PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια γνώμη για ένα "ιδιαίτερο" πρόγραμμα



Johnakos23
16-03-14, 17:28
Στο γυμναστήριο που πάω εδώ και ένα μήνα ξεκίνησε τμήμα kick boxing χωρίς κάποια οικονομική επιβάρυνση για όσους θελήσουν να συμμετάσχουν.Μίλησα με τον δάσκαλο και παρακολούθησα 1 προπόνηση και είναι θα έλεγα είναι προσαρμοσμένη σε "γυμναστηριακά δεδομένα" καθαρά αερόβιου χαρακτήρα όπως μου είπε και ο ίδιος γτ αυτό του ζήτησε ο ιδιοκτήτης για αρχή μιας και οι περισσότεροι εκεί πάμε γ να κάνουμε βάρη και εάν δει πως υπάρχει ενδιαφέρον θα υπάρξει και ένα τμήμα πιο προχωρημένο με πλήρη προπόνηση πάνω στο άθλημα και μορφή συλλόγου κτλ.3 φορές την εβδομάδα σαν αερόβια μου φάνηκε ιδανικό και κάτι διαφορετικό παρέα με το πρόγραμμά μου.

Συζητούσαμε μετέπειτα σχετικά με το τι πρόγραμμα κάνω και του είπα πως ακολουθώ 4ημερο σπλιτ (ώμοι τρικέφαλα-πλάτη τραπεζοειδείς,στήθος δικέφαλα και πόδια) και πως θα ήθελα κάτι διαφορετικό να σοκάρει το σώμα μου.Λίγες μέρες αργότερα μου ζήτησε το e-mail μου και μου έστειλε το πρόγραμμα που θα σας παραθέσω παρακάτω..θα ήθελα την άποψή σας γιατί έχω κάποιους ενδιασμόυς σχετικά με την ανάρρωση των ώμων..κάθε άποψη δεκτή..η μια προπόνηση είναι Κυριακή γιατί του ανέφερα πως υπάρχει και σπίτι κάποιος εξοπλισμός.


Τρίτη : Στήθος – Εμπρόσθια & Πλάγια Μοίρα Ώμων – Τρικέφαλοι
Πιέσεις σε οριζόντιο πάγκο με μπάρα 4 x 8
Πιέσεις σε επικλινή πάγκο με αλτήρες 4 x 8
Push ups (με τα πόδια ψηλά & τα χέρια ανάμεσα απο 2 πάγκους) 4 x 8 - 12

Εμπρόσθιες στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα 3 x 8
Πλάγιες Εκτάσεις με αλτήρες 4 x 12
Εκτάσεις Τρικεφάλων με αλτήρα πίσω από το κεφάλι 4 x 10


Τετάρτη : Πόδια
Σκουώτ με μπάρα 4 x 12 - 10 - 8 - 6
Προβολές με αλτήρες 4 x 10
Πρέσσα 4 x 8
Burpees 4 x 20
Leg Curl 6 x 12

Παρασκευή : Πλάτη – Οπίσθια Μοίρα Ώμων – Δικέφαλοι - Τραπεζοειδείς
Έλεύθερες Έλξεις στο μονόζυγο με ανοιχτή λαβή 4 x 10
Σκυφτή Κωπηλατική με μπάρα με ανάποδη λαβή 4 x 10
Κωπηλατική με αλτήρα 4 x 12

Κάμψεις δικεφάλων με ίσια μπάρα 4 x 10

Οπίσθιες στρατιωτικές πιέσεις με μπάρα 3 x 8

Shrugs με μπάρα 3 x 12



Κυριακή : Κυκλική
Ελεύθερες Έλξεις στο μονόζυγο με κλειστή – ανάποδη λαβή 6 x 6
Renegade Rows 4 x 10
Άρσεις Θανάτου 25 - 20 – 15 – 12 – 10 – 8 – 8
Sit Ups με επιβάρυνση 3 x 12


Αυτό το οποίο μ αρέσει είναι πως έχω άρσεις άλλη μέρα εκτός πλάτης ή ποδιών και θα μπορώ να τα δίνω όλα χωρίς να μου χαλάει η υπόλοιπη προπόνηση γιατί μετά δεν θα έχω δυνάμεις για άλλες ασκήσεις.Να σημειώσω πως θέλω να βάλω κρέας στο στήθος μου και για αυτό μου πρότεινε να ξεχάσω για κάποιο διάστημα τα ανοίγματα και να επικεντρωθώ στις πιέσεις και τα push ups από δύσκολες θέσεις στο τέλος του προγράμματος.
πιστεύετε πως θα υπάρχει χρόνος για ανάρρωση στους ώμους όμως με αυτό το σπλιτ?

thegravijia
16-03-14, 19:02
μια χαρα ειναι το προγραμμα απλα κυκλικη γιατι να κανεις ? βαλεις αρσεις την ημερα της πλατης σαν πρωτη ασκηση και εισαι κομπλε..
οι ομοι οπως πρεπει ειναι διαχωρισμενοι δεν θα εχουν θεμα..
στα pusη ups για μενα μην μενεις στις 12επαν αλλα εκει κανε challenge set δηλ οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορεις μεχρι να μην βγαινουν ουτε μισες...

Johnakos23
16-03-14, 19:20
μια χαρα ειναι το προγραμμα απλα κυκλικη γιατι να κανεις ? βαλεις αρσεις την ημερα της πλατης σαν πρωτη ασκηση και εισαι κομπλε..
οι ομοι οπως πρεπει ειναι διαχωρισμενοι δεν θα εχουν θεμα..
στα pusη ups για μενα μην μενεις στις 12επαν αλλα εκει κανε challenge set δηλ οσες περισσοτερες επαναληψεις μπορεις μεχρι να μην βγαινουν ουτε μισες...

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σ!!
Μ ειπε πως με την κυκλικη εφοσον δεν δουλευουν ανταγωνιστικα πλεον οι ομαδες οπως στο προηγουμενο σπλιτ μου,με παιρνει να δωσω ενα ακομα ερεθισμα χωρις να υπερπροπονηθω,πιστευεις ισχυει αυτο?Τα σετ ειναι ενταξει?δεν εχω ξαναδουλεψει κατι αντιστοιχο παντα πηγαινα με σπλιτ που εχουν ανταγωνιστες μυς,για αυτο κ ρωταω..

billy89
16-03-14, 19:47
Το πρόγραμμα μια χαρά είναι το θέμα είναι άλλο - τις προπονήσεις κικ πότε θα τις χωρέσεις?

margarita02
16-03-14, 23:24
Σε ποιό γυμναστήριο έγινε αυτό και σε ποια περιοχή;