PDA

Επιστροφή στο Forum : Τραυματισμός στην πλάτη



wannabeshreded
22-03-14, 18:31
kalispera asxoloumai me gymnastiki arketo kairo alla meta apo mia sxetika megalh periodo ogkou entaxa kai to muay thai sto programma mou gia logous gramwshs.Tis protes 4 vdomades den yphrxe kanena provlima alla meta apo mia entoni proponisi me dinata xtipimata sto sako arxisan ta provlimata.Ekeinh th sigmh den eniwsa tpt alla th deytera p piga gia stithos malon mpika kai ligo apotoma xwris kalo zestama kai sta misa ths proponisis arxisa na niwthw tromero pono sthn plath.tin proti vdomada me ponage frixta agorasa merika emplastra evaza kai mia krema roiplon kai eida kapia diafora.Thn epomeni vdomada piga se orthopediko kai m eipe pos einai thlasi kai na mhn kanw proponisi gia ena mhna.Logw omws megalhs agaphs gia thn askhsh ekopsa ta varh kai sinexisa muay thai pistevontas pos h aerovikh den tha me peiraxei.Kai etsi egine kata thn proponisi den me enouxlouse se epipedo na thelw na diakopsw omws meta otan kriwne me enoxlouse polu alla den edina megalh simasia pisteva tha perasei.Pigaine arketa kalitera omws mia mera apofasisa na kanw pali xtipimata sto sako kai apo oti fainetai ekei meta apo alles 2 proponiseis malon xanaanoixe to travma kai ftanoume sto paron na exw pali frixtous ponous.Piga xana ston orthopediko kai arxisa mia therapeia me kroustika kimata alla edw kai 2 vdomades den vlepw tromeri diafora.(prin xanaanoixei to travma eperna kai biofenac to opio isws eixe voithisei)Sas parakalw an gnwrizei kapios otidipote mporei na me voithisei na postarei gt exw fovithei kai exw xenerwsei :S agapaw th gymnastikh kai thelw na xanagirisw oso pio syntoma mporw.

ironjimis
22-03-14, 23:06
Κανόνες του forum

3. Τα greeklish απαγορεύονται. Όσοι χρήστες για κάποιο λόγο δεν μπορούν να γράφουν με ελληνικούς χαρακτήρες, ας επικοινωνήσουν με τους moderators ή να χρησιμοπιήσουν το εξής link http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp . Συνεχής χρήση greeklish χωρίς επαρκή δικαιολογία και ενημέρωση μας, οδηγεί σε διαγραφή των μηνυμάτων.


κανε οτι σου λεει ο ιατρος σου. αν δεν γινετε τιποτα πηγαινε σε αλλον ιατρο

wannabeshreded
22-03-14, 23:27
Συγνώμη δεν γνώριζα είμαι καινούργιος στο forum μπορώ να κάνω κάπως edit το post ή να κανώ καινούργιο thread?

ironjimis
23-03-14, 00:28
Συγνώμη δεν γνώριζα είμαι καινούργιος στο forum μπορώ να κάνω κάπως edit το post ή να κανώ καινούργιο thread?

καλησπέρα ασχολούμαι με γυμναστική αρκετό καιρό αλλα μετά από μια σχετικά μεγάλη περίοδο όγκου ένταξα και το μουάι thai στο πρόγραμμα μου για λόγους γράμμωσης.Τις πρώτες 4 βδομάδες δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα αλλα μετά από μια έντονη προπόνηση με δυνατά χτυπήματα στο σάκο άρχισαν τα προβλήματα.Εκείνη τη σιγμή δεν ένιωσα τίποτα αλλα τη δευτερα p πήγα για στήθος μάλλον μπήκα και λίγο απότομα χωρίς καλο ζέσταμα και στα μισά της προπόνησης άρχισα να νιώθω τρομερό πόνο στην plath.tin πρώτη βδομάδα με πόναγε φριχτά αγόρασα μερικά έμπλαστρα έβαζα και μια κρέμα "ροιπλον" και είδα κάποια διαφορα.Την επομενη βδομάδα πήγα σε ορθοπεδικό και m είπε πως είναι θλάση και να μην κάνω προπόνηση για ένα μηνα.Λόγω όμως μεγάλης αγάπης για την άσκηση έκοψα τα βάρη και συνέχισα μουάι thai πιστεύοντας πως η αεροβική δεν θα με πειράξει.Και έτσι έγινε κατά την προπόνηση δεν με enouxlouse σε επίπεδο να θέλω να διακόψω όμως μετά όταν κρύωνε με ενοχλούσε πολύ αλλα δεν έδινα μεγάλη σημασία πίστευα θα περάσει.Πήγαινε αρκετά καλύτερα όμως μια μέρα αποφάσισα να κάνω πάλι χτυπήματα στο σάκο και από ότι φαίνεται εκεί μετά από άλλες 2 προπονήσεις μάλλον xanaanoixe το τραύμα και φτάνουμε στο παρόν να έχω πάλι φριχτούς πόνους.Πήγα ξανά στον ορθοπεδικό και άρχισα μια θεραπεία με κρουστικά κύματα αλλα εδώ και 2 βδομάδες δεν βλέπω τρομερή διαφορα. (πριν xanaanoixei το τραύμα έπαιρνα και "βιοφενακ" το οποιο ίσως είχε βοηθήσει)Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε μπορεί να με βοηθήσει να ποστάρει gt έχω φοβηθεί και έχω ξενερώσει :S αγαπάω τη γυμναστική και θέλω να ξαναγυρίσω όσο πιο σύντομα μπορώ.


το εκανα μεταφραση με το παραπανω προγραμμα.

Χρήστος Τριανταφύλλου
24-03-14, 00:13
Καταρχην θλαση ειναι θα περασει ,θελει τον χρονο του. Μπορει να ησουν δυνατος κ προπονημενος με τα βαρη ,οταν ομως μπεις σε αλλο αθλημα με ενταση που νομιζεις οτι σου δινει το δικαιωμα μονο η δυναμη που εχεις αποκτησει τοτε μερικες φορες υπαρχει τραυματισμος.
Σιγουρα η μυικη ενδυναμωση που εχεις αποκτησει σου δινει μεγαλο πλεονεκτημα σαν βαση ,το αλλο αθλημα ομως που θα κανεις παραλληλα θελει με ρεγουλα.
Να πω απο προσωπικη μου εμπειρια ,πριν καποια χρονια ενα καλοκαιρι ημουν αρκετα προπονημενος κ με βαρη κ με μπασκετ. Αφου λοιπον επαιξα μπασκετ χωρις κανενα προβλημα ,κατι πιτσιρικαδες με παρεσυραν να παιξω κ ποδοσφαιρο.
Αν κ ποδοσφαιρο ειχα να παιξω κατι δεκαετιες ,λεω μεσα μου <<δεν πειραζει ειμαι προπονημενος>>. Αποτελεσμα;
Ενα νεο παρασημο τραυματισμου για πρωτη φορα στην συλογη μου:P ,θλαση προσαγωγου,μαυρο το ποδι στο εσωτερικο με πολυ πονο. Κλασικος τραυματισμος ποδοσφαιριστων.