PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρειάζομαι νέο πρόγραμμα;



doctordonlol
25-02-14, 18:00
κανω ενα προγραμμα κυκλικο κοντα στους 3 μηνες
τελευταια εν νιωθω το σφυξιμο στους μυς την επομενη μερα
και νομιζω οτι πια δεν με πιανει
μπορει να ισχυει αυτο?
να αρχισω αλλο προγραμμα?

lila_1
25-02-14, 18:08
Στα DOMs αναφέρεσαι
Αύξησε τις επιβαρύνσεις στις ασκήσεις

TRIANTAFYLLOU
25-02-14, 23:59
συνήθως το κυκλικό πρόγραμμα το κάνουμε ( εκτός περιπτώσεων αθλητών άλλων αθλημάτων όπως πχ ποδόσφαιρο) σαν πρόγραμμα προσαρμογής και μετα ακολουθούμε ενα πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα με διαχωρισμό μυικών ομάδων για καλύτερη συγκέντρωση στην ομάδα που θέλουμε να γυμνάσουμε και πιο επιθετικά στούς μυς ώστε να δώσουμε το ερέθισμα για ανάπτυξη

doctordonlol
26-02-14, 16:55
μου προτεινετε καποιο προγραμμα?
να σταματησω το κυκλικο?
4 μηνες παω γυμναστηριο..

TRIANTAFYLLOU
26-02-14, 17:36
καλα 4 μήνες δε φιλοτιμήθηκε ένας να σε δώσει ενα πρόγραμμα να κάνεις ? τι έπρεπε να είναι πυρηνικός επιστήμονας για να δώσει ενα απλό πρόγραμμα με βασικές ασκήσεις αλλα και να τις δείξει?
πήγαινε στα προγράμματα γυμναστικής με βάρη και πάρε απο κεί έχω βάλει και εγω εκεί κάποιες προτάσεις , πάρε και κάνε αλλα με κάποια καθοδήγηση , το πρόγραμμα για κάποιον που δεν είναι έμπειρος δεν είναι πάρε ενα χαρτι διάβασε και κάνε αλλα να δείξει και την σωστη εκτέλεση

doctordonlol
26-02-14, 20:51
το οτι παω 4 μηνες το εγραψα για να τονισω οτι ειμαι αρχαριος
ειχα ενα προγραμμα με 2-3 ασκησεις σε καθε μυ

Efthimis__
26-02-14, 23:55
Καλο θα ειναι να αλλαζεις το προγραμμα σου καθε 50 περιπου μερες, ουτως ωστε να μη συνηθιζουν οι μυς. Αν οχι προγραμμα, σιγουρα πρεπει να αλλαζεις γωνιες εκτελεσης και να κανεις διαφορες παραλλαγες. Ειδαλλως σταματας να δινεις το μεγιστο ερεθισμα στο σωμα σου. Πήγαινε στην ενοτητα Προγραμματα γυμναστικης και σιγουρα θα βρεις κατι που να σου ταιριάζει.
:)

niksamaras
27-02-14, 01:58
Καλο θα ειναι να αλλαζεις το προγραμμα σου καθε 50 περιπου μερες, ουτως ωστε να μη συνηθιζουν οι μυς. Αν οχι προγραμμα, σιγουρα πρεπει να αλλαζεις γωνιες εκτελεσης και να κανεις διαφορες παραλλαγες. Ειδαλλως σταματας να δινεις το μεγιστο ερεθισμα στο σωμα σου. Πήγαινε στην ενοτητα Προγραμματα γυμναστικης και σιγουρα θα βρεις κατι που να σου ταιριάζει.
:)

http://www.t-nation.com/training/biggest-training-lie

Efthimis__
27-02-14, 16:44
http://www.t-nation.com/training/biggest-training-lie


"Dorian Yates, Ronnie Coleman, Arnold... they stuck with the same movements. When they wanted variation they changed the reps and training methods but they didn't change movements. Through experience, they found that sticking to the basic lifts worked best."

Ενα κομματι απο το αρθρο, λέει ό,τι κι εγω..

Αν οχι προγραμμα, σιγουρα πρεπει να αλλαζεις γωνιες εκτελεσης και να κανεις διαφορες παραλλαγες.

Οι ασκησεις που δεν αλλαζεις ειναι οι βασικες. Deadlifts, παγκος, squats κλπ.
Τα υπολοιπα τα λεει και το αρθρο απο μονο του. :)

You may be thinking, "Okay, all I need to do is repeat the exact same thing year round and I'll grow like a weed." Not exactly. Your body still needs variation for continuous growth. If you repeat the exact same workout all the time your body will eventually become accustomed and desensitized to it.

TRIANTAFYLLOU
27-02-14, 21:18
ποιός τα λέει αυτα ρε παιδια τι είναι το πρόγραμμα πουκάμισο να αλλάζει καθε 50 μέρες ? εγω δηλαδη που δεν το άλλαζα γι αυτο δεν με έπιανε , έ ρε να μην το ξέρω :P

αυτα τα λένε μερικοι που πουλάνε προγράμματα για να ψηρίζουν τούς πελάτες τους , εγω κάνω για χρόνια κάποια προγράμματα και με ενστικτωδης αλλαγες ανάλογα πως νιώθω κάνω αλλαγες χωρίς να αλλαξω δραματικα το πρόγραμμα και πάντα μα πάντα με πιάνει , τωρα τι φασόλι είναι αυτο που το αλλάζουν καθε 3 και λίγο ποτε δεν το κατάλαβα

Fylpa17
27-02-14, 22:39
για εμενα ανα καποιο διαστημα πρεπει να αλλαζουν οι γωνιες στην ασκηση οχι το προγραμμα σαν δομη

Στάλθηκε από το BlackBerry Runtime for Android Apps μου

Efthimis__
27-02-14, 22:47
ποιός τα λέει αυτα ρε παιδια τι είναι το πρόγραμμα πουκάμισο να αλλάζει καθε 50 μέρες ? εγω δηλαδη που δεν το άλλαζα γι αυτο δεν με έπιανε , έ ρε να μην το ξέρω :P

αυτα τα λένε μερικοι που πουλάνε προγράμματα για να ψηρίζουν τούς πελάτες τους , εγω κάνω για χρόνια κάποια προγράμματα και με ενστικτωδης αλλαγες ανάλογα πως νιώθω κάνω αλλαγες χωρίς να αλλαξω δραματικα το πρόγραμμα και πάντα μα πάντα με πιάνει , τωρα τι φασόλι είναι αυτο που το αλλάζουν καθε 3 και λίγο ποτε δεν το κατάλαβα

Κυριε Ηλια με ολο το σεβασμο προς το προσωπο σας, ειναι λαθος να συγκρινουμε ανομοια πραγματα. Ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Billys51
28-02-14, 00:14
Επι της ευκαιριας και εγω ηθελα να ρωτησω..Ειναι αραγε τοσο αναγκαιο να αλλαζουμε προγραμμα καθε 1 - 1,5 μηνα? Αν ακολουθουμε το στανταρ προγραμμα μας και το αλλαζουμε ελαχιστα δηλαδη πειραζουμε λιγο τις επαναληψεις που και που ομως εχουμε με τον καιρο προοδο στα κιλα δν γινεται δουλεια? Παλι δν θα δουμε αποτελεσματα?:unsure: Μερικοι λενε οτι αμα αλλαζεις το προγραμμα δινεις μεγαλυτερο ερεθισμα..Πως εξηγειται αυτο?

TRIANTAFYLLOU
28-02-14, 01:29
εσείς μπορει να έχετε υπομονη και σθενος να ακούτε ότι θέλετε , εγω όμως που όχι απλα τα έχω ακούσει αλλα τα έχω φαει στην μαπα 30 χρόνια έχω καποιους λόγους να αγανακτω , αυτα όλα περι αλλαγων και πράσινα άλογα και συνήθειας των μυών τα ακούω βερεσε

το ερέθισμα και αλλαγη μπορεί να γινει χωρίς καν να αλλάξει το πρόγραμμα , με κάποιες μικροαλλαγες και όποιος έχει εμπειρια και με αυτοσχεδιασμό
και το πρόγραμμα βεβαίως να αλλάξει αλλα να υπάρχει λόγος και ουσία όχι να πεί καποιος αλλιως δεν θα μεγαλώσουν οι μυς οι μυς μεγαλώνουν και με 2-3 ασκήσεις να κάνει καποιος για στηθος αρκει να τις κάνει σωστα και με ένταση όταν σκεφτεται να βαλει μαζα και θα βάλει αν βέβαια τρώει κιόλας

πως είναι δυνατον σε 1-2 μηνες να έχει συνηθίσει το σώμα και να μην ανταποκρίνετε , εδω κολάει η παροιμία της κοντής ψ@λής οι τρίχες φταίνε
απλα τα λέω να μην χαλάτε τζάμπα το μυαλό γιατι είναι άτομα που τα έχω ικανα επειδη δεν άλλαξαν το πρόγραμμα να ανθυποβάλονται και να νομίσουν δεν θα μεγαλώσουν και αν δεν το πιστέψεις δεν γινετε

και να πω και κατι ότι αυτα που λέω όταν τα κάναμε ούτε απο φάρμακα ξέραμε ούτε καν απο συμπληρώματα να ξεκαθαρίσω γιατι μερικοί κατσαπλιάδες μπορει να πούν η να περάσει σπ το μυαλό , μα αν παίρνεις φαρμακα και μπαλέτο να κάνεις μεγαλώνουν οι μυς :P:P

tasos2
01-03-14, 01:02
Ουτως ή αλλως μετρημενες ειναι οι ασκησεις, πως να τις αλλαζεις καθε 50 μερες? Και εγω παντα τις ιδιες ασκησεις με την ιδια σειρα κανω στο περιπου.