PDA

Επιστροφή στο Forum : Κάρτες υγείας



margarita02
05-04-14, 00:15
Παιδιά βρήκα αυτό:
http://www.hygeia.gr/1-xrono-ygeia/?utm_source=hygeia&utm_medium=banner&utm_content=overlay&utm_campaign=1xronoygeia

Ξέρει κανείς εάν αξίζει τον κόπο ή όχι;

goldenera
07-04-14, 21:08
Μαργαρίτα ο 'όμιλος Υγεία' θεωρείται από τους κορυφαίους στο είδος του, οπότε πιστεύω ότι είναι μια καλή επιλογή για τα προνόμια που προσφέρει σε αυτήν την πολύ συμφέρουσα τιμή. Εξάλλου τον τελευταίο καιρό όπως θα έχεις δει, έχουν δημιουργηθεί πολλές εταίρίες που παρέχουν ιατρικές εξετάσεις κλπ σε καλές τιμές, οπότε ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος, και η καθεμία προσπαθεί με προσφορές να προσελκύσει κόσμο.

margarita02
07-04-14, 22:18
Σε ευχαριστώ goldenera, έκανα μία αίτηση, ακόμα δεν έχω πάει να πάρω την κάρτα να δω τί άλλο μπορεί να χρειάζεται, θα πάω όμως κάποια στιγμή από την επόμενη εβδομάδα μιας που έχω το περιθώριο μέχρι τέλη Ιουνίου.

Σε σύγκριση με τις άλλες κάρτες που διαφημίζονται, ίσως να είναι η πιο αξιόπιστη και η πιο συμφέρουσα προσφορά, δεν καλύπτει όμως επείγοντα περιστατικά, νοσηλείες κτλ. που ισχυρίζονται οι άλλες οι οποίες είναι πολύ πιθανόν κάποια απάτη.

Αφού θα κάνω τη βόλτα μου κατά κει θα ζητήσω πληροφορίες σε περίπτωση που συμβεί κάτι έκτακτο τί επιλογές υπάρχουν, εκπτώσεις, κτλ. μιας που τα δημόσια νοσοκομεία δεν είναι αυτήν την εποχή στην καλύτερά τους. Βέβαια πάντα ήμουν κατά των ιδιωτικών ασφαλίσεων μιας που εδώ δεν είναι Αμερική και μιας και που τόσες κρατήσεις κάνουν, αλλά από την άλλη τί την έχεις την ασφάλιση τί δεν την έχεις, στην ουσία ακάλυπτοι είμαστε με τις τόσες ελλείψεις αυτήν την στιγμή στα νοσοκομεία.

Εμένα δεν με πειράζει και τόσο γιατί νεό παιδί είμαι δεν τα χρειάζομαι όλα αυτά άμεσα αλλά για την οικογένειά μου περισσότερο, τους γονείς μου κτλ. οι οποίοι για το παραμικρό όπου και να πάνε πληρώνουν 10 ευρώ από δω 10 ευρώ από κει. Και γι αυτό αφού έπεσε στα χέρια μου αυτή η προσφορά θα την προτιμήσω και βλέπουμε.

Δεν ξέρω εάν χρειάζετέ κάτι άλλο να ξέρω ή να ρωτήσω εκεί που θα πάω μην πέσω πουθενά σε καμιά παγίδα. Αλλά αυτήν την στιγμή είναι αυτό που είπες goldenera. Πως αυτός ο όμιλος είναι αρκετά αξιόπιστος και από τις κάρτες που προσφέρονται μια καλή προσφορά.

ironjimis
07-04-14, 22:24
εγω δεν συμφωνω με αυτες τις καρτες. απο παντου κοιτανε να βγαζουν λεφτα. αμα πας να παρεις την καρτα δωστους και ενα χαρτι υγειας.

stef25
07-04-14, 22:39
Πληρώνουμαι ετησίως ένα σκασμό λεφτά για τα ταμεία υγείας και όταν χρειαστούμαι ιατρική κάλυψη πέρνουμε τα αρχ....ια μας!!!
Και μετά τρέχουμε και τα σκάμε ΚΑΙ στους ιδιώτες σαν καλοί πελάτες που είμαστε...
Ξυπνάτε ρε!!!!Διεκδικήστε το κράτος που θέλετε να ζήτε!!!

margarita02
07-04-14, 23:05
Παιδιά τί σκασμό λεφτά; 10 ευρώ το χρόνο είναι η κάρτα η συγκεκριμένη. Πιο πολλά βάζετε στο κινητό. Πιο πολλά πληρώνετε στους ιδιώτες που πάτε. Και στις εξετάσεις έχει κάποια έκπτωση αλλά ανάλογα με το πόσο τις κοστολογούν κοιτάς εάν σε συμφέρει να τις κάνες εκεί ή αλλού.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι για να χαθεί. Τί κράτος να διεκδικήσω; Να βγω να πολεμήσω; Ο πόλεμος δεν είναι καλό πράγμα και φέρνει μεγάλες συμφορές οι οποίες στοιχίζουν για χρόνια μετά στις επόμενες γενιές. Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες για να εξασφαλιστεί η ειρήνη που οι περισσότεροι από εμάς δεν το καταλαβαίνουμε γιατί τη θεωρούμε δεδομένη. Δεν είναι έτσι όμως. Σκέψου αυτή τη στιγμή να είχαμε πόλεμο τί άσχημα που θα ήταν.

ironjimis
07-04-14, 23:10
εγω λεω να γινουμε λαθρομεταναστες να μπαινουμε τσαμπα παντου :green:

ironjimis
07-04-14, 23:19
επιμενω κιολας οτι το χαρτι υγειας ειναι αποτελεσματικο απο τις καρτες. μην σας πιανουν κοροιδα.

TRIANTAFYLLOU
09-04-14, 00:25
Παιδιά τί σκασμό λεφτά; 10 ευρώ το χρόνο είναι η κάρτα η συγκεκριμένη. Πιο πολλά βάζετε στο κινητό. Πιο πολλά πληρώνετε στους ιδιώτες που πάτε. Και στις εξετάσεις έχει κάποια έκπτωση αλλά ανάλογα με το πόσο τις κοστολογούν κοιτάς εάν σε συμφέρει να τις κάνες εκεί ή αλλού.

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι για να χαθεί. Τί κράτος να διεκδικήσω; Να βγω να πολεμήσω; Ο πόλεμος δεν είναι καλό πράγμα και φέρνει μεγάλες συμφορές οι οποίες στοιχίζουν για χρόνια μετά στις επόμενες γενιές. Έχουν γίνει πολλές προσπάθειες για να εξασφαλιστεί η ειρήνη που οι περισσότεροι από εμάς δεν το καταλαβαίνουμε γιατί τη θεωρούμε δεδομένη. Δεν είναι έτσι όμως. Σκέψου αυτή τη στιγμή να είχαμε πόλεμο τί άσχημα που θα ήταν.

εγω είδα και έχω να πώ πως 10 ευρω δεν είναι τίποτε γι αυτα που μπορεί να κερδίσει κάποιος , δηλαδη εφόσον λέει 70% έκπτωση σε μια μαγνητική που κοστίζει 300 ευρω δίνεις 90 ευρω και αμέσως έχεις όφελος
δεν ξέρω βέβαια σε τι γιατρούς και νοσοκομεία είναι συμβαλόμενη , αλλα δεν νομίζω να είναι και καμία καταστροφή η απάτη , γιατι πιστεύω βασίζετε στην ποσότητα να την πάρουν δηλαδη πάρα πολλοι και να έχει όφελος ο κάτοχος της

margarita02
09-04-14, 01:17
Ναι κ. Τριανταφύλλου κι εγώ αυτό πιστεύω. Θα περάσω απο βδομάδα να ρωτήσω κι όλας κι άλλα πράγματα και θα ενημερώσω.

TRIANTAFYLLOU
09-04-14, 01:51
πολύ καλα θα κάνεις γιατι καμια φορα είμαστε τόσο προκατειλλημένοι , που επειδή καήκαμε στο γάλα φυσάμε και το γιαούρτι

ironjimis
09-04-14, 09:45
Οι κάρτες υγείας είναι η απόλυτη απάτη
Δημήτρης Τσάμης "Οι κάρτες υγείας είναι η απόλυτη απάτη"!Τι αποκαλύπτει ο πρόεδρος του ΙΣΘ για τις Κάρτες υγείας

Kαταγγελία σοκ του Προέδρου του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης Δημήτρη Τσάμη (βλ φωτο)

«Συνιστούν ποινικό αδίκημα και προσφύγαμε στη δικαιοσύνη για την απάτη και κοροϊδια»

Της Φρόσως Βαρβάρα

«Είμαι έγκυος στον 5ο μήνα και ανασφάλιστη. Σκέφτηκα να πάρω την κάρτα υγείας προκειμένου να κάνω δωρεάν όπως μου έλεγαν μικροβιολογικές εξετάσεις. Τελικά δεν ήταν δωρεάν αλλά έπρεπε να πληρώσω». Αυτά καταγγέλλει στην «Κ» η Αγγέλα Καρά, η οποία, όπως λέει, αγόρασε μια κάρτα υγείας για να εξοικονομήσει κάποια χρήματα αλλά τα πράγματα δεν ήταν όπως της τα είχαν πει. «Μου είπαν πως θα έχω κάποια έκπτωση στην κλινική που θα πάω να γεννήσω της τάξης του 30% αλλά όταν ήρθα σε επικοινωνία με την κλινική μου είπαν ότι η έκπτωση θα είναι μόλις 10% δηλαδή 45 ευρώ», σχολιάζει η κ. Καρά.

Η 26χρονη δεν είναι η μοναδική περίπτωση ανασφάλιστου που μπήκε στη διαδικασία να αγοράσει μια κάρτα υγείας προκειμένου να απολαμβάνει υπηρεσίες υγείας. Σύμφωνα με τον Ιατρικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης οι καταγγελίες είναι πολλές. Μάλιστα όπως επισημαίνει στην «Κ» ο πρόεδρος του ΙΣΘ, Δημήτρης Τσάμης οι κάρτες υγείας είναι η απόλυτη εκμετάλλευση των πολιτών αλλά και των γιατρών.

«Οι πολίτες καλούνται να πληρώσουν χρήματα για να έχουν κάποιες υποτιθέμενες υπηρεσίες, και αυτά τα χρήματα τα πληρώνουν σε φορείς που δεν συνιστούν ασφαλιστικές εταιρείες» τονίζει ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου και συνεχίζει: «οι πολίτες πληρώνουν αυτά τα χρήματα σε κάποιους οι οποίοι απλώς τα μαζεύουν για να περνάνε καλά. Πρόκειται για την απόλυτη απάτη για την απόλυτη κοροϊδία και συνιστά ποινικό αδίκημα».

Ωστόσο εκπρόσωπος εταιρείας που ειδικεύεται σε κάρτες υγείας αντικρούει τις καταγγελίες του Ιατρικού Συλλόγου. Αναφερόμενος στους ιδιώτες γιατρούς που συμμετέχουν σε αυτά τα προγράμματα διευκρινίζει πως πρόκειται για μια συμφωνία κυρίων. «Οι γιατροί» επισημαίνει ο Σπήλιος Αυγερινός «δεν έχουν τη δυνατότητα να διαφημιστούν δεν τους το επιτρέπει ο νόμος. Εμείς με τη συμφωνία που κάνουμε μαζί τους πετυχαίνοντας χαμηλότερες τιμές για τους πελάτες μας τους στέλνουμε κόσμο μαζικά». «Παράλληλα δεν μένουμε και στο τυπικό της υπόθεσης δηλαδή δεν ανακοινώνουμε ονόματα γιατρών πουθενά απλά προσπαθούμε να εξυπηρετήσουμε τα μέλη μας. Δηλαδή αν ένας γιατρός εργάζεται και σε μια ιδιωτική κλινική διαπράττει αδίκημα;» τονίζει.

Σε ό,τι αφορά τους πελάτες των καρτών υγείας και τη σύγχυση που έχει δημιουργηθεί με τις παροχές εξηγεί πως υπάρχει παρανόηση από την πλευρά των ασθενών. «Δεν λέμε ποτέ ότι τα πάντα είναι δωρεάν επισημαίνουμε στους πελάτες μας ότι πληρώνουν κάποια χρήματα απλά είναι πολύ λίγα. Προφανώς το αντιλαμβάνονται λανθασμένα τα πράγματα και πιστεύουν ότι όλα είναι δωρεάν. Ειδικά αν έχετε δει και τις διαφημίσεις πάντα αναφερόμαστε στις προνομιακές τιμές των εξετάσεων και όχι στις δωρεάν παροχές» επισημαίνει ενώ υποστηρίζει πως οι κάρτες υγείας είναι η μόνη λύση για τους ανασφάλιστους πολίτες οι οποίοι απολαμβάνουν παροχές και ποιοτική αντιμετώπιση σε ιδιωτικά θεραπευτήρια.

Παρά το γεγονός ότι δεν είναι λίγοι οι πολίτες που έχουν προμηθευτεί αυτές τις κάρτες υγείας, ωστόσο, αρκετοί είναι και αυτοί οι οποίοι δεν τους εμπιστεύονται.

«Δεν είμαι πολύ σίγουρη αν θα τους εμπιστευόμουν γιατί ποτέ δεν κάνουν ότι υπόσχονται» λέει η Βασιλική Μπασδώκη φοιτήτρια στη Θεσσαλονίκη.

Ο Γιώργος Μακούδης ανασφάλιστος επισημαίνει «εκτιμώ ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι απατεώνες δεν κάνουν ποτέ αυτό που υπόσχονται».

Ο Ιατρικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης έχει καταφύγει όπως υποστηρίζει ο πρόεδρος του στη δικαιοσύνη. «Έχουμε καταφύγει στις αρμόδιες υπηρεσίες της δικαιοσύνης και πιστεύω ότι πολύ σύντομα θα δοθεί μια απάντηση»καταλήγει ο κ. Τσάμης.

Την ίδια ώρα, και οι ενώσεις καταναλωτών εφιστούν την προσοχή στους πολίτες. Σύμφωνα με τον Γιώργο Τσεμπερλίδη πρόεδρο του Κέντρου Προστασίας Καταναλωτών οι πολίτες θα πρέπει να βλέπουν τι υπογράφουν. «Οσοι καταφεύγουν σε αυτές τις εταιρείες θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Δεν θα πρέπει να μένουν στη διαφήμιση. Θα πρέπει να τα ψάχνουν όλα ακόμα και τα ψιλά γράμματα. Πιστεύω ότι εκεί παίζεται το μεγάλο παιχνίδι» καταλήγει ο πρόεδρος του ΚΕΠΚΑ.

Οι συμβουλές που δίνουν οι καταναλωτικές οργανώσεις είναι οι εξής:

Αν σκέφτεστε να αποκτήσετε κάρτα υγείας, διαβάστε προσεκτικά τους όρους, ρωτήστε τα παρακάτω και απαιτήστε γραπτές απαντήσεις:

· Πρόκειται για ασφαλιστικό προϊόν; Αν σας πουν ναι, επιβεβαιώστε το σε επίσημο φορέα.
· Ποιο είναι το ετήσιο κόστος;
· Τι όφελος θα έχω; Τι καλύπτεται και τι όχι;
· Ποιοι δέχονται την κάρτα; Αν δεν σας δώσουν σχετική λίστα, μην ασχοληθείτε καν!
· Πού τηλεφωνώ αν προκύψει πρόβλημα; Μπορώ να ακυρώσω τη συνδρομή μου οποτεδήποτε;

karfitsa
tolimeri.blogspot

ironjimis
09-04-14, 09:49
Οι «κάρτες υγείας» απάτη διαρκείας

Ο Ιατρικός Σύλλογος Θεσσαλονίκης συνεχίζει τη δράση του για την αντιμετώπιση της διαρκούς αυτής απάτης εις βάρος των ιατρών και των πολιτών.


Μετά από την αποστολή επιστολής του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης προς όλους τους βουλευτές Θεσσαλονίκης και τους βουλευτές μέλη της επιτροπής κοινωνικών υποθέσεων της βουλής, οι βουλευτές κ. Β. Κικίλιας και Ελ. Αυγενάκης ανέλαβαν κοινοβουλευτική πρωτοβουλία καταθέτοντας σχετικές ερωτήσεις προς τους Υπουργούς Υγείας και Ανάπτυξης.


Προς τον Υπουργό Υγείας και τον Υπουργό Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας
Θέμα: Διαφημίσεις «καρτών υγείας» για παρεχόμενες ιατρικές υπηρεσίες
Το τελευταίο διάστημα οι διαφημίσεις των επονομαζόμενων «καρτών υγείας» καταλαμβάνουν ολοένα και περισσότερο διαφημιστικό τηλεοπτικό χρόνο. Σε μια δύσκολη εποχή για τον Έλληνα, κάποιοι πατούν πάνω στην αγωνία και την ανασφάλεια όσον αφορά τη δυνατότητα πρόσβασης σε υπηρεσίες πρωτοβάθμιας υγείας.
Το γεγονός ότι οι κάρτες αυτές κατακλύζουν καθημερινά με διαφημίσεις μικρούς και μεγάλους τηλεοπτικούς σταθμούς καταδεικνύει το μεγάλο περιθώριο κέρδους, χωρίς να προσφέρουν τις ανάλογες ιατρικές υπηρεσίες, λειτουργώντας κατά κύριο λόγο ως μεσίτες με ελάχιστο κόστος. Δημιουργείται λοιπόν η εντύπωση ότι οι «κάρτες υγείας» εξασφαλίζουν υπηρεσίες υγείας ανάλογες με εκείνες των ασφαλιστικών εταιρειών, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι ασφαλιστικές αλλά μεσιτικές.
Δεδομένου ότι τόσο η διαφήμιση ιατρικών υπηρεσιών όσο και η μεσιτεία ρητά απαγορεύονται, εγείρονται ερωτηματικά για το ρόλο των καρτών αυτών και την προστασία των καταναλωτών.
Ερωτώνται οι κκ Υπουργοί:
-Πως προστατεύεται ο Έλληνας καταναλωτής από την ανεξέλεγκτη προβολή των υπηρεσιών των «καρτών υγείας»;
- Είναι σύννομη αυτή η προβολή; Τι προβλέπει ο νόμος περί ιατρικής διαφήμισης;
-Έχει καταγράψει η Γενική Γραμματεία του Καταναλωτή περιστατικά εξαπάτησης καταναλωτών από τη χρήση των υπηρεσιών των αντίστοιχων καρτών υγείας;
-Ποια είναι η αρμόδια αρχή για τον έλεγχο νομιμότητας των εταιρειών που εκδίδουν «κάρτες υγείας»;
-Ποιος φορέας και με ποιο τρόπο πιστοποιεί την ποιότητα αυτών των παρεχόμενων υπηρεσιών υγείας ώστε να προστατεύονται οι Έλληνες πολίτες;






Τι συμβαίνει με τις κάρτες ιατρικής φροντίδας;


«Μάρκετινγκ που εκμεταλλεύεται την αγωνία των πολιτών για πρόσβαση στην πρωτοβάθμια υγεία»


Κοινοβουλευτική παρέμβαση Αυγενάκη προς Γεωργιάδη και Βρούτση


Στις γνωστές «κάρτες υγείας», οι οποίες έχουν κάνει την εμφάνισή τους τον τελευταίο καιρό και οι οποίες διατείνονται ότι παρέχουν έναντι ενός μικρού ποσού «ιατρική φροντίδα, για κάθε ηλικία ανεξαρτήτως ιατρικού ιστορικού, κατάστασης υγείας και ηλικίας», αναφέρεται σε κοινοβουλευτική του παρέμβαση ο Βουλευτής Ηρακλείου κ. Λευτέρης Αυγενάκης προς τους αρμοδίους Υπουργούς Υγείας και Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας, κ.κ. Άδωνι Γεωργιάδη και Ιωάννη Βρούτση.


Όπως αναφέρει στο έγγραφό του ο Βουλευτής της Ν.Δ. «οι εν λόγω κάρτες ιατρικής φροντίδας, παρέχουν την δυνατότητα «αξιοποίησης ιατρικών υπηρεσιών μιας σειράς ανεξαρτήτων κλινικών με υψηλού επιπέδου ιατρική φροντίδα για πρόληψη, διάγνωση και θεραπεία.»


Ωστόσο, «πληθαίνουν οι καταγγελίες σύμφωνα με τις οποίες πρόκειται για ένα σχέδιο μάρκετινγκ αφού πολίτες καλούνται να πληρώσουν χρήματα για υπηρεσίες χωρίς ουσιαστικό αντίκρισμα. Για παράδειγμα υπάρχουν περιπτώσεις καρτών οι οποίες παρέχουν με το ποσό των 150€ τον χρόνο, δυνατότητα για διενέργεια εξετάσεων για όλη την οικογένεια, αλλά και πρόσβαση σε γιατρούς. Με αυτούς τους όρους όμως, δεν είναι σίγουρο ότι διασφαλίζεται η ποιότητα των εξετάσεων καθώς ένα εργαστήριο έχει κόστη που έχουν να κάνουν με τη ποιότητα των φαρμάκων των αντιδραστηρίων, αλλά και τη συντήρηση των μηχανημάτων. Με τόσο μεγάλες εκπτώσεις δεν μπορεί να πειστεί κανείς ότι τηρούνται όλες οι διαδικασίες που αφορούν την εγκυρότητα του αποτελέσματος, ενώ σε πολλές περιπτώσεις οι δωρεάν παροχές που διαφημίζονται δεν ισχύουν, και απλά πρόκειται για μικρές εκπτώσεις της τάξης του 10-20%. Αξίζει δε να αναφερθεί ότι οι επίσημες αμοιβές που αναφέρονται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως για ένα τσεκ-απ -παραδείγματος χάριν- σε έναν καρδιολόγο ανέρχεται στα 130 ευρώ, ο υπέρηχος στα 80 ευρώ, το καρδιογράφημα στα 15 ευρώ και η επίσκεψη στα 25 ευρώ. Όπως γίνεται αντιληπτό, δημιουργούνται πολλά ερωτηματικά σχετικά τις αμοιβές, το κόστος και την εγκυρότητα των εξετάσεων, ιδιαίτερα λαμβάνοντας υπόψη τον παράγοντα της ιατρικής φροντίδας, για κάθε ηλικία ανεξαρτήτως ιατρικού ιστορικού, κατάστασης υγείας και ηλικίας.»


Αναμφίβολα, οι περιβόητες «κάρτες υγείας» εκμεταλλεύονται την αγωνία των πολιτών οι οποίοι ανησυχούν για τη δυνατότητα πρόσβασής τους σε υπηρεσίες πρωτοβάθμιας υγείας – ιδιαίτερα μετά το κλείσιμο των πολυϊατρείων του ΕΟΠΥΥ και την ασάφεια γύρω από τις μελλοντικές εξελίξεις- αλλά και την επαγγελματική αβεβαιότητα πολλών ιατρών. Προσπορίζονται δε, όπως φαίνεται, μεγάλα κέρδη πουλώντας την ευρύτητα ενός υποτιθέμενου πελατολογίου τόσο στους ιατρούς, όσο και στους πολίτες υποσχόμενοι «ιδιαίτερες» υπηρεσίες και παροχές, οι οποίες στην πραγματικότητα είναι κοινές για όλους και δεν αποτελούν ιδιαίτερο προνόμιο των κατόχων των καρτών αυτών. Για να επιτύχουν το σκοπό τους κατακλύζουν με παραπλανητικές διαφημίσεις τηλεοπτικούς σταθμούς, γεγονός που καταδεικνύει την πολύ μεγάλη δυνατότητα κερδοφορίας τους, που εξασφαλίζεται από το ότι δεν προσφέρουν ουδεμία πραγματική υπηρεσία, αλλά λειτουργούν απλώς ως μεσίτες με ελάχιστο κόστος.


Όπως σημειώνει ο Λευτέρης Αυγενάκης «με τις διαφημίσεις δημιουργείται η εντύπωση ότι οι «κάρτες υγείας» εξασφαλίζουν υπηρεσίες υγείας ανάλογες με εκείνες των ασφαλιστικών εταιρειών, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι ασφαλιστικές αλλά μεσιτικές, ενώ τόσο η διαφήμιση ιατρικών υπηρεσιών όσο και η μεσιτεία, απαγορεύονται ρητά. Επιπλέον, ισχυρίζονται ότι παρέχουν και μεγάλες εκπτώσεις χωρίς να υπάρχει η δυνατότητα επιβεβαίωσης αυτού του ισχυρισμού, καθόσον δεν υπάρχουν δημόσιοι πίνακες αρχικών τιμών για σύγκριση, και επομένως παραμένουν απροστάτευτοι ανασφάλιστοι πολίτες αλλά και ιατροί.»


Τέλος, ο Ηρακλειώτης Βουλευτής ερωτά τους αρμόδιους Υπουργούς σε ποιες ενέργειες έχουν προβεί, προκειμένου να προστατευθούν πολίτες και ιατροί, εάν έχουν ελεγχθεί οι εν λόγω εταιρείες για τις υπηρεσίες που υπόσχονται να παρέχουν καθώς και σε ποιες ενέργειες έχουν αναφορικά με τις εταιρείες που διαφημίζουν ιατρικές υπηρεσίες και δραστηριοποιούνται στην μεσιτεία τέτοιων υπηρεσιών, δεδομένου ότι η διαφήμιση ιατρικών υπηρεσιών όσο και η μεσιτεία απαγορεύονται ρητώς.

taxalia.blogspot.gr/

Lao
09-04-14, 10:32
Παιδιά βρήκα αυτό:
http://www.hygeia.gr/1-xrono-ygeia/?utm_source=hygeia&utm_medium=banner&utm_content=overlay&utm_campaign=1xronoygeia

Ξέρει κανείς εάν αξίζει τον κόπο ή όχι;

Το αν αξίζει τον κόπο ή όχι, εξαρτάται από το τι προσδοκίες έχεις.

Οι «κάρτες υγείας» είναι μίνι εξωνοσοκομειακά προγράμματα ασφαλιστικών εταιρειών σε συνεργασία με Ιατρικούς Ομίλους, τα οποία προωθούνται μέσω τραπεζών κατά κύριο λόγο.

Το γενικό περίγραμμά τους, είναι ότι παρέχουν εξετάσεις έως ένα Χ ποσό, επισκέψεις σε γιατρούς του εκάστοτε Ομίλου και check up. ΔΕΝ πρέπει να συγχέονται με τα κανονικά νοσοκομειακά προγράμματα των ασφαλιστικών εταιρειών (στα οποία οι καλύψεις είναι πολύ μεγαλύτερες).

Πάντως, το μεγάλο πρόβλημα αυτών των Καρτών, είναι το service, δηλαδή η εξυπηρέτηση του πελάτη. Πρακτικά, είσαι στον αυτόματο μιας και συνήθως δεν υπάρχει ασφαλιστικός σύμβουλος στον οποίο μπορείς να απευθυνθείς.

Επίσης, πολλά ιατρικά κέντρα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ ανοργάνωτα σε σημείο που να δημιουργούνται προβλήματα με τους πελάτες.

Αυτά. Αν έχεις απορίες ρώτα με, η δουλειά μου είναι. ;)

margarita02
09-04-14, 22:30
Αχ, παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Ακόμα δεν μπορώ να ξέρω πολλά γιατί οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες. π.χ. δεν ξέρω εάν η έκπτωση για το 70% ισχύει για τους ήδη ασφαλισμένους στους οποίους γράφει την εξέταση γιατρός συμβεβλημένος και τί ισχύει για τους ανασφάλιστους. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο όριο γιατί δεν αναφέρεται και γενικά εάν δεν πάω από κει να τους αλλάξω τα φώτα στις ερωτήσεις δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα τι προσδοκίες μπορώ να έχω. Ευτυχώς αυτά τα ιατρεία, εξεταστικά κέντρα του υγεία τί είναι, είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου οπότε ανα πάσα στιγμή μπορώ να πηγαίνω. Απλά επειδή μέχρι την Κυριακή είμαι φουλ απασχολημένη με διάβασμα και εξεταστική το έχω αφήσει να πάω από Μ. εβδομάδα με την ησυχία μου που θα έχω ήρεμο και καθαρό μυαλό.

Επίσης δεν έχω καταλάβει εάν π.χ. με τα 10 ευρώ που κάνει η κάρτα πηγαίνω και κάνω έστω και μία εξέταση που κοστίζει 20 ευρώ κάθε μήνα ή έναν υπέρηχο ανω κάτω κοιλίας, αυτήν την έκτπωση εάν ισχύει τελικά ποιος την πληρώνει.

Τί προσδοκίες έχω. Με τα 10 ευρώ που κάνει η κάρτα δεν μου αφήνουν και πολλά περιθώρια. Δηλ. οι προσδοκίες δεν είναι προκαθορισμένες ωστε ανάλογα να προσαρμόζεται και η τιμή. Ακόμα δεν γνωρίζω τους όρους π.χ. εάν υπάρχει κάποιο όριο εάν το 70% είναι για ήδη ασφαλισμένους, εάν οι γιατροί γράφουν απλόχερα αυτά που θα τους πω κτλ.

Επίσης δεν θέλω να μου γράψουν άλλες εξετάσεις από μόνοι τους τις οποίες θα πληρώσω. π.χ. μπορεί ένα καρδιογράφημα να έχει μεγάλη έκπτωση γιατί συμπεριλαμβάνεται στο τσεκ απ αλλά π.χ. μου βρίσκουν κάτι και μου λένε θα κάνεις κι άλλες για να είμαστε σίγουροι. Αυτό θέλω να αποφύγω τις άσκοπες εξετάσεις τις οποίες με έκπτωση ή χωρίς αναγκαστικά θα πληρώσω.

Περιμένω πως και πως να πάω. Αυτό Lao που λες για τον ασφαλιστικό σύμβουλο ισχύει αλλά νομίζω πως απευθύνεται σε μία πιο ολοκληρωμένη ιατρική περίθαλψη όπως είναι αυτή της Εθνικής που συμπεριλαμβάνει ένα σωρό πράγματα και αυτός που απευθύνεται εκεί έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Δεν τον νοιάζει τόσο πόσο θα πληρώσει. Απλά να είναι καλυμένος σε περίπτωση ανάγκης και να έχει τις καλύτερες υπηρεσίες.

Επίσης έχω πολλά παράπονα από την μέχρι τώρα συμπεριφορά των ιδιωτικών μικροβιολογικών εργαστηρίων. Μου έγραφε ο έρημος ο γιατρός τις εξετάσεις που ήθελε να μου γράψει, πήγαινα τις έκανα, πλήρώνα τις συμετοχή, και όταν πήγαινα να πάρω τις απαντήσεις μου έδιναν τις μισές. Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. π.χ. Μου έγραφε τους ηλεκτρολύτες και μου έλεγε στο εργαστήριο πως έπρεπε να τους γράψει και να τους χρεώσει 3 φορές τον καθένα. Το ίδιο και με τις τρανσαμινάσες. Είναι τρεις οι τρανσαμινάσες και έπρεπε να τις γράψει και να τις χρεώσει τρεις φορές. Τί να πω; Πως ο γιατρός πρώτη φορά στη ζωή του γράφει εξετάσεις; Πως του αλλάζουν συνεχώς το σύστημα; Επίσης πλήρωσα σίδηρο και φερριτίνη και δεν τις πήρα. Όλα αυτά με έχουν εκνευρίσει και ελπίζω εκεί τουλάχιστον να ξέρουν πως να γράφουν και πως να τα χρεώνουν.

TRIANTAFYLLOU
09-04-14, 22:35
αν πάς και μάθεις ενημέρωσέ μας και μπορεί να βγεί κάποια χρήσιμη πληροφορία , ποτε δεν ξέρεις και αλλιώς είναι να μιλήσεις σε προσωπικό επίπεδο και αλλιώς απο τηλέφωνο η ίντερνετ απρόσωπα

margarita02
10-04-14, 00:47
Οκ.

Lao
10-04-14, 12:30
Αχ, παιδιά σας ευχαριστώ πολύ. Ακόμα δεν μπορώ να ξέρω πολλά γιατί οι πληροφορίες που έχω είναι πολύ λίγες. π.χ. δεν ξέρω εάν η έκπτωση για το 70% ισχύει για τους ήδη ασφαλισμένους στους οποίους γράφει την εξέταση γιατρός συμβεβλημένος και τί ισχύει για τους ανασφάλιστους. Δεν ξέρω εάν υπάρχει κάποιο όριο γιατί δεν αναφέρεται και γενικά εάν δεν πάω από κει να τους αλλάξω τα φώτα στις ερωτήσεις δεν μπορώ να προσδιορίσω ακόμα τι προσδοκίες μπορώ να έχω. Ευτυχώς αυτά τα ιατρεία, εξεταστικά κέντρα του υγεία τί είναι, είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου οπότε ανα πάσα στιγμή μπορώ να πηγαίνω. Απλά επειδή μέχρι την Κυριακή είμαι φουλ απασχολημένη με διάβασμα και εξεταστική το έχω αφήσει να πάω από Μ. εβδομάδα με την ησυχία μου που θα έχω ήρεμο και καθαρό μυαλό.

Επίσης δεν έχω καταλάβει εάν π.χ. με τα 10 ευρώ που κάνει η κάρτα πηγαίνω και κάνω έστω και μία εξέταση που κοστίζει 20 ευρώ κάθε μήνα ή έναν υπέρηχο ανω κάτω κοιλίας, αυτήν την έκτπωση εάν ισχύει τελικά ποιος την πληρώνει.

Τί προσδοκίες έχω. Με τα 10 ευρώ που κάνει η κάρτα δεν μου αφήνουν και πολλά περιθώρια. Δηλ. οι προσδοκίες δεν είναι προκαθορισμένες ωστε ανάλογα να προσαρμόζεται και η τιμή. Ακόμα δεν γνωρίζω τους όρους π.χ. εάν υπάρχει κάποιο όριο εάν το 70% είναι για ήδη ασφαλισμένους, εάν οι γιατροί γράφουν απλόχερα αυτά που θα τους πω κτλ.

Επίσης δεν θέλω να μου γράψουν άλλες εξετάσεις από μόνοι τους τις οποίες θα πληρώσω. π.χ. μπορεί ένα καρδιογράφημα να έχει μεγάλη έκπτωση γιατί συμπεριλαμβάνεται στο τσεκ απ αλλά π.χ. μου βρίσκουν κάτι και μου λένε θα κάνεις κι άλλες για να είμαστε σίγουροι. Αυτό θέλω να αποφύγω τις άσκοπες εξετάσεις τις οποίες με έκπτωση ή χωρίς αναγκαστικά θα πληρώσω.

Περιμένω πως και πως να πάω. Αυτό Lao που λες για τον ασφαλιστικό σύμβουλο ισχύει αλλά νομίζω πως απευθύνεται σε μία πιο ολοκληρωμένη ιατρική περίθαλψη όπως είναι αυτή της Εθνικής που συμπεριλαμβάνει ένα σωρό πράγματα και αυτός που απευθύνεται εκεί έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις. Δεν τον νοιάζει τόσο πόσο θα πληρώσει. Απλά να είναι καλυμένος σε περίπτωση ανάγκης και να έχει τις καλύτερες υπηρεσίες.

Επίσης έχω πολλά παράπονα από την μέχρι τώρα συμπεριφορά των ιδιωτικών μικροβιολογικών εργαστηρίων. Μου έγραφε ο έρημος ο γιατρός τις εξετάσεις που ήθελε να μου γράψει, πήγαινα τις έκανα, πλήρώνα τις συμετοχή, και όταν πήγαινα να πάρω τις απαντήσεις μου έδιναν τις μισές. Αυτό δεν μου άρεσε καθόλου. π.χ. Μου έγραφε τους ηλεκτρολύτες και μου έλεγε στο εργαστήριο πως έπρεπε να τους γράψει και να τους χρεώσει 3 φορές τον καθένα. Το ίδιο και με τις τρανσαμινάσες. Είναι τρεις οι τρανσαμινάσες και έπρεπε να τις γράψει και να τις χρεώσει τρεις φορές. Τί να πω; Πως ο γιατρός πρώτη φορά στη ζωή του γράφει εξετάσεις; Πως του αλλάζουν συνεχώς το σύστημα; Επίσης πλήρωσα σίδηρο και φερριτίνη και δεν τις πήρα. Όλα αυτά με έχουν εκνευρίσει και ελπίζω εκεί τουλάχιστον να ξέρουν πως να γράφουν και πως να τα χρεώνουν.

Μαργαρίτα, για να σε βοηθήσω, σου προτείνω να μου γράψεις ερωτήσεις συγκεκριμένες, με μορφή 1, 2, 3 κτλ.

Σε πρώτη φάση, θα σου πω ότι ο γενικός κανόνας είναι ότι εξετάσεις κάνεις εφόσον έχεις παραπεμπτικό από γιατρό. Επίσης, φάρμακα ΔΕΝ καλύπτονται από τις Κάρτες Υγείας, όπως είναι λογικό άλλωστε.

margarita02
10-04-14, 14:57
Ok. Lao. Σε ευχαριστώ πολύ. Υποθέτω οτι έχουν γιατρούς εκεί οι οποίοι είναι και αυτοί δωρεάν για ένα χρόνο, δεν ξέρω εάν υπάρχει όριο στις επισκέψεις, οι οποίοι θα γράψουν εξετάσεις.

Εμένα αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Να μπορέσω να κάνω κάποιες εξετάσεις που θέλω και έναν ή δύο υπερήχους, χωρίς να είναι κάτι το οποίο επείγη ή εάν δεν γίνουν δεν χάλασε κι κόσμος. Τις έχω απλά στο πρόγραμμα. Ελπίζω δηλ. οι γιατροί εκεί να συνεργαστούν όσο γίνεται καλύτερα. Επίσης δεν θα ήθελα να επιβαρυνθώ με επιπλέον έξοδα πέρα απο αυτά της συμμετοχής των εξετάσεων. Αυτό που υποπτέυομαι είναι πως θα τις κοστολογούν αρκετά ακριβά, στην ανώτερη τιμή εάν υπάρχει.

Ακόμα Lao δεν ξέρω άλλα να σου πω. Θα πρέπει να περάσω από κει να ρωτήσω πως ακριβώς λειτουργεί.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως.

Lao
10-04-14, 15:32
Λοιπόν, Μαργαρίτα, επειδή η περιγραφή του προγράμματος είναι ελλειπέστατη στο link που παραθέτεις, σου λέω στα γρήγορα ορισμένα πράγματα.

Α) Λέει:



Έκπτωση έως 70% σε διαγνωστικές μη επεμβατικές εξετάσεις.


Εδώ, θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τι εννοούν με το «έως». «Έως 70%» μπορεί να είναι από 1 έως 70.

Επίσης, η έκπτωση είναι επί ποιου τιμολογίου; Άλλο να σου λέω «50% έκπτωση» στα 100 ευρώ και άλλο στα 200. Με άλλα λόγια, έχει σημασία να μάθεις ποιο είναι το original τιμολόγιο.

Β) Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ, το Υγεία έχει... αναδουλειές και προσπαθεί με έναν κράχτη να βάλει κόσμο μέσα ώστε να του προκύψουν και άλλες εργασίες. Φυσικά, εσένα σε απασχολεί να κάνεις την δουλειά σου. :green:

margarita02
10-04-14, 21:14
Lao σε υπέρευχαριστώ. Αυτό το έως 70% δεν το είχα καν προσέξει. Μου είχε ξεφύγει και θα είχα την εντύπωση οτι είναι τόσο. Θα είναι το πρώτο που θα ξεκαθαρίσω. Εάν δω και δεν με συμφέρει δεν θα την πάρω.

Επίσης θα κοιτάξω και αυτό που είπες για το πόσο τις κοστολογούν. Κι εγώ την έχω αυτήν την απορία γιατί αναδουλειές αναδουλειές οι τιμές δεν νομίζω να είναι ιδιαίτερα προσιτές.

Τελικά μπορεί να μην συμφέρει καθόλου.

TRIANTAFYLLOU
10-04-14, 21:30
επειδη καμια φορα οι προτασεις και οι λέξεις κρύβουν παγίδες , όπως δηλαδή το 70% και το έως 70% και εκεί δεν μπορεί να κάνεις τίποτε γιατι είναι καλυμένοι και θα σου πούν εμείς λέμε έως 70% για κάποιες περιπτώσεις κουκουρούκου που ποτε δεν θα υπάρχουν πιθανότητες να πέσεις μέσα

όπως επίσης και πολλοί ρωτάνε αλλα δεν πάει το μυαλό να ρωτήσουν διάφορες ερωτήσεις κλειδιά , οπότε εσυ κάνε μια λίστα εφόσον θα πάς με κάποια ερωτήματα ώστε να πάρεις τις απαντήσεις που θέλεις γιατι μέσα απο την συζήτηση εδω μέσα γεννήθηκαν εύλογα ερωτήματα

και μπορεί να είναι απλα μια εισπρακτική μέθοδος , που ναι μεν έχει φτηνό κοστολόγιο τα 10 ευρω , αλλα η φτήνια λένε τρώει τον παρά , θα πέσουν με τα μούτρα πολλοι λέγοντας ελα μωρε τζάμπα είναι , αλλα στην ουσία είναι σαν να πετάνε τα λεφτα τους έστω αυτα τα 10 ευρώ

αλλα μπορει και να αξίζει , γι αυτο ρωτώντας λένε πας στην πόλη :thumbup: μια μαγνητική να σε κάνουν έκπτωση τα έβγαλες τα λεφτα που έδωσες με το παραπάνω

margarita02
10-04-14, 22:54
Θα κάνω ό,τι μπορώ. Έχω μαζέψει κάποιες ερωτήσεις απλά δεν ξέρω ποιος θα καθήσει να ασχοληθεί. Δεν νομίζω πάντως πως θα μαζέψουν κόσμο. Ο κόσμος από την τηλεόραση που ενημερώνετε άλλες κάρτες αγοράζει. Αυτή εδώ λίγοι τη γνωρίζουν. Κι εγώ τυχαία τη βρήκα από ένα site που διάβαζα.

Οι εξετάσεις πολύ πιθανόν να γίνονται μόνο στα δικά τους κέντρα. Δύσκολο να έρθει κάποιος από την επαρχεία. Για τις μαγνητικές θα ρωτήσω τιμή. Πόσο τις κοστολογούν από την πιο οικονομική και πόσο έκπτωση κάνουν.

margarita02
16-04-14, 16:19
Να ενημερώσω εδώ. Πέρασα σήμερα τελικά και ρώτησα καθώς τη Μ. Δευτέρα συναίβει ένα δυσάρρεστο γεγονός, έπρεπε να παρεβρεθώ σε μία κηδεία, κι έτσι δεν πρόλαβα.

Δεν υπάρχει όριο στις εξετάσεις. Όσες θέλει κάποιος να κάνει τις κάνει. Υπάρχει μία έκπτωση επί του τιμολογίου. Οι τιμές είναι πολύ καλές εκτός από αυτές των ορμονών οι οποίες είναι αρκετά ακριβές. Για θυροειδή που ενδιέφεραν εμένα κόστιζαν αρκετά και τί πήγαινα έξω να τις κάνω τί εκεί δεν άλλαζε κάτι. Υπήρχαν όμως άλλες εξετάσεις όπως π.χ. απλή γενική αίματος που κόστιζε 4.50 ευρώ.

Επίσης οι επισκέψεις στους γιατρούς είναι δωρεάν. Εάν κάποιος έχει άλλη ασφάλιση π.χ. Ικα η συμμετοχή είναι 15% με αυτές τις τιμές αυτού του προγράμματος. Δεν είναι άσχημο. Όποιος θέλει μπορεί να πάρει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ακριβώς.

Θα ξαναπάω την Τρίτη του πάσχα εάν υπάρχει κάτι μπορώ να ρωτήσω.

ironjimis
16-04-14, 16:37
Να ενημερώσω εδώ. Πέρασα σήμερα τελικά και ρώτησα καθώς τη Μ. Δευτέρα συναίβει ένα δυσάρρεστο γεγονός, έπρεπε να παρεβρεθώ σε μία κηδεία, κι έτσι δεν πρόλαβα.

Δεν υπάρχει όριο στις εξετάσεις. Όσες θέλει κάποιος να κάνει τις κάνει. Υπάρχει μία έκπτωση επί του τιμολογίου. Οι τιμές είναι πολύ καλές εκτός από αυτές των ορμονών οι οποίες είναι αρκετά ακριβές. Για θυροειδή που ενδιέφεραν εμένα κόστιζαν αρκετά και τί πήγαινα έξω να τις κάνω τί εκεί δεν άλλαζε κάτι. Υπήρχαν όμως άλλες εξετάσεις όπως π.χ. απλή γενική αίματος που κόστιζε 4.50 ευρώ.

Επίσης οι επισκέψεις στους γιατρούς είναι δωρεάν. Εάν κάποιος έχει άλλη ασφάλιση π.χ. Ικα η συμμετοχή είναι 15% με αυτές τις τιμές αυτού του προγράμματος. Δεν είναι άσχημο. Όποιος θέλει μπορεί να πάρει ένα τηλέφωνο να ρωτήσει ακριβώς.

Θα ξαναπάω την Τρίτη του πάσχα εάν υπάρχει κάτι μπορώ να ρωτήσω.

οποιος εχει ικα περνει σημερα για να κλεισει ραντεβου και σου κλεινουν το αλλο καλοκαιρι χαχαχαχα για κλαμματα.

Nikolas_mk2
16-04-14, 18:33
@ margarita02

4,5ευρώ γενική αιματος είναι πολύ λίγα-μαθε τι ακριβώς περιεχει γιατι αν ειναι η τυπικη (Αιματοκρίτης, Αριθμός λευκών αιμοσφαιρίων, Αριθμός αιμοπεταλίων και
παράμετροι κτλ.) δεν θα καταλάβεις και πολλά.Αν εχει ολες και τα βιοχημικά μαζι(ουριες/κρεατινινες,hdl,ldl,τρανσαμινασες,cpk,ldh κτλ) τότε ειναι πολύ καλή περιπτωση- ξεκαθαρισε το αυτό ;)





οποιος εχει ικα περνει σημερα για να κλεισει ραντεβου και σου κλεινουν το αλλο καλοκαιρι χαχαχαχα για κλαμματα.


Ραντεβου βρίσκεις ευκολα γιατι πλεον μιλάς με τους γιατρους,το θεμα ειναι να πεσεις σε κενη θεση γιατι μετα τους 200 ασθενείς χρεωνουν 10 ευρω την εξεταση και αλλα 10 για συνταγή :confused:

margarita02
16-04-14, 21:02
Νικόλα η γενική αίματος είναι η απλή. Χωρίς ζάκχαρο χολιστερίνη και τρανσαμινάσες. Γιατί με ρώτησε κι εκείνη και της είπα την απλή. Θα ρωτήσω όμως την Τρίτη πόσο κάνει και με όλα μέσα τρανσαμινάσες σίδηρο φεριττίνη κτλ. Η πρώτη με τα λευκά και τον αιματοκρίτη 4, κάτι κάνει σίγουρα.

Εμένα επειδή πέφτει το Πάσχα ραντεβού την Τρίτη μου έκλεισαν θα πάω και θα δω. Εάν δεν με συμφέρει δεν θα κάνω εξετάσεις εκεί. Θα ρωτήσω και για την άλλη γενική και θα σας πω. Για τον γιατρό δεν έχει μέχρι 200. Είναι δωρεάν και όποιος και όσες φορές θέλει πηγαίνει. Καλό αυτό γιατί με τα απογευματινά πληρώνεις 48 ευρώ και δεν βγάζεις και άκρη.

Επίσης σήμερα διάβαζα σε ένα άρθρο πως θα μπει πλαφόν στη συνταγογράφηση.

margarita02
22-04-14, 23:03
Ρώτησα σήμερα, για όποιον ενδιαφέρεται, οι τιμές είναι τιμές δημοσίου για όσους έχουν το πρόγραμμα υγεία για ένα χρόνο με την κάρτα αυτήν που κοστίζει 10 ευρώ.

Τί σημαίνει αυτό. Π.χ. μία εξέταση κάνει 20. Εάν πάει κάποιος έξω μπορεί να την πληρώσει διπλάσια. Με αυτό το πρόγραμμα είναι στο στις τιμές που έχει το δημόσιο και έαν κάποιος έχει ΠΕΔΥ τότε πληρώνει μόνο τη συμμετοχή που είναι το 15% αυτής της τιμής.

Από μία άποψη συμφέρει γιατί δεν ταλαιπωρείται κανείς στο περίμενε. Ραντεβού κλείνουν αμέσως και οι γιατροί είναι πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν.