PDA

Επιστροφή στο Forum : Από που να αρχίσω;



anxious20
09-04-14, 23:51
Καλησπέρα παίδες! Είμαι νέο μέλος.

Θα κάνω αντιγραφή το θέμα μου περίπου δηλαδή από το καλωσόρισμα μια και εκεί έγραψα σχεδόν τα πάντα. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

[Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και χαίρομαι αρκετά γι'αυτό. Καλώς σας βρίσκω. Ο λόγος που με ώθησε να ψάχνω στο internet για σελίδες με γυμναστική και κατά τύχη έπεσα και στην δική σας είναι ότι εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να χάσω βάρος. Η ιστορία ξεκινάει αρκετά παλιά, αλλά τώρα τα πράγματα είναι χειρότερα με αποτέλεσμα αυτό να επηρρεάζει την ψυχολογία μου σε μεγάλο βαθμό.Και όταν φτάνεις σε τέτοιο σημείο΄δύο πράγματα μπορείς να κάνεις.
Ή λές αφήνω τον εαυτό μου να πάρει τη μεγάλη κατρακύλα ή το παλεύω μέχρι να φτάσω σε κάτι που θα με ικανοποιεί. Ε αποφάσισα το δεύτερο.

Ξέχασα να πώ το βασικό το οποίο δεν φαίνεται από το nickname , είμαι κοπέλα. Έχω 1,67 ύψος, είμαι 19,5 χρονών και ζυγίζω 76 κιλά τη δεδομένη στιγμή. Ποτέ δεν ήμουν τρελά αδύνατη αλλά με τις Πανελλήνιες έβαλα αρκετά κιλά, καθότι βρισκόμουν όλη την ώρα μέσα και χωρίς να κάνω καθόλου άσκηση. Το έχω χιλιωμετανιώσει όλο αυτό. Έφτασα 90 κιλά. Πέρυσι έχασα αρκετά για να είμαι σήμερα 76. Με σωστή διατροφή,περπάτημα,κολύμβηση . Τώρα που θέλώ να συνεχίσω για να φτάσω τα 63 το σώμα μου έχει αρχίσει να χαλαρώνει και να κάνει παντού ραγάδες. Και ειλικρινά αυτό είναι που με στεναχωρεί περισσότερο . Τα κιλά δεν θα ήταν τόσο θέμα αν το σώμα ήταν σφιχτό.

Έχω ξεκινήσει να κάνω κάθε μέρα αεροβική , είτε πρόκειται για τρέξιμο, είτε στέπ που έχω και στο σπίτι, ή ποδήλατο( ασχολείται ο μπαμπάς μου με την ποδηλασία και είναι και πρώην αθλητής) και παράλληλα κάνω κάποιες ασκήσεις με βαράκια σε χέρια και γλουτούς. Τα χέρια μου έχουν χαλαρώσει αρκετά . Τώρα παλεύω να σώσω τους γλουτούς και το εσωτερικό των μηρών και απ'ότι φαίνεται δεν τα καταφέρνω. Βάζω και κρέμες. Τι να πώ ρε παιδιά έχω απογοητευτεί πλήρως.

Κάθομαι και κοιτάω για πλαστικές, για βλακείες.. Κλαίω.. Τι να πώ, έχω απελπιστεί. Η χαλάρωση είναι σε αρχικό στάδιο αλλά φοβάμαι τα χειρότερα

Εντωμεταξύ, το καλύτερο απ'όλα το άφησα για το τέλος. Πήγα σε έναν πλαστικό προκειμένου να κάνω κάποιο λέιζερ μήπως σώσω την κατάσταση και γύρισε και μου είπε να κάνω λιποαναρρόφηση. Ε από εκείνη τη μέρα είμαι κάπως, αλλά πείσμωσα πιο πολύ.

Συγνώμη που σας πήρα από τα μούτρα , από το πρώτο μήνυμα που γράφω, αλλά όπως καταλαβαίνετε καιγόμαστε!]

Επίσης , επειδή όπως είπα το έχω πάρει ζεστά, τι ασκήσεις προτείνετε για σύσφιξη σε όλο το σώμα με περισσότερο ενδιαφέρον σε γλουτούς, μπράτσα( και κοιλιά εντάξει φαντάζομαι κοιλιακούς και ραχιαίους.) ;

Στο σπίτι έχω στέπ με αντίσταση και 3κιλα βαράκια, στρώμα, μπάλα. Επίσης σκεφτόμουν να γραφτώ και χορό. Δεν ξέρω. Βάλτε με σε μια σειρά εσείς που ξέρετε γιατί εγώ δεν το έχω με την οργάνωση. Επίσης έχω canoe. Και μένω κοντά σε θάλασσα.

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Καλώς σας βρίσκω.

Dakonblackblade
13-04-14, 22:26
1ον, σιγά το πράγμα 76 κιλά για 1,67. Μια χαρά σε έκοβα και πριν. Νορμάλ κοπέλα.

2ον , το πράγμα είναι απλό. Τι σου αρέσει να κάνεις με το σώμα σου? Χορό? Τρέξιμο? Βάρη? Κάποιο άθλημα? Γράψου και κάντο εντατικά.

3ον είσαι νέα και το δέρμα σου απλά θέλει χρόνο να έρθει στα ίσα του. Δε σημαίνει πως θα έχεις μόνιμες ραγάδες. Βάλε και 2 προπονήσεις με βάρη την εβδομάδα συμπληρωματικά , να γεμίσεις λίγο και είσαι κομπλέ. Τι λιποαναρροφήσεις και μαλακίες?

anxious20
18-04-14, 16:54
Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες.

Λοιπόν, χμμ δεν ξέρω, εντάξει ίσως να μην είναι και τόσο χάλια η κατάσταση αλλά όταν βλέπω γύρω μου όλο τέλεια σώματα είναι λογικό να θέλω να βελτιώσω λίγο την δική μου κατάσταση. Τέλοσπάντων.

Ναι σίγουρα είναι καλή η αεροβική αλλά βοηθάει στη σύσφιξη; Δηλαδή οκ. Είναι καλή για το κάψιμο λίπους, αλλά αυτή τη στιγμή θέλω να προλάβω την χαλάρωση στο εσωτερικό των μηρών και στους γλουτούς. Τι ασκήσεις χρειάζονται για εκεί;

Αυτό βασικα όπως το είπες. Λιποαναρροφήσεις και μαλακίες. Υπάρχει πολύ βλακεία εκεί έξω. Εγώ πήγα με την προοπτική κάποιου λέιζερ και αυτός μου μίλησε για νυστέρι. Δεν πάει καλά ο κόσμος.

:)