PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος με γυμναστική-προβληματισμός με πρόγραμμα



BigSplash
12-04-14, 20:44
Καλησπέρα. Είμαι αρχάριος με τη γυμναστική με βάρη και θα ήθελα κάποιες συμβουλές σχετικά με το πρόγραμμα προπόνησης.
Είμαι 20 χρονών, 1,72 ύψος και 71 κιλά βάρος.Γράφτηκα στο γυμναστήριο πριν 2 ευδομάδες με μακροπρόθεσμο στόχο γράμμωση.Εκεί με συμβούλεψαν να ακολουθήσω για ένα διάστημα 2 μηνών πρόγραμμα για όγκο και μετά για γράμμωση.Το πρόγραμμα είναι για 3 ημέρες την ευδομάδα (ΠΛΑΤΗ-ΩΜΟΙ,ΠΟΔΙΑ-ΤΡΙΚΕΦΑΛΑ,ΣΤΗΘΟΣ-ΔΙΚΕΦΑΛΑ,κοιλιακοί-ραχιαίοι σε κάθε προπόνηση) με 3-5 ασκησεις για κάθε μυ,3-4 σετ και 8-10 επαναλήψεις (αν χρειάζεται να αναφέρω ακριβώς το πρόγραμμα μου λέτε).
Οι προβληματισμοί μου είναι οι εξείς: Είναι σωστό 2 μήνες όγκου και μετά γράμμωσης (μικρό ή μεγάλο χρονικό διάστημα?)? Είναι σωστό το πρόγραμμα? Μπορώ να υπερβώ τις 3 μέρες την ευδομάδα στο γυμναστήριο?
Οποιαδήποτε συμβουλή σε σχέση με τον στόχο που έχω είναι ευπρόσδεκτη.

grtech
13-04-14, 00:43
Γεια σου BigSplash :welcome:,
Οτι αφορά τους προβληματισμούς σου....

α. Αυτό το γνωρίζεις μόνο εσύ, αν δηλαδή μπορείς να φέρεις το σώμα σου σε ικανοποιητικό μυικό όγκο σε δύο μήνες ώστε μετά να μπεις σε περίοδο γράμμωσης.

β. Όχι, τσέκαρε τα έτοιμα προγράμματα του φόρουμ Χρήσιμοι οδηγοί προπόνησης (http://forum.bodybuilding.gr/showthread.php?1469-%CE%A7%CF%81%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%B9-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CE%B9-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82).

γ. Ναι μπορείς, αν αυτό βοηθά τον στόχο σου και τον εβδομαδιαίο σου προγραμματισμό.

BigSplash
20-04-14, 01:56
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Με κατατοπισες αρκετα :)