PDA

Επιστροφή στο Forum : πονος στο γονατο



procop
13-03-14, 11:15
Καλημερα,

Πριν απο 1 μηνα εκανα πρεσσα ποδιων και στις 2 τελευταιες επαναληψεις που ειχα φτασει σε μυικη αστοχια, εβαλα τα χερια στα γονατα για υποβοηθηση και το δεξι εξω μερος του γονατου εκανε ενα κρακ, δεν εδωσα σημασια και συνεχισα το προγραμμα( μαλακια εκανα το ξερω)

Την επομενη ημερα ολα καλα

Την μεθεπομενη ημερα, εσκυψα να ανοιξω μια πορτα, αυτες που εχουν κλειδαρια στο κατω μερος, και επειτα εκατσα στο γραφειο στην δουλεια.

Οταν πηγα να σηκωθω απο το γραφειο, περιπου 2 ωρες μετα, δεν μπορουσα να τεντωσω το γονατο, ενιωθα ελαφρια ασταθεια, οταν ξεχνιομουν και το τεντωνα ειχα πονο.

Σταματησα την γυμναστικη και μετα απο 15 μερες αποχης πληρης ολα καλα. πηρα μια εβδομαδα νορζεσικ

Ξεκινησα παλι γυμναστικη αλλα δεν εκανα κατω σωμα μεχρι προ 6 ημερων που εκανα ποδια, δηλαδη περιπου 20 ημερες δεν εκανα ποδια.

Η προπονηση ποδιων μου ηταν λεγ εξτ δισετ με πρεσσα ποδιων 4 σετ 12-15, καθισματα με μπαρα 3*10, λεγ καρλ 4*10, γαμπες 5*20

Την επομενη ημερα ολα καλα

Την μεθεπομενη ημερα αρχισε παλι το ιδιο, δηλαδη οπως κατεβηκα ομαλα απο το μηχανακι, ενιωσα μια δυσκαμψια στο γονατο. πηγα για υπνο και την επομενη ειχα δυνατους πονους.Πλεον, εχουν περασει 4 ημερες και ο πονος ειναι εντονος, δεν κανω ποδια εννοειται και παλι θα σταματησω το γυμναστηριο.

Πηγα σε χειρουργο ορθοπεδικο αθλιατρο ( πολυ εφε ο τυπος, ηταν στην φιφα :P() και μου ειπε " πιθανη ρηξη προσθιου κερατος εξω μηνισκου" και ελαφρια διογκωση του σωματος( λιπωματος )

Τον ρωτησα τι πρεπει να κανω?

1) Παγοθεραπεια
2) Μαγνητικη
3) τι βαθμος ειναι? θεραπευεται? ποσο καιρο περνει? θα μπορω να κανω γυμναστικη? κτλ αλλα εκει δεν πηρα σαφης απαντησεις.

Μαγνητικη εκανα περυσι στην μεση και μιας και δεν εχω ταμειο λεω να την αποφυγω για λιγο.

Σκεφτομαι να παω και σε δευτερο γιατρο.

Αν καποιος ξερει περισσοτερα για την παθηση θα βοηθουσε

niksamaras
13-03-14, 15:57
Που ακριβως σε ποναει στο γονατο? ειναι οξυς πονος η πιο πολυ μουντος? Οταν κανεις προπονηση ποδια σε ενοχλει καθολου?

Tiridus
13-03-14, 16:06
Καλησπέρα, εγώ αυτό που μπορώ να σου συμβουλέψω σαν πολυ-τραβηγμένος ασθενής στην μέση είναι εφόσων δεν νιώθεις καλά με το γόνατό σου, η καλύτερη στρατιγική: πάνε κατευθείαν για μαγνητική
έτσι ώστε να έχεις μια πλήρη εικόνα της κατάστασης και να ξέρεις τι έχεις να αντιμετωπίσεις, και το ΠΩΣ θα το αντιμετωπίσεις θα στο πεί ο γιατρός που θα εμπιστευτείς παραπάνω, καλό είναι να έχεις 2 διαφορετικές γνώμες
απο δ'αύτους και να ζυγίσεις ποιός θέλει το καλό σου και ποιός θέλει τα φράγκα στην τσέπη σου.

procop
13-03-14, 16:15
νικσαμαρας, βασικα στην προπονηση δεν με πονεσε πολυ για αυτο αλλωστε και δεν σταματησα εκεινη την στιγμη που το πρωτοεπαθα. Δεν κανω προπονηση μετα τους πονους, αλλα περιμενω να αναρρωσει τελειως.

οξυς δεν θα το ελεγα, υποφερεται, απλα οταν ειμαι ορθιος ΩΡΕς με ποναει μετα αλλα και παλι υποφερεται. Ψιλο κουτσαινω οταν περπαταω.

Σημερα, ειναι καπως καλυτερα.

Παντως,στην ψιλαφηση που εκανε ο ιατρος στο ποδι, δεν ενιωθα πονο, ακομη και οταν μου το εστριβε σε διαφορες κατευθυνσεις, με εβαλε να " σβησω τσιγαρο" στο πατωμα, μου λυγισε το ποδι , με εβαλε να χαλαρωσω το ποδι και ψιλαφηζε την επιγονατιδα αριστερα και δεξια, αλλα οταν με πιεσε με τον αντιχειρα που στο " δεξιο/ εξωτερικο" λακακι που σχηματιζεται κατω απο την επιγονατιδα, εκει με πονεσε αλλα και παλι αντεχεται ο πονος.

Οταν βεβαια περπαταω γινεται πιο οξυς.

χαρακτηριστικα μου λεει, τα ποδια σου ειναι γυμνασμενα και το γονατο ειναι αρκετα σταθερο.

Σημερα εκλεισα ραντεβου και με δευτερη ιατρο που με ειχε δει για την μεση. αν και αυτη μου πει για μαγνητικη, τοτε θα την κανω, δεν με απασχολει να δωσω 180 ευρω που μου ειπαν

ΕΔΙΤ, το παραξενο ειναι οτι καποιες φορες ο πονος ειναι στο εσωτερικο μερος( ισως να ειναι αντανακλαστικος πονος η δεν ξερω τι) αλλα οι ενοχλησεις ειναι δεξια

niksamaras
13-03-14, 23:24
νικσαμαρας, βασικα στην προπονηση δεν με πονεσε πολυ για αυτο αλλωστε και δεν σταματησα εκεινη την στιγμη που το πρωτοεπαθα. Δεν κανω προπονηση μετα τους πονους, αλλα περιμενω να αναρρωσει τελειως.

οξυς δεν θα το ελεγα, υποφερεται, απλα οταν ειμαι ορθιος ΩΡΕς με ποναει μετα αλλα και παλι υποφερεται. Ψιλο κουτσαινω οταν περπαταω.

Σημερα, ειναι καπως καλυτερα.

Παντως,στην ψιλαφηση που εκανε ο ιατρος στο ποδι, δεν ενιωθα πονο, ακομη και οταν μου το εστριβε σε διαφορες κατευθυνσεις, με εβαλε να " σβησω τσιγαρο" στο πατωμα, μου λυγισε το ποδι , με εβαλε να χαλαρωσω το ποδι και ψιλαφηζε την επιγονατιδα αριστερα και δεξια, αλλα οταν με πιεσε με τον αντιχειρα που στο " δεξιο/ εξωτερικο" λακακι που σχηματιζεται κατω απο την επιγονατιδα, εκει με πονεσε αλλα και παλι αντεχεται ο πονος.

Οταν βεβαια περπαταω γινεται πιο οξυς.

χαρακτηριστικα μου λεει, τα ποδια σου ειναι γυμνασμενα και το γονατο ειναι αρκετα σταθερο.

Σημερα εκλεισα ραντεβου και με δευτερη ιατρο που με ειχε δει για την μεση. αν και αυτη μου πει για μαγνητικη, τοτε θα την κανω, δεν με απασχολει να δωσω 180 ευρω που μου ειπαν

ΕΔΙΤ, το παραξενο ειναι οτι καποιες φορες ο πονος ειναι στο εσωτερικο μερος( ισως να ειναι αντανακλαστικος πονος η δεν ξερω τι) αλλα οι ενοχλησεις ειναι δεξια


Οπως το περιγραφεις, ειναι κλασσικα συμπτωματα μηνισκου. Με την ξεκουραση δεν θα καταφερεις και πολλα πραγματα. Παθητικη κινητοποιηση η/και ισομετρικεσ στις ακριβη γωνια που ειναι πιο εντονες ο πονος θα σε βοηθησουν πιο πολυ.

Mikekan
14-03-14, 18:11
Φυσικά και να πας σε δεύτερο γιατρό και να κανεις και μια μαγνητική. Ειναι πολυ σοβαρό το θέμα για να περιμένεις διάγνωση μέσω πληκτρολογίου.

procop
14-03-14, 19:04
ΜΙΚΕ ΜΑΝ δεν ειμαι τοσο αφελης ωστε να περιμενω διαγνωση, απλα μοιραζομαι τον "πονο " μου, τοτε δεν θα πηγαινα σε 2 ιατρους και θα εκανα μαγνητικη( αυριο θα κανω)

αυριο στις 2 παω για μαγνητικη και ειδωμεν.

Χθες που περπατησα αναγκαστικα περιπου 1 χιλιομετρο, ενιωθα το ποδι μαγκωμενο, και στο τεντωμα ψιλο ποναγε.

Σημερα ειναι καλυτερα, περπαταω πιο ανετα. καθε βραδυ βαζω polar ice αλοιφη.

Mikekan
14-03-14, 19:36
Το ξερω φίλε μου, απλα καλο ειναι επειδη διαβάζει πολύς κόσμος να ξεκαθαριζονται κάποια πραγματα, εσυ μπορεί να εχεις το μυαλό να πας σε δεύτερο γιατρό αλλος όμως όχι!

procop
15-03-14, 18:55
σημερα εκανα μαγνητικη, και απο δευτερα θα κλεισω ραντεβου να την δει ο ιατρος
Στα σχολια της μαγνητικης, αναφερει οτι δεν υπαρχον παθολογικα ευρυματα σε χιαστους, μηνισκους

Υπαρχει ηπαια διογκωση του χοδρου της επιγονατιδας, και θα μπορουσε να παρουσιαστει ως ι βαθμου χονδροπαθεια.

Ειδωμεν.

Μικεμαν για να το λυσουμε το θεμα,

Απο το 1 μου ποστ ειπα την διαγνωση του ιατρου και δεν περιμενα καποιο δεκαπενταχρονο ( μιας και εχει τιγκαρει το φορουμ) να μου πει διαγνωση.

Απλα , αν ειχα την ιδια παθηση με καπιον εδω μεσα, να καταλαβω τι συνεπειες εχει, αν θα μπορω να κανω δυνατα παλι τα ποδια μου κτλ.

Το οτι διαβαζει πολυς κοσμος τι λεμε για θεματα υγειας, ειναι επικινδυνα για οποιον δινει συμβουλες, και οχι για ΕΜΕΝΑ που μοιραζομαι απλα μια κατασταση και ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ.

Αυτο:welcome:

Θενκς σαμαρας για τις παρατηρησεις σου

Mikekan
15-03-14, 21:22
Κανένα πρόβλημα, καλή ανάρρωση να έχεις και γρήγορα πίσω στις προπονήσεις! :thumbup:

procop
17-03-14, 12:43
μετο θεμα της χονδορπαθειας δεν πιανω ενα σημειο

Κανετε ασκησεις ισομετριας να δυναμωσει ο τετρακεφαλος",

Βασικα αυτο ισχυει για ατομα που δεν εχουν επαφη με το γυμναστηριο.

Δεν θεωρω οτι ο τετρακεφαλος μου ειναι αδυναμος.

Αρα απο τι να προκαλειται? απο υπερπροπονηση( δεν κανω) ?

Στο νετ δεν βρισκω και πολλα, καποιος παθων να βοηθησει σε αυτο το κομματι

ps χονδοπαθεια ειχα ξανα στα 15 μου , πηρα voltaren 75 μγ για 20 ημερες και ολα καλα

Στα 20 εριπου που σταματησα να παιρνω υψος, μιας και ο ιατρος μου ειπα οτι οι πονοι θα σταματησουν οταν σταματησει και η αναπτυξη σου, ολα καλα

Τοτε ομως δεν εκανα γυμναστικη και καταλαβαινω οτι ο τετρακεφαλος ηταν αδυναμος.

Τωρα ομως δεν ισχυει το ιδιο

MindOverMatter
17-03-14, 16:25
Τρία ενδεχόμενα με την χονδροπάθεια γονάτου:

1ον: συγκεκριμένος οξύς τραυματισμός που προκαλεί κάποια ζημιά στον αρθρικό χόνδρο και μετά συνεχίζεις να το επιβαρύνεις και η ζημιά επιτείνεται.

2ον: κακή κινηματική της άρθρωσης που κατανέμει φορτία σε λάθος μέρη, είτε λόγω λάθος κίνησης (πχ κακή εκτέλεση ασκήσεων/κινήσεων με τα γόνατα να "πέφτουν μέσα") είτε λόγω ανατομικών θεμάτων (πχ βλαισά γόνατα και μεγάλη γωνία Q)

3ον: απότομη αύξηση της φόρτισης του χόνδρου (πχ έπαιζες μπάλα κάθε μέρα και δεν είχες προβλήματα, σταμάτησες για 1-2 μήνες, ξαναξεκίνησες απότομα να παίζεις μπάλα με την ίδια συχνότητα/ένταση και άρχισες να έχεις χονδροπάθεια)


...και προφανώς συνδυασμοί των παραπάνω.

procop
17-03-14, 16:59
Πολυ κατατοπιστικος! θενκς

Ο πονος εχει φυγει σχεδον τελειως, περπαταω ανετα.

Απο σημερα παλι γυμναστηριο μονο ανω σωμα για μια εβδομαδα και απο την αλλη λεω να κανω λιγες ισομετρικες στο λεγ εξτ

Απο κιλα να παιζω στο 50 % στα ποδια με μικρο ογκο προπονησης για 2-3 εβδομαδες

procop
04-04-14, 15:44
ολη αυτη την περιοδο συνεχισα να γυμναζομαι κανονικα και δυνατα στο πανω σωμα.

Μια μονο φορα εκανα κατω σωμα με ελαφρια κιλα και καμια ενοχληση.

Χθες που ανεβηκα γρηγορα την σκαλα, ξεκινησαν παλι οι πονοι και σημερα κουτσαινω ξανα.

:(