PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κανω?



Whatever21
02-04-14, 13:30
Καλημερα παιδια! Εγραψα και στα νεα μελη ισως το ειδατε καποιοι απο εσας!
Ειμαι ο αλεξανδρος 24 χρονων.
Ασχολουμαι αρκετα με τον αθλητισμο και με τα βαρη οσο μπορω οποτε μπορω!

Μπαινω στο θεμα κατευθειαν και συγνωμη αν ειμαι αποτομος αλλα δεν ξερω πως αλλιως να ξεκινησω!

Ασχολουμαι με το αθλητισμο απο τα 5 μου με κολυμβηση μεχρι τα 8 μου , στην συνεχεια μπασκετ μεχρι τα 21 και παραλληλα με το μπασκετ σε ηλικια 15 χρονων εκανα 2 χρονια πολο!
Παρολα αυτα ημουν μονιμως 30 κιλα βαρυτερος μεχρι και τα 17 μου που πηγα σε διατροφολογο και εχασα 28 κιλα και ηρθα στα ισα μου... Χανοντας τα κιλα ξεκινησα γυμναστηριο παραλληλα με το μπασκετ και εκανα σχεδον 1,5 χρονο τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα βαρη..Πηρα καποια κιλα και ημουν σε ενα καλο σημειο το σωμα μου παροτι ειχε ενα στησιμο λογω των αθληματων εδεσε καλα και ειχα ενα καλο αποτελεσμα.

Σταματοντας το γυμναστηριο ,συνεχισα το μπασκετ μεχρι τα 21 οπως ειπα παραπανω.
Στα 22 μου με αποχη 6 μηνων απο τις προπονησεις ξεκινησα πυγμαχια..Ξεχασα να πω οτι ξεκινησα το γυμναστηριο ενω ημουν 92 κιλα και οταν σταματησα ημουν 103 αλλα ακομα τα ρουχα μου ηταν κομπλε δεν ειχα το παραμικρο ζορισμα να αλλαξω νουμερα και τα λοιπα..

Συνεχισα πυγμαχια για 8 μηνες και απλα για την προπονηση μου και την αεροβια γυμναστικη χωρις ομως να τρωω σωστα γτ δεν ειχα ορεξη και απλα δεν ετρωγα πολυ.

Οταν σταματησα την πυγμαχια ημουν 93 κιλα και το σωμα εχει μικρυνει αισθητα ... εχω 1,5 χρονο τωρα περιπου που διατηρω αυτα τα κιλα εχωντας κανη βαρη αλλα οχι συστηματικα.. την διατροφη μου οσο μπορω την εχω σε καλα επιπεδα..

Θελω ναξεκινησω γυμναστηριο εντατικα μετα το πασχα και οχι για το καλοκαιρι ουτως η αλλως δεν εχω τετοιο κολλημα ,θελω να το κανω για μενα..

Δεν εχω παρει ποτε συμπληρωματα και δεν τρελαινομαι να παρω .. ειμαι 1,92 σε υψος 91-92 κιλα βαρος και θελω να παρω τα μυικα κιλα που εκαψα πισω !!
ΧΕΛΠ ΧΕΛΠ :)

Young member
02-04-14, 15:49
καλησπέρα φίλε.πρόγραμμα έτοιμο δε θα βρεις από κάποιον.διάβαζε τα ποστ που αφορούν προγράμματα προπόνησης και προπόνηση με βάρη και έπειτα προσπάθησε να φτιάξεις ένα δικο σου και πόσταρε το εδώ για να γίνουν παρατηρήσεις και συμβουλές...

jimaras22
03-04-14, 02:14
καλησπερα αλεξ

δεν χρειαζετε να κανεις καπιο προγραμμα προπονησης σιγα. Μαθε να κανεςι 3-4 ασκησεις σε καθες μυικη ομαδα και θα σε οκ.
Μπορεις αν θες να κανεις μια μυικη ομαδα την μερα η 2 μερα παρα μερα σιγα τι διαφορα.[απλα κοιτα να ζοριζεσε γυρω στο 80% σου γιατι παραπανω δεν υπαρχι ιδιετερος λογος]

Αν θες να κανεις ογκο η γραμμωση πρεπει να ξερεις τις θερμιδες σου.Για γραμμωση κατω απο συντηρηση για ογκο πανω. Μονο ετσι χανεις και περνεις.

για να βρεις τις θερμιδες σου ψαξε και διαβασε το φορουμ. Επισης δες αν μπορεις να περνεις 1.5γρ πρωτεινη,0.7 λιπαρα το κιλο και υδατανθρακες οτι μεινει μεχρι να φτασεις τις θερμ.

Τωρα επειδη ερχετε καλοκαιρι θα σου ελεγα να κανεις γραμμωση και να πεσεις γυρω στα 85 κιλα γιατι δεν προλαβαινεις να κανεις ογκο , και απο σεπτεμβριο κανειες ογκο βαζωντας μεχρι 2 κιλα το μηνα γιατι αλλιως θα βαλεις και λιπος :) , επισης στον ογκο καθαρα κιλα ειναι περιπου στο 1κιλο το μηνα :P

Δεν εχει σχεση ποσα γευματα θα κανειες το ιδιο ειναι , καλυτερα μαλλον θα ειναι να κανεις 2-3 μεγαλα

Καλη τυχη και διαβασε/ψαξου :)

Whatever21
03-04-14, 10:38
καλησπερα αλεξ

δεν χρειαζετε να κανεις καπιο προγραμμα προπονησης σιγα. Μαθε να κανεςι 3-4 ασκησεις σε καθες μυικη ομαδα και θα σε οκ.
Μπορεις αν θες να κανεις μια μυικη ομαδα την μερα η 2 μερα παρα μερα σιγα τι διαφορα.[απλα κοιτα να ζοριζεσε γυρω στο 80% σου γιατι παραπανω δεν υπαρχι ιδιετερος λογος]

Αν θες να κανεις ογκο η γραμμωση πρεπει να ξερεις τις θερμιδες σου.Για γραμμωση κατω απο συντηρηση για ογκο πανω. Μονο ετσι χανεις και περνεις.

για να βρεις τις θερμιδες σου ψαξε και διαβασε το φορουμ. Επισης δες αν μπορεις να περνεις 1.5γρ πρωτεινη,0.7 λιπαρα το κιλο και υδατανθρακες οτι μεινει μεχρι να φτασεις τις θερμ.

Τωρα επειδη ερχετε καλοκαιρι θα σου ελεγα να κανεις γραμμωση και να πεσεις γυρω στα 85 κιλα γιατι δεν προλαβαινεις να κανεις ογκο , και απο σεπτεμβριο κανειες ογκο βαζωντας μεχρι 2 κιλα το μηνα γιατι αλλιως θα βαλεις και λιπος :) , επισης στον ογκο καθαρα κιλα ειναι περιπου στο 1κιλο το μηνα :P

Δεν εχει σχεση ποσα γευματα θα κανειες το ιδιο ειναι , καλυτερα μαλλον θα ειναι να κανεις 2-3 μεγαλα

Καλη τυχη και διαβασε/ψαξου :)



Καλημερα. Το θεμα φιλε μου ειναι οτι ειμαι 92
Κ ειμαι πετσι και κοκκαλο ηδη ..δεν νομιζω να πεσω στα 85 γτ ηδη ειμαι πολυ αδυνατος.. θα ξεκινησω γυμναστηριο κ θα το παρω σερι δεν εχω σκοπο ν σταματησω

jimaras22
03-04-14, 12:37
Καλημερα. Το θεμα φιλε μου ειναι οτι ειμαι 92
Κ ειμαι πετσι και κοκκαλο ηδη ..δεν νομιζω να πεσω στα 85 γτ ηδη ειμαι πολυ αδυνατος.. θα ξεκινησω γυμναστηριο κ θα το παρω σερι δεν εχω σκοπο ν σταματησω

αν εισαι πετσι και κοκκαλο θα εχεις και κοιλιακους...αρα αν ειναι ετσι κανει ογκο
αλλα πολλες φορες πολλοι λενε πετσι και κοκκαλο ατομα που ακομα εχουν λιγα κιλα να χασουν
πηγαινε καπου να μετρησεις ποσο τις % λιπος εχεις

τεσπα αμα ακομα θες να κανεις ογκο βρες τις θερμιδες συντηρησης σου και φαε 500 πανω απο αυτες[ειναι αναλογα και ποσο γυμναζεσε/καις ομως]

stef25
03-04-14, 13:58
καλησπερα αλεξ

δεν χρειαζετε να κανεις καπιο προγραμμα προπονησης σιγα. Μαθε να κανεςι 3-4 ασκησεις σε καθες μυικη ομαδα και θα σε οκ.
Μπορεις αν θες να κανεις μια μυικη ομαδα την μερα η 2 μερα παρα μερα σιγα τι διαφορα.[απλα κοιτα να ζοριζεσε γυρω στο 80% σου γιατι παραπανω δεν υπαρχι ιδιετερος λογος]

Αν θες να κανεις ογκο η γραμμωση πρεπει να ξερεις τις θερμιδες σου.Για γραμμωση κατω απο συντηρηση για ογκο πανω. Μονο ετσι χανεις και περνεις.

για να βρεις τις θερμιδες σου ψαξε και διαβασε το φορουμ. Επισης δες αν μπορεις να περνεις 1.5γρ πρωτεινη,0.7 λιπαρα το κιλο και υδατανθρακες οτι μεινει μεχρι να φτασεις τις θερμ.

Τωρα επειδη ερχετε καλοκαιρι θα σου ελεγα να κανεις γραμμωση και να πεσεις γυρω στα 85 κιλα γιατι δεν προλαβαινεις να κανεις ογκο , και απο σεπτεμβριο κανειες ογκο βαζωντας μεχρι 2 κιλα το μηνα γιατι αλλιως θα βαλεις και λιπος :) , επισης στον ογκο καθαρα κιλα ειναι περιπου στο 1κιλο το μηνα :P

Δεν εχει σχεση ποσα γευματα θα κανειες το ιδιο ειναι , καλυτερα μαλλον θα ειναι να κανεις 2-3 μεγαλα

Καλη τυχη και διαβασε/ψαξου :)

:shock::shock::shock:
Φίλε σοβαρά τώρα, προσπαθείς να το βοηθήσεις το παιδί ή να το κάψεις? Απ αυτά που γράφεις φαίνεται ότι μάλλον και εσύ θες πολύ διάβασμα/ ψάξιμο μέχρι να ξαναδώσεις συμβουλές...

stef25
03-04-14, 14:08
αν εισαι πετσι και κοκκαλο θα εχεις και κοιλιακους...αρα αν ειναι ετσι κανει ογκο
αλλα πολλες φορες πολλοι λενε πετσι και κοκκαλο ατομα που ακομα εχουν λιγα κιλα να χασουν
πηγαινε καπου να μετρησεις ποσο τις % λιπος εχεις

τεσπα αμα ακομα θες να κανεις ογκο βρες τις θερμιδες συντηρησης σου και φαε 500 πανω απο αυτες[ειναι αναλογα και ποσο γυμναζεσε/καις ομως]

Το να ξεκινήσει κάποιος γράμμωση δεν έχει να κάνει τόσο με το ποσοστό λίπους του man όσο με τη μυική μάζα που διαθέτει...
Ένας αρχάριος π.χ. ο οποίος είναι αυτό που λέμε skinny fat εάν ξεκινήσει να κάνει γραμμώσεις και ιστορίες κινδυνεύει να χάσει κι άλλο από την ελάχιστη μυικότητα που διαθέτει...
Αντιθέτως είναι προτιμότερο να μπει σε μια φάση όγκου για 2-3 χρόνια κινούμενος ελαφρά υπερθερμιδικά και τα καλοκαίρια αν δεν μπορεί να τρώει τόσο να παίζει ισοθερμιδικά και όταν θα βάλει 5-7 μυικά κιλά θα έχει νόημα να κάνει ένα καθάρισμα από περιττό λίπος και να χάσει ίσως 2 μυικά κιλά....

Υποθερμιδική διατροφή και απόκτηση μυικών κιλών δεν πάνε μαζί παίδες...Sorry αν σας το χαλάω;)

jimaras22
03-04-14, 14:21
:shock::shock::shock:
Φίλε σοβαρά τώρα, προσπαθείς να το βοηθήσεις το παιδί ή να το κάψεις? Απ αυτά που γράφεις φαίνεται ότι μάλλον και εσύ θες πολύ διάβασμα/ ψάξιμο μέχρι να ξαναδώσεις συμβουλές...

το να κανεις 3-4 ασκησεις ανα ομαδα ειναι οτι πρεπει κ αυτο με τη μερα παρα μερα σωστο ειναι παλι
στον ογκο βαζεις 1-2 κιλα καθαρα το μηνα κ αν , αυτο με το καλοκαιρι ακουγετε λογικο ετσι δεν ειναι ? :P

επισης με τα γευματα τα 6 μικρα που λενε ειναι μυθος αρα παλι σωστο αυτο που λεω :)

στεφ μην πιστευεις τους μυθους ... :)

φυσικα και θελω να βοηθησω το παιδι , και εχω διαβασει-πειραματιστει παρα πολυ τα τελευταια 3 χρονια..:P

jimaras22
03-04-14, 14:23
Το να ξεκινήσει κάποιος γράμμωση δεν έχει να κάνει τόσο με το ποσοστό λίπους του man όσο με τη μυική μάζα που διαθέτει...
Ένας αρχάριος π.χ. ο οποίος είναι αυτό που λέμε skinny fat εάν ξεκινήσει να κάνει γραμμώσεις και ιστορίες κινδυνεύει να χάσει κι άλλο από την ελάχιστη μυικότητα που διαθέτει...
Αντιθέτως είναι προτιμότερο να μπει σε μια φάση όγκου για 2-3 χρόνια κινούμενος ελαφρά υπερθερμιδικά και τα καλοκαίρια αν δεν μπορεί να τρώει τόσο να παίζει ισοθερμιδικά και όταν θα βάλει 5-7 μυικά κιλά θα έχει νόημα να κάνει ένα καθάρισμα από περιττό λίπος και να χάσει ίσως 2 μυικά κιλά....

Υποθερμιδική διατροφή και απόκτηση μυικών κιλών δεν πάνε μαζί παίδες...Sorry αν σας το χαλάω;)

δικιο εχεις σε αυτα που λες αλλα εγω ειπα οτι καλυτερα θα ταν να πεσει αρκετα σε λιπος πρωτα καπου στο 10-12% και απο σεπτεμβριο-με μαρτιο καθαρο ογκο κ μετα λιγο καθαρισμα παλι αν χρειαστει.....

Whatever21
03-04-14, 19:38
Παιδια ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που δειξατε, λοιπον θα βγαλω μια φωτο το πρωι και θα την ανεβασω για να δειτε ακριβως τον σωματοτυπο μου και να εχετε καλυτερη αποψη ... εχω ανοιχτη μεση χωρις λιπος και το μονο μερο που εχει κατι παραπανω σε λιπος ειναι η κοιλια η οποια δεν πεταει και δεν ειναι φουσκωμενη απλα δεν εχω κοιλιακους!

*** Οι φωτογραφίες μελών ανεβαίνουν σε ειδική ενότητα Φωτογραφίες & Video Μελών (http://forum.bodybuilding.gr/forumdisplay.php?33-Φωτογραφίες-amp-Video-Μελών) και αυτό ύστερα απο έγκριση των διαχειριστών σε περίπτωση που είσαι ανήλικος ή νέο μέλος. Mods Team ***