PDA

Επιστροφή στο Forum : έντονος πόνος κάτω απο τον αυχένα !



polo0
14-02-14, 01:49
καλησπέρα παιδιά..Σημερα στν προπόνηση καθώς έκανα κωπηλατική με αλτήρα και είχα υπερβολική όρεξη φόρτωσα κιλά σαν μ****ς και γω..πήρα εναν 70 κιλό αλτήρα και έπαιζα 8αρες με τεχνική σωστότατη,και ας ειναι πολλά τα κιλά..και ξαφνικά ένιωσα εναν υπερβολικά έντονο πόνο κάτω απο τν αυχένα ακριβώς εκει στν πρώτο σπόνδυλο!σταμάτησα τν προπόνηση και έφυγα τώρα ειμαι σπίτι και κλαίω απο τον πόνο, μόνο οταν δεν κουνιέμαι και είμαι σταθερός δεν πονάω..αύριο θα πάω στον γιατρό,αλλα δεν ξέρω ακόμα σε τι γιατρό!σε φυσικοθεραπευτή ? η ορθοπεδικό ? έχετε πάθει ποτε τίποτα ανάλογο ?
ΚΛΑΙΩΩΩΩ ..

stone garden
14-02-14, 02:42
εχει ακριβως το ιδιο προβλημα ενας φιλος μου , πηγαινε σε ορθοπεδικο πρωτα και θα σου πει αυτος πως να κινηθεις καταλληλα. ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι το φιλαρακι μου εκοψε απτα γυμναστηρια για 1 χρονο και οταν ξαναξεκινησε μετα απο 3 προπονησεις ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα. περαστικα :thumbup:

panosralliart
14-02-14, 06:53
70κιλο αλτηρα 8αρες και σωστη τεχνικη?μηπως εισαι ο coleman?συγγνωμη κιολας αλλα μου φενεται καπως.

morgoth
14-02-14, 09:49
οτι και να πουμε.. στο γιατρο κατευθειαν να σε δει.

στη κωπηλατικη με αλτηρα το κεφαλι ειναι σε ουδετερη θεση, κοιταει κατω. οχι μπροστα.

polo0
14-02-14, 17:19
70κιλο αλτηρα 8αρες και σωστη τεχνικη?μηπως εισαι ο coleman?συγγνωμη κιολας αλλα μου φενεται καπως.
όσο κάπως και να σου φαίνεται ειναι αλήθεια..σωστότατη τεχνική και με αργή αρνητική μάλιστα !

εχει ακριβως το ιδιο προβλημα ενας φιλος μου , πηγαινε σε ορθοπεδικο πρωτα και θα σου πει αυτος πως να κινηθεις καταλληλα. ευχομαι να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι το φιλαρακι μου εκοψε απτα γυμναστηρια για 1 χρονο και οταν ξαναξεκινησε μετα απο 3 προπονησεις ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα. περαστικα :thumbup:
να σαι καλα σε ευχαριστώ πολύ...τι έκανε ο φίλος σου ακριβώς ?πως το αντιμετώπισε ?

οτι και να πουμε.. στο γιατρο κατευθειαν να σε δει.

στη κωπηλατικη με αλτηρα το κεφαλι ειναι σε ουδετερη θεση, κοιταει κατω. οχι μπροστα.
αυτο πρέπει να ταν το λάθος που στς 2-3 επαναλήψεις σήκωσα το κεφάλι να δω στον καθρέφτη ευθεία μπροστά..πφφ

Χρήστος Τριανταφύλλου
14-02-14, 21:59
Με 70κιλο αλτηρα;; Σιγουρα κανεις καποιο λαθος!
Το πιθανοτερο ειναι να ζορισες τον ρομβοειδη τραπεζοειδη κ σε ποναει. Μασαζ με αντιφλεγμονωδη αλοιφη κ αν δεν βλεπεις βελτιωση τοτε στον γιατρο.

polo0
15-02-14, 00:21
Με 70κιλο αλτηρα;; Σιγουρα κανεις καποιο λαθος!
Το πιθανοτερο ειναι να ζορισες τον ρομβοειδη τραπεζοειδη κ σε ποναει. Μασαζ με αντιφλεγμονωδη αλοιφη κ αν δεν βλεπεις βελτιωση τοτε στον γιατρο.

κάνω πολυ καιρό αυτο το πρόγραμμα,αλλάζοντας μόνο ορισμένα πράγματα,πχ βάζω κανα ντροπ κανα δισετ τρισετ τέτοια πράγματα η ασκήσεις ειναι ίδιες εδώ και κοντά 8 μήνες...''αναγκαστικά'' θα δυναμώσω..
τελος πάντων,ευχαριστώώώώώ :toast::toast:

Christos97
15-02-14, 02:44
Φιλε σιγουρα απευθειας στον γιατρο.

panosralliart
18-02-14, 02:30
μηπως ειναι λιβρες και μπερδευεσαι?μονο εμενα μου φενονται πολλα τα κιλα?περαστικα σου παντως φιλε.