PDA

Επιστροφή στο Forum : Αχίλλειος Τένοντας



JuniorBodyBuilder
04-03-14, 20:10
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι σχετικά με τον Αχίλλειο τένοντα. Παίζω ποδόσφαιρο εδώ και πολλά χρόνια και ποτέ δεν είχα ενοχλήσεις στο συγκεκριμένο σημείο. Πριν από 2- 3 μήνες άρχισα να πονάω έντονα εκεί και για αυτό σταμάτησα τη γυμναστική για ένα διάστημα 2 μηνών. Ο πόνος έχει υποχωρήσει κατά 90% αλλά κάποιες φορές εκεί που είμαι μια χαρά ξαφνικά με πονάει. Ποια είναι η γνώμη σας υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω; :unsure:

MindOverMatter
04-03-14, 20:19
Τενοντίτιδα αχιλλείου είναι κλασσικός τραυματισμός υπερχρησης.

Γενικά θέλει αποφόρτιση μέχρι να περάσουν τα συμπτώματα και μετά σταδιακή προσαρμογή, ώστε σε τρίτη φάση να μπορείς να επιστρέψεις σε υψηλή δραστηριότητα.

Αν ο τραυματισμός έχει προλάβει να γίνει χρόνιος (είτε επειδή κάποιος συνεχίζει να κάνει προπόνηση για καιρό με ενοχλήσεις, είτε επειδή κάνει επανηλλημένως ανεπαρκή αποφόρτιση και επανένταξη) τότε δυσκολεύει να περάσει.

Πάντα καλό είναι να πάρεις μια γνώμη κάποιου καλού γιατρού.

lila_1
04-03-14, 20:58
Εφόσον είσαι σε αυτό το στάδιο που περιγράφεις, προτείνω να κάνεις eccentric strenghtening μετά από καλό ζέσταμα της περιοχής.
Συνήθως γίνεται με σωματικό βάρος... προσωπικά (παθούσα με χρόνια τενοντίτιδα) χρειάστηκα επιπρόσθετο βάρος για να δώ βελτίωση

niksamaras
05-03-14, 16:55
Ψαξε για τα voodoo bands.

JuniorBodyBuilder
05-03-14, 20:30
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :)

loufas
15-03-14, 01:13
Επειδή θα σε πεδευσει πολυ γιατι ειναι ύπουλο να ξεκουραστεί και να το προσεχείς περισσότερο απο οτι σου δείχνει.το είχα πάθει και εγω και και εκεί που έλεγα ειναι καλά κρακ με τσιμπάνε.Γυμνά σε το πάνω μέρος του σώματος.

Tiridus
15-03-14, 03:03
Εγώ θα σε συμβούλευα να μην αγνοήσεις το θέμα της υπόδησης, είναι πολύ σημαντικό μιας και είσαι αθλούμενος το πέλμα σου να είναι ορθό απο ένα καλής ποιότητας παπούτσι.
Να το προσέξεις και εαν το δεις οτι σε ζορίσει ξανά, σταμάτησε ο,τι κάνεις και ξεκούρασέ το.
Μπορείς σε μια δύσκολη περίπτωση που σε πιάσει πόνος να κάνεις 2-3 φορές την ημέρα εντριβές με παγάκια γύρω απ την περιοχή για μερικά λεπτά, δοκιμασμένο ανακουφίζει τρομερά. :thumbup:

JuniorBodyBuilder
18-03-14, 19:42
Γενικά, δεν πονάει πια αλλά όταν το κουράσω λίγο παραπάνω νιώθω κάτι σαν τσίμπημα στην περιοχή. Επίσης, συχνά έτσι όταν περπατάω ξαφνικά ακούω ένα "κρακ"!!! Α, επιπρόσθετα πρέπει να αναφέρω πως υπάρχει περίπτωση να τρέξω 5000km
χωρίς να νιώσω τίποτα και υπάρχουν και φορές που πάω να περπατήσω και εκεί που όλα πάνε καλά ξαφνικά αρχίζει να πονάει. Εσάς πόσο καιρό σας έκανε να περάσει; Και τώρα το αισθάνεστε ποτέ πόνο ή όχι; Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά καταλαβαίνετε... :)

Tiridus
18-03-14, 19:54
5 χιλιόμετρα? Για Μαραθώνιο ετοιμάζεσαι? :wcourt:

Κοίτα, εμένα προσωπικά απο στιγμή που μου εμφανίστηκε και μετά την θεραπεία που έκανα, μου πέρασε σε περίπου σε ένα σύνολο 7-8 ημερών κι απο τότε δεν ενοχλήθηκα ξανά.
Εαν μπορείς να τρέξεις τόσα χιλιόμετρα αυτό εξαρτάται απο το πως βλέπεις το εαυτό σου σε φυσική κατάσταση.
Δοκίμασε επίσης να κάνεις την γνωστή διάταση με το άνοιγμα του αχίλλειου, ίσως βοηθήσει.

JuniorBodyBuilder
24-03-14, 18:17
Η αλήθεια είναι πως τώρα πια είμαι πολύ καλύτερα και όποτε αισθάνομαι πως πονάει λίγο τότε βάζω λίγο πάγο και όλα μια χαρά.

psonara
07-05-19, 14:37
καλησπερα συμφορουμιτες και χρονια πολλα.μου διεγνωσε ο γιατρος τενοντιτιδα αχιλλειου και μου συστησε ακινησια και γυψο η' ορθοπεδικη μποτα.ειμαι με πατεριτσες και περιμενει την μαγνητικη που θα τον κατευνθυνει για τη ζημια προκειται.υπαρχει περιπτωση να μην ξανατρεξω?κανω 55 χιλιομετρα την εβδομαδα το λιγοτερο και τωρα ειμαι νεκρη που δεν μπορω να κινηθω.εχει συμβει σε καποιον αλλον και τι εκανε?επισης χρειαζονται ειδικα παππουτσια για τον αχιλλειο,δηλαδη με συγκεκριμενο υψος?οποιαδηποτε συμβουλη χρησιμη.

Levrone
07-05-19, 21:15
Εγώ αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι το χειρουργείο του αχιλλειου τενοντα είναι ένα πανέμορφο χειρουργείο και να αφήσεις τα παιδιά να στον κοψοραψουν να ευχαριστηθουν!!!! :P:turtle::turtle::P Σε διαφωτησα;;;;:P

Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...

psonara
08-05-19, 12:53
μην μου λες για χειρουργειο,γιατι τρελαινομαι πιο πολυ.βασικα αυτο με την ευχαριστηση δεν το καταλαβα.
οσο για τη μαγνητικη ετσι μου ειπαν.τωρα τα γιατι δεν τα γνωριζω.εχω κλεισει ραντεβου σε ιδιωτικο τομογραφο την παρασκευη,διοτι δεν ειχαν πιο νωρις.
χαλια πολυ λυπαμαι:(

Χαράλαμπος
08-05-19, 13:20
Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...

Money!?

psonara
08-05-19, 14:12
αφου αλλου θα παω για τη μαγνητικη.εκει δεν εχουν.

Χαράλαμπος
08-05-19, 14:21
Πολλοί γιατροί συνεργάζονται με εταιρείες μαγνητικής κ.λπ. Ειδικά όταν σου προτείνουν που να πας συγκεκριμένα...

psonara
08-05-19, 16:19
ναι αυτο το γνωριζω,αλλα εδω δεν συμβαινει κατι τετοιο.εγω ημουν στο Ασκληπιειο της Βουλας απο Το Πασχα και την Κυριακη πονουσα και δεν μπορουσα να περπατησω οποτε και με ειδαν στα επειγοντα και εκει μου ειπαν να κανω μαγνητικη στο νοσοκομειο της πολης μου την Δευτερα που θα κατεβαινα.το νοσοκομειο εδω ομως δεν κανει και ετσι θα παω στον Πυργο σε ιδιωτικο να κανω,οποτε δενυφισταται αυτο περι συνεννοησης.
αλλα γιατι να ειναι κακο που ζητουν μαγνητικη?ευλογο δεν ειναι για να δουν τι ζημια εχει υποστει ο αχιλλειος?δεν ξερω και απο αυτα,απλα ετσι νομιζω οτι σκεφτονται..

Levrone
08-05-19, 19:54
Σου κάνω πλάκα γιατί σε βλέπω πολύ φορτισμένη και δεν υπάρχει λόγος. Λέω ευχαρίστηση και εννοώ ότι σα χειρουργείο για το χειρουργό είναι ένα ωραίο χειρουργείο. Και όντως είναι. Γι αυτό λέω και καλά να αφήσεις να σε κοψοραψουν! Πλάκα και καλά! Δεν το χρειάζεσαι εσύ αυτό.

Στο δια ταυτα. Έναν κομμένο αχιλλειο τενοντα τον διαγιγνωσκεις με κλινική εξέταση σε 5 λεπτά. Αν έχεις υποψία ρήξης κάνεις υπερηχο και βλέπεις τη ρήξη. Σε ρήξη κάνεις και μια ακτινογραφία για να δεις αν ο τενοντας κατά το κόψιμο του τράβηξε και κομμάτι οστο από το οστο της φτερνας. Μπορεί να συμβεί αυτό. Αλλά σπάνια. Εν συνεχεία βάζεις στον ασθενή ένα ειδικό παπούτσι μπότα που κρατάει το πόδι σε έκταση ώστε τα κομμένα άκρα του τενοντα να μένουν κοντά μεταξύ τους. Και φωνάζεις τον ασθενή για χειρουργείο. Το χειρουργείο κρατάει καμία ώρα αλλά δε σας πολυενδιαφέρει. Μαγνητική δεν κάνουμε ποτέ.

Σε εσένα τώρα, συμφωνώ με την ακίνητοποίηση, ναι στα αντιφλεγμονωδη, ibuprofen 600 3φορες τη μέρα, κλασσικά παύση από τα σπορ (ο ορθοπαιδικος αγαπάει την παυση) και έλεγχο σε 15 μέρες. Με αυτή τη μπότα που είπαμε μπορείς να πατήσεις πλήρως το πόδι άρα όλα καλά. Αν τώρα κάποιος γιατρος σου δώσει πατεριτσες για να μην επιβαρυνεις το ποδι δεν ξεχνάμε τη θρομβοπροφυλαξη (Ηπαρινη) που είναι ενεσακια στην κοιλιά. Αυτό το αποφασίζει ο γιατρός.

Να πούμε για την αποκατάσταση μετά το χειρουργειο; Ενδιαφέρει κανενα; Στη μπότα αυτή το ποδι μετα το χειρουργειο σε έκταση 30° για 2 εβδομάδες, στις 2 εβδομάδες κόβεις τα ραμματα. Μετά ορίζεις την έκταση του ποδιου στη μποτα 15° για άλλες 2 εβδομάδες. Και μετά το πόδι στη μπότα στις 0° για άλλες 2 εβδομάδες. Σύνολο 6 εβδομάδες. Και τέλος.

Και κάτι τελευταίο τη ρήξη του αχιλλειου την ακούς. Ναι ακούς/νιώθεις πολύ συχνά ένα κράκ. Το περιγράφουν πάντα όλοι οι ασθενείς. Σχεδόν πάντα.

Αυτά εσένα δε σε αφορούν όμως Λωρα. Συνέχισε και όλα θα πάνε καλά. Μην τρελαίνεσαι. Και θα ξανατρέξεις μια χαρά. Ξεκολλα.

Αυτά και αν θέλει κάποιος ρωτησει κάτι ευχαρίστως .

mens sana
09-05-19, 01:58
Ήθελα να ήξερα μα τω Θεώ γιατί θέλουν μαγνητική...ας μου πει κάποιος...

6.2 Apparative Diagnostik

Die klinische Diagnose kann durch bildgebende Verfahren gesichert werden, ist aber vor allem zum Nachweis von Teilrupturen hilfreich. Zu den möglichen Untersuchungen zählen:

Sonografie der Achillessehne
MRT
Röntgenaufnahme: OSG mit Rückfuß in 2 Ebenen
https://flexikon.doccheck.com/de/Achillessehnenruptur

εγω παντως θα προτιμουσα μαγνητικη παρα ακτινογραφια...

psonara
09-05-19, 10:53
οι ακτινογραφιες δεν εδειξαν κατι και ο πονος ηταν το ιδιο εντονος οπως πριν απο 10 ημερες.
γιατρε μου σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου,αλλα μεχρι να ξανατρεξω και ν'αρχισω να περπαταω οχι τρελαμενη θα ειμαι αλλα νεκρη.

Χρήστος Τριανταφύλλου
09-05-19, 19:41
Δες τις παλαιοτερες αναρτησεις για το προβλημα Λωριτσα ...πολυ χρησιμες ,μην απογοητευεσαι.
Καπου θα το παρακανες κ συ κ τη πατησες.
Πιστευω ειναι σε αρχικο σταδιο κ με τη καταλληλη αγωγη που θα σου πουν θα σου περασει κ θα επανελθεις με προσοχη αρχικα στις προπονησεις σου.

Levrone
09-05-19, 21:06
Sonografie der Achillessehne
MRT
Röntgenaufnahme: OSG mit Rückfuß in 2 Ebenen
https://flexikon.doccheck.com/de/Achillessehnenruptur

εγω παντως θα προτιμουσα μαγνητικη παρα ακτινογραφια...

Και σωστα θα προτιμουσες! Πολύ ωραία!
Όπως τα παρεθεσες θα τα βρει κάποιος σε ένα βιβλίο.
Μία μαγνητική δείχνει τα μαλακά μόρια έχουμε ξαναπεί. Το κρέας. Άρα μια ρήξη τενοντα θα φανεί στη μαγνητική

Ένα βιβλίο λοιπόν ή ένα σαιτ θα γράψει τις απεικονιστικες εξετάσεις που απαιτούνται. Αν δε γραψει τη μαγνητικη θα πει καποιος "καλά ρε και στη μαγνητικη μπορω να δω ρηξη ενος τενοντα, γιατι δεν τη γραφετε?" ....Στην πράξη όμως μαγνητική δε γίνεται. Δε χρειάζεται γι αυτή τη διάγνωση. Η ρήξη πχ του τενοντα του δικεφαλου βραχιονιου είναι κάτι άλλο. Και εκεί βγαίνει διάγνωση χωρις ντε και καλά μαγνητικη αλλά για να το χειρουργησεις εν συνεχεια θες μαγνητικη.


Η δε ακτινογραφια στον αχιλλειο έγραψα πιο πάνω δε θα δείξει τη ρήξη. Άρα καλώς δε θα την προτιμουσες οπως λες. Θα γίνει ομως ακτινογραφια , γιατι παρόλο όμως που έχουμε ήδη τη διάγνωση της ρηξης του τενοντα απο την κλινικη εξεταση και τον υπερηχο , η ακτινογραφια θα μας δείξει αν καθώς ο τενοντας σκιστηκε πήρε μαζί του και κομματι οστο από τη φτερά.

Έχεις δύο τσιμεντοπλακες ενωμένες με μια αλυσίδα. Η αλυσίδα σπάει καθώς αυτές ελκονται αντίθετα. Έσπασε απλά η αλυσίδα ή πήρε μαζί της και κομμάτι από το τσιμεντο;;;; Όπου τσιμέντο το οστο και αλυσίδα ο τενοντας. Αυτό θα δείξει η ακτινογραφια.

Αν ένας άνθρωπος πονάει σε έναν κλινικά αθικτο αχιλλειο (όχι κομμενο), και πάρα τη θεραπεία πονάει, υποφέρει, είναι πρησμενο το σημείο και όλα αυτά ενώ πέρασε και ικανό-καλο διάστημα θεραπείας κάνε του και μαγνητικη. Να συμφωνήσω. Εδώ όμως η Λωρα πονάει 5 μέρες όλες όλες και πάει στο γιατρό και της είπε μαγνητικη. Κάτσε ρε φίλε. Ένας χ άθλουμενος με πόνο 5 μερών και αμέσως μαγνητικη; Έλεος.

Συμφωνώ με την ακινητοποιηση, συμφωνώ με τα αντιφλεγμονωδη. Κατευθείαν μαγνητικη; Γιατι; Αυτή ήταν η ένσταση και με την ευκαιρία συζητήσαμε και κάποια πραγματάκια.

mens sana
10-05-19, 20:24
Αλλο θεωρια, αλλο πραξη λοιπον...Ευχαριστω για την απαντηση κ περαστικα στην psonara.

psonara
11-05-19, 18:26
οπως σωστα ανεφερε ο γιατρος πιο πανω με αφορμη τον τραυματισμο μου,μαθαμε και καποιες χρησιμες συμβουλες και τον ευχαριστουμε.
σ'ευχαριστω mens sana.

Levrone
11-05-19, 19:31
Τι ευχαριστείς βρε; Εδώ τα λέμε στους ξένους δε θα τα πούμε στους δικούς μας;
Άσε τα αυτά τώρα και θέλω να γράψεις στο τέλος την έκβαση της ιστορίας. Την εξέλιξη των πόνων. Βελτιωθηκαν;

psonara
11-05-19, 19:46
οντως εδω ειμαστε μια φορουμοοικογενεια.οι πονοι δεν εχουν καμια σχεση με την αρχη.αλλωστε μεχρι πριν καποιες μερες δεν μπορουσα να περπατησω απο τους πονους.τωρα πιο πολυ μουδιασμενο το αισθανομαι και οχι πονο.εν τω μεταξυ ο κηδεμονας με κουραζει και νομιζω με κανει να ποναω.(μπορει να ειναι και ιδεα μου)οταν τον βγαζω νιωθω καλα οχι πονο αλλα μουδιασμα.εχω 6 μερες να το πατησω και την δευτερα αν συνεχισω να μην ποναω θα παω γυμναστηριο,θα σηκωθω επιτελους απο το κρεββατι και ολα αυτα αρκετα φειδωλα.ειμαι περιεργη οταν ανεβω στο διαδρομο να δω αν πονεσω.παρηγγειλα και 2 παππουτσια ειδικα για τρεξιμο.το μονο που αγχωνομαι ειναι το αποτελεσμα της μαγνητικης.την εκανα παρασκευη και τα αποτελεσματα θα τα εχω τεταρτη.
παντως σ'ευχαριστω που μου εξηγησες τι θεωρειται ακινησια σε αυτη τη φαση.θα ξεχνουσα να περπατησω και θα ειχα αλλα προβληματα.
μακαρι να μην ξανανιωσω πονο.αυτο ευχομαι και προσευχομαι Στον Κυριο.

psonara
11-05-19, 20:01
Δες τις παλαιοτερες αναρτησεις για το προβλημα Λωριτσα ...πολυ χρησιμες ,μην απογοητευεσαι.
Καπου θα το παρακανες κ συ κ τη πατησες.
Πιστευω ειναι σε αρχικο σταδιο κ με τη καταλληλη αγωγη που θα σου πουν θα σου περασει κ θα επανελθεις με προσοχη αρχικα στις προπονησεις σου.

σ'ευχαριστω χρηστακο μου.μακαρι να ειναι περαστικο για παντα.ισως φταιω διοτι εκανα πολλα χιλιομετρα με τα ακαταλληλα υποδηματα,αλλα πλεον αν ολα πανε καλα θα ειμαι ιδιαιτερα προσεκτικη.το μονο που φοβαμαι ειναι οτι πλεον ο αχιλλειος ευαισθητοποιηθηκε και μπορει να ξαναπονεσει:(

Levrone
12-05-19, 00:07
Ακινησία δε σημαίνει είμαι ξάπλα στο κρεβάτι. Σημαίνει το μέλος του σώματος που πάσχει να ακινητοποιηθει. Οι ειδικές μπότες αυτές επιτρέπουν ακόμα και να περπατάει κάποιος και το μέλος να είναι ακινητοποιημενο. Απλά αν ένας ασθενής αντί για αυτή την ειδική μπότα φοράει γύψο, πάλι ακινητοποιημενο θα είναι το πόδι αλλά αν το πατήσει θα σπάσει ο γύρος.

ZacharyVslks
12-05-19, 10:19
Εγω πάντως βλέπω ο γιατρός μας έχει ιδιαίτερη αγάπη για αυτό που κάνει. Εύγε! Ωραίες και οι γνώσεις που μάθαμε σήμερα.

psonara
12-05-19, 14:17
ειναι πολυ σημαντικο ν'αγαπας το επαγγελμα σου και ο γιατρος το αποδεικνυει με καθε ευκαιρια.
τελικα εγω ειπα να το περπατησω σημερα χωρις τον κηδεμονα επειδη δεν με πονουσε και τελικα οταν περπαταω με ποναει.μαλλον δεν ξανατρεξω και δεν θα ξαναπερπατησω.μαλλον η μαγνητικη θα μας δειξει κατι σοβαρο..εχω απελπιστει ειλικρινα:(
εν τω μεταξυ εδω και 3 μερες με χτυπαει ενας πονος στην πλατη σαν να μην εχω καταπιει σωστα τροφη και ο παθολογος ειπε οτι ειναι γαστριτιδα απο τα αντιφλεγμονωδη και μου συστησε χαπια για το στομαχι.τωρα εχω 2 πονους αλλα αυτη η ακινησια με σκοτωνει:(

Levrone
12-05-19, 15:39
Λωρα κανένα Ευχελαιο θα παιξει;;:P

Σταμάτα βρε, μη σε ακούω έτσι! Όλα καλά θα πάνε.

Συγνώμη ο γιατρός που σου έδωσε τα αντιφλεγμονωδη δεν έδωσε γαστροπροστασια;;;; Πάνε αυτονόητα μαζί.

psonara
12-05-19, 16:46
απλα μου ειπε παρε αντιφλεγμονωδη.ουτε καποια συγκεκριμενα ουτε κατι αλλο.τι να πω ειλικρινα ποναω παντου και σωματικα και ψυχολογικα.και εγω σκεφτηκα οτι ολα τοσο στραβα για ποιο λογο?

mens sana
15-05-19, 20:25
Τελικα η μαγνητικη εδειξε κατι? Επισης ηθελα να σε ρωτησω αν το τελευταιο διαστημα πηρες αντιβιοτικα, π.χ. Ciprofloxacin ή Levofloxacin?

psonara
16-05-19, 15:26
βγηκε χθες η μαγνητικη και σημερα πηγα στο γιατρο.τα νεα ειναι δυσαρεστα.εχω καταγμα κοπωσεως stress factures και εχει μαζευτει και υγρο και υπαρχει οιδημα.μου συστησε πληρη ακινησια φορωντας την μποτα και παγοθεραπεια.αγνωστος ο χρονος θεραπειας μπορει και μηνας και αποχη απο τρεξιμο και ολα εννοειται.ειμαι χαλια....
οχι αντιβιοτικα δεν πηρα γιατι?τωρα παιρνω μονο χαπια για το στομαχι γιατι απο το αγχος μου και τη στεναχωρια μου επαθα αγχωδη γαστριτιδα...ενα βημα πριν τη γαστρορραγια...σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον

mens sana
16-05-19, 17:51
Να μην εισαι καθολου χαλια. Συμβαινουν κι αυτα. Αν σου πω ποσα κοκαλα/κλειδωσεις εχω σπασει κ γενικα ποσους τραυματισμους ειχα θα γελας κ θα κλαις συναμα :) Αν καταλαβα καλα ο αχιλλειος τενοντας ειναι ενταξει ή εχεις τενοντιτιδα? Παντως δεν επαθες ρηξη ουτε ολικη ουτε μερικη. Αυτο κ μονο ειναι λογος να χαιρεσαι. Τωρα το καταγμα κοπωσης (μεταταρσιου?) σιγουρα δεν ειναι κατι το ευχαριστο (υπαρχει κι αυτο στο ενεργητικο μου), αλλα προτιμοτερο της ρηξης του τενοντα. Σε λιγες εβδομαδες θα εισαι παλι μαχιμη. Για τα αντιβιοτικα ρωτησα γιατι τα συγκεκριμενα (κινελονες) εχουν κι ανεπιθυμητες ενεργειες, π.χ. μπορουν να προκαλεσουν ρηξη στον αχιλλειο τενοντα.

Περαστικα σου κ το κεφαλι ψηλα!

psonara
16-05-19, 18:11
τελικα θα μπει γυψος για 2 εβδομαδες και ενεσεις για θρομβωση και μετα βλεπουμε αν κολλησει.δεν ειναι καταγμα μεταταρσιου,αλλα κνημης.μεταξυ αχιλλειου και πτερνας.προς το παρον ειναι ακεραιος ο αχιλλειος.δεν θα την παλευα να ειχα και εκει ρηξη.μακαρι να πανε ολα καλα αν και δεν ειμαι αισιοδοξη.σ'ευχαριστω και παλι

TRIANTAFYLLOU
23-05-19, 02:05
Να είσαι αισιόδοξη και να το πιστέψεις και δεν θα μιλούσα αν δεν είχα περάσει τα χειρότερα με μη αναστρέψιμες καταστάσεις
Η ψυχολογία είναι βασικός παράγων και πολλες ασθένειες που παθαίνουμε είναι ψυχοσωματικές όπως και διάφορα αυτοάνοσα , μπορει να μην είναι κατι μετρήσιμο και να φαίνεται αλλα ισχύει οτι η καλή ψυχολογία βοηθα στην γρήγορη ανάρρωση
μπορείς να ξεκουράσεις το σημείο έως να αναρρώσει και να γυμνάζεις κορμό κυρίως και όταν θα αρχίσεις να γυμνάζεις πόδια σε λίγο διάστημα θα κάνεις ασκήσεις που θα απομονώνουν το πέλμα και δεν θα δέχεται καμία επιβάρυνση , δεχόμενη την αντίσταση στο καλάμι και μένοντας ανέπαφο το πέλμα και ο αχίλλειος και αυτο γίνετε με σωστη τοποθέτηση στα μηχανήματα όπως το εξτέισον
Εγω με μη αναστρέψιμη ζημια το 89 απο ατύχημα κατάφερα και μέχρι το 2006 κατέβαινα σε αγώνες , θα περάσει και θα το ξεχάσεις και απλα θα θυμάσαι μόνο οτι πρέπει να προσέχεις και να μην κάνεις υπερβολές

psonara
23-05-19, 12:06
σας ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες.θα συμφωνησω με την δυναμη της ψυχολογιας σε ολες τις εκφανσεις της ζωης μας.απλα εγω δεν μπορω να διαχειριστω την απωλεια της εκγυμνασης απ'τη ζωη μου και το τρεξιμο ισως γιατι ειναι η ζωη μου και τα βαζω πανω απ'ολα.οντως δημιουργουνται πολλες αυτοανοσες ασθενειες και το εχω δει στην πραξη αυτο.προσπαθω και κανω υπομονη απλα η στεναχωρια και η αβεβαιοτητα για το μετα υποβοσκει.προς το παρον ειμαι στο κρεβατι καθηλωμενη και δεν ξερω ποτε θα σηκωθω.μετα οντως πρεπει να βρω ασκησεις να μην επιφορτιζουν το πελμα και τον αχιλλειο για να μπορω να συνεχισω να κανω αυτο που αγαπαω.σας ευχαριστω απο καρδιας και παλι για τις συμβουλες.

Δημητρης 1924
23-05-19, 14:15
Λωρα μη σε ανησυχεί το μετά,απλά πρέπει να κάνεις υπομονή τώρα,ξέρω ότι είσαι σαν το λιοντάρι στο κλουβί αλλά δεν γίνεται αλλιώς, στο φινάλε δες το και από την θετική του μεριά όσο γίνεται δλδ έπαθες ένα τραυματισμό από κάτι που γουστάρεις είναι κάτι που συμβαίνει σε όσους κάνουν προπόνηση θα φτιάξει,για φαντάσου να μην έκανες τπτ από γυμναστική και να το παθαινες ανεβαίνοντας μια σκάλα, σκέψου πότε θα γινόταν η αποκατάσταση αν γινόταν ποτέ στο 100%, οπότε μη σε παίρνει από κάτω γιατί εσύ είσαι ήδη σε μια καλή φυσική κατάσταση και θα επανέλθεις γρήγορα απλά με κάποια προσοχή για ένα διάστημα για να μην επιβαρύνεται ο Αχίλλειος,και ένα άλλο που θα βοηθήσει είναι η θάλασσα δίπλα την έχεις κολύμπι και περπάτημα μέσα στο νερό.
Λωριτσα περαστικά :thumbup:

psonara
24-05-19, 16:53
Δημητρη μου σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου.Ευχαριστω ολους τους συμφορουμιτες απο καρδιας για το ενδιαφερον.υπομονη κανω,διοτι ο δρομος ειναι μακρυς για να επανελθω στην παλια μου κατασταση.απλα μεσω αυτου του γεγονοτος,ενα εχω να γραψω...να προσεχετε και να γυμναζεστε με συνεση και με προγραμματισμο.η ξεκουραση πρεπει να περιλαμβανεται στον προπονητικο μας βημα ως κατι βασικο στην επιτευξη των στοχων μας.επισης καθε πονος που μας παρουσιαζεται να μην το λαμβανουμε αψηφιστα,διοτι σημαινει οτι μας κρουει το καμπανακι οτι κατι δεν λειτουργει σωστα.μας φωναζει και εμεις καλο ειναι να υπακουσουμε για να μην το πληρωσουμε ακριβα στο μελλον.προσοχη λοιπον και κανεις να μην περασει αυτο που βιωνω εγω τωρα.