PDA

Επιστροφή στο Forum : AΠΕΛΠΙΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΥΞΗΣΗ ΜΥΙΚΗΣ ΜΑΖΑΣ!!!



ChrisRedfield
10-02-14, 20:04
Χαιρετώ!Με λένε Χρήστο,

Θα ηθέλα να ρωτήσω κάποια πραγματάκια που πιστεύω πως μπορείτε να διαφωτίσετε...

Λοιπόν η σχέση μου με την γυμναστική είναι αρκετά καλή καθώς απο μικρός ήμουν μέσα στον αθλητισμό..(μπάσκετ κυρίως).Aπο την α'λυκείου ξεκίνησα Gym.
Έκανα κάποια προγράμματα του γυμναστηρίου,χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο.Μετά απο 1 χρονο σταμάτησα γιατί ο ελεύθερος χρόνος ήταν περιορισμένος. Το περασμένο καλοκαίρι ξεκίνησα πάλι και συνεχίζω κανονίκα αυτή την φορά,γνωρίζοντας αρκετά πράγματα παραπάνω.Με ενδιαφέρει να κάνω ενα σώμα σαν των photo παρακάτω.Χρησιμοποιώ την gold standard whey 100% της ΟΝ(παλαιότερα έπαιρνα την Premium whey 20% της weider).Είμαι 18 χρονών 1,86m και 76kg προσπαθώ να πάρω κάποια κιλά αλλά δεν πετυχαίνει αρκετά παρόλο που στο Gym μπορώ να κάνω όλες μου τις προπονήσεις σε αρκετά υψηλά κιλά...(εκτός λίγων εξαιρέσεων).Θα ήθελα να ακούσω ό,τι μπόρει να με βοηθήσει...
80473 80474

http://img2.timeinc.net/people/i/2011/news/110328/zac-efron-300.jpg
80475

Metalhead|T|
10-02-14, 20:13
Τι διατροφικό πρόγραμμα ακολουθείς.....και τι προγραμμα στο gym...

γραψε μας και μια τυπικη καθημερινη μερα τι τ΄ρως να παρουμε μια ιδεα...

καλως ηρθες :welcome:

loukiss
10-02-14, 20:31
τι κιλα κανεις σε παγκο και καθισματα;

ChrisRedfield
10-02-14, 20:32
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!
Λοιπόν,Gym πάω 4-5 φορές την εβδομάδα. Δευτέρα:ώμους-τρικέφαλοι ,Τετάρτη:πλάτη-πήχεις ,Παρασκευή:πόδια ,Σάββατο:στήθος-δικέφαλοι.
Tώρα στο θέμα της διατροφής μετά το gym παίρνω πάντα την whey και στην συνέχεια θα έχω είτε κοτόπουλο με ρύζι είτε τόνο,αβγά,γιαούρτι και γενικά τροφές υψηλές σε πρωτείνες..βέβαια υπάρχουν και μέρες που τρώω κάτι πιο απλό γιατί δεν είναι fix το βραδινό...
Το πρόγραμμα που ακολουθώ συγκεκριμένα εδώ κ ένα μήνα είναι του scott herman (έχει videos στο youtube για κάθε μυική ομάδα).Παλαιότερα είχα προγράμματα για αύξηση μάζας απο το internet...

ChrisRedfield
10-02-14, 20:39
τι κιλα κανεις σε παγκο και καθισματα;

Πάγκο δεν πολυκάνω προτιμώ τροχαλίες και αλτήρες γενικά όμως όταν κάνω είμαι γύρω στα 40kg και καθίσματα γύρω στα 45kg...
O πάγκος μπορώ να πω πως με δυσκολεύει λίγο...

Nikolas_mk2
10-02-14, 21:38
Καλησπέρα,

Η αυξηση μυικού όγκου ερχεται μεσω σωστου/δυνατου ερεθίσματος και καταλληλης διατροφής-χωρις ενα απο τα δυο δυσκολα ν'ανεβει καποιος ιδιαιτερα σε κιλά....Eτσι οπως αναφερεσαι στη διατροφή σου πιθανολογώ οτι ειναι το δεύτερο,πολύ πιθανό να τρως λιγοτερες θερμίδες απο αυτες που πραγματικα χρειαζεσαι.

Κανε εναν κοπο να υπολογίσεις τις θερμιδικες σου αναγκες κ μετα τις θερμιδες της διατροφής σου να δεις που βρίσκεσαι :welcome:

MindOverMatter
10-02-14, 23:02
Ανεξάρτητα από όλα τα άλλα, αν δεν ανεβαίνει το σωματικό σου βάρος πρέπει να αυξήσεις την θερμιδική σου πρόσληψη.

Αν ανεβαίνει το σωματικό σου βάρος αλλά είναι όλο λίπος, τότε πρέπει να κοιτάξεις διατροφή/προπόνηση, αλλά εσύ απ'ότι φαίνεται δεν παίρνεις καν κιλά.

Στο 1.86/76kg δεν χρειάζεται να σε νοιάζουν συμπληρώματα. Απλά φάε παραπάνω και κάνε βάρη.

niksamaras
10-02-14, 23:17
Ανεξάρτητα από όλα τα άλλα, αν δεν ανεβαίνει το σωματικό σου βάρος πρέπει να αυξήσεις την θερμιδική σου πρόσληψη.

Αν ανεβαίνει το σωματικό σου βάρος αλλά είναι όλο λίπος, τότε πρέπει να κοιτάξεις διατροφή/προπόνηση, αλλά εσύ απ'ότι φαίνεται δεν παίρνεις καν κιλά.

Στο 1.86/76kg δεν χρειάζεται να σε νοιάζουν συμπληρώματα. Απλά φάε παραπάνω και κάνε βάρη.

x2. Αν μπορεις να ανεβασεις και καποια φωτογραφια σου θα βοηθουσε.

loukiss
11-02-14, 00:25
Κοιτα να δυναμωνεις στο γυμναστηριο και να τρως τοσες θερμιδες ωστε να ανεβαινεις σε σωματικο βαρος...

ChrisRedfield
11-02-14, 10:19
x2. Αν μπορεις να ανεβασεις και καποια φωτογραφια σου θα βοηθουσε.

Φωτογραφία μετά το Gym ή κανονικά (χαλαρά)?

vaggan
11-02-14, 11:08
συγνωμη το προτυπο σου ειναι δεν ειναι 70 κιλα...76 κιλα 18 ετων με 1,86 υψος ειναι πολυ καλα δεν βρισκω λογο απελπισιας εγω στα 18 ημουν 64 1,80 υψος απλα κανε την γυμναστικη σου προσεχε και την διατροφη σου και μην κανεις υπερβολες τρωγοντας μεγαλες ποσοτητες φαγητου γιατι στο κοντινο μελλον θα παιρνεις πολυ ευκολοτερα κιλα αποτι νομιζεις:welcome:

stef25
11-02-14, 12:36
Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...Αυτό που θέλω να σου πω απ τη μεριά μου είναι ότι πολύ γρήγορα απελπίστηκες...
Ξεκίνησες το περασμένο καλοκαίρι και μέσα σε 7-8 μήνες τι περίμενες δλδ να σου συμβεί???
Το πρότυπό σου αν και δεν κατατάσσεται στην κατηγορία των τεράστιων, εντούτοις διαθέτει μια αξιόλογη-αξιοπρεπή μυικότητα, σε συνδυασμό με πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους που την αναδεικνύει, μην νομίζεις λοιπόν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να το δημιουργήσει κανείς σε μόλις 7-8 μήνες ξεκινώντας από το μηδέν....
Επίσης να γνωρίζεις ότι για τους περισσότερους ισχύει η περίοδος όγκου και η περίοδος γράμμωσης με ό τι αυτό συνεπάγεται από άποψη διατροφής και ασκησιολογίου και καλύτερα για εμένα να τοποθετήσεις την πρώτη σου περίοδο γράμμωσης για του χρόνου την άνοιξη και όχι για φέτος...

niksamaras
11-02-14, 15:49
Φωτογραφία μετά το Gym ή κανονικά (χαλαρά)?

Κανονικες, χωρις να εχεις παει γυμναστηριο.

ChrisRedfield
11-02-14, 18:08
Σε γενικές γραμμές με κάλυψαν οι προλαλήσαντες...Αυτό που θέλω να σου πω απ τη μεριά μου είναι ότι πολύ γρήγορα απελπίστηκες...
Ξεκίνησες το περασμένο καλοκαίρι και μέσα σε 7-8 μήνες τι περίμενες δλδ να σου συμβεί???
Το πρότυπό σου αν και δεν κατατάσσεται στην κατηγορία των τεράστιων, εντούτοις διαθέτει μια αξιόλογη-αξιοπρεπή μυικότητα, σε συνδυασμό με πολύ χαμηλό ποσοστό λίπους που την αναδεικνύει, μην νομίζεις λοιπόν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να το δημιουργήσει κανείς σε μόλις 7-8 μήνες ξεκινώντας από το μηδέν....
Επίσης να γνωρίζεις ότι για τους περισσότερους ισχύει η περίοδος όγκου και η περίοδος γράμμωσης με ό τι αυτό συνεπάγεται από άποψη διατροφής και ασκησιολογίου και καλύτερα για εμένα να τοποθετήσεις την πρώτη σου περίοδο γράμμωσης για του χρόνου την άνοιξη και όχι για φέτος...

Κοίτα,όπως είπα και αρχικά,πάντοτε γυμναζόμουν.Απλά απ'την α'λυκείου και έπειτα το πήρα πιο σοβαρά...(μετά σταμάτησα και ξαναξεκίνησα το περασμένο καλοκαίρι χωρίς να έχω διακόψει μέχρι τώρα...).Το λέω αυτό,γιατί είπες " μην νομίζεις λοιπόν ότι κάτι τέτοιο μπορεί να το δημιουργήσει κανείς σε μόλις 7-8 μήνες ξεκινώντας από το μηδέν....".Δεν είναι ότι ξεκίνησα από το μηδέν και απελπίστηκα μη βλέποντας αποτελέσματα...απλά μου φαίνεται λίγο παράξενο όλο αυτό.Δηλαδή,να κάνω μια αξιόλογη προσπάθεια διατροφής-άσκησης και να μην βλέπω κάποια αισθητή διαφορά...(και εδώ που τα λέμε τον ιούνιο κλείνω 1 χρόνο σερί δύσκολης προσπάθειας...δεν είπα πως μέσα σ'αυτό τον χρόνο έπρεπε να έχω σώμα σαν των photo αλλά νομίζω πως δεν δικαιολογείται και να μην υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά...)

TRIANTAFYLLOU
11-02-14, 19:08
έτσι όπως τα λές και με τον τίτλο του τόπικ πολύ τραγικα τα παρουσιάζεις , όλα γίνονται απλα θέλει προπόνηση με βασικές ασκήσεις και στόχο να ανεβάσεις την δύναμη και κατ επέκταση την μυικότητα και όπως ανέφερε και πιο πάνω ο ΜΟΜ χωρίς θερμίδες με αέρα κιλα δεν μπαίνουν
αν τα κάνεις όλα αυτα και παραυτα δεν βάζεις τότε κοιτάς εκτενέστερα τι φταίει

και το σώμα που έβαλες και λές σαν αυτόν στη φωτο δεν φαντάζομαι να ενοείς ίδιο γιατι φωτοτυπία κανείς δεν βγαίνει , αλλα αν ενοείς τον όγκο και την μυικότητα σαν πρότυπο , τότε δεν είναι κάτι δύσκολο η άπιαστο όνειρο , αλλα πρώτα πρέπει να μάθεις και να εφαρμόσεις και έχεις δρόμο ακόμη

ChrisRedfield
11-02-14, 20:46
Όταν λέτε όλοι σας "φάε παραπάνω κ φάε παραπάνω" τι εννοείτε ακριβώς?Άμα δεν έχεις όρεξη για παραπάνω τι κάνεις τρώς με το ζόρι??

Nikolas_mk2
11-02-14, 21:28
^^ Στο εγραψα και πιο πάνω αλλα μπορεί να μην το είδες -



Καλησπέρα,

Η αυξηση μυικού όγκου ερχεται μεσω σωστου/δυνατου ερεθίσματος και καταλληλης διατροφής-χωρις ενα απο τα δυο δυσκολα ν'ανεβει καποιος ιδιαιτερα σε κιλά....Eτσι οπως αναφερεσαι στη διατροφή σου πιθανολογώ οτι ειναι το δεύτερο,πολύ πιθανό να τρως λιγοτερες θερμίδες απο αυτες που πραγματικα χρειαζεσαι.

Κανε εναν κοπο να υπολογίσεις τις θερμιδικες σου αναγκες κ μετα τις θερμιδες της διατροφής σου να δεις που βρίσκεσαι :welcome:


Η αυξηση του μυικού ογκου και η σωματική μεταμορφωση γενικότερα ΔΕΝ ειναι μαγεία αλλά επιστήμη-τα μαθηματικά έχουν τον πρωτο λόγο....Αν εισαι ενταξει εκεί τοτε το ξανασυζητάμε

Steloukos
11-02-14, 21:34
Όταν λέτε όλοι σας "φάε παραπάνω κ φάε παραπάνω" τι εννοείτε ακριβώς?Άμα δεν έχεις όρεξη για παραπάνω τι κάνεις τρώς με το ζόρι??

Για να παρεις κιλα πρεπει να φας παραπανω.Ναι με το ζορι.Αμα δεν φας παραπανω πως θα παρεις ογκο με αερα κοπανιστο?Ο δρομος δεν ειναι στρωμενος με τριανταφυλλα πρεπει αν κανεις προσπαθεια.Δεν λεω υπερβολες αλλα τρωγε λιγο παραπανω και θα δεις και θα βαλεις κι αλλους μυς και θα ανεβεις και σε δυναμη.Δεν υπαρχει μαγικο χαπι,η λυση ειναι η διατροφη:welcome:.

TRIANTAFYLLOU
11-02-14, 22:26
δεν αρκεί μόνο να λέμε θέλω να γίνω έτσι η γιουβέτσι , αλλα να έχουμε την όρεξη την υπομονή να κάνουμε κάποια πράγματα σε βάθος χρόνου ώστε να πετύχουμε τον στόχο μας όσο εφικτός και να είναι
απλα όποιος τρώει και δεν μπορει παραπάνω αλλα παραυτα δεν συμπληρώνει τις απαιτούμενες θερμίδες ,τότε βάζει κάποιες τροφές που με τον όγκο τους έχουν περισσότερες θερμίδες απο άλλες , δηλαδη και ενα καζάνι ρύζι να φάμε νερόβραστο θα έχει τις ίδιες θερμίδες με μία μερίδα μαγειρεμένο με λίγο καλα λιπαρα
και άν κάποιος δεν μπορεί πάλι η δεν έχει την δυνατότητα να το κάνει ας αρκεστεί σ αυτο που είναι , γιατι για να αλλάξουμε αυτο που είμαστε σίγουρα δεν γίνετε να γίνει με αυτα που ήδη κάνουμε μέχρι τώρα

stef25
11-02-14, 22:37
Όταν λέτε όλοι σας "φάε παραπάνω κ φάε παραπάνω" τι εννοείτε ακριβώς?Άμα δεν έχεις όρεξη για παραπάνω τι κάνεις τρώς με το ζόρι??

Καλά νέα για σενα αφού από τη συζήτηση προέκυψε τι φταίει και δεν βάζεις πάνω σου κρέας....
Δεν έχεις, λοιπόν, κάποιο γονιδιακό ελάττωμα ή κάποια πάθηση, απλά νομίζεις ότι τρως το maximum που μπορείς και που χρειάζεται ο οργανισμός σου αλλά στην πραγματικότητα μάλλον συνεχίζεις να τρως όπως και πριν που δεν γυμναζόσουν...
Και εγώ φίλε μου αυτή τη στιγμή που σου γράφω έχω μόλις γυρίσει από προπόνηση πλάτης με αρκετή ένταση και μετά από μια γεμάτη μέρα που ήμουν όλη μέρα στο τρέξιμο...
Πολύ θα ήθελα να ήταν αρκετό να πιω απλά το ρόφημά μου να μπω για μπάνιο και μετά να αράξω μισή ώρα και να χτυπήσω μόνο ένα γιαουρτάκι με ξηρούς καρπούς...
Αντιθέτως όμως ήπια το ρόφημα, θα κάνω ένα μπανάκι και μετά θα κάτσω να μαγειρέψω μοσχαρίσια φιλέτα που τα έβγαλα από χτες να ξεπαγώσουν, μαζί με βραστές πατάτες και χόρτα με ελαιόλαδο και αφού τα φάω κατά τις 11.00 θα πλένω πιάτα και ταψιά....
Και αυτό το κάνω κάθε μέρα αν και δεν έχω όρεξη, αλλά παρόλα αυτά βάζω κιλά πάνω μου και αρκετά ποιοτικά μπορώ να πω....:welcome:

ChrisRedfield
12-02-14, 00:14
Καλά νέα για σενα αφού από τη συζήτηση προέκυψε τι φταίει και δεν βάζεις πάνω σου κρέας....
Δεν έχεις, λοιπόν, κάποιο γονιδιακό ελάττωμα ή κάποια πάθηση, απλά νομίζεις ότι τρως το maximum που μπορείς και που χρειάζεται ο οργανισμός σου αλλά στην πραγματικότητα μάλλον συνεχίζεις να τρως όπως και πριν που δεν γυμναζόσουν...
Και εγώ φίλε μου αυτή τη στιγμή που σου γράφω έχω μόλις γυρίσει από προπόνηση πλάτης με αρκετή ένταση και μετά από μια γεμάτη μέρα που ήμουν όλη μέρα στο τρέξιμο...
Πολύ θα ήθελα να ήταν αρκετό να πιω απλά το ρόφημά μου να μπω για μπάνιο και μετά να αράξω μισή ώρα και να χτυπήσω μόνο ένα γιαουρτάκι με ξηρούς καρπούς...
Αντιθέτως όμως ήπια το ρόφημα, θα κάνω ένα μπανάκι και μετά θα κάτσω να μαγειρέψω μοσχαρίσια φιλέτα που τα έβγαλα από χτες να ξεπαγώσουν, μαζί με βραστές πατάτες και χόρτα με ελαιόλαδο και αφού τα φάω κατά τις 11.00 θα πλένω πιάτα και ταψιά....
Και αυτό το κάνω κάθε μέρα αν και δεν έχω όρεξη, αλλά παρόλα αυτά βάζω κιλά πάνω μου και αρκετά ποιοτικά μπορώ να πω....:welcome:

Φίλε stef25 δέν ξέρω αν είναι όντως μόνο θέμα διατροφής τελικά (ίσως να είναι κ λίγο δυσκολότερο καθώς έχω ελκώδη κολίτιδα...) πάντως έκανα κάποιους υπολογισμούς σε σχέση με τη διατροφή και σύμφωνα με την καθημερινή μου σωματική δραστηριότητα πρέπει να καταναλώνω: 207g πρωτείνης,269g υδατάνθρακες,69g λίπη και συνολικά 2525 θερμίδες (καθημερινά).Γενικά στο θέμα άσκησης αλλά κ στο θέμα της διατροφής τι προτείνετε έτσι ώστε να φτάσω σε επίπεδο σαν αυτό των photo??

Steloukos
12-02-14, 02:33
Να αυξησεις τις θερμιδες που καταναλωνεις.Με 2500θερμιδες δεν προκειται να παρεις ογκο.Ειναι πολυ λιγες για να βαλεις μυς.Οποτε αυξανεις την μυικη σου μαζα και αφου φτασεις σε καλο επιπεδο κανεις μια διατροφη γραμμωσης για να διωξεις το λιπος.Ετσι μπορεις να φτασεις τον τυπο στις φωτο.

grtech
12-02-14, 03:14
Γεια σου ChrisRedfield :welcome:.

- Για απορίες σχετικά με αερόβιο βλέπεις εδώ Αερόβια & Καρδιαγγειακή Προπόνηση. (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?23-%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%B9%CE%B1-amp-%CE%9A%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7)

- Για συμπληρώματα μπορείς να λάβεις πληροφορίες στην αντίστοιχη ενότητα του φόρουμ Συμπληρώματα (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?16-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1).

- Για οποιαδήποτε απορία έχεις περι διατροφής γράψε την ερώτησή σου εδώ Γενικές Ερωτήσεις Διατροφής (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?9221-%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE%CF%82)
ή δημιούργησε νέα θεματική στην ενότητα Διατροφή (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?22-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE) και γράψε το διαιτολόγιο σου για αξιολόγηση.

- Στην ενότητα με τα προγράμματα προσπάθησε να κάνεις ερωτήσεις σχετικά με αυτά.