PDA

Επιστροφή στο Forum : Δισκοκήλη και πολεμική τέχνη (χτυπήματα κλοτσιές στυλ ταε κβον ντο και λαβές αι κι ντο)



Alex D
31-03-14, 00:00
Θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες μελών. Έπαθα δισκοκήλη πίσω δεξιά Ο5 Ι1 και ακουμπά νεύρο, μπαίνει υλικό του πυκτοειδούς πυρήνα και εφάπτεται στο νωτιαίο σωλήνα, λίγους μήνες πριν την μαύρη ζώνη σε απαιτητική πολεμική τέχνη με χτυπήματα κλοτσιες στυλ ταε κβον ντο και λαβες αι κι ντο προέκυψε ζημιά με αφορμή ένα βήχα δαρικείας. Ο γιατρός μου έλεγε να αρχίσω κολύμπι και ... αντε τέννις, του λέω ΤΙ ΛΕΣ?? εγώ τέννις?
δάχ
Ξεκίνησα βάρη ξάπλα & καθιστά μόνο τροχαλία πλάτη καθώς και κολύμπι. Σήμερα αλλά έσκασα μια κλοτσιά στον σάκο μου πλαινή και στην έκτασή της (πάνω που είχα βελτιωθεί) ένοιωσα το γνωστό κάψιμο πάνω στο κουτουπιέ και στα δαχτυλα και μυικά πονάκια στον τετρακεφαλο... ΄΄Εχω απελπιστεί. Δεν θα μπορέσω ποτέ να κλοτσάω σάκο?? Θα μπορέσω να επανέλθω? Αντε δεν μπορώ με το δεξί ποδι θα μπορω με το αριστερό? Γροθιές θα μπορώ? Έιχε κανεις τετοια εμπειρία? χωρίς επέμβαση επανήλθε? HELP!

niksamaras
31-03-14, 03:24
Θέλω να ακούσω γνώμες και εμπειρίες μελών. Έπαθα δισκοκήλη πίσω δεξιά Ο5 Ι1 και ακουμπά νεύρο, μπαίνει υλικό του πυκτοειδούς πυρήνα και εφάπτεται στο νωτιαίο σωλήνα, λίγους μήνες πριν την μαύρη ζώνη σε απαιτητική πολεμική τέχνη με χτυπήματα κλοτσιες στυλ ταε κβον ντο και λαβες αι κι ντο προέκυψε ζημιά με αφορμή ένα βήχα δαρικείας. Ο γιατρός μου έλεγε να αρχίσω κολύμπι και ... αντε τέννις, του λέω ΤΙ ΛΕΣ?? εγώ τέννις?
δάχ
Ξεκίνησα βάρη ξάπλα & καθιστά μόνο τροχαλία πλάτη καθώς και κολύμπι. Σήμερα αλλά έσκασα μια κλοτσιά στον σάκο μου πλαινή και στην έκτασή της (πάνω που είχα βελτιωθεί) ένοιωσα το γνωστό κάψιμο πάνω στο κουτουπιέ και στα δαχτυλα και μυικά πονάκια στον τετρακεφαλο... ΄΄Εχω απελπιστεί. Δεν θα μπορέσω ποτέ να κλοτσάω σάκο?? Θα μπορέσω να επανέλθω? Αντε δεν μπορώ με το δεξί ποδι θα μπορω με το αριστερό? Γροθιές θα μπορώ? Έιχε κανεις τετοια εμπειρία? χωρίς επέμβαση επανήλθε? HELP!

Εαν συνεχισεις να κλωτσας ΧΩΡΙΣ να εχει επανελθει,μονο χειροτερα μπορει να γινει. Ναι, το πιο πιθανο ειναι οτι θα μπορεσεις να συνεχισεις κανονικα την πολεμικη σου τεχνη. Το ποτε ομως, εξαρταται απο πολλους παραγοντες (σε λιγοτερο απο 6 μηνες ειναι το μονο που μπορω να σου πω). Πρεπει να βρεις εναν σωστο φυσιοθεραπευτη, να σου κανει την αποκασταση. Περαστικα να ειναι σου ευχομαι! :welcome:

Mikekan
31-03-14, 09:34
Kαλό είναι να αποφεύγονται πολύ έντονες καταπονήσεις, όπως μία πολεμική τέχνη, μετά από κήλη.

Γνωστός μου είχε την ίδια κήλη με σένα. Κάποια στιγμή αισθάνθηκε καλά και ξεκίνησε πάλι Kung Fu, το οποίο λάτρευε.

Όλα καλά για 5-6 μήνες, όπου κάποια στιγμή σε μία εναέρια κλωτσιά βρέθηκε στο έδαφος.

Να μην στα πολυλογώ, κατέληξε να του παραλύσει το πόδι και έκανε εγχείρηση στη μέση. Από τότε μπορεί να ασκηθεί μόνο πολύ ελαφριά.


Εγώ από την άλλη έχω 3 κήλες. Γυμνάζομαι κανονικά με βάρη αλλά με πολλή προσοχή και χωρίς πολλά κιλά σε μερικές ασκήσεις όπως squat και deadlift.

Γενικά θέλει πολλή προσοχή. H επιλογή είναι δική σου, σε κάθε περίπτωση ρισκάρεις.

morgoth
31-03-14, 09:51
τωρα δε σου συνιστω να κανεις σακους κτλ. θα πονας. πρεπει να υποχωρησει η φλεγμονή, να δυναμώσει ο κορμος και μετα σιγα σιγα να μπεις πιο δυναμικά.
κανε φυσικοθεραπειες, δυναμωσε και μπες συντηριτικά.

Alex D
31-03-14, 14:24
Σας Ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά!

Θα κάνω υπομονή εξάλου έχασα ήδη 4 μήνες και τελειώνει το εποικοδομητικό έτος, κολύμπι, πιλάτες και προσεκτικά βάρη ξάπλα - ότι μου είπε ο doctor.

Η τέχνη θα περιμένει μετά απο γνωμοδότηση απο φυσιοθεραπευτή και στο πολύ χαλαρό .. απο το ολότελα ... θα προσπαθήσω να είμαι fighter με αξοιποιήση σε ότι έχω λειτουργικό ... και μη επικύνδινο ..

Christos97
31-03-14, 21:33
Φιλε περαστικα ειλικρινα σε καταλαβαινω απολυτα αφου ειχα και εγω παρομοιο προβλημα με εσενα.

TRIANTAFYLLOU
07-04-14, 21:57
αν διαβασεις στο τοπικ σκουωτ και πόνοι στη μεση εκεί το έγραψα , αυτο το έπαθαν κάποια άτομα που ενω ήταν υγιείς , πήγαν να αλλάξουν απο τα κλασικα βαρη να κάνουν το πολυδιαφημηζόμενο κρός φιτ και τα πήραν όλα στα χέρια , όχι αμέσως αλλα σε διάστημα περίπου 8 μηνών με ένα χρόνο , 3 άτομα

εσυ αυτο που έπαθες το χειρότερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να κλωτσάς και δεν το λέω τυχαία αλλα με βαση αυτο που έπαθες και εκεί στο τοπικ που έγραψα δεν θυμόμουν την ορολογία να το αναφερω με το όνομά του , αυτο το υλικό του πυκτοειδούς σωλήνα και απο την στιγμή που ακουμπάει και δίνει μουδιάσματα και πόνο είναι σοβαρο και θέλει προσοχή

αυτο θέλει ειδική προπόνηση υποστηρικτική πρίν υποτροπιάσει και γίνει χειρότερα και εσυ πάνω που ένιωθες καλύτερα πήγαινες γυρεύοντας , η μεση δεν θέλει αστεία θέλει προσοχή , είναι ο πυλώνας τού σώματος και ότι έχει σχέση με κραδασμούς περιστροφές πάνω στην κίνηση με χτυπήματα όπως πχ πολεμικές τέχνες κάνουν μεγαλύτερη ζημιά

και αν πραγματικά σ αρέσει και θες να ασχολείσε μελοντικα με πολεμικές τέχνες πρέπει να προσέξεις και να επικεντρωθείς μόνο σε ασκήσεις που να σε αποκαταστήσουν και όταν όλα πάνε καλα να συνεχίσεις αυτό που σ αρέσει