PDA

Επιστροφή στο Forum : Μήπως τελικά οι τραυματισμοί είναι αναπόφευκτοι?



Mikekan
12-04-14, 14:01
Διαβάζω καθημερινά , εδώ και σε Fora του εξωτερικού, θέματα για τραυματισμούς, ειδικά γόνατα, μέση, ώμοι. Πολλά από αυτά τα προβλήματα είναι χρόνια ή γίνονται στη πορεία χρόνια.

Και σκέφτομαι ότι σε αυτό το hobby της αύξησης δύναμης αυτό τελικά ίσως είναι αναπόφευκτο.

Μιλάμε όλοι για σωστή τεχνική κατά την εκτέλεση των ασκήσεων. Ποια σωστή τεχνική όμως όταν όλοι κυνηγάμε το last rep? Κακά τα ψέμματα τις περισσότερες φορές εκεί η τεχνική πάει περίπατο, ειδικά προς το τέλος των failure sets.

Πιστεύετε ότι κυνηγώντας τα περισσότερα κιλά και τη μυική καταπόνηση κάποια στιγμή θα τραυματιστείς? Ίσως και σοβαρά?

Τελικά αξίζει αυτό το συνεχές κυνήγι για να αυξήσουμε τα κιλά που σηκώνουμε?

Τι μπορούμε να κάνουμε για να τους αποτρέψουμε? Ποια συμπληρώματα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε?

Προσωπικά έχω σταματήσει να κυνηγάω τα κιλά. Με νοιάζει μόνο η τεχνική και ας μείνω στάσιμος και 2-3 μήνες στα ίδια κιλά. Θεωρώ ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό το hobby πραγματικά ένα hobby υγείας και όχι ένα hobby τραυματισμών.

Ειδικά στα νεότερα παιδιά θα ήθελα να τους προτρέψω να είναι πολύ προσεκτικοί με τα κιλά που σηκώνουν. Δεν αξίζει να αποκτήσεις κουσούρι από ματαιοδοξία και μόνο.

Αυτές παιδιά είναι μερικές σκέψεις μου. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας πάνω σε αυτό το θέμα και τι κάνετε εσείς για να αποφύγετε τους τραυματισμούς.

jam
12-04-14, 14:34
Στο θεματακι αυτο πιστευω θα υπαρξουν πολλες αποψεις , ειναι και πολλα τα ερωτηματα δεν ξερω πως να αρχησω :P

Η αποψη μου ειναι οτι οντως οι τραυματισμοι στο αθλημα μας ειναι κυριος αναποφεκτοι χωρις να ειμαι απολητος οπως και γενικα αλλα προβλημα μην ξεχνας και αλλα τοσο προβληματα ητε συκωτι , ητε εντερα , ακομη ψυχολογικα προβληματα λογο διατροφης , ακουσα πολλα και ειδα , δεν μπορω να πω οτι εχω την πιο ποικηλη εμπειρια αλλα ειδα αρκετα και ο ιδιος περασα απο τραυματισμο .

Τωρα η τεχνικη σιγουρα μια φαση και μετα προς το φαιλ ητε το τελευτεο σετ/επαναληψη οπως λες ναι υπαρχει λαθασμενη κινηση σχεδον στους περισσοτερους , παρολαυτα κατα ποσο εχει ξεφυγει απο τα ορια πιστευω ειναι απο κει και περα που αρχιζουμε να μιλαμε για τραυματισμους , μην ξεχναμε και ζωνες , στραπς κτλ Οπως και να χει ομως ατομα που ξερουν την τεχνικη σιγουρα ειναι πιο δυσκολα να φτασουν σε τραυματισμο παρα ενα 16χρονο ο οποιος τωρα μπηκε στο γυναστηριο με τον φιλο του και προσπαθουν να συκωσουν ο ενας περισσοτερα απο τον αλλο , εγω 1 βδομαδα θα τους εδινα μεχρι να καταληξουν σε φυσιοθεραπευτη . Κατι αλλο επεισης ειναι το ρεστ/ξεκουραση , και εδω μιλαω και για οφφ μερες αλλα και για υπνο δηλαδη ολα λιγο απο κει λιγο απο δω ναι θα σε οδηγησουν σε τραυματισμο καποτε χωρις να ειναι απολυτο παντα .

Οσο αυτο για τα περισσοτερα κιλα , εγω οπως μερικοι ξερουν και αν θυμουνται εειχα ενα προβλημα σοβαρο σχεδον για ενα χρονο που ετσι στα γρηγορα αρχησε απο τον δεξι καρπο και κατεληξα και με τους 2 καρπους και 2 ωμους ''ισως'' με τενοντιτιδα που κανεις απο τους 5+ γιατρους/φυσιοθεραπευτες και τι αλλους που επισκευτηκα νευρολογους δεν θυμαμαι και εγω τι στο τελος , να μου το επιβαιβεωνει , αλλοι να μου λενε δεν υπαρχει κανενα προβλημα , και αλλοι τενοντιτιδα , αλλοι να μην μπορουν να μου εξηγησουν καν. Οπως και να χει να μην πολυλογο εγωπια δεν κυνηγαω να αυξανω και να ειμαι συνεχως σε ενα δειλημα ποτε θα αυξησω ποτε θα προσθεσω κιλα κτλ. κανω δυνατα σετ και οταν νιωσω οτι υπαρει λογος να αυξησω αυξανω , αλλα απο κει και περα δεν παω πισω . γιαυτο το παιζω σιγα-σιγα το ολο θεματακι εγω . και σε ασκησεις οπως ντετλιφτ παραδειγμα χρησιμοποιω περισσοτερες επαναληψεις και στην συνεχεια βαρος που και παλι το αποφευγω λιγακι !

Οσο για συμπληρωματα η κατι για να το αποτρεψουμε , χονδρο/μσμ/γλουκοσαμινη κτλπ τα ξερουμε , και οταν ερθει η στιγμη χρειαζοντια και ενα μηνα+ για να ''δρασουν'' αρα και παλι πρεπει να αποφυγουμε την περιπτωση τραυματισμου . Απο προσωπικη εμπειρια οπως ειπα ειχα περασει ενα διαστημα τραυματισμου αυτο που μου εκανα αρκετη μα αρκετη διαφορα και ειναι το μονο που ειχα προσθεσει στην διατροφη ηταν τα ομεγα 3 ! και τωρα που ειπα να τα κοψω λιγακι εχει κανενα μηνα πιο λιγο βασικα νιοθω διαφορα , πονεμενος στις αρθρωσης , πιο sore , σορρυ για την αγγλικουρα απλα ειναι η πιο καταλληλη λεξη ακριβος ! και φυσικα η διατροφη και η ζωη , αυτο που εκανα πριν καταληξω εκει που κατεληξα ειναι να πινω 3 φορες την βδομαδα ητε 4 , ποτο , τσιγαρο , να ειμαι με κανενα 3-4 υπνο τις περισσοτερες μερες και κατι λιγο απο διατροφη , οταν αλλαξα ολα αυτα ειχα δει αποτελεσμα ναι ! και μετα αφου ειχα παρει και τα ομεγα 3 ημουν μια χαρα !

Πονους αραια και που εχω λιγακι δεν θα πω ψεματα , δεν με κραταει πισω οσο ειναι χαλαροι , στην τελικη ομως τωρα τι πιστευω στο θεματακι , υπαρχει το Α ειδος που ειναι σε φαση να γυμναζομαι να τρω καλα να χασω κιλα και τετοια και το Β ειδος το οποιο ειναι απλα τροπος ζωης , ξυπναμε το πρωι κι απο κει και περα καθορυζεται ολη η μερα γευματα , ωρες , νερο , προπονηση τα παντα , να παιζουμε με τα 2-3γρ περισσοτερα στην ζυγαρια και να γελαμε και με τον εαυτο μας , ταπερακια , και τοσα αλλα , και καταληγουμε στο το Α ειδος ειναι αυτο που θα τραυματιστει λογο τεχνικης , το Β ειδος λογο ''καταχρησης'' , τωρα που ποτε και αν θα διξει !

Lao
12-04-14, 15:17
@Mikekan, μέση οδός... στα πάντα ;)

beefmeup
12-04-14, 20:57
ειναι λογικο να μην μπορουμε να αποφυγουμε τραυματισμους,αλλα αυτο εχει να κανει με πολλα πραγματα.

αν σκεφτεις ομως πως οι περιοτεροι απο μας εχουν ατομα γνωστα τα οποια δεν γυμναζονται κ παρολα αυτα παρουσιαζουν καποια στιγμη στην ζωη τους θεματα με μεσες,γονατα,αρθρωσεις κλπ θα δεις οτι τελικα δεν εχει να κανει κ τοσο το αν γυμναζομαστε με πολλα κιλα η οχι,αφου οι περισοτεροι ανθρωποι καποια στιγμη στην ζωη τους κατι θα παρουσιασουν..κ τις περισοτερες φορες αυτο το κατι θα οφειλεται μαλιστα σε ελειψη εκγυμνασης..

οσον αφορα το θεμα προπονησεις σαν προσωπικη αποψη,ολο αυτο το φορτιο που δεχεται σαν επιβαρυνσεις το σωμα ανα τα χρονια που κανει ο καθενας δεν παει στον αερα..καπου δλδ ασκουνται ολες αυτες οι δυναμεις κ καπου θα μας ζορισουν αναλογα την προδιαθεση του καθενος..

το πιο πιθανο ομως ,ειναι πως ειδικα σε προπονησεις με βαρη,ειτε δυναμης,ειτε ββ, δεν ειμαστε παντα στο 100% μας κ εκει γινεται η ζημια..
τοτε παθαινουμε τραυματισμους πιο ευκολα ανεξαρτητων κιλων η προπονησης..γιαυτο καλο ειναι να ακουμε το σωμα μας,κ μερες που ειμαστε κουρασμενοι η εκτος για διαφορους λογους να παραμεινουμε εκτος γιατι οπως λενε κ στο χωριο μου "a dead body avenges not injuries"

επισης το "εγω" οσον αφορα τις προπονησεις δεν οδηγει πουθενα,εκτος απο θεωριες του κωλου κ ατακες για 15χρονα..

οποτε πανω κατω για μενα οι πιθανοτεροι λογοι κ αιτιες για τραυματισμους ειναι αυτοι κ ειναι κυριως ασχετοι με τις προπονησεις τις ιδιες..

κ επειτα οπως εγραψε ο λαο ειπαρχει τροπος να γινουν ολα κ απο πλευρα διατροφης κ απο πλευρας προπονησης..οσοι το καταλαβουν γρηγορα ειναι πρακτικοι..οι υπολοιποι απλα αρκουνται σε γραφικοτητες.

Mikekan
13-04-14, 13:09
Καλά τα λέτε παιδιά, πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις και σας ευχαριστώ που τις καταθέσατε.

Αυτό το hobby όπως και κάθε hobby όμως, φτάνει πολύ συχνά στα όρια της υπερβολής. Θεωρώ ότι είναι δύσκολο να τηρήσεις το "παν μέτρον άριστον" που λέει ο φίλος μου ο Lao. Τουλάχιστον οι νεότεροι στο hobby.

Beef έχει δίκιο, τα ίδια προβλήματα βγαίνουν και σε ανθρώπους που δεν ασχολούνται, πολύ ενδιαφέρον point.

Φίλε Jam και εγώ παθών με τη μέση, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το έχω πάρει απόφαση ότι σε ασκήσεις όπως squat και dealidt δεν θα ανέβω ποτέ ψηλά σε κιλά. Και που τις κάνω θεωρώ ότι παίρνω κάποιο ρίσκο. Ξεκίνησα όμως από πάρα πολύ λίγα κιλά και ανεβαίνω πάρα πολύ σιγά. Ακόμα και τώρα που θεωρώ ότι έχω πολύ καλή τεχνική δεν φορτώνω κιλά.

Προσωπικά από συμπληρώματα χρησιμοποιώ καθημερινά μεγάλες ποσότητες Ω3 και θα παίξω σε λίγο καιρό και με γλουκοζαμίνη-χονδροιτίνη.

jam
13-04-14, 13:44
Εντομεταξυ αν σκεφτεις καλα ρε συ , καποιος που παιζει μπαλα , θα παθει ριξη χιαστων κατι που το 1/2 το παθαινουν στο τελος , κικ-μποξινγκ μουαται και πολεμικες τεχνες γενικα πολλες φορες ακουσα ζημιες στο κρανιο ητε αλλα μονημα προβληματα , τεννις με τον καρπο σε ολα τα αθληματα και γενικα στην ζωη υπαρχουν προβληματα . ''το παν μετρο αρηστο'' ειναι κατι πολυ σοφο πραγματικα αλλα λιγοι ειναι αυτοι που το ακολουθουν απ'οσο πιστευω .

totis
13-04-14, 14:28
@Mikekan, μέση οδός... στα πάντα ;)

H πιο ωραια απαντηση με τοσο λιγα λογια που τα λεει ολα πιστευω.......***Για μενα επισης το πιο σημαντικο ειναι οτι το σωμα μας πρεπει να το ακουμε ,δηλαδη δεν γινετε καθε φορα που πηγαινουμε να εχουμε την ιδια δυναμη και ορεξη οποτε δρουμε αναλογα,τις μερες που τραβαει το σωμα μπορουμε να δωσουμε ανετα σε κιλα και σε πολλες ασκησεις και τις μερες που το σωμα δεν τραβαει το ακουμε και δρουμε αναλογα,ειναι το φυσιολογικο αυτο δεν μπορει το σωμα να το εχουμε καθε μερα στα κοκκινα λογικο ειναι,αλλιως το σιγουρο ειναι οτι θα βγαλει τραυματισμο,εκει βρισκετε ολο το μυστικο πιστευω,τουλαχιστον απο τα 15 χρονια που γυμναζομαι αυτο εχω καταλαβει απο προσωπικη εμπειρια οσο και απο φιλους.......Μπορουμε να δωσουμε και ενα παραδειγμα ειναι σαν να εχεις ενα αυτοκινητο και να το δουλευεις συνεχεια στους κοφτες,το σιγουρο ειναι οτι θα βγαλει προβλημα και θα πας συνεργειο πολυ πιο γρηγορα απο οτι αν το δουλευες φυσιολογικα...........:welcome:

morgoth
13-04-14, 14:31
πω, επεσα στη περιπτωση. :P

μολις χθες επαθα θλασουλα στον δεξι θωρακικο (εξω πλευρα). τη στιγμη εκεινη Χ€ΣΤΗΚΑ. λεω παει το χερι. στη τριτη επαναληψη τελευταιο σετ παγκο (με σποττερ). σημαδια .. ελεειηνο πιασιμο στη προπονηση της δευτερας, σφικτο καπως και πιασμενο ακομα και χθες στα πρωτα σετ προθερμανσης. ψυχολογια 0 ολη μερα. και εκατσε αυτο. ενιωσα χρατς και λεω παει το χερι. παμε χειρουργειο. ευτυχως πηγα ορθοπεδικο κατευθειαν, το χερι μετα το σοκ ηρεμησε, ειναι λειτουργικο, θλαση επαθα χωρις αλλα παρατραγουδα.
Ισως επαιξε ρολο πως βαζω τους αγκωνες προς τα κατω και προστατευεται το στηθος για να μην παθω καμια χειροτερη ζημια.

Θεωρω πως αμα παιζεις δυνατα μικροτραυματισμους θα χεις. Το θεμα ειναι να ακους το σωμα και με το παραμικρο να αποφευγεις τις ταρζανιες οσο το δυνατον. εγω δε το ακουσα και παρολο που ειχα τα κιλα ανετα στις 2 πρωτες απανληψεις ξαφνικα ηρθε η θλαση.

εξω τωρα κανα μηνα και deload κανα 20αρι τοις εκατο. :unsure:

tasos2
13-04-14, 15:18
Ελευθερα βαρη και πιεση στην τελευταια επαναληψη ειναι συνταγη για χρονιο τραυματισμο και κουσουρι. Γιατι δεν γινεται να βγαλεις την τελευταια ζορικη επαναληψη πχ στο ελευθερο σκουοτ χωρις να σκυψεις το σωμα σου μπροστα και να βλαψεις την σπονδυλικη στηλη (ακομα και λιγα κιλα να εχεις). Αν ομως το κανεις σε σμιθ ή αν δεν επιχειρησεις οριακη επαναληψη δεν θα παθεις κατι.

Mikekan
13-04-14, 15:38
Φίλε morgoth περαστικά να ειναι και να επιστρέψεις γρήγορα! :)

Τάσο έρχεσαι στα λόγια μου! Ποια τεχνική οταν στις τελευταίες επαναλήψεις σε squat ας πούμε, τρεμεις ολόκληρος, σε ενα hobby που ισχύει το no pain no gain κτλ.

COBRA_STYLE
13-04-14, 16:32
Τελικά αξίζει αυτό το συνεχές κυνήγι για να αυξήσουμε τα κιλά που σηκώνουμε?

Οχι δεν αξιζει...ουτε η μανια με τα failure sets συνεχως λες και εισαι ο Warren και σε τραβαει βιντεο το MD.

Aργα ή γρηγορα απο ενα σημειο και μετα θα σου κατσει κατι...απο ελαφρυ-μικροτραυματισμο μεχρι σοβαρο πολυ.

Ο οριζοντιος παγκος που αναφερθηκε κ πιο πανω,ειναι η all time classic επικινδυνη ασκηση για τραυματισμο στους θωρακικους.

και επισης το no pain no gain εχει ξεπεραστει προ πολλου...μοδα ηταν κ περασε.

niksamaras
13-04-14, 17:00
Ελευθερα βαρη και πιεση στην τελευταια επαναληψη ειναι συνταγη για χρονιο τραυματισμο και κουσουρι. Γιατι δεν γινεται να βγαλεις την τελευταια ζορικη επαναληψη πχ στο ελευθερο σκουοτ χωρις να σκυψεις το σωμα σου μπροστα και να βλαψεις την σπονδυλικη στηλη (ακομα και λιγα κιλα να εχεις). Αν ομως το κανεις σε σμιθ ή αν δεν επιχειρησεις οριακη επαναληψη δεν θα παθεις κατι.

Εδω θα πρεπει να διαφωνησω. Ακομα και σε οριακη επαναληψη, η τεχνικη μπορει να ειναι καλη, εαν εχεις μαθει την τεχνικη τελεια. Ειδικα για το παραδειγμα που αναφερεις, μπορεις πολυ απλα να μην κανεις την επαναληψη, εαν δεις οτι το σωμα παει προς τα εμπρος, οποτε με τον καιρο, ο μονος τροπος για να σηκωσεις κιλα θα ειναι με την σωστη τεχνικη.

ΕΝΤΙΤ: Δεν λεω οτι με τελεια τεχνικη δεν θα τραυματιστει καποιος ποτε, ομως το να χαλαμε την τεχνικη για να σηκωσουμε κιλα ειναι σιγουρη συνταγη τραυματισμου.

Δανάη
14-04-14, 00:12
Ενα απλό ζεσταμα ειδικα για τις μεγάλες ηλικίες(25+) δεν αρκεί......εχω μείνει εκτος σχεδον για 10 μηνες απο τον τελευταίο μου τραυματισμό ο οποιος προεκυψε παρολο που προσεχα πάρα πολύ.Τον περασμένο χρονο εχω επιστρεψει δυναμικα και δεν ειχα την παραμικρη ενόχληση! :bbbiceps: αυτο πιστευω οφείλεται κατα κυριο λόγο στη yoga που ξεκινησα οταν ήμουν τραυματισμένη και τη συνεχιζω μεχρι και τώρα,το ξερω ειναι λιγο περιεργο για σας τους ανδρες... αλλα μια δοκιμή θα σας πεισει....:thumbup:

dio32
14-04-14, 09:01
Πιστεύω οτι όντος είναι αναπόφευκτοι.
Αυτό μου έχει δειξει τοσα χρόνια που κάνω,ξεκίνησα τα βάρη σε ηλικία 16χρονων όταν πήγα πρωτη λυκείου.

Ήμουν γενικά πολύ αδύνατος 55κιλα και δεν έτρωγαν πολλά φαγητά,έτσι ξεκίνησα το γυμναστήριο για να δέσει το σωμα μου και να πάρω κιλά.

Στα 37μου πλεον μπορω να πω έχω πάθει αρκετούς τραυματισμούς, παλι καλά όχι σοβαρούς θλασεις αλλά καλούς προπαντον στην μέση που το μεγαλυτερο διαστημα με έχει κρατήσει εκτός γυμναστηρίου 2μηνες.

Έχω πάθει και δυο φορες στο στήθος την μια φορά με σκέτη μπάρα! Παντα έτσι κάνω για ζεσταμα και όμως την επαθα ακούστηκε ενα Κρακ στο αριστερό στήθος ξέρετε στην πλαϊνή μεριά, μιλάμε για τρελό πόνο.

Αν και η πρωτη φορά που επαθα τράβηγμα γερο στην μέση δεν ηταν στο γυμναστήριο,αλλά στην δουλεια.

Είμαι μηχανικός αυτοκινήτων στα φορτηγά,δεν θα το ξεχάσω ειχαμε βάλει ενα φορτηγό για σερβίς στην ράμπα 7πιανουμε δουλεια ε πίνουμε καφεδακι και κατά τις 7.30 ξεκινάμε,με το που πάω να κατεβω την ράμπα για να πάω κάτω απο το όχημα με πιάνει η μέση έμεινα δεν μπορουσα να κουνηθω,μουδιασα χεστηκανε στην δουλεια η κατάληξη με πήρε ασθενοφόρο γερή οσφυαλγία.

Συμπέρασμα εγώ πιστεύω μπορείς να την παθεις και με μια απλή κίνηση, βέβαια μπορεί να φταίει σαν πιτσιρικας τοτε όλοι το έχουμε περάσει να φορτωνουμε κιλά όσο δεν παει,μπορεί να βγαίνουν τώρα ολα.

Τώρα που γράφω την τριτη που μας πέρασε εκανα πλατηκωπηλατικη μπάρα δεύτερη άσκηση με λιγα κιλά,γιατί πλεον απο την αριστερή μεριά έχω δυο μικρές δισκοκήλες,ε στο τελευταιο σετ με τράβηξε η μεση και η βλακεία ενω είμαι έμπειρος πλεον αλλά καμια φορά αυτό το κεφάλι δεν σκέφτεστε, συνεχισα την προπόνηση καλό ε;

Πλεον εγώ έχω κόψει τα υπερβολικά κιλά,με ενδιαφέρει η ποιότητα στο σωμα μου και όχι να έχω τον υπερβολικό όγκο.

Παντός αυτό πιστεύω όλοι κάποια στιγμη θα παθουμε τραυματισμό το θέμα είναι και ευχομε σε ολους να είναι μια μικρή θλαση και όχι κάτι σοβαρό.

Πιστεύω να βγαίνει νόημα γιατί το έγραφα ανα διαστήματα είμαι δουλεια απο το κινητό.

Υ.γ ενα ελαστικό που έχω παρατηρησει παντα μα παντα παθαινω τους τραυματισμούς όταν έχω βάλει ενα στοχο π.χ όπως τώρα για γραμμωση και παει πολύ καλά όλο το πρόγραμμα και βλέπω αποτελεσματα,μου έκατσε αυτό.

Dakonblackblade
14-04-14, 21:22
Πείτε κάποιον που ασχολείται με οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα και δεν τραυματίστηκε. Από χομπίστα σκιέρ μέχρι πρωταθλητή πάλης και από οδήγηση ποδηλάτου-μηχανής μέχρι αγώνα με παιδικά τρίκυκλα. Οπότε ας τελειώνουμε λίγο με την καραμέλα με τους τραυματισμούς και μπλα μπλα μπλα. Ποιο πολλά βγαλμένα γόνατα έχουμε δει στο 5χ5 παρά σε squat και ποιο πολλούς πόνους στη μέση από κρύα σηκώματα στη δουλειά παρά στο deadlift και πιο πολλούς τραυματισμούς στα χέρια στο σκι παρά στον πάγκο.

Και πιο πολλούς θανάτους από πέσιμο στη μπανιέρα και από το κρεβάτι επίσης παρά από το γυμναστήριο. Οπότε ας χαλαρώσουμε λίγο. Οι τραυματισμοί είναι παράγοντας του παιχνιδιού. Προσέχουμε για να έχουμε αλλά ως εκεί.

kazos_GR
15-04-14, 00:14
Και πιο πολλούς θανάτους από πέσιμο στη μπανιέρα και από το κρεβάτι επίσης παρά από το γυμναστήριο.

πεθανα χαχαχααα:P:P:turtle:

georgemoto
15-04-14, 01:02
Πείτε κάποιον που ασχολείται με οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα και δεν τραυματίστηκε. Από χομπίστα σκιέρ μέχρι πρωταθλητή πάλης και από οδήγηση ποδηλάτου-μηχανής μέχρι αγώνα με παιδικά τρίκυκλα. Οπότε ας τελειώνουμε λίγο με την καραμέλα με τους τραυματισμούς και μπλα μπλα μπλα. Ποιο πολλά βγαλμένα γόνατα έχουμε δει στο 5χ5 παρά σε squat και ποιο πολλούς πόνους στη μέση από κρύα σηκώματα στη δουλειά παρά στο deadlift και πιο πολλούς τραυματισμούς στα χέρια στο σκι παρά στον πάγκο.

Και πιο πολλούς θανάτους από πέσιμο στη μπανιέρα και από το κρεβάτι επίσης παρά από το γυμναστήριο. Οπότε ας χαλαρώσουμε λίγο. Οι τραυματισμοί είναι παράγοντας του παιχνιδιού. Προσέχουμε για να έχουμε αλλά ως εκεί.



Σωστοοοοοοοοςςςς!!!!

Στάλθηκε από το SM-N9005 μου

Ίων Δραγούμης
15-04-14, 02:37
Τι είπε ο Μιχάλης;; Γόνατα,ώμους και πλάτη;; Καλώς τα δέχτηκα κι εγώ. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο που πρόσθεσα φέτος άρσεις θανάτου και αυτό το μήνα καθίσματα στη σμιθ μετά από 13 χρόνια ασταμάτητης γυμναστικής με βάρη.. ξεκίνησα με λίγα κιλά και σχετικά σωστή τεχνική. Τι να πω,έβαλα λυτούς και δεμένους να με επιβλέπουν την ώρα που τα έκανα.. επίσης με χτύπησε και στον ώμο,μάλλον από προπόνηση στήθους.. και ο ώμος είναι το πιο σοβαρό μου τώρα,αν και ολοκλήρωσα τη προπόνηση και σήμερα,ενώ ψιλοπονούσα.. Τα δικέφαλα με πονάνε πάντα,και πρέπει να κάνω 4 σετ για να τα ζεστάνω καλά.

Εντάξει,όλοι σας είναι μέρες που νιώθετε πως μπορείτε να σηκώσετε το σύμπαν. Ε αυτές τις μέρες να φορτώνετε και όσο το δυνατόν πιο σωστά και πάντα με έναν παρτενέρ πανέτοιμο να βοηθήσει για να μη κολλήσετε στη τελευταία επανάληψη. Όταν "δε το έχετε"¨εκείνη τη μέρα,επικεντρωθείτε στην αυστηρότητα και με πιο λογικά κιλά. Όμως το να γυμνάζεσαι τόσα χρόνια και να υπάρχει πρόοδος και ανέβασμα κιλών πάντα,αυτό είναι αδύνατο. Είναι σαν την ομπρέλα που καρφώνεις στην άμμο.. όσο πάει καρφώνεται και πιο δύσκολα,μέχρι να φτάσεις σε ένα πικ.. μετά θέλεις "σφυρί".. άποψη μου..

Επίσης η προσωπική μου εμπειρία λέει ότι στην ηλικία των 15 ετών ως τα 20-21 έμπαινα στο μονόζυγο χωρίς υποβοήθηση αμέσως χωρίς ζέσταμα σε κανένα μυ και έκανα πολλές επαναλήψεις μέχρι αποτυχίας. Τώρα αν μπω χωρίς ζέσταμα στο μονόζυγο θα πρέπει να έρθετε να μαζέψετε τα δικέφαλα μου από το πάτωμα.. Και αυτό ισχύει σε κάθε μυική ομάδα. Τώρα τα σετ τα μετράω σε λειτουργικά,γιατί μπορεί να χρειαστώ 2-4 σετ για ζέσταμα,για να μη νιώθω πόνο,τράβηγμα,πιάσιμο κτλ..

Η επίσημη έναρξη του γήρατος ξεκινάει στα 20 έτη. Αυτό κρατήστε το.

jam
15-04-14, 03:15
Η επίσημη έναρξη του γήρατος ξεκινάει στα 20 έτη. Αυτό κρατήστε το. :thumbup:

μην με γαμ*ς νυκτιατικα ρε συ , με εριξες ψυχολογικα τωρα , χαχα κοιταξε τουλαχιστο δωσμου λιγο chance 3-4 χρονακια ακομη μεχρι τα 24-25 ναμε χαρουμενος :P

περα απτην πλακα οταν το παιξεις σωστα , πιστευω στα 25+ αρχιζει η φαση αυτη , ωστοσο , κατι που ξεχναμε να αναφαιρουμε ειναι και το rest κατι που πολλοι μας παραμελουμε ενω ουσιαστικα ειναι μερος της προπονησης , οταν ξεπερασεις αυτο το σημειο και δεν ασχολησε πλεον με rest & recovery τοτε πιστευω ειναι η φαση που λες ! ;)

Ίων Δραγούμης
15-04-14, 05:24
Μη μασάς. Όσο πιο κοντά στο 20 είσαι (αφού τα περάσεις) τόσο πιο αργό είναι το γήρας. Όσο απομακρύνεσαι,τόσο το χειρότερο. Εγώ από τις κλινικές που έχω κάνει,βλέπω ότι μετά τα 50 πολλοί αρχίζουν και γίνονται σαράβαλα. Σκάει ένα πρόβλημα και το άλλο και εν ευθέτω χρόνω και το παρ'άλλο. Φυσικά πολύ δουλειά έχει και η παιδιατρική αλλά για διαφορετικά περιστατικά. Γενικά όσο πιο νεαρός είσαι,τόσο καλύτερη ανάρρωση έχεις και από παθήσεις,και από τραυματισμούς (από προπονήσεις,τροχαία,ατυχήματα κτλ). Το ίδιο θα αντιμετωπίσει μια πνευμονία ένας 30ρης και το ίδιο όταν ο συγκεκριμένος (με το ίδιο ατομικό αναμνηστικό) την ξαναπάθει στα 80 του;; Ίσως αυτή να είναι και μοιραία.. Το ίδιο ισχύει και για το γυμναστήριο. Ο νεαρός είναι σε πλεονεκτικότερη θέση. Το καινούργιο μηχάνημα σαφώς δουλεύει και καλύτερα.. εσύ φαίνεσαι ακόμα "μικρούλι" για να αγχώνεσαι.. :P :green: