PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόγραμμα για χονδροπάθεια



kkorps
24-02-14, 16:46
Καλησπέρα,
ως τώρα πήγαινα περίπου 6 ώρες την εβδομάδα γυμναστήριο σε προγράμματα, 3 ώρες πρόγραμμα με βάρη (body pump), 1 ώρα με λάστιχα, 1 ώρα αερόβιο και μία yoga..To πρόβλημα μου είναι ότι είχα ενοχλήσεις στο γόνατο και τελικά έχω χονδροπάθεια και ο γιατρός μου είπε να κόψω καθίσματα, προβολές κτλ.
Σκεφτόμουν λοιπόν να αρχίσω κολυμβητήριο συνδυαστικά με ασκήσεις με λάστιχα ή βάρη(όσες επιτρέπονται).
Θεωρείτε ότι θα βοηθούσε; σε ποια συχνότητα κ πόση ώρα εβδομαδιαίως;
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να χάσω κιλά (είμαι 1.64 και 49kg) απλά σύσφιξη γράμμωση κυρίως πόδια-γλουτούς.
Ευχαριστώ πολύ!

niksamaras
24-02-14, 18:55
Καλησπέρα,
ως τώρα πήγαινα περίπου 6 ώρες την εβδομάδα γυμναστήριο σε προγράμματα, 3 ώρες πρόγραμμα με βάρη (body pump), 1 ώρα με λάστιχα, 1 ώρα αερόβιο και μία yoga..To πρόβλημα μου είναι ότι είχα ενοχλήσεις στο γόνατο και τελικά έχω χονδροπάθεια και ο γιατρός μου είπε να κόψω καθίσματα, προβολές κτλ.
Σκεφτόμουν λοιπόν να αρχίσω κολυμβητήριο συνδυαστικά με ασκήσεις με λάστιχα ή βάρη(όσες επιτρέπονται).
Θεωρείτε ότι θα βοηθούσε; σε ποια συχνότητα κ πόση ώρα εβδομαδιαίως;
Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να χάσω κιλά (είμαι 1.64 και 49kg) απλά σύσφιξη γράμμωση κυρίως πόδια-γλουτούς.
Ευχαριστώ πολύ!


Απο τι προκληθηκε η χονδροπαθεια? Εαν ειναι απο κακη τροχια της επιγονατιδας (το πιο πιθανο), τοτε διορθωνεται αρκετα ευκολα με ταπινγ και ταυτοχρονη ενδυναμωση του τετρακεφαλου. Προτεινω μια επισκεψη σε ενα πολυ καλο φυσιοθεραπευτη.

kkorps
24-02-14, 19:19
Απο τι προκληθηκε η χονδροπαθεια? Εαν ειναι απο κακη τροχια της επιγονατιδας (το πιο πιθανο), τοτε διορθωνεται αρκετα ευκολα με ταπινγ και ταυτοχρονη ενδυναμωση του τετρακεφαλου. Προτεινω μια επισκεψη σε ενα πολυ καλο φυσιοθεραπευτη.
Εκδηλώθηκε πρώτη φορά μετά από έντονη καταπόνηση αλλα επειδη έχω κάποια θέματα στα πέλματα σύμφωνα με τον γιατρό το επιδεινώνουν.
Τι είναι το τάπινγκ?
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

niksamaras
24-02-14, 21:16
Εκδηλώθηκε πρώτη φορά μετά από έντονη καταπόνηση αλλα επειδη έχω κάποια θέματα στα πέλματα σύμφωνα με τον γιατρό το επιδεινώνουν.
Τι είναι το τάπινγκ?
Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..

Taping εννοουσα, τεχνικη με την οποια απαγορευεις την κινηση σε καποια αρθρωση, ετσι ωστε να επουλωθει γρηγοροτερα η να διαταθουν καποιοι συνδεσμοι ωστε να επιστραφει η κανονικη "τοποθετηση"(δεν ξερω πως να το πω στα ελληνικα) στην αρθρωση ωστε να μη οποια. Στην δικια σου περιπτωση, λογικα θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ωστε να κρατησει την επιγονατιδα λιγο πιο προσ τα μεσα στο γονατο, ωστε να μην σε ποναει (επειδη λογικα αυτο πρεπει να ειναι το προβλημα). Αν χρησιμοποιηθει μακροπροθεσμα, θα μπορουσε να σου λυσει και το προβλημα. ΟΜΩΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ. Εαν δεν σε δει καποιος απο κοντα, δεν μπορει να κρινει.

MindOverMatter
24-02-14, 23:06
Χονδροπάθεια σε γόνατα συνήθως προέρχονται από κακή βιομηχανική/τεχνική εκτέλεση (που συνήθως συνδέονται με μυϊκές ανισσοροπίες) και από απότομη αύξηση της επιβάρυνσης που παίνρουν τα γόνατα. Πολύ γενικά, χρειάζεται μείωση της φόρτισης (για να φύγει ο πόνος), εκμάθιση σωστή κίνησης, ενεργοποίηση/ενδυνάμωση για ανάκτηση σωστής νευρομυϊκή λειτουργίας (πχ χονδροπάθεια συχνά συνοδεύεται με αναχαίτιση/αδυναμία του έσω πλατύ και των μείζων και μέσων γλουτιαίων), και πολύ σταδιακή αύξηση της φόρτιση. Κάτι ακόμα που βοηθάει συγκεκριμένα στην χονδροπάθεια του γονάτου είναι καθημερινή κινητοποίηση της άρθρωσης με μικρή ή και μηδενική επιβάρυνση σε όσο μεγαλύτερο εύρος είναι δυνατό χωρίς κακή τροχιοδρόμιση της επιγονατίδας.

Συμφωνώ με τον ns ότι, αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, η καλύτερη λύση είναι να δουλέψεις με έναν πολύ καλό φυσιοθεραπευτή ή έναν πολύ καλό personal trainer.

Taping είναι από δύσκολο έως αδύνατο να κάνει κάτι για τροχιοδρόμηση επιγονατίδας, αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.

TRIANTAFYLLOU
25-02-14, 03:38
με λίγα λόγια κάνε σωστες διατάσεις που άν έκανες δεν θα το πάθαινες αυτο , γιατι να πω απλα οι μύς όταν σφίξουν απο προπόνηση χωρίς ασκήσεις ευλυγισίας διατασεις κτλ , τοτε οι δυνάμεις που αναπτύσονται στο γόνατο είναι ασύμμετρες και χάνει το γόνατο και η επιγονατίδα την γεωμετρία τους και έτσι σε κάθε κίνηση δημιουργείτε φθορά και ερέθισμα , αυτο δηλαδη δεν γίνετε μια κι έξω , αλλα έχει συσωρευτική δράση και σιγα σιγα δημιουργείτε η χονδροπάθεια εκφυλισμός των χόνδρων

αυτα μπορει να ακούγονται βαρετα η να λένε μερικοι εγω κάνω διατάσεις αλλα πάλι το έπαθα , τρίχες διατάσεις κάνουν , να χαμε να λέγαμε , εδω μιλάμε θέλει οργανωμένο διατατικό πρόγραμμα , εγω προσωπικα αν δεν έκανα τουλάχιστον 3 τεταρτα προετοιμασία μετα το ατύχημα που είχα πάθει όχι προπόνηση ποδιών δεν μπορούσα να κάνω αλλα ούτε να δείξω κάποιες ασκήσεις ποδιών , γιατι πονούσα και κάνοντας σωστες διατασεις έβγαζα αξιοπρεπή όχι τελεια προπόνηση και μάλιστα κατέβαινα και σε αγώνες , οπότε δεν τα λέω έτσι αυτα για να τα πώ

ακόμη και σε θεραπευτή να πάς γιατρό , θα σε κάνει μασάζ να χαλαρώσουν οι μυς διαθερμίες η υπέρηχο και μετα διατάσεις να αποκτήσεις ευλυγισία και να πάρει σωστη θεση και εργονομική η επιγονατίδα πάνω στην άρθρωση

και η κίνηση της άρθρωσης συνδιαστικα βοηθάει όπως είπε και ο ΜΟΜ το κολύμπι βοηθάει είναι σίγουρο και δεν έχει καμία επιβάρυνση στις αρθρώσεις αλλα συνδιαστικα με αυτα που προαναφεραμε , η αν υπάρχει ενας καλός πέρσοναλ που να έχει γνώσεις για περιπτώσεις αποκατάστασης και κακώσεων ώστε να σε καθοδηγήσει και αυτα που κάνεις να τα κάνεις σωστα και μετα εφόσον μάθεις να γυμνάζεσαι σωστα τα κάνεις και μόνος

kkorps
26-02-14, 12:49
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά όλους!
Δυστυχώς λεφτά για φυσικοθεραπευτή δεν υπάρχουν..θα ρωτήσω και στον γυμναστήριο που πάω..απλά επειδή συνήθως δεν ασχολούνται πολύ ήθελα να έχω μια εικόνα..
όσο για τις διατάσεις triantafyllou έχεις πολύ δίκιο!! Τις παρέλειπα για καιρό ή τις έκανα βιαστικά..
Σας ευχαριστώ και πάλι! :)

TRIANTAFYLLOU
26-02-14, 16:20
η πλάκα είναι ότι όλοι περιμένουν κανένα μυστικό γιατροσόφι για την περίπτωση , ενω η ουσία βρίσκετε στα απλά πράγματα που όμως δεν πάει το μυαλό και άλλο να λέμε κάνω αυτό κάνω εκείνο και άλλο να το κάνουμε σωστα , με τα λόγια δουλεια δεν γίνετε , διατάσεις όλοι λένε η οι περισσότεροι ότι κάνουν αλλα κάνουν μια τρύπα στο νερό

jam
26-02-14, 16:34
αφου σε καλυψαν τα παιδια για το θεμα , εγω θα σου προτεινα ανεπυφυλακτα το κολυμπι , εχωντας αρκετη πειρα στο αθλημα σε αγωνιστικο επιπεδο , μπορω να σε επιβαιβεωσω οτι δεν εχει τιποτα μα τιποτα κακο να σου κανει το κολυμπι αντιθετα θα σε βοηθησει οσο τιποτα αλλο , εχωντας περασυ και εγω καποιο σταδιο αναρωσης μεσω κολυμβησης , απλα θα χρειαστεις φαγητο καλο και αρκετο και να ξερεις να κολυμπας βεβαια ;)