PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή προγράμματος είναι αναγκαία; Τρόπος για χάσιμο λίπους



blade
18-04-14, 21:25
Από τον Σεπτέμβρη κάνω το ίδιο πρόγραμμα. Το οποίο είναι 3 φορές την βδομάδα, 4 ασκήσεις για κάθε μυική ομάδα 3 επαναλήψεις η άσκηση. 1η μέρα κάνω στήθος-δικέφαλους 2η μέρα πλάτη-τρικέφαλους και 3η μέρα ώμους-πόδια. Είναι αλήθεια ότι πρέπει να αλλάξω ασκήσεις; Πχ. οι 4 ασκήσεις π έκανα για πλάτη πρέπει να αντικατασταθούν με άλλες 4; Κάποιοι υποστηρίζουν ότι μετά από 3-4 μήνες πρέπει να αλλάζεις ασκήσεις. Πάντως σχεδόν κάθε φορά που πάω την επόμενη μέρα είμαι ελαφρώς πιασμένος(που λογικά σημαίνει ότι κάτι γίνεται).
Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι για την περιοχή της κοιλιάς. Είμαι 1,88 και 95 κιλά. Το σώμα μου είναι μια χαρά εκτός από την περιοχή της κοιλιάς. Δεν είναι ότι είναι μεγάλη(σχεδόν επίπεδη) αλλά είναι πολύ χαλαρή. Προφανώς είναι λίπος. Η αλήθεια είναι ότι απεχθάνομαι την αερόβια άσκηση(τρέξιμο, ποδήλατο κτλπ). Τον τελευταίο καιρό 2 από τις 3 μέρες κάνω κάνα δεκάλεπτο γρήγορο περπάτημα πριν αρχίσω την προπόνηση. Η διατροφή μου είναι σχετικά καλή
Τι προτείνεται; Ξέρε ότι 3 φορές την εβδομάδα είναι λίγο δεν έχω άλλο χρόνο. Για την κοιλιά τι να κάνω; Απλώς να ανεβάσω την διάρκεια στο μισάωρο;
Ευχαριστώ

KOTSOS BB
18-04-14, 21:49
γεια σου φιλε,κατα καιρους ολοι κουραζομαστε-βαριομαστε τις ιδιες κ ιδιες ασκησεις,μπορεις να παιξεις με αλλες ασκησεις για καθε μυικη ομαδα,να αλλαξεις τις επαναληψεις,η ακομα κ την κλιση της ασκησης.
επισης να θυμασαι πως και η αποκατασταση ειναι σημαντικη και για αυτον πιθανον να κουραζεσαι
Για το θεμα της κοιλιας η απαντηση ειναι μια,αεροβια ασκηση καθαρη διατροφη και τοπικες ασκησεις για την κοιλιακη χωρα.
καλη συνεχεια

blade
19-04-14, 21:16
δλδ ο μόνος λόγος να αλλάξω ασκήσεις είναι εάν τις βαριέμαι; μου έχουν πει πως όταν νιώθεις λίγο πιασμένος αυτό σημαίνει ότι έχεις πραγματικά δουλέψει. Δεν πιστεύω πάντως να είναι η κούραση γιατί συνήθως πάω με μία μέρα κενό και δεν είναι ότι κάνω τις τρελές επαναλήψεις ή τα πάρα πολλά κιλά. Όταν λες ασκήσεις για την κοιλιακή χώρα; Κοιλιακούς; Όλοι λένε πως πρώτα πρέπει να φύγει το λίπος και μετά να δεις κάποια διαφορά στους κοιλιακούς. Εμένα κύριος σκοπός είναι να διατηρήσω το σώμα που έχω και να χάσω λίγο από το λίπος από την κοιλιά.
Ευχαριστώ για την απάντηση