PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποτελέσματα ακτινογραφίας !! (δυσκολα τα πράγματα)



polo0
10-04-14, 17:55
είχα ένα πόνο κάτω απο τν αυχένα στην αρχή της σπονδυλικής στήλης,και έναν πόνο στην μέση που με έπιανε όταν έμενα έξω απο το γυμ για 3 βδομάδες και πάνω ..στην ξεκούραση δηλαδή όταν χαλάρωναν προφανώς οι μύες με έπιανε ο πόνος!
λοιπόν τα αποτελέσματα (γνωμάτευση) της οσφυικής μοίρας τς μέσης δηλαδή λένε αυτα:
διατήρηση του ύψους των σπονδυλικών σωμάτων.
Πιθανώς μεταβατικός Ι1 σπόνδυλος.
κλινική συνεκτίμηση.


Η γνωμάτευση της αυχενικής μοίρας Σ.Σ (F+P) λένε τα εξής:
Αναστροφή της φυσιολογικής λόρδωσεις της ΑΜΣΣ.
Διατήρηση του ύψους των σπονδυλικών σωμάτων και μεσοσπονδυλίων διαστημάτων.
Πρόσθια ολίσθηση,πρώτου βαθμού του Α3 επι τους Α4 και του Α4 επι του Α5 σπονδύλου..

φοβάμαι ότι τα πράγματα ειναι σοβαρά..όποιος ξέρει παραπάνω ας με ενημερώσει.......

Ίων Δραγούμης
10-04-14, 18:14
Με κάθε επιφύλαξη (μιας και δεν είμαι ορθοπεδικός,ούτε θέλω να γίνω) να σου πω ότι η ΟΜΣΣ είναι φυσιολογική και πως κάτι θέλει να επανεκτιμήσει στον πρώτο Ιερό σπόνδυλο (συνοστεωμένο ιερό οστό τέλος πάντων).
Η αυχενική μοίρα έχει ένα μικρό θεματάκι που αντί για τη φυσιολογική λόρδωση που κάνει σε όλους μας,εσένα έχει πάψει να είναι τόσο κυρτωμένη όσο θα έπρεπε (υπάρχει πρόσθια ολίσθηση 2 σπονδύλων.) Δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό,με την έννοια ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. ;)
Αυτά είναι εξαιρετικά συνηθισμένα. Περαιτέρω πληροφορίες από το γιατρό σου. Εγώ απλά θέλω να σε ξε-αγχώσω. :welcome:

polo0
10-04-14, 18:23
Με κάθε επιφύλαξη (μιας και δεν είμαι ορθοπεδικός,ούτε θέλω να γίνω) να σου πω ότι η ΟΜΣΣ είναι φυσιολογική και πως κάτι θέλει να επανεκτιμήσει στον πρώτο Ιερό σπόνδυλο (συνοστεωμένο ιερό οστό τέλος πάντων).
Η αυχενική μοίρα έχει ένα μικρό θεματάκι που αντί για τη φυσιολογική λόρδωση που κάνει σε όλους μας,εσένα έχει πάψει να είναι τόσο κυρτωμένη όσο θα έπρεπε (υπάρχει πρόσθια ολίσθηση 2 σπονδύλων.) Δεν νομίζω ότι είναι σοβαρό,με την έννοια ότι ήρθε το τέλος του κόσμου. ;)
Αυτά είναι εξαιρετικά συνηθισμένα. Περαιτέρω πληροφορίες από το γιατρό σου. Εγώ απλά θέλω να σε ξε-αγχώσω. :welcome:

ειλικρινά σε ευχαριστώ !!! Αύριο θα επισκεφτώ τον γιατρό μου,για να μου πει παραπάνω πληροφορίες αλλα έχω χεστεί πάνω μου πραγματικά.
Η παλμοί μου είναι μόνιμα στους 110 άνετα πιστεύω,λογο του άγχος που με διακατέχει αυτή τν στιγμή..Ισως να μαι και υπερβολικός,δεν ξέρω..
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ !

Ίων Δραγούμης
10-04-14, 18:28
ειλικρινά σε ευχαριστώ !!! Αύριο θα επισκεφτώ τον γιατρό μου,για να μου πει παραπάνω πληροφορίες αλλα έχω χεστεί πάνω μου πραγματικά.
Η παλμοί μου είναι μόνιμα στους 110 άνετα πιστεύω,λογο του άγχος που με διακατέχει αυτή τν στιγμή..Ισως να μαι και υπερβολικός,δεν ξέρω..
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ !

Η κοπέλα μου έχει 7 κοίλες σε αυχενική και οσφυική μοίρα και πονάνε ενίοτε. Όμως πηγαίνει γυμναστήριο κανονικά με κάποιες τροποποιήσεις στο πρόγραμμα της. Αυτά για να μην αγχώνεσαι. Ειλικρινά δεν συντρέχει λόγος. Ρώτα τον να σου πει αν πρέπει να προσέξεις κάτι στον τρόπο γυμναστικής και αν στο λέει μετά λόγου γνώσεως.

polo0
10-04-14, 18:48
Η κοπέλα μου έχει 7 κοίλες σε αυχενική και οσφυική μοίρα και πονάνε ενίοτε. Όμως πηγαίνει γυμναστήριο κανονικά με κάποιες τροποποιήσεις στο πρόγραμμα της. Αυτά για να μην αγχώνεσαι. Ειλικρινά δεν συντρέχει λόγος. Ρώτα τον να σου πει αν πρέπει να προσέξεις κάτι στον τρόπο γυμναστικής και αν στο λέει μετά λόγου γνώσεως.

μακάρι να ναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,απλά δεν μπορώ να διανοηθώ ουτε καν να συμβιβαστώ με πιθανές ελλείψεις στην προπόνηση..δεν θέλω να μου πει να κόψω άρσης,καθίσματα,στρατιωτικές,και γενικώς ασκήσεις όρθιος η ακόμα και ασκήσεις με μεγάλη επιβάρυνση :unsure:

Ίων Δραγούμης
10-04-14, 18:59
μακάρι να ναι έτσι όπως τα λες τα πράγματα,απλά δεν μπορώ να διανοηθώ ουτε καν να συμβιβαστώ με πιθανές ελλείψεις στην προπόνηση..δεν θέλω να μου πει να κόψω άρσης,καθίσματα,στρατιωτικές,και γενικώς ασκήσεις όρθιος η ακόμα και ασκήσεις με μεγάλη επιβάρυνση :unsure:

Εκεί πρέπει να του επεξηγήσεις πόσο σημαντικές είναι τέτοιου είδους ασκήσεις για σένα και ΑΝ τις γνωρίζει ως ασκήσεις,σε πιθανή απαγόρευσή τους να τον ρωτήσεις αν είναι απόλυτα σίγουρος για τις συμβουλές του. Απο'κει και μετά αν έχεις αμφιβολίες παίρνεις τις εξετάσεις σου και πας μια επισκεψούλα σε έναν αθλητίατρο που είναι σίγουρα εξειδικευμένος. Ο ορθοπεδικός βλέπει όλο το ηλικιακό φάσμα των ασθενών και όχι αποκλειστικά αθλητές,οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι εξειδικευμένος σε λεπτά αθλητικά ζητήματα,χωρίς σε καμία περίπτωση να υποτιμώ τις γνώσεις του. Σίγουρα θα λάβεις υπόψιν τις συμβουλές του. Απλά αν δε σου αρέσει η απάντηση,πριν ξανακάνεις τις ασκήσεις αυτές πας και σε αθλητίατρο.
Αλλά σου ξαναλέω όπως το διάβασα,σαν φοιτητής ιατρικής που είμαι,δε μου φάνηκε κάτι ανησυχητικό. Ενημέρωσε μας πάντως και ελπίζω να μη πέφτω πολύ έξω.