PDA

Επιστροφή στο Forum : Πίεση..



Bodyfit1994
26-03-14, 23:16
Γεια σας είμαι 19μιση χρονών..δεν τρωω πολύ αλάτι..γυμνάζομε κάθε μέρα στο γυμναστήριο 2 ώρες εκτός σαββατοκυριακο που τρέχω..μετρήθηκα προχθες και είχα 14,7 και 6,1 και 52 παλμούς..όποτε μετριέμε περίπου εκεί είμαι..τι να κάνω..;; Σε γιατρό δεν πρόκειτε να πάω δεν μου αρέσει..δεν φοβάμε απλως δεν θέλω..

margarita02
26-03-14, 23:37
Όλες οι τροφές περιέχουν αλάτι. Το αλάτι όμως δεν είναι η μόνη αιτία της ανεβασμένης πίεσης. Θα πρέπει να πας σε γιατρό ο οποίος θα σε εξετάσει, θα πάρει το ιστορικό σου και θα σου πει μια γνώμη. Δεν είναι κακό. Συμπεριφέρεσαι λες και βρίσκεσαι στο μεσαίωνα.

Μήπως παίρνεις τίποτα ηλεκρολύτες κτλ.; Θες να γράψεις κάπου διατροφή και συμπληρώματα να δούμε μήπως φταίει κάτι από κει; Νερό, μπανάνες κτλ τροφές με κάλιο τρώς καθόλου;

Εάν υπάρχει άτομο στην οικογένειά σου που έχει πάθει εγκεφαλικό ή έχει υπέρταση θα πρέπει να πας σε γιατρό να σε δει. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία.

Ξέχασα να γράψω για την καφεϊνη. Ένας ακόμη ύποπτος.

Bodyfit1994
26-03-14, 23:46
Όλες οι τροφές περιέχουν αλάτι. Το αλάτι όμως δεν είναι η μόνη αιτία της ανεβασμένης πίεσης. Θα πρέπει να πας σε γιατρό ο οποίος θα σε εξετάσει, θα πάρει το ιστορικό σου και θα σου πει μια γνώμη. Δεν είναι κακό. Συμπεριφέρεσαι λες και βρίσκεσαι στο μεσαίωνα.

Μήπως παίρνεις τίποτα ηλεκρολύτες κτλ.; Θες να γράψεις κάπου διατροφή και συμπληρώματα να δούμε μήπως φταίει κάτι από κει; Νερό, μπανάνες κτλ τροφές με κάλιο τρώς καθόλου;

Εάν υπάρχει άτομο στην οικογένειά σου που έχει πάθει εγκεφαλικό ή έχει υπέρταση θα πρέπει να πας σε γιατρό να σε δει. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία.

Ξέχασα να γράψω για την καφεϊνη. Ένας ακόμη ύποπτος.

Αλάτι λίγο..Πέρνω νιτρο boost πριν workout..και αργιρινη..και λιποδιαλητες..και διατορφη καλή..η μάνα μου έχει υπόταση..ο παπούς μου έχει κάνει 2 φορες μπαιμπας..εφραγμα απο ζάχαρο..απο την μανα μου βαρδιακαρδια έχω δεν είναι πρόβλημα αυτό..

liveris
26-03-14, 23:53
καλυτερα να κοψεις νιτρικο κ λιποδιαλυτες κ να πας σε γιατρο..με την πιεση δεν παιζουμε..

Bodyfit1994
27-03-14, 00:09
καλυτερα να κοψεις νιτρικο κ λιποδιαλυτες κ να πας σε γιατρο..με την πιεση δεν παιζουμε..

ok ..μόλις το τελειώσω σε 2 εβδομαδες θα ξεκουραστω και θα παω απο ιούnιο..

liveris
27-03-14, 00:26
μαλλον δεν καταλαβαινεις ..κοψε το νιτρικο κ τους λιποδιαλυτες κ μετρησου ξανα σε μερικες μερες ..εχεις ανεβασμενη πιεση κ αυτο δεν ειναι καλο..

Bodyfit1994
27-03-14, 00:40
μαλλον δεν καταλαβαινεις ..κοψε το νιτρικο κ τους λιποδιαλυτες κ μετρησου ξανα σε μερικες μερες ..εχεις ανεβασμενη πιεση κ αυτο δεν ειναι καλο..

οκ..θα το κάνω να δω τι θα βγάλει..:thumbup:

Mikekan
27-03-14, 11:01
Ότι σου είπε ο Liveris. Ελπίζω ο γυμναστής σου να μην επιμένει να πάρεις "εκείνους" του λιποδιαλύτες που έλεγες.

SOLID
27-03-14, 12:31
Φιλε μου όπως σου είπαν τα παιδιά.Κόψε λιποδιαλυτές κόψε νιτρικά ήδη μονο από αυτά (ειδικά ανάλογα ποια παίρνεις συγκεκριμένα κιόλας) έχεις αρκετή καφεΐνη και αν πίνεις και καφέδες κιόλας ξεφεύγεις κατά τη γνώμη μου,και αν έχεις κάποια κληρονομικότητα με πίεση παίζεις επικίνδυνα.Επίσης αν είσαι νευρικός τύπος και αρπάζεσαι εύκολα μπορεί να ανεβάζεις απότομα πίεση και από αυτό και πάλι δεν κάνει.Πήγαινε σε γιατρό όπως σου είπαν τα παιδιά και βλέπεις τι θα σου πει.Ειδικά αν έχεις γνωστό γιατρό ακόμα καλύτερα.

Bodyfit1994
27-03-14, 14:59
Φιλε μου όπως σου είπαν τα παιδιά.Κόψε λιποδιαλυτές κόψε νιτρικά ήδη μονο από αυτά (ειδικά ανάλογα ποια παίρνεις συγκεκριμένα κιόλας) έχεις αρκετή καφεΐνη και αν πίνεις και καφέδες κιόλας ξεφεύγεις κατά τη γνώμη μου,και αν έχεις κάποια κληρονομικότητα με πίεση παίζεις επικίνδυνα.Επίσης αν είσαι νευρικός τύπος και αρπάζεσαι εύκολα μπορεί να ανεβάζεις απότομα πίεση και από αυτό και πάλι δεν κάνει.Πήγαινε σε γιατρό όπως σου είπαν τα παιδιά και βλέπεις τι θα σου πει.Ειδικά αν έχεις γνωστό γιατρό ακόμα καλύτερα.

Αρπάζομε εύκολα με το παραμικρο αμα πινω καφεινη <<σκωτωνω άνετα..:P >> και ανχος..

niksamaras
27-03-14, 18:39
Η πιεση ειναι η μονη μετρηση κατα την αποψη μου που πρεπει να λαμβανεται ΠΟΛΥ αυστηρα υποψιν. Και για να επαναλαβω οτι ειπανε οι προηγουμενοι: σταματησε τα νιτρικα και τους λιποδιαλυτες και πηγαινε το συντομοτερον δυνατον σε γιατρο. Και σημερα ακομα. Το εγκεφαλικο, η πνεμονικη εμβολη και το εμφραγμα δεν ειναι αστεια πραγματα.

ironjimis
27-03-14, 19:31
http://www.youtube.com/watch?v=BLhnaUANUag

Bodyfit1994
28-03-14, 00:37
Ότι σου είπε ο Liveris. Ελπίζω ο γυμναστής σου να μην επιμένει να πάρεις "εκείνους" του λιποδιαλύτες που έλεγες.

όχι ποια μέχρι να ηρεμίσω δεν θα πέρνω τίποτα..μόνο πρωτείνη..

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
14-09-15, 23:21
Ιδιαίτερη προσοχή στα συμπληρώματα των νιτρικών και θερμογενητικών συμπληρωμάτων που στην ουσία αποτελούν διεγερτικά του ΚΝΣ με αδρενεργική συμπαθητικομιμητική δράση.Η επίδραση τους στο μυοκάρδιο είναι χρονότροπη και ινότροπη θετικά,κάτι που αυξάνει τη διαστολική και τη συστολική αρτηριακή πίεση.
Οι παραγόμενες κατεχολαμίνες (αδρενελίνη,νοραδρεναλίνη) είναι υπεύθυνες για την καχυκαρδία,την εφίδρωση,την ταχύπνοια και την εγρήγορση.
Η κατανάλωση νατρίου αυξάνει την ωσμωτικότητα και αποτρέπουν την υπογγαιμία.Το κάπνισμα επίσης αυξάνει την πίεση,λόγω της νικοτίνης,η οποία αυξάνει και το βασικό μεταβολισμό.
ΑΑΣ που αρωματίζουν επίσης αυξάνουν την αρτηριακή πίεση,όπως και στεροειδή με υψηλό ανδρογονικό χαρακτήρα.
Τέλος η αυξημένη ερυθροποίηση (Htc>55%) οδηγεί μακροπρόθεσμα σε αρτηριακή πίεση,λόγω του αυξημένου όγκου ερυθρών και ιξώδους αίματος.

vaggan
10-05-16, 11:35
εχω υποταση της ταξεως 9 μεγαλη 6 μικρη τους χειμερινους μηνες ειναι υποφερτο τους καλοκαιρινους νοιωθω δυσπνοια νωθροτητα κτλ πολλες φορες οταν σηκωνομαι αποτομα απο εκει που καθομαι σκωτινιαζουν γυρω μου ολα μειωμενη πολυ ενταση στο γυμναστηριο κτλ πως μπορω να αυξησω την πιεση μου χωρις ομως να καταναλωνω αλατι? υπαρχουν καποια τροφιμα που θα με βοηθουσαν να αυξησω την πιεση μου?

NASSER
10-05-16, 11:43
Βαγγέλη έχω το ίδιο πρόβλημα... η μικρη είναι στο 5-5,5 .... και η μεγάλη στη 8,5-9...
Το αλάτι είναι μια καλή λύση σε συνδιασμό με αύθονο νερό για να μην έχεις κατακράτηση. Έπειτα από συμπληρώματα ότι προκαλλεί αγγειοδιαστολή. Beta-Alanine, L-citrulline, L-Arginine.

Eddie
10-05-16, 14:36
εχω υποταση της ταξεως 9 μεγαλη 6 μικρη τους χειμερινους μηνες ειναι υποφερτο τους καλοκαιρινους νοιωθω δυσπνοια νωθροτητα κτλ πολλες φορες οταν σηκωνομαι αποτομα απο εκει που καθομαι σκωτινιαζουν γυρω μου ολα μειωμενη πολυ ενταση στο γυμναστηριο κτλ πως μπορω να αυξησω την πιεση μου χωρις ομως να καταναλωνω αλατι? υπαρχουν καποια τροφιμα που θα με βοηθουσαν να αυξησω την πιεση μου?

Αυτο λεγεται ορθοστατικη υποταση. Συμβαινει σε πολλους, οπως και σε εμενα που γενικοτερα η πιεση μου ειναι νορμαλ. Μπορει να σου συμβει δηλαδη ειτε εισαι υποτασικος ειτε οχι. Για τη διατροφη..βαλε αλατι ρε φιλε,δε μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχει τοση φοβια με το αλατι οταν μιλαμε για λογικα πλαισια. Βαλε αλατι, πιες πολυ νερο και παρε κανενα συμπληρωμα διουρητικο,πχ κανα λιποδιαλυτη.. Ουτως η αλλως γραμμωση κανεις,καθαρα τρως,αεροβια πολλα κλπ. Με ενα σμπαρο δυο τρυγονια.

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-05-16, 16:00
εχω υποταση της ταξεως 9 μεγαλη 6 μικρη τους χειμερινους μηνες ειναι υποφερτο τους καλοκαιρινους νοιωθω δυσπνοια νωθροτητα κτλ πολλες φορες οταν σηκωνομαι αποτομα απο εκει που καθομαι σκωτινιαζουν γυρω μου ολα μειωμενη πολυ ενταση στο γυμναστηριο κτλ πως μπορω να αυξησω την πιεση μου χωρις ομως να καταναλωνω αλατι? υπαρχουν καποια τροφιμα που θα με βοηθουσαν να αυξησω την πιεση μου?

Έχεις συμπτώματα ορθοστατικής υπότασης.Να είσαι καλά ενυδατωμένος,ώστε να αποφεύγεις την υπογγαιμία.Το νερό να είναι υψηλό σε νάτριο (Λουτράκι ΗΒΗ).Τα διεγερτικά (μεθυλοξανθίνες) θα προκαλέσουν συμπαθητικομημιτική-αδρενεργική δράση και θα αυξηθεί η αρτηριακή πίεση.Τόνος σε νερό,καπνιστός σολομός,ξηροί καρποί,κίτρινο τυρί,γιαούρτι.Όλα είναι υψηλά σε νάτριο

vaggan
10-05-16, 16:13
σας ευχαριστω πολυ ολους :) νερο οντως δεν πινω πολυ:thumbup:αλατι βαζω σε λογικα πλαισια κανονικα δηλαδη χωρις υπερβολες δεν θελω βεβαια και να το παρακανω

Γιώργος Ν. Τουλιάτος
10-05-16, 22:54
σας ευχαριστω πολυ ολους :) νερο οντως δεν πινω πολυ:thumbup:αλατι βαζω σε λογικα πλαισια κανονικα δηλαδη χωρις υπερβολες δεν θελω βεβαια και να το παρακανω

Τα ισοτονικά αποκαθιστούν την υπογγαιμία και την οσμωτικότητα του πλάσματος

beegee
11-05-16, 23:06
βαγγο απο οτι εχω δει στην διατροφη σου (και το λεω επειδη βλεπω συχνα να καταναλωνεις ετοιμα φαγητα )νομιζω οτι λαμβανεις αρκετο νατριο .
αρα κοιτα να αυξησεις καθαρα την ληψη υγρων και κυριως νερου .

vaggan
11-05-16, 23:33
προσπαθω να πινω κατα την διαρκεια της μερας δυο εναμισαρια :thumbup:σε ευχαριστωω:):)