PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ωμους!



billblackeye
15-04-14, 19:03
Καλησπερα και καλες γιορτες!!
Λοιπον, βασικα δεν ξερω αν πραγματικα το προβλημα ειναι στους ωμους, πιθανον να ειναι στην πλατη!
Το προβλημα ειναι στη δομη του πανω κορμου! Οι ωμοι μου αν με παρατηρησει καποιος απο το πλάι ειναι σχεδον πανω απο το στηθος! Με λιγα λογια ειναι αρκετα πιο μπροστα απο εκει που θα επρεπε! Ελπιζω να καταλαβαινετε πως ακριβως ειναι!
Ειμαι ετσι πιστευω απο παντα! Ειμαι σχεδον 18 χρονων και τωρα τα τελευταια 3 χρονια σηκωνω βαρη και δεν εχει υπαρξει καποια αλλαγη, ουτε προς το καλυτερο, ουτε και προς το χειροτερο!
Θελω να μαθω εαν ειναι προβλημα και πως μπορω να το διορθωσω! Παντως γυμναζω και ωμους και πλατη και στηθος και τα παντα ολα!!
Παρακαλω οποιος γνωριζει κατι ας με βοηθησει!

Christos97
15-04-14, 20:53
ποσταρε καμια φοτο,οταν λες οι ωμοι σου ειναι πανω απο το στηθος σου εννοις καμπουργιαζεις?

herculas
16-04-14, 10:20
Μάλλον πρέπει να βάλεις ασκήσεις θωρακικής έκτασης για να φέρεις πάλι τους ώμους στη σωστή θέση .
Το είχα και το έχω και εγώ σε ένα μικρό βαθμό και ο φυσικοθεραπευτής μου είχε δώσει τέτοιες ασκήσεις .
Ψάξε για βιντεάκια με thoracic extension exercises .

Καλό θα ήταν να σε έβλεπε ένας γιατρός-φυσικοθεραπευτής πρώτα .

billblackeye
17-04-14, 11:09
82635

χαχαχαχ τα 'κοψα όλα! Βλεπετε πως απο το πλαι η πλατη μου δεν ειναι επιπεδη! Οι ωμοι ερχοναται προς τα μπροστα! Παντως προβλημα καμπουρας δεν εχω! Με εχουν κοιταξει φυσιοθεραπευτες, οχι γι αυτο αλλα για μια κοίλη που έχω πανω απο τον κόκυγγα! Ενας μου ειπε πως χρειαζεται διατασεις για τους ωμους!! Βεβαια ποτε δεν εμαθα κατι παραπανω!