PDA

Επιστροφή στο Forum : τραυματισμός στο smith κατά την εκτέλεση squat.



boutser
18-03-14, 16:35
καλησπέρα. χθες το απόγευμα πηγα κάνω πόδια, όταν έφτασα στο squot. ενώ εχω κάνει και 3 σετ εχω 240 κιλά πάνω στην μπάρα και στην τρίτη επανάληψη βλέπω στον καθρεφτί και με την άκρη του ματιού μου στα αριστερά να σηκώνεται απ το έδαφος το σμιθ και το νιώθω να μου φεύγει προς τα πίσω. χωρίς να το καταλάβω βρέθηκα πλακομενος απο την μπάρα . για να καταλάβετε πως ήμουν το σαγόνι μου σχεδόν έφτασε στα @@@@@ γεννητικά όργανα μου (μέσα μου είπα πάει με καροτσάκι θα παω σπίτι )από την πίεση και την φόρα τις μπαρας. όταν σηκώθηκα γελούσα βέβαια γιατί έβλεπα ότι δεν έσπασα στα 2 αλλά τεςπα . (το σμιθ δεν ήταν βιδομενο στο πάτωμα και το πάτωμα είναι ξύλο παρκέ όχι αντιολισθητικο) πηγα στο κέντρο υγείας ελευθερούπολης μου βγαλαν κάποιες ακτινογραφίες μου είπαν ότι παίζει να υπάρχει ραγίσμα στον ο1 σπόνδυλο δεν φαίνεται καθαρα . τωρα με ενοχλεί λίγο όταν παω να σκιψω να κατέβω σκαλια να κάτσω να σηκωθώ κλπ

morgoth
18-03-14, 16:37
κριμα.

περαστικα. και μη χειροτερα να λες.

Mikekan
18-03-14, 17:16
Αν είναι δυνατόν!

Περαστικά φίλε μου!! :thumbup:

stef25
18-03-14, 17:23
Απαράδεκτοι!

morgoth
18-03-14, 17:25
ενας τροπος να αποφυγεις τετοιους τραυματισμους ειναι να κανεις καθισματα με ελευθερα βαρη. εχοντας κανει και τα δυο ειναι ασφαλεστερο και για τη μεση τελικά..

stef25
18-03-14, 17:26
Βασικά και στο δικό μου gym στην Καβάλα, το πάτωμα στο smith είναι επίσης παρκέ και πάντα βάζω δύο 20κιλα να κρατάνε κόντρα στα πόδια μου....Διαφορετικά δεν το επιχειρώ να φορτώσω κιλά!
Περαστικά φίλε!

billy89
18-03-14, 18:34
το σμιθ δεν ήταν βιδομενο στο πάτωμα και το πάτωμα είναι ξύλο παρκέ όχι αντιολισθητικο)

Από το γυμναστήριο τι σου είπαν? Εγώ άνετα θα τους τραβούσα μια αγωγή - αν δεν είναι φίλοι σου ή κάτι τέτοιο...

Tiridus
18-03-14, 19:34
Παιδιά να την προσέχετε πολύ αυτή την άσκηση, έχει χαλάσει πολλές μέσες που έχουν καταλήξει σε χειρουργεία και όχι μόνο.

Δεν λέω οτι έφταιγες εσύ σε αυτή τη περίπτωση αλίμονο, απλά θέλει να είσαι πάντα σε ετοιμότητα για να αποτρέψεις τα χειρότερα.
Άσε στην άκρη τις αγωγές και κάτι τέτοια που διαβάζω και κοίταξε πρώτα απ'όλα την υγεία σου, να μπορέσεις να ανακάμψεις.

Σου εύχομαι τα καλύτερα φίλε μου.

boutser
19-03-14, 00:22
ευχαριστώ πολύ παιδιά. ελπίζω να μήν μου αφήσει κανένα κουσούρι, αφού δεν έμεινα εκεί . δεν εχω σκοπό να του κάνω τίποτα του ανθρώπου αν και δεν τον ξέρω καθόλου . απλά είπα στις κοπέλες που δουλεύουν μέσα να του πουν να βιδωσει το σμιθ και να βάλει αντιολισθητικο τάπητα όπου χρειάζεται .

Metalhead|T|
19-03-14, 00:25
Kατσε τάβλα στο κρεββάτι και αποχή απο προπονήσεις κανα 3ημεράκι...και τα λέμε :welcome::welcome:

Προσοχή με τις σμιθ...προπόνηση πλέον μονο με ελευθερα :welcome:

boutser
19-03-14, 11:49
ευχαριστώ metalhead καλά ότι κόβετε το σμιθ για τα πόδια εννοείτε . με έφτιαξες με τις 3 μέρες τώρα μακάρι να είμαι έτοιμος γιατί εχω σαλταρει δεν αντέχω να χάνω προπονήσεις.

Metalhead|T|
19-03-14, 14:42
Αδερφέ προέχει η υγεία..μαλλον δεν κατάλαβες τι θα μπορουσε να ειχε γινει με αυτο που επαθες..και δεν θελω να μπω και σε λεπτομέριες...

τώρα,μετα το σόκ...μπορεί να πας και κωπηλατική να παίξεις και να κοπείς στη μεση...

δωσε χρόνο στο σώμα να χαλαρώσει,και οτιδήποτε συμπλήρωμα που εχεις κ βοηθαει χρησιμοποίησε το(βιταμινες,αμινοξεα,ωμεγα,msm)κ.ο.κ :welcome:

TRIANTAFYLLOU
19-03-14, 22:44
κατ αρχήν το σμιθ δεν ενδείκνυται για βαρια σκουώτ και όποιος τα κάνει πάει γυρεύοντας , δεν πα να είναι βιδωμένο η αβίδωτο
και αν κάποιος τοποθετει σωστα το σώμα και είναι σωστα γρασαρισμένο δεν κουνιέτε με τίποτε , απλα γλυστράει η μπάρα κάθετα , άν όμως αναπτύσονται δυνάμεις κάθετα πρός τον άξονα η λοξα , τοτε και βίδες να έχει θα σπάσουν η θα κλωτσήσουν

αυτα δεν είναι αστεία πράματα , μάθαν τωρα όλοι να κάνουν στο σμιθ και καλα για ασφάλεια , ενω είναι ότι χειρότερο μπορούν να κάνουν για την μέση

υπάρχουν κάποια σμιθ που εκτός την κατακόρυφη κίνηση έχουν ράουλα και κάνουν και παράλληλη κίνηση και αυτο για να πέρνει την ταλάντωση και κάποια λάθος τοποθέτηση του σώματος και να έρχετε το σώμα σε πιο ορθολογική θέση και να μειώνονται οι πιθανότητες στρεσαρίσματος της σπονδυλικής στήλης αλλα και γονάτων

τα έχουμε πεί πολλες φορές και εδω στο φόρουμ και σήμερα ένας στο γυμναστήριο τον βλέπω να κάνει σμιθ και τον λέω καλα με την μεση πρόβλημα δεν έχεις? λέει ναι και με είπαν αυτη είναι ασφαλής και ενω έκανε ένα σετ και πονούσε θα συνέχιζε αν δεν τον σταματούσα

shogun
20-03-14, 11:14
ευχαριστώ πολύ παιδιά. ελπίζω να μήν μου αφήσει κανένα κουσούρι, αφού δεν έμεινα εκεί . δεν εχω σκοπό να του κάνω τίποτα του ανθρώπου αν και δεν τον ξέρω καθόλου . απλά είπα στις κοπέλες που δουλεύουν μέσα να του πουν να βιδωσει το σμιθ και να βάλει αντιολισθητικο τάπητα όπου χρειάζεται .

Οι μηνύσεις δε γίνονται μόνο για τον εαυτό μας αλλά και για να προστατευθούν οι υπόλοιποι που μπορεί να βρεθούν στη θέση μας.

boutser
21-03-14, 06:13
καταλαβαινω οτι ειναι κάπως ετσι τα πραγματα κ.Τριανταφυλου υπαρχει μερίδιο ευθινης και απο μεριας μου αλλα δεν νομιζω να κόβονται ετσι ευκολα οι βίδες ουτε κατα διάνοια. το οργανο θα έπρεπε να ηταν βιδομενο στο πάτωμα και οχι το πάτωμα να είναι ξύλο παρκέ. ΤΕΛΟΣ!

φιλε shogun σε μια τοσο μικρη κοινωνία οπως της Ελευθερουπολης Καβαλας δεν υπαρχει λογος για εχθρες κλπ, μετα που να πηγαίνω να γυμναστω; ασε που δεν ειμαι τετοιος τυπος .

φιλε Metalhead|T| δεν εχω κανενα συμπληρωμα εκτός της whey prozis γιατι δεν χρησιμοποιω και κατι άλλο. :( ξερεις να προτινεις κατι που να βοιθαει στην περιπτωση μου;


ευχαριστω

boutser
16-09-14, 02:22
επανέρχομαι δριμύτερος μετά τον τραυματισμό μου με την βοήθεια της γυμνάστριας Δήμητρας Τσακτουρίδου του bodyaction και τα φοβερα της προγράμματα με πολυ καλα αποτελέσματα . απο συμπληρώματα μονο πρωτείνη, Ω3 και σπιρουλίνα .

***



*** Φωτογραφίες μπαίνουν μόνο στο τοπικ ''φωτογραφίες μελών'',mods team ***