PDA

Επιστροφή στο Forum : μια βοηθεια!!!



al3xg
04-04-14, 16:59
Γεια σας παιδια εχω ενα πρβλημα ....μετα απο παρα πολυ καιρο και καθισιο δουλευω ως προγραμματιστης και ετσι κα8ομαι στο pc πολλες ωρες και απο γυμναστικη μηδεν!
ειμαι διαβητικος 1.80 υψος 27 χρονων και 63 κιλα . Ειχα χεκινησει gym πριν κανα 2μηνο σταματησα για καποιουσ σοβαρους λογους και επεστρεψα παλι κανω καμια βδομαδα τωρα με κατι φιλους !
και το θεμα εινια πως ενψ ολοι εχουν ανεβασει κιλα εγω δεν μπορω με τπτ χειροτερα και απο τους προηγουμενουσ μηνες που εκανα, ουτε με τα ιδια κιλα δεν μπορω να ολοκληρωσω της ασκησεις καλα μην πω για μονοζυγο 2 επαναληψεισ το πολυ!!!!(αστα αστα εχω ξενερωσει)!!!
οκ ξερω λογο ζαχαρου και κακης διατροφης εχουν ατροφηση οι μυες μου(κακη διατροφη οκ με εβρισε και με εκραξε ο γιατρος μου μην το κανετε και εσεις plz!!!) τεσπα το θεμα ειναι πως κανουμε προγραμμα για ογκο αλλα επειδη ειμαι αδυναμως πολυ μηπως δεν ειναι σψστο προγραμμα για εμενα να κανψ κατι αλλο μεχρι να παρω τα πανω μου?
σκοπος μου ειναι να παρς κιλα να φτασω 75 (πιστυω ειναι καλα αν νομιζετε για παραπανω πειτε μου)!
αλλα οσο πιο πολυ γινετε μυικα !ξεφυγα λιγο!!! τα υπολοιπα μαλλον 8α ανοιξω θεμα στην διατροφη!!!
αν εχετε κατι να μου προτεινετε ειμαι ολος αυτια

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

billy89
04-04-14, 17:12
Καλώς ήρθες! Καταρχάς να σου πω τα καλά νέα: το ότι είσαι διαβητικός δεν είναι μειονέκτημα στο bodybuilding ίσα ίσα μπορεί να είναι και πλεονέκτημα.

Τα κακά νέα: η διατροφή είναι το α και το ω, αν δεν κάνεις διατροφή δεν πρόκειται να δεις αποτελέσματα.

Λογικό είναι να έπεσες στα κιλά μετά από τη διακοπή που έκανες.

Πρόγραμμα όγκου δεν υπάρχει ο όγκος και η γράμμωση είναι καθαρά θέμα διατροφής.

Αρχικά γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα που κάνεις στο γυμναστήριο για να πάρουμε μια ιδέα.

al3xg
04-04-14, 17:23
ναι αυτο τωρα ογκου γραμωσης απο οτι καταλαβες ειμαι λιγο ασχετος και δεν τα γραφω καλα!!!!
απλα διαβαζα στο forum για προγραμμα ογκου και ενδυναμωσης αλλα τα εχω κανει στο κεφαλι μου βουνο σκ...α δλδ!!!
εγω προσπα8ω να κανω οτι κανουν οι αλλοι αλλα με τα δικα μου κιλα εννοειτε!
δευτερα: κανουμε στηθος και δικεφαλα
τριτη :πλατη και τρικεφαλα
τεταρτη : ωμους και ποδια

μετα παλη απο την αρχη και κυριακη ρεπο! αυτα! τωρα για το αναλυτικα που λες απο στηθοσ παγκο κανουμε ισιο , επικλινη.... κανα πεκ ντεκ τωρα για αλλες ονομασιες δεν το εχω!:P

aris1994
04-04-14, 19:43
Γεια σου φίλε μου και από εμένα και καλή αρχή. Όπως είπε και ο φίλος μας από πάνω το α και το ω είναι η διατροφή.δοκίμασε να αυξήσεις λίγο τον υδατάνθρακα ίσως σε βοηθήσει και να τρως αρκετή πρωτεΐνη. Κάτι σχετικά με την προπόνηση σου. Δε ξέρω αν έχεις χρόνο όμως είναι καλύτερα μετά την προπόνηση δικέφαλων να μην έχεις την επόμενη μέρα πλάτη.ο μυς θέλει ξεκούραση για να μεγαλώσει και στην προπόνηση πλάτης χρησιμοποιούνται πολύ τα δικέφαλα και στο στήθος αρκετά τα τρικέφαλα.γενικά καλό είναι να αφήνεις τον μυ να ξεκουραστει τουλάχιστον 48 ώρες Όπως είπα και πριν δε ξέρω αν έχεις χρόνο όμως θα σου πρότεινα να φτιάξεις ένα πρόγραμμα 3-4 μέρες. υπάρχουν και εδώ μερικά.6 φορές την εβδομάδα το θεωρώ υπερβολή. Κάλιστα αν έχεις χρόνο μπορείς να δοκιμάσεις το εξής

Δευτέρα=στήθος-δικέφαλα
Τρίτη=κενό
Τετάρτη=ώμους-πόδια
Πέμπτη κενό
Παρασκευή=πλάτη-δικέφαλα
Σάββατο=κενο
Κυριακή=κενο

Ασφαλώς αυτό είναι μόνο ένα παράδειγμα για το πώς μπορείς να φτιάξεις το πρόγραμμα σου

ακόμα αν θες γραψε μας εδω ολο σου το προγραμμα

Young member
04-04-14, 22:56
ναι αυτο τωρα ογκου γραμωσης απο οτι καταλαβες ειμαι λιγο ασχετος και δεν τα γραφω καλα!!!!
απλα διαβαζα στο forum για προγραμμα ογκου και ενδυναμωσης αλλα τα εχω κανει στο κεφαλι μου βουνο σκ...α δλδ!!!
εγω προσπα8ω να κανω οτι κανουν οι αλλοι αλλα με τα δικα μου κιλα εννοειτε!
δευτερα: κανουμε στηθος και δικεφαλα
τριτη :πλατη και τρικεφαλα
τεταρτη : ωμους και ποδια

μετα παλη απο την αρχη και κυριακη ρεπο! αυτα! τωρα για το αναλυτικα που λες απο στηθοσ παγκο κανουμε ισιο , επικλινη.... κανα πεκ ντεκ τωρα για αλλες ονομασιες δεν το εχω!:P

6 φορές την εβδομάδα ειδικά χωρίς εμπειρία και με κακή διατροφή νομίζω πως μόνο να καθυστερήσει την πρόοδο σου μπορεί,όπως είπε και ο άρης πιο πάνω καλό θα ήταν να έχεις κενά να αφήνεις τους μυς να ξεκουράζονται αν θες γράψε αναλυτικά το πρόγραμμα σου θα βοηθήσει περισσότερο.όπως και να έχει καλή δύναμη και καλές προπονήσεις :weights:

al3xg
05-04-14, 00:36
Αυτο ακριβως ειπαμε σαν προγραμμα σημερα στο gym οπως το εγραψες.
Τωρα αναλυτικα με ρωτησαν και τα παιδια πιο πανω αλλα δεν ξερω να σου πω πως λεγετε πτι βαζω τα αλτηρακια πισω απο το κεφαλι και τα σηκωνω και κανω τρικεφαλα!!! Και αν στα γραψω ετσι θα με κραξουν κιολας ..... Τοσο ασχετος!!! Πλατη πχ κανω κωπηλατικη με κλειστη και με ανοιχτη λαβη!!! Τα πιο βασικα φαντασου!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

al3xg
05-04-14, 00:37
Α και κανουμε 5 φορεα την βδομαδα δεν κανουμε ωμους 2 φορες την εβδαμα μονο μια!!! Σορρυ για το διπλο ποστ


Sent from my iPhone using Tapatalk

aris1994
05-04-14, 09:43
Παντως να ξερεις δε χρειαζεται να βαρας δυο φορες την εβδομαδα τον ιδιο μυ.Ιδικα τα χερια δικεφαλα και τρικεφαλα γυμναζονται παρα πολυ απο πλατη και στηθος αντιστηχα.συμβουλη μου φτιαξε ενα προγραμματακι παρε βοηθεια και απο το φορουμ και βαλτο εδω να σου πουμε την γνωμη μας.ακομα

http://www.bodybuilding.com/exercises/finder/lookup/filter/muscle/id/1/muscle/chest

έχει μέσα ότι ασκησεις θες.στα αριστερα σου διαλεγεις τις ασκησεις για τον μυ που θες.αυτα απο εμενα

al3xg
05-04-14, 12:07
ευχαριστωπολυ παιδια να ειστε καλα!!!μαλλον θα το κανω 3 φορες την εβδομαδα απλα μαλλον πρεπει πρωτα να φτιαξω την διατροφη μου και μετα να φτιαξω πιο λεπτπομερες το προγραμμα της γυμναστικης μου
απλα με δυσκολευη λιγο το προγραμμα διατροφης μου λογω διαβητη!!! σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!
παω στην ενοτητα διατροφης!!!
'Η τα λεμε εκει η ξανα εδω οταν τα φτιαξω ολα!!!!:)