PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιος μπορει να μου βγαλει ενα προγραμμα γυμναστικης?



mixalisa
03-03-14, 13:05
καλησπερα!
εχω ξεκινησει γυμναστηριο εδω και ενα 6μηνο. ειμαι 36 χρονων, 1,70, 77 κιλα, 21% λοιπος. εχω χασει περιπου 10 κιλα αλλα ακομα χρειαζεται κιαλλο. αλλαξα γυμναστηριο προσφατα και ο καινουριος γυμναστης μου προτεινε να κανω ολες τις μυικες ομαδες μερα παρα μερα με οσο πιο πολλα κιλα μπορω, ετσι θα χασω πιο ευκολα τα παραπανισια κιλα. ως τωρα εφτιαχνα το κλασσικο 2 μυικες ομαδεσ 3 φορες την βδομαδα και 2 μερες αεροβιο. τελικα τι ειναι καλυτερο στην περιπτωση μου? μπορει καποιος να μου στιλει ενα προγραμα γυμναστικης? τον τελευταιο μηνα προσεχω παρα πολυ τι τρωω και βλεπω την ζυγαρια να κατεβαινει πιο γρηγορα
ευχαριστω

Nazgul
03-03-14, 13:35
Γεια σου Μιχάλη. Είμαι σε παρόμοια φάση με σένα, ψάχνω πρόγραμμα και έχω παρόμοια σωματικά μεγέθη.

Δεν είμαι ειδικός, αλλά με 90% σιγουριά πιστεύω πως το να κάνεις full body με πολλά κιλά ανά 2 μέρες είναι υπερβολικά κουραστικό. Εγώ τουλάχιστον δε θα τα έβγαζα πέρα. Ωστόσο, αν ο αριθμός των ασκήσεων είναι μικρός και ταυτόχρονα κάνεις διαφορετικές ασκήσεις ανά 2 προπονήσεις, ίσως έχει καλά αποτελέσματα.

Είμαι περίεργος να δω τι θα πει κάποιος έμπειρος.

Χριστοφορος123
03-03-14, 14:39
To full body είναι ένα πολύ καλό πρόγραμμα με πολύ καλά αποτελέσματα μιας και ο μυς έχει μεγάλη συχνότητα, γρήγορη αύξηση δύναμης στις ασκήσεις (αν τρως σωστά) αρκεί να ξέρεις να το χειρίζεσαι.Προφανώς δεν πρέπει να φτάνεις σε αστοχία σε κανένα σετ, και αν είναι να φτάσεις σε ένα να είναι στο τελευταίο.Έχε κάθε φορά τετρακέφαλα 3-4 σετ, μηριαία δικέφαλα 3, στήθος 6, πλάτη 6,, ώμους 3, δικέφαλα 3, τρικέφαλα 3.
Το βασικότερο καλό form στις ασκήσεις, καλό muscle-mind connection δε θυσιάζουμε κιλά για τεχνική γιατί εκτός του ότι μπορεί να έρθει τραυματισμός, όταν θα χρειαστεί να ανεβάσεις κιλά δε θα μπορέσεις!