PDA

Επιστροφή στο Forum : SOS Σπάσιμο χεριού και kickboxing



JuniorBodyBuilder
29-03-14, 20:21
Η ερώτησή μου είναι σε πόσο καιρό θα μπορέσω να ξανακάνω kickboxing ύστερα από ένα μικρό κάταγμα λίγο πάνω από τον καρπό. Ας το πάρουμε από την αρχή όμως, σήμερα κάνοντας προπόνηση στο ποδόσφαιρο ένας συμπαίκτης μου μου έκανε
ένα πάρα πολύ δυνατό σουτ από μικρή απόσταση και έτσι μου έσπασε λίγο το χέρι πάνω από τον καρπό. Ο γιατρός μου είπε πως θα βγάλω το νάρθηκα μετά από 3 εβδομάδες και θα αρχίσω αθλητισμό μετά από 1,5 μήνα. Το θέμα είναι πότε θα
μπορέσω να ξανακάνω kickboxing χωρίς καμία ενόχληση. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

jam
29-03-14, 20:40
φιλε οσο σου εχει πει ο γιατρος και ασε και περισσοτερο σαν δικη μου συμβουλη , και θα ειναι πιο γερο απο οτι ηταν !
δεν καταλβα ακριβως πιο μερος μιλας παροαυτα να ακολουθησεις μια καλη διατροφη και σχετικα καθαρη για να επιταχυνης την προοδο , δεν ξερω κατα ποσο περνεις καποια συμπληρωματα η κατι που σου εδωσε ο γιατρος εαν ναι αναφερε , δωσε χρονο για καλυτερο αποτελεσμα ομως οπως σου ειπα .
γυμναζε ποδια στο μεταξη τροχαδακια κτλπ η οτι προγραμμα ακολουθεις ετσι ωστε να επανερθεις χωρις να μεινεις γενικα 'πισω' .
δεν ειμαι γιατρος η οτιδηποτε ειναι καθαρα συμβουλη , αλλα μιλα και με τον γιατρο σου για περετερο

TRIANTAFYLLOU
29-03-14, 20:53
όταν είσαι νέος κολλάει το καταγμα σε 1,5 μήνες , το σπάσιμο θέλει 2 τουλάχιστον , εσύ όπως σε είπε 1,5 μήνες για κικ μποξ που έχει χτυπήματα και κραδασμούς θα περιμένεις τουλάχιστον 2 μήνες και θα κάνεις άλλες δραστηριότητες που δεν επιβαρύνουν μην πάς γυρεύοντας και με το να κάτσεις μισό μήνα παραπάνω δεν χέστηκε και η φοράδα μες τ αλώνι που λένε , αυτο ούτε καν να το σκέφτεσαι
μπορεί το σπασμένο χέρι να σηκώνει το ίδιο βάρος κανονικα όταν κολήσει χωρίς πρόβλημα , αλλα το χτύπημα είναι άλλου παπα ευαγγέλιο θέλει παραπάνω χρόνο , εκτός αν γυμνάζεσαι χωρίς να χτυπάς δυνατά παρα μόνο την προπόνηση διατάσεις και τεχνικές , εκεί αλλάζει το πράμα

JuniorBodyBuilder
29-03-14, 21:32
Δηλαδή για να προπονούμαι κανονικά χωρίς να πονάω καθόλου θα περιμένω 2 μήνες. Εγώ αυτό για το οποίο φοβάμαι είναι αν έχω ενοχλήσεις μετά.

TRIANTAFYLLOU
29-03-14, 22:10
θα κάνεις ασκήσεις χωρίς να επιβαρύνεις το χέρι ,τι έγινε δηλαδή αμα δεν κάνεις αυτα που έκανες για ενάμιση μήνα , γιατι μετα ελαφρυα χωρίς χτυπήματα μπορείς να αρχίσεις να γυμνάζεσαι , ποιός ο λόγος να βιαστείς , μήπως θα χαλάσεις το σχήμα?

αυτο έχει να κάνει με το μέγεθος της ζημιάς αν δεν έχει φύγει το κόκαλο τελείως και είναι κάταγμα αυτο γρήγορα κάνει πόρο και κολλάει , αλλα για ασφάλεια δεν θέλει χτυπήματα , δηλαδή εδω καλα είσαι και χτυπάς γροθια στο σακο και το σπάζεις η το στραμπουλάς , γι αυτο βάζουν και μπαντάζ και μαθαίνουν να χτυπάν σωστα με τεχνική , εσύ γιατι να πάς γυρεύοντας
το να κάνεις βαρη χωρίς μεγάλο βαρος αλλα επαναλήψεις είναι άλλου παπα ευαγγέλιο και πιο εφικτό , ώστε να μην το κάνεις ζημιά και ότι και να λέμε θα δείξει την πορεία η τελευταία ακτινογραφία όταν θα κάνεις

JuniorBodyBuilder
29-03-14, 22:45
Άρα όταν περάσουν 2 μήνες να προπονούμε κανονικά, όχι ή εξαρτάται; Και από τι εξαρτάται από το αν πονάω; Πάντως ένα μικρό κάταγμα είναι δεν έχει αλλάξει θέση το οστό, αυτός είναι και ο λόγος που θα έχω νάρθηκα μόνο για 3 εβδομάδες.

TRIANTAFYLLOU
30-03-14, 02:08
όταν δεν είναι σπάσιμο σε σημείο που αν κάνει εξόγκωμα όπως πχ σε άρθρωση η να κολήσει στραβα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα
εσένα επειδη είναι κάταγμα αν κολλήσει μετα θα γυμνάζεσαι κανονικά χωρίς πρόβλημα , απλα θα προσέξεις το εξής , αν λόγω ακινησίας πάθεις αγκύλωση , θα κάνεις ασκήσεις η φυσικοθεραπείες να σπάσει η αγκύλωση και μετα αν υπάρχει κάποια ενόχληση δεν θα είναι κατι σοβαρο που να μην σου επιτρέπει να γυμναστείς , γιατι νάρθηκας που το ακινητοποιεί για πάνω απο μήνα σίγουρα θα έχεις μια μικρή αγκύλωση η οποία όσο πιο γρήγορα κάνεις τα απαραίτητα , τόσο πιο εύκολα θα φύγει

JuniorBodyBuilder
30-03-14, 13:34
Δηλαδή όταν βγάλω τον νάρθηκα, μετά από 3 εβδομάδες, είναι πιθανό να υπάρχει αγκύλωση την οποία θα σπάσω με φυσικοθεραπεία. Μετά όταν τη σπάσω θα πονάει και με τον καιρό θα περάσει ο πόνος ή θα είναι κάτι μόνιμο;

JuniorBodyBuilder
30-03-14, 13:42
Α επίσης πρέπει να πω πως δεν υπάρχει μετατόπιση.

TRIANTAFYLLOU
30-03-14, 17:18
ενα σπάσιμο αν κολήσει σωστα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα , αν ειδικα είναι κάταγμα είναι πιο απλα τα πράματα , η αγκύλωση όταν μπεί νάρθηκας η γύψος για αρκετό διάστημα είναι αναπόφευκτη , αλλα λύνετε με φυσικοθεραπείες η εφόσον δείξει ο γιατρός και ο φυσικοθεραπευτής και κάποιες ασκήσεις μόνος , αυτα είναι κάτι που ξεπερνιούνται

JuniorBodyBuilder
30-03-14, 21:37
Εντάξει εάν ξεπερνιούνται όπως λέτε τότε όλα καλά το θέμα είναι να μην με εμποδίσει ένα μικρό κάταγμα όσον αφορά την ενασχόλησή μου με τον αθλητισμό και το kickboxing.

JuniorBodyBuilder
30-03-14, 21:42
Ανακεφαλαιώνοντας, περιμένω 3 εβδομάδες υπομονετικά για να κολλήσει καλά. Μετά, κάνω φυσικοθεραπεία και ασκήσεις που θα μου πει ο γιατρός για να σπάσει η αγκύλωση και τέλος, από τον Ιούνιο, δηλαδή σε 2 μήνες από τώρα, ξεκινάω kickboxing κανονικά χωρίς καμία ενόχληση.

TRIANTAFYLLOU
30-03-14, 23:37
ακριβώς όλα έχουν μια ροή και ακολουθείς την διαδικασία ανάρωσης όπως προβλέπετε , για να μην έχεις κανένα πρόβλημα μελοντικά

JuniorBodyBuilder
30-03-14, 23:41
Πάντως σας ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας και το χρόνο που διαθέσατε.