PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωινά push-ups



Rich_Froning
04-03-14, 22:36
Εδώ και κανά μήνα έχω αποκτήσει τη συνήθεια με το που ξυπνάω να κάνω 100 push-ups,χωρισμένα σε σετ με 1 λεπτό διάλειμμα ανάμεσα και μετά τρώω το πρωινό μου(100 γρ. βρώμη,ένα σκουπ whey,250ml γάλα,μια μπανάνα κ μια κουταλιά της σούπας μέλι)..διαβάζοντας κάποια πράγματα στο σάιτ προβληματίζομαι μήπως επειδή οι αποθήκες γλυκογόνου με το που ξυπνάμε είναι σε χαμηλά επίπεδα κάνοντας τα push-ups νηστικός καίω μυες..από την άλλη η διάρκεια μου φαίνεται πολύ μικρή (ούτε 10 λεπτά δεν μου παίρνει να τισ τελειώσω) για να κάψω μύες..παρ' όλα αυτά θα θελα να μου πείτε τη γνώμη σας..μήπως θα ταν καλύτερα να τρώω πρώτα το πρωινό μου κ να τις κάνω καμιά ώρα μετά ??

Young member
04-03-14, 22:45
αποσα εχω διαβασει φιλε μονο κακη δεν ειναι...κανε και μια συντομη αναζητηση στο ιντερνετ για τη πρωινη προπονηση αλλα αποσο ξερω σε βοηθαει στο μεταβαλισμο εχεις ηδη αποθυκευμενη ενεργεια που την δινεις στην ασκηση σε βοηθαει να ξυπνησεις και αλλα πολλα πλεοντεκτηματα...

grtech
04-03-14, 23:10
Γεια σου Rich_Froning :welcome:,
Για 100 κάμψεις στήθους δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά και κανονικό πρόγραμμα γυμναστικής με βάρη να έκανες δεν θα υπήρχε πρόβλημα εφόσον καλύπτεις τις ημερήσιες διατροφικές και θερμιδικές ανάγκες σου, εκτός αν μιλάμε για άτομο που έχει αρκετή μυική μάζα και πολύ χαμηλά ποσοστά λίπους.

Συνήθως δεν συνιστάται γυμναστική με βάρη νηστικός καθαρά για θέμα ενέργειας, δεν θα μπορείς να βγάλεις μια αξιοπρεπή προπόνηση. Στην περίπτωσή σου, με μια δεκάλεπτη ρουτίνα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Rich_Froning
05-03-14, 01:52
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !!

grtech
06-03-14, 01:31
:toast: