να'χεις κατα νου τι παιζει στον τομεα αυτο.

To dostinex να ξερεις οτι εχει αρνητικη επιπτωση στις βαλβιδες της καρδιας οπως επισης ριχνει σημαντικα κ τον IGF-1,γιαυτο το δινουν και στην αντιμετωπιση της ακρομεγαλειας.

Το arimidex δεν παει με serm...το clomiphene που χεις εσυ δλδ τωρα...θες aromasin,αν θες να βαλεις ΑΙ.


Μου είχε πει ένα παλικάρι στο γυμναστήριο ότι το dostinex μακροχρόνια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην καρδιά, αλλά όταν ρώτησα το γιατρό, μου είπε έχω ασθενή σε dostinex πάνω από 2 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.
Επίσης ο igf1 ήταν ήδη σχετικά χαμηλά λόγω μη ανταπόκρισης της υπόφυσης ως προς την αυξητική ορμόνη.

Μου είπε την αυξητική θα την κοιτάξουμε στο τέλος, για να έχουν αναρρώσει οι μυες μου - ο οργανισμός μου γενικά, από την έλλειψη τεστοστερόνης.

Πάντως βλέπω ότι δεν είναι αγωγή για μακροχρόνιες χρήσεις....

GOMI
28-05-14, 10:03
Όπως βλέπεις ο γιατρός σου έδωσε αυτά που σου είπα και είχες αποτέλεσμα. Αν νιώθεις και εντάξει (όπως περιγράφεις κιόλας) και έχεις υγιή libido δεν υπάρχει λόγος να πάρεις κάτι παραπάνω. Μπορείς βέβαια να πάρεις arimidex 1mg την εβδομάδα σε δύο δόσεις. Είναι πρωτόκολο που το εφαρμόζουν στις ΗΠΑ. Το θέμα όμως είναι όταν παίρνεις κάποια ανταγωνιστή οιστρογόνων πόσο νόημα έχει η μέτρηση τους αφού τους υποδοχείς τους τους καταλαμβάνει ο ανταγωνιστής?

Εννοείς πως εφόσον παίρνω ανταγωνιστή οιστρογόνων η εξέταση για οιστρογόνα είναι ανώφελη? Διάβασα ότι το clomiphene δεσμεύεται στους υποδοχείς τους μη αφήνοντας τα φυσιολογικά οιστρογόνα να δεσμευτούν σε αυτούς. Δεν έχει νόημα να μετρώ κάθε μήνα την οιστραδιόλη?


Τώρα αν θέλεις να δεις σε ποια όργανα δρα σαν ανταγωνιστής και σε ποια σαν αγωνιστής ψάξε λίγο παραπάνω. Το σίγουρο είναι ότι στο συκώτι και στα κόκκαλα δρα σαν αγωνιστής και αυτό είναι το θετικό.

Το σίγουρο είναι ότι στο κεφάλι πχ πρέπει να δρα ως ανταγωνιστής, γιατί εδώ και 10 ημέρες έχω έντονη τριχόπτωση και νιώθω ότι αραιώνω. (έχω κληρονομικότητα)



Όσον αφορά να το μειώσεις υποθέτω ότι μέχρι και τα 25mg θα είσαι εντάξει αν και δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε στα οιστρογόνα σου αφού η τεστοστερόνη θα παραμείνει ψηλά. Αν το ρίξεις ακόμη πιο κάτω και πέσει η τεστοστερόνη σου υπάρχει το παράδοξο φαινόμενο να δεις την SHBG να ανεβαίνει και να μειώνεται η ήδη μειωμένη ελεύθερη τεστοστερόνη σου. Δεν έχω ακόμη διευκρινήσει αν η αύξηση της SHBG οφείλεται στην παρουσία οιστρογόνων ή στην απουσία ανδρογόνων. Από ότι έχω δει σίγουρα η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης ανδρογόνων την ρίχνει και η παρουσία μεγάλης συγκέντρωσης οιστρογόνων την ανεβάζει. Τώρα τι γίνεται με τους συνδυασμούς αυτών άγνωστο.
Θέλει πειραματισμούς και φυσικά όλα αυτά αλλάζουν με την ηλικία. Πολύ πιθανόν σε 10 χρόνια αυτό που σήμερα σου φέρνει θετικό αποτέλεσμα να μην επιφέρει τις αντίστοιχες αλλαγές στον οργανισμό σου.

Θεωρητικά, από αυτά που διάβασα, το clomiphene συνήθως ανεβάζει την shbg, αλλά σε εμένα έπεσε από το 55 στο 20. Μεγάλη διαφορά. Ίσως όπως λες λόγω της σίγουρης αύξησης των ανδρογόνων.

Σε δύο εβδομάδες που κλείνω 3 μήνες στην αγωγή, θα κάνω άλλη μια εξέταση οιστραδιόλης και μετά θα το ρίξω στο 25mg για 2 μήνες και θα ξανακάνω μια ολική εξέταση. Πιο πολύ με ενδιαφέρει να μην ανέβουν και άλλο τα οιστρογόνα. Αν παραμείνουν εδώ που είναι τώρα, φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα, έστω και αν είναι λίγο ανεβασμένα.


Κι όσο για την κατακράτηση υγρών που λες πιο πιθανό είναι να οφείλεται στη διατροφή σου παρά στις ορμόνες σου. Και την γυναικομαστία ξέχνα την. Δεν υπάρχει περίπτωση αν δεν έχεις και άλλα ορμονολογικά/παθολογικά προβλήματα.

Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα (απ όσο ξέρω τουλάχιστον) αλλά θορυβήθηκα με όσα διάβασα. Εν τω μεταξύ, κάποιος γιατρός στην Αμερική που διάβαζα στο blog του, έλεγε ότι με το clomiphene, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να προκύψει γυναικομαστία με τη διακοπή του λόγω του ότι τα ανεβασμένα οιστρογόνα δεσμεύονται με πολύ γοργούς ρυθμούς (πριν ήταν μπλοκαρισμένη αυτή η λειτουργία) στους υποδοχείς προκαλώντας αύξηση του ιστού.

Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

kutsup
28-05-14, 13:08
Εννοείς πως εφόσον παίρνω ανταγωνιστή οιστρογόνων η εξέταση για οιστρογόνα είναι ανώφελη? Διάβασα ότι το clomiphene δεσμεύεται στους υποδοχείς τους μη αφήνοντας τα φυσιολογικά οιστρογόνα να δεσμευτούν σε αυτούς. Δεν έχει νόημα να μετρώ κάθε μήνα την οιστραδιόλη?

Προφανώς όχι από τη στιγμή που νιώθεις εντάξει. Απλά θα βλέπεις την περιεκτηκότητα του πλάσματος χωρίς όμως να βγάζεις συμπέρασμα για το πως επιδράνε στον οργανισμό.

Το σίγουρο είναι ότι στο κεφάλι πχ πρέπει να δρα ως ανταγωνιστής, γιατί εδώ και 10 ημέρες έχω έντονη τριχόπτωση και νιώθω ότι αραιώνω. (έχω κληρονομικότητα)

Ανταγωνιστής σημαίνει ότι τα ενδογενή οιστρογόνα βοηθούν την τριχοφυία ενώ η έλλειψη τους (αφού τη θέση τους καταλαμβάνει το clomiphene) ευννοεί την τριχόπτωση. Αυτό εννοείς? Δε μου φαίνεται να σχετίζεται με την τριχόπτωση. Ίσως η παραπάνω διυδροτεστοστερόνη να την προκαλεί.


Δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα (απ όσο ξέρω τουλάχιστον) αλλά θορυβήθηκα με όσα διάβασα. Εν τω μεταξύ, κάποιος γιατρός στην Αμερική που διάβαζα στο blog του, έλεγε ότι με το clomiphene, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να προκύψει γυναικομαστία με τη διακοπή του λόγω του ότι τα ανεβασμένα οιστρογόνα δεσμεύονται με πολύ γοργούς ρυθμούς (πριν ήταν μπλοκαρισμένη αυτή η λειτουργία) στους υποδοχείς προκαλώντας αύξηση του ιστού.

Το clomiphene έχει μεγάλη διάρκεια ζωής οπότε λίγο δύσκολο να γίνεται αυτό που λέει. Τώρα αν κάποιος έχει προδιάθεση γι αυτό μπορεί να την πάθει και από HRT. Εφόσον όμως δεν υπάρχει κάποια ευαισθησία δεν υπάρχει και λόγος ανησυχίας.

Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.

Μπορείς να πάρεις σε συμπλήρωμα ή φαρμακευτική.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

.

mens sana
28-05-14, 14:17
Μου είχε πει ένα παλικάρι στο γυμναστήριο ότι το dostinex μακροχρόνια μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα στην καρδιά, αλλά όταν ρώτησα το γιατρό, μου είπε έχω ασθενή σε dostinex πάνω από 2 χρόνια και δεν έχει κανένα θέμα.

Το dostinex ειναι οντως δυνατο φαρμακο που μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια. Ειχα διαβασει καποτε στο ιντερνετ οτι στην Αμερικη ηθελαν να το απαγορευσουν γι αυτο το λογο. Η διαφορα ομως ειναι οτι εκει το χορηγουν/χορηγουσαν σε ασθενεις παρκινσον σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. Με δυο φορες την εβγομαδα απο 2,5mg δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (αργοτερα ισως αρκει η ληψη 1 x 2,5mg/εβδομαδα).





Γενικότερα έχω την αίσθηση ότι ίσως η βασική αιτία που μου προκαλεί την μειωμένη τέστο, ξεκινά από την αύξηση της προλακτίνης, για την οποία ο γιατρός δεν έχει ιδέα από που προέρχεται και ούτε το ψάχνει πλέον...
Μια ομοιοπαθητικός μου είπε πως τα κουκιά την μειώνουν λόγω του ότι περιέχουν l-dopa, αλλά μου λείπει το ένζυμο και δεν μπορώ να φάω.


MRT εκανες? Αυξημενες τιμες προλακτινης εχουν συνηθως ως αιτιο εναν μικρο ογκο στην υποφυση (προλακτινομα). Δεν χρειαζεται να σε απασχολει αυτο ιδιαιτερα, γιατι ουτως η αλλως με dostinex/cabergolin το καταπολεμουν, αλλα καλο ειναι -αν υφισταται- να παρακολουθειται.

GOMI
28-05-14, 14:56
@ kutsup, δηλαδή αν για παράδειγμα από το 51 που είναι τώρα η οιστραδιόλη μου, τον επόμενο μήνα είναι 70-80 (με ανώτατο όριο το 40 πάντα) δεν θα πρέπει να με ανησυχεί? Δεν πολυκατάλαβα πως το εννοείς.

Για συμπλήρωμα l-dopa, το σκέφτηκα και εγώ, αλλά δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την έλλειψη ενζύμου για τα κουκιά (G6PD). Φαντάζομαι όχι, αλλά δεν μπόρεσα να σιγουρευτώ. Λίγο πολύ από αναφορές που διάβασα στο νετ τριχόπτωση έχει προκαλέσει και το clomiphene (ναι προφανώς λόγω του ότι καταλαμβάνει την θέση των οιστρογόνων στους υποδοχείς) και το dostinex. Πόσο μάλλον αν υπάρχει και η κληρονομικότητα όπου σίγουρα και η dht διπλασιάστηκε. Σε λίγο καιρό με βλέπω εντελώς φαλακρό.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

@mens sana Ναι έκανα μαγνητική και από θέμα όγκου βγήκε καθαρή. Απλά έδειξε ένα σύνδρομο μερικώς κενού εφιππίου. Και γω σκέφτομαι το dostinex να το πάω μια φορά την εβδομάδα σιγά σιγά και το clomiphene στα 25mg

COBRA_STYLE
29-05-14, 01:01
Το dostinex ειναι οντως δυνατο φαρμακο που μπορει να δημιουργησει προβλημα στην καρδια. Ειχα διαβασει καποτε στο ιντερνετ οτι στην Αμερικη ηθελαν να το απαγορευσουν γι αυτο το λογο. Η διαφορα ομως ειναι οτι εκει το χορηγουν/χορηγουσαν σε ασθενεις παρκινσον σε πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες. Με δυο φορες την εβγομαδα απο 2,5mg δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα (αργοτερα ισως αρκει η ληψη 1 x 2,5mg/εβδομαδα).


2.5mg x 2 τη βδομαδα dostinex ειναι τεραστια ποσοτητα φιλε....μη τα γραφεις ετσι αυτα.Περα απο την καρδια που την παιρνεις στο χερι με τετοια δοσολογια,η ντοπαμινη θα παει στο θεο...μετα βαδιζεις προς σχιζοφρενεια:green:

kutsup
29-05-14, 06:53
@ kutsup, δηλαδή αν για παράδειγμα από το 51 που είναι τώρα η οιστραδιόλη μου, τον επόμενο μήνα είναι 70-80 (με ανώτατο όριο το 40 πάντα) δεν θα πρέπει να με ανησυχεί?





Το ποιο πιθανό είναι να πέσει και στη χειρότερη να μείνει σταθερή. Προφανώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις ορμόνες είτε οιστρογόνα είτε τεστοστερόνη, γι αυτό και αν νιώθεις καλά η εξέταση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρά για πληροφοριακούς λόγους.

Παρεπιπτόντως η θεραπεία με clomiphene είναι για μακροχρόνια χρήση.

GOMI
29-05-14, 08:39
Το ποιο πιθανό είναι να πέσει και στη χειρότερη να μείνει σταθερή. Προφανώς κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικά στις ορμόνες είτε οιστρογόνα είτε τεστοστερόνη, γι αυτό και αν νιώθεις καλά η εξέταση κατα τη γνώμη μου είναι καθαρά για πληροφοριακούς λόγους.

Παρεπιπτόντως η θεραπεία με clomiphene είναι για μακροχρόνια χρήση.


Σ ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου. Σε δυο εβδομάδες (ένα μήνα μετά την τελευταία μέτρηση δηλαδή) θα κάνω μια ακόμα για να μου φύγει η ιδέα, να δω αν σταθεροποιείται ή συνεχίζει και ανεβαίνει.

Το clomiphene ίσως το πάω σε μισό την ημέρα, δηλαδή 25mg αντί για 50mg όπως επίσης σκέφτομαι να παίρνω μια φορά την εβδομάδα dostinex αντί για 2.

mens sana
29-05-14, 16:56
2.5mg x 2 τη βδομαδα dostinex ειναι τεραστια ποσοτητα φιλε....μη τα γραφεις ετσι αυτα.Περα απο την καρδια που την παιρνεις στο χερι με τετοια δοσολογια,η ντοπαμινη θα παει στο θεο...μετα βαδιζεις προς σχιζοφρενεια:green:

Παρολο οτι η μεγιστη επιτρεπτη δοση ειναι 3 mg/μερα, εχεις δικιο. Δεν εννοουσα 2 x 2,5 mg αλλα 2 x 0,25 mg/εβδομαδα (δλδ τη δοσολογια που παιρνει ο GOMI)! Mea culpa, ζητω συγνωμη! Αν γινεται ας το αλλαξει καποιος officer/mod.

GOMI
16-06-14, 22:38
Σημερινές εξετάσεις από τεστοστερόνη και οιστραδιόλη

Testo πριν 228 μετά 876. τώρα 726

estradiol πριν 15 μετά 51 τώρα 55

Σκέφτομαι να μειώσω τη δόση του clomiphene από 50mg στα 25. Ήδη έκλεισα 3 μήνες και ο γιατρός επιμένει να συνεχίσω για άλλους 5 μήνες στην ίδια δόση και βλέπουμε. Έχω χάσει όμως ήδη τα μισά μου μαλλιά και ξέρω πως είναι από το clomiphene. Μια φίλη που έκανε κύκλο για να τεκνοποιήσει, έχανε τούφες στο δεύτερο μήνα.

Ποια η γνώμη σας? Η τέστο έπεσε λίγο αλλά είμαι σε υποθερμιδική διατροφή τον τελευταίο μήνα και ίσως επηρεάζει.

Αυτό που με απασχολεί είναι πως τα οιστρογόνα όχι μόνο δεν μειώνονται, αλλά αυξήθηκαν ελαφρώς παρόλο τη μικρή πτώση της τεστοστερόνης.

Σκεφτόμουν στο πολύ χαλαρό μια μικρή δόση arimidex να τα φτάσω κοντά στο 20.

Πιστεύετε με 0,25mg δύο φορές την εβδομάδα είναι λίγο?

COBRA_STYLE
16-06-14, 23:02
Kαταρχας arimidex και clomiphene δεν πανε μαζι,στο ξαναγραψα πιο πανω...χανεις το 1/4 του arimidex,εχει γινει μελετη πανω σε αυτο,δε το γραφω ετσι...κατα δευτερον ολα τα φαρμακα στον τομεα αυτο πρεπει να τα πηγαινεις συμφωνα με την ημιζωη τους και το arimidex το αργοτερο το λαμβανεις καθε 2η μερα,καπου στις 48 ωρες εχει ημιζωη...Τωρα υπαρχουν πολλοι που λενε "παιρνω 1-2 φορες τη βδομαδα και ειμαι οκ" κτλ κτλ.Αυτο απλα δηλωνει αγνοια.

Οταν κατι δε το παιρνεις συμφωνα με την ημιζωη του,εχεις σκαμπανεβασματα στο πλασμα του αιματος και ετσι χανεις σε αποτελεσματικοτητα με ο,τι συνεπαγεται.

Σου γραψα απλα τι παιζει γενικα...απο κει και περα δεν προκειται να προτεινει κανεις δοσεις κτλ πανω σε φαρμακα συν οτι ειδικα στον τομεα των aromatase inhibitors ειναι κατα 99% εξατομικευμενο.

GOMI
16-06-14, 23:04
όλου του τύπου τα ΑΙ έχουν θέμα με το clomiphene?

Απ ότι διάβασα, αν σιγά σιγά μειώσω το clomiphene και τα οιστρογόνα είναι τόσο υψηλά, κατά 99% θα πέσει η τέστο. Αν έλεγχα τα οιστρογόνα λίγο, ίσως κατάφερνα να την κρατήσω στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω

COBRA_STYLE
16-06-14, 23:27
Οχι,τα non-steroidal εχουν θεμα οπως arimidex και letrozole.

Τα steroidal ΑΙ δεν εχουν αυτο το θεμα...steroidal ειναι το aromasin.

Με ΑΙ η τεστο θα παει αρκετα πιο ψηλα και θα ριξεις τα οιστρογονα.

GOMI
16-06-14, 23:36
Οπότε θα ψαχτώ λίγο για aromasin.

(Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να μου προτείνει κάποιος μια ασφαλή δοσολογία μέσα στην εβδομάδα όπως επίσης και για πόσο καιρό μπορώ να τα πάρω.)

thx

kutsup
17-06-14, 08:12
Kαταρχας arimidex και clomiphene δεν πανε μαζι,στο ξαναγραψα πιο πανω...χανεις το 1/4 του arimidex,εχει γινει μελετη πανω σε αυτο,δε το γραφω ετσι...κατα δευτερον ολα τα φαρμακα στον τομεα αυτο πρεπει να τα πηγαινεις συμφωνα με την ημιζωη τους και το arimidex το αργοτερο το λαμβανεις καθε 2η μερα,καπου στις 48 ωρες εχει ημιζωη...Τωρα υπαρχουν πολλοι που λενε "παιρνω 1-2 φορες τη βδομαδα και ειμαι οκ" κτλ κτλ.Αυτο απλα δηλωνει αγνοια.

Οταν κατι δε το παιρνεις συμφωνα με την ημιζωη του,εχεις σκαμπανεβασματα στο πλασμα του αιματος και ετσι χανεις σε αποτελεσματικοτητα με ο,τι συνεπαγεται.

Μπορείς να βάλεις τις έρευνες αυτές? Και μην κολλάς στα εγχειρίδια χρήσης. Οι οδηγίες που δίνουνε είναι για διαφορετικές παθήσεις. Όταν θέλουμε τεστοστερόνη εντός φ/κων ορίων τα πρωτόκολα που ακολουθούνται διαφέρουν κατά πολύ από την χρήση για καρκίνο του μαστού. Καλές οι θεωρίες αλλά στον τομέα αυτό μόνο οι δοκιμές και οι εργαστηριακές εξετάσεις δείχνουν το αποτέλεσμα.

COBRA_STYLE
17-06-14, 10:14
Οι θεωρίες από την πράξη έχουν βγει.Δεν έχω λινκ αυτή τη στιγμή από τις μελέτες.Μπορεί το απόγευμα να ψάξω.

GOMI
17-06-14, 10:52
Κατάφερα μια γιατρό και μου έγραψε aromasin. Έχει την ίδια διάρκεια ζωής όπως το arimidex? 48 ώρες?

Σκεφτόμουν να παίρνω μισό (12,5mg) ανα δεύτερη ημέρα.

Ποιά η γνώμη σας?

GOMI
19-06-14, 13:03
Έριξα πολύ διάβασμα αυτές τις ημέρες...

Οπότε για να μην θεωρηθεί ότι τα περιμένω όλα έτοιμα, σκεφτόμουν με τη διακοπή του clomiphene να πάρω για 1 μήνα DAA, 3gr την ημέρα μαζί με 12,5mg aromasin κάθε 3η ημέρα.

Είδα ότι το aromasin έχει πολύ μικρή διάρκεια ζωής, περίπου 9 ώρες, αλλά μπορεί να κρατάει τα οιστρογόνα χαμηλά για 72 ώρες.

Μια απορία που δεν μπόρεσα να καταλήξω, είναι αν πρέπει να κόψω το clomiphene μετά από 3 μήνες μαχαίρι, ή να πάω για ένα διάστημα με μισή δόση, δηλαδή από 50mg στα 25mg και μετά να το κόψω...

kutsup
19-06-14, 15:32
Γιατί δε ρωτάς το γιατρό που σου το έγραψε? Η γνώμη μου είναι ότι έχεις λάθος στόχο. Αν θέλεις να έχεις χαμηλά οιστρογόνα να δοκιμάσεις διάφορες δοσολογίες clomiphene συνοδεύμενες από εξετάσεις και έπειτα να συμπεράνεις αν χρειάζεται κάτι άλλο. Για πόσο καιρό θα παίρνεις αντικαρκινικά φάρμακα όπως τα ΑΙ δηλαδή? Από τη στιγμή που έχεις χαμηλή τεστοστερόνη ή θα μπεις σε κάτι μόνιμο και όσο δοκιμασμένο γίνεται ή θα προσπαθήσεις να την ανεβάσεις με φυσικό τρόπο. Αν το δεύτερο αποτύχει ξαναγυρνάς στο πρώτο.
Όσο για το DAA δεν κάνει τίποτε.

GOMI
19-06-14, 16:05
αυτό θέλω, να προσπαθήσω να την ανεβάσω με φυσικό τρόπο αν γίνεται και αν όχι τότε θα δω πως θα κινηθώ. Θέλω να δω αν μπορώ να κρατηθώ σε φυσιολογικά επίπεδα με το να καταστέλλω μόνο την προλακτίνη (dostinex - L dopa). To aromasin θα ήταν για λίγο, (κανά μήνα) για να μην πέσει απότομα η τέστο με τη διακοπή clomiphene λόγω υψηλών οιστρογόνων.

kutsup
19-06-14, 17:15
Δεν πρόκειται να πέσει απότομα

GOMI
20-06-14, 09:44
kutsup, σ ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σου.

Για μια εβδομάδα, είχα κόψει το dostinex μιας και μου είπε ο γιατρός ότι αυτό ευθύνεται για την αϋπνία. Όντως κοιμήθηκα λίγο καλύτερα τις 2 τελευταίες ημέρες και εχθές που μίλησα μαζί του μου είπε να δοκιμάσω norprolac 75mg/ed.

Οπότε θα δώσω ακόμα ένα μήνα μήπως η αϋπνία ήταν και η αιτία τριχόπτωσης, ή γενικότερα το dostinex. Απ ότι είδα το norprolac είναι πιο ήπιο. (το κακό είναι πως έχω ήδη εφοδιαστεί με 2 κουτιά dostinex:P )

Το aromasin, το αφήνω προς το παρόν στην άκρη, (το χρυσοπλήρωσα κιόλας, με τιμή 2012, αλλά δεν ήξερα, το έμαθα κατόπιν εορτής) και ίσως το χρησιμοποιήσω κάποια στιγμή να ρίξω απλά λίγο τα οιστρογόνα.

Ευχαριστώ και πάλι.

GOMI
25-06-14, 11:23
Εδώ και μια εβδομάδα έχω πόνους στο δεξί γόνατο, οι οποίοι από χθες είναι σχεδόν αφόρητοι. Στο αριστερό γόνατο, νιώθω απλά που και που κάποια ενόχληση. Το δεξί όμως νιώθω ότι έχει σπάσει. Ειδικά αν περπατήσω ξυπόλυτος κουτσαίνω.
Έκλεισα ραντεβού με ορθοπεδικό, αλλά τυχαία είδα ότι αρκετοί/ες που παίρνουν αντιοιστρογόνα αναφέρουν πόνους στις αρθρώσεις. Υπάρχει περίπτωση να προέρχεται κάτι τέτοιο από το clomiphene?