PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη προγραμματος ?



gate 7
04-03-14, 21:56
λοιπον επειδη εχω καποιες αποριες σχετικα με το προγραμμα μου θα ηθελα βοηθεια .
ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ 12 σετ για την 1η και 9 σετ για την 2η

ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΗΘΟΣ-ΠΛΑΤΗ 16 σετ για την 1η και 12 σετ για την 2η

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΔΙΑ ΩΜΟΥΣ 18 σετ για την 1η 12 για την δευτερη

σκεφτομαι να το αλλαξω κανοντας ΔΕΥΤΕΡΑ δικεφαλα-στηθος ΤΕΤΑΡΤΗ τρικεφαλα-πλατη η πλατη μου ειναι πολυ μεγαλη γι αυτο την βαζω 2η εχω κανει πολυ καλη δουλεια ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ το ιδιο με πριν .. αυτο που θελω να ξερω ειναι αμα τα χερια της ημερες που κανω δικεφαλα στηθος και τρικεφαλα πλατη θα πριζονται οπως της ημερες που εκανα χερια μαζι,. και φοβαμαι μηπως πεσω σε μυικοτητα στα τρικεφαλα και στα δικεφαλα.

grtech
04-03-14, 23:30
Γεια σου gate 7 :welcome:,

Βασικά συνηθίζετε να εκτελούνται πρώτα στήθος και μετά τρικέφαλα ή πρώτα πλάτη και μετά δικέφαλα γιατι και στις δύο περιπτώσεις τα χέρια συμμετέχουν αρκετά σε όλες σχεδόν τις ασκήσεις στήθους πλάτης και έτσι όταν έρθει η ώρα να τα προπονήσουμε είναι ήδη αιματωμένα ''αποφυγή τραυματισμών'' και σε κάποιο ποσοστό εξουθενωμένα ώστε με ελάχιστα σετ μπορούμε να τα φέρουμε σε πλήρη κορεσμό και να μειώσουμε τον χρόνο της ρουτίνας μας.

Αν θες να δώσεις ιδιαίτερη βάση στα χέρια ή φοβάσαι μην χάσουν τον όγκο τους τότε τους αφιερώνεις μια μέρα αποκλειστικά για αυτά ίσως μαζί με κοιλιακούς ή ώμους.

gate 7
04-03-14, 23:57
ευχαριστω φιλε για τις συμβουλες σου να σε ρωτησω κατι αλλο σκεφτομαι να το αφησω ετσι το προγραμμα απλως λεω να βαλω τους ωμους την ΤΕΤΑΡΤΗ και στηθος πλατη ΠΕΜΠΤΗ το θεμα ειναι αν μετα απο ωμους μπορω να χτηπησω στηθος και πλατη τι λες εσυ?

grtech
06-03-14, 01:30
Ευχαριστώ gate 7 :toast:.

Κανόνας είναι να δίνεται προτεραιότητα στις μεγαλύτερες μυικές ομάδες σε σχέση με τις μικρότερες. Δηλαδή, Πόδια, Πλάτη, Στήθος θα πρέπει να προηγούνται των υπολοίπων. Αυτό φυσικά αλλάζει ανάλογα την περίπτωση του ασκούμενου.

Αν θες για κάποια περίοδο να δώσεις περισσότερη βάση στους ώμους, μπορείς να τους βάζεις πρώτα απο το στήθος αλλά για εμένα δεν είναι και η πιο βέλτιστη λύση.

Αν πχ η πλάτη σου είναι το πιο δυνατό σημείο και πρέπει να φέρεις τα υπόλοιπα σε ισορροπία σε σχέση με αυτή, τότε κρατάς ψηλά την ένταση και κατεβάζεις τον όγκο των ασκήσεων την ημέρα προπόνησης της πλάτης, παίζεις σε εύρος επαναλήψεων δύναμης και μειώνεις τα σετ που ανήκουν στο φάσμα της μυικής υπερτροφίας. Δεν βάζεις μικρότερες μυικές ομάδες μπροστά απο την πλάτη την ίδια ημέρα ή μυική ομάδα που συμμετέχει ενεργά όπως τα δικέφαλα μία μέρα πριν την προπόνηση πλάτης.

Δες αυτό:

Δευτέρα: Στήθος - Δικέφαλα

Τρίτη: Πόδια

Πέμπτη: Ώμοι - τραπέζιοι - τρικέφαλα

Παρασκευή: Πλάτη - κοιλιακοί

Edit: Διόρθωση ρουτίνας.

gate 7
06-03-14, 15:53
ευχαριστω για τις συμβουλες σου φιλε . τελικα θα κανω προγραμμα full body δυετρα τεταρτη παρασκευη θα ξεκινησω με στηθος 5 σετ μετα πλατη 4 σετ τρικεφαλα 4 σετ δικεφαλα 3 σετ και ωμους 4 σετ πιστευω προσωπικα οτι ειναι το καλυτερο δυνατο αυτο το προγραμμα για μενα . Υ.Γ αν ξεκινησω πρωτα με τρικεφαλα και μετα με δικεφαλα αντι για στηθος παλτη υπαρχει καποιος κινδυνος τραυματισμου?

grtech
07-03-14, 00:45
Όχι φίλε μου, εάν κάνεις ένα δεκάλεπτο αερόβιο ζέσταμα και λίγες διατάσεις στην αρχή και έχεις στο ξεκίνημα κάθε μυικής ομάδας ένα με δύο σετ προθέρμανσης δεν θα υπάρχει πρόβλημα εφόσον τηρείς σωστή φόρμα εκτέλεσης.

Τώρα για full body δεν βλέπω πόδια και αν προσμετρήσω μαζί με αυτά και τα υπόλοιπα σετ σαν να βγαίνει πολύ η ώρα.

Στην τελική κάνε αυτό που αγαπάς και θα δείξει ''τι γίγνεσθε'' οπού εκεί θα διορθώσεις 'τα κακώς κείμενα''.

gate 7
08-03-14, 01:03
οκ φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου να σαι καλα . απλως θελω να δωσω εμφαση στον τρικεφαλο μετα θα κανω στηθος μετα δικεφαλα στην συνεχεια πλατη ωμους και ποδια λιγα σετ 3-4 δεν ενδιαφερομαι τοσο για τα ποδια απλως ρωτησα για τυχον τραυματισμο. ζεσταμα δεν κανω επειδη πηγαινω γυμναστηριο με το ποδηλατο εναι αποσταση 2 χιλιομετρων και πιστευω πως δεν εχω προβλημα