PDA

Επιστροφή στο Forum : 30 days squat challenge



sanitarium20
24-04-14, 10:34
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Έχω ψάξει αρκετά στο φόρουμ για αυτό που θέλω να ρωτήσω αλλά δε βρήκα κάτι, οπότε ανοίγω ένα καινούριο θεματάκι εδώ.

Η ερώτηση μου αφορά σε ένα προγραμματάκι προπόνησης που διαβάζω πολύ στο ίντερνετ και πρέπει να είναι ψιλομόδα στο εξωτερικό, κυρίως για γυναίκες που έχουν θέμα με γλουτούς, πόδια κλπ.
Λέγεται 30 days squat challenge όπως λέει και ο τίτλος και περιλαμβάνει ένα 30ήμερο πρόγραμμα στο οποίο ξεκινάς κάνοντας έναν μικρό αριθμό squat την πρώτη μέρα (πχ 30 ή 50 δε θυμάμαι, αλλά θα παρεθέσω λινκ σε λίγο) και καταλήγεις την 30ή μέρα να κάνεις 250 ή 300. http://30dayfitnesschallenges.com/30-day-squat-challenge/
Από ότι βλέπω δίπλα από το άρθρο που παρέθεσα υπάρχουν πολλά 30 days challenges αλλά αυτό εδώ με τα σκουωτ το έχω συναντήσει πολλές φορές σε σάιτ και για αυτό πήρα ευκαιρία να ρωτήσω.

Οι απορίες μου είναι οι εξής:
1) Το έχει κάνει κάποιος και κυρίως κάποια (αφού από ότι έχω καταλάβει το κάνουν περισσότερο οι γυναίκες);
2) Είναι σωστό σαν πρόγραμμα;
3) Εσείς που το κάνατε είδατε κάποια διαφορά;
4) Μπορεί να συνδυαστεί με προπονήσεις του υπολοίπου σώματος (φαντάζομαι πώς ναι..);
5) Αν κάποιος ξέρει, τα σκουωτ πρέπει να είναι ελεύθερα ή μπορεί να γίνουν με μπάρα;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το διαβάσαμε σε ααρκετά σάιτ με την κοπέλα μου και σκέφτηκε να το δοκιμάσει, καθώς θέλει να αλλάξει το πρόγραμμα της με κάτι καινούριο για ανανέωση και της άρεσε και μόνο η ιδέα της δοκιμασίας...

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις θα του ήμουν ευγνώμων..
Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά και πάλι!

Dakonblackblade
24-04-14, 12:11
Ελεύθερα ξε ελεύθερα, ας βάλει ένα σκουπόξυλο στην πλάτη της σαν μπάρα , να μην έχει έξτρα βάρος αλλά μη πάνε χαμένα τόσα squat και παράλληλα να βελτιώσει την τεχνική της. 250 squat είναι χωρίς βάρος. Κάτσε να μετρήσω πόσα είναι τα περισσότερα squat με βάρος που έχω κάνει ποτέ. Μετράω και το ζέσταμα

5χ20
5χ30
5χ40
5χ50
5χ60
5χ70
3χ80
3χ90
3χ5χ100+
5χ10 fquat σύνολο 101 squat. Δεν το κάνουν τελικά μόνο οι γυναίκες το πρόγραμμα.

Ας το δοκιμάσει, 1 μήνας είναι, δε χάνει και τίποτα, μη ξεχάσει να χρησιμοποείσει το σκουπόξυλο

Dakonblackblade
24-04-14, 12:11
Λάθος μηνυμα

sanitarium20
24-04-14, 15:53
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου! Ναι δεν σκόπευε να τα κάνει ελεύθερα. Με μπάρα έλεγε.

Κάτι άλλο που δεν διευκρινίζεται πουθενά, 2 ερωτήσεις για την ακρίβεια.

1) Όταν λέει ότι την τάδε μέρα πρέπει να κάνεις π.χ. 80 squats αυτά τα 80 πώς πρέπει να γίνουν. Σε τι σετ εννοώ. 10άρια, 12άρια, 15άρια, 20άρια, ότι βολεύει τον ασκούμενο;;; Υπάρχει κάτι που είναι πιο ενδεδειγμένο ή ότι βολεύει;

2) Και τελευταίο. Γίνονται όλα τα σετ μονοκοπανιά με διάλειμμα ανάμεσά τους; Ή σπαστά μέσα στη διάρκεια της ημέρας; Γιατί όταν θα φτάσει ας πούμε στα 230 squats τη μέρα, αυτό προφανώς απαιτεί πολλά σετ. Για 10άρια σετ πχ απαιτεί 23 σετ. Αυτά τα σετ θα πρέπει να γίνουν με τη μία, ή κάνεις τα 5 πρώτα συνεχόμενα με ένα μικρό διάλειμμα, κάνεις άλλα 5 μετά από μία ώρα αφού έχεις ξεκουραστεί και ούτω καθεξής;;; Όλα συνεχόμενα;;;

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

ps. Στο δικό σου πρόγραμμα τι ακριβώς έκανες δεν κατάλαβα όπως το γράφεις, μπορείς να μου εξηγήσεις;;;

Dakonblackblade
24-04-14, 18:37
Μέσα στη μέρα απότι καταλαβαίνω. Αλλά δεν έχει και μεγάλη σημασία. Ας βάλει η ίδια τα όρια και ας προσπαθήσει να τα κρατήσει. Όσο πιο σφιχτά τα όρια τόσο και πιο δύσκολο το challenge. Προσωπικά θα επέλεγα να κάνει τα squat σε ένα session με δίλεπτα διαλείμματα. Όσα θέλει. Απλά μη βάλει χρονικούς περιορισμούς γιατί θα καταλήξει να κάνει παρδαλά πράγματα για να προλάβει

sanitarium20
24-04-14, 18:58
Οκ θα το δοκιμασει και θα πω εντυπώσεις!
Ευχαριστώ και πάλι!