PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμμα γυμναστικης (βοηθεια)



Aek21greek
15-04-14, 01:28
Καλησπερα σε ολους

Ονομαζομαι Γιαννης ειμαι 16 χρονων , υψος 1.79 , 69 κιλα...εδω και εναμιση χρονο κανω γυμναστηριο και εδω και τεσσερις μηνες το εχω ξεκινησει πιο συστηματικα 5-6 φορες την εβδομαδα
Εδω ειναι το προγραμμα των μυικων ομαδων που γυμναζω αναλογα με την μερα:

Τριτη : πλατη τρικεφαλα
Τεταρτη ποδια ωμους
Πεπμτη στηθος δικεφαλα
Παρασκευη πλατη τρικεφαλα
Σαββατο ποδια ωμους
Κυριακη στηθος δικεφαλα

Θα ηθελα αν γινεται να μου προτεινει καποιος ενα δυνατο προγραμμα με βαση αυτες τις μερες ..διοτι ειμαι στην αναπτυξη ακομα δεν κανω ασκησεις οπως squats, deadlifts κ.α που προκειται να με αφησουν ουσιαστικα εκει που ειμαι και αν γινεται δεν θα ηθελα να περιλαμβανονται τετοιες ασκησεις στο προγραμμα μου ..αν εχει καποιος να μου προτεινει καποιο προγραμμα ας μου κανει ενα ποστ ..(θα ηθελα περισσοτερο να παρω κιλα δηλαδη ογκο και οχι τοσο γραμμωση)

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας

Steloukos
15-04-14, 16:42
Τα βαρη δεν θα επηρεασουν το υψος σου,ουτε καν οι ασκησεις squat,deadliftκτλ δεν το επηρεαζουν,ολα αυτα ειναι μυθος.Επισης 6ημερο προγραμμα θεωρω ειναι υπερβολικο γτ αφηνεις μια μερα μονο στο σωμα σου για ξεκουραση(να ξερεις το σωμα αναπτυσεται οταν ξεκουραζεται και το οσο περισσοτερο γυμναζομαι δεν σημαινει τοσο περισσοτερο αναπτυσομαι).Επελεξε καλυτερα να κανεις 4-5ημερο και να βαλεις 2 φορες την καθε μυικη ομαδα σε διαστημα 9-10 ημερων και οχι 7.Ή μπορεις να κανεις 4ημερο και να το χωρισεις σε uper-lower ή να κανεις 4-5ημερο και να γυμναζεις μια φορα την καθε μυικη ομαδα μεσα στην βδομαδα.Δοκιμασε τα αυτα και δες τι σε βολευει και τι δουλευει καλυτερα σε σενα:welcome: