PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίδραση της προπόνησης της μιας μυϊκής ομάδας στην άλλη. τελικά τι ισχύει;



guardsman
08-05-14, 21:25
Καλησπερα σε ολους εχω διαβασει σε καποια θεματα για προπονησεις το εξης:
Η προπονηση Στηθους επηρεαζει και συνεπως καταπονει αρκετα τα Τρικεφαλα και τους Ωμους και η προπονηση Πλατης επηρεαζει και επισης καταπονει αρκετα τα Δικεφαλα.Γι αυτο συνισταται η προπονηση αυτων των μυικων ομαδων την ιδια ημερα.Αν επιθυμουμε να γυμναζουμε αυτες τις μυικες ομαδες σε ξεχωριστες ημερες τοτε συνισταται η προπονηση της μιας μυικης ομαδας απο την προπονηση της αλλης μυικης ομαδας να εχει διαφορα τουλαχιστον 2 ημερες-48 ωρες για να δινουμε ετσι τον καταλληλο χρονο αναρρωσης και αναπτυξης σε καθε μυικη ομαδα που επηρεαζεται απο την προπονηση της αλλης μυικης ομαδας.
Το ερωτημα μου λοιπον προς οποιον εχει την ορεξη την καταλληλη εμπειρια και τις γνωσεις για να μου απαντησει ειναι παρα πολυ απλο και το εξης:
Ισχυει η δεν ισχυει αυτο?
Και σας παρακαλω να μου δωσετε ξεκαθαρες απαντησεις γιατι ηδη εχω μπερδευτει αρκετα με το συγκεκριμενο θεμα.Ο λογος για τον οποιο εχω μπερδευτει ειναι οτι παρα το γεγονος οτι εχω διαβασει σε καποια ισως αρκετα θεματα το παραπανω εχω δει αλλα τοσα προγραμματα που προτεινονται να μην τηρουν το παραπανω και να γινεται σε αυτα εκγυμναση των παραπανω μυικων ομαδων σε συνεχομενες ημερες.Το θεμα το ξαναποσταρω γιατι εμεινε ποσταρισμενο μονο για λιγες ωρες λογο τεχνικων θεματων του φορουμ.
Σας ευχαριστω για την κατανοηση εκ των προτερων για τον χρονο που θα διαθεσετε για να μου απαντησετε καθως και για τις οποιες γνωμες σας.

Nikolas_mk2
08-05-14, 21:32
Καλησπέρα, σου ειχα απαντησει στο προηγουμενο θεμα,δεν το ειχες προλάβει?

guardsman
08-05-14, 21:45
Kαλησπερα και απο μενα.Ελαβα γνωση της απαντησης σου και παλι σε ευχαριστω πολυ γιατι ηταν παρα πολυ χρησιμη.Ομως σημερα το πρωι που ξαναμπηκα στο σαιτ που εγραφε οτι το φορουμ δεν λειτουργουσε για τεχνικους λογους.Οταν ξαναμπηκα νωρις το απογευμα το φορουμ ξαναλειτουργουσε αλλα το θεμα μου δεν υπηρχε πουθενα εκτος και αν εγω εκανα λαθος και δεν ειδα καλα.Οπως προαναφερα η γνωμη σου ηταν παρα πολυ χρησιμη και σημαντικη ομως επειδη το θεμα μου εμεινε σε κοινη διαβουλευση μονο για λιγες ωρες θεωρησα σωστο να το ξαναποσταρω μηπως παρω μερικες ακομα γνωμες παραπανω.Και παλι σε ευχαριστω για την γνωμη και τον χρονο σου.Παρακαλειτε οποιος αλλος εχει την καλοσυνη να πει την γνωμη του για να δω και εγω συνολικα τι αποψεις επικρατουν επι του συγκεκριμενου θεματος.

beefmeup
10-05-14, 08:54
Γι αυτο συνισταται η προπονηση αυτων των μυικων ομαδων την ιδια ημερα.Αν επιθυμουμε να γυμναζουμε αυτες τις μυικες ομαδες σε ξεχωριστες ημερες τοτε συνισταται η προπονηση της μιας μυικης ομαδας απο την προπονηση της αλλης μυικης ομαδας να εχει διαφορα τουλαχιστον 2 ημερες-48 ωρες για να δινουμε ετσι τον καταλληλο χρονο αναρρωσης και αναπτυξης σε καθε μυικη ομαδα που επηρεαζεται απο την προπονηση της αλλης μυικης ομαδας.
Το ερωτημα μου λοιπον προς οποιον εχει την ορεξη την καταλληλη εμπειρια και τις γνωσεις για να μου απαντησει ειναι παρα πολυ απλο και το εξης:
Ισχυει η δεν ισχυει αυτο?


αν εισαι αρχαριος (δλδ προπονεισαι καπου 2-3 χρονια κανοντας ΒΒ splits) δεν σε νοιαζει κ τοσο,μιας κ εισαι..αρχαριος.
καλυτερα να επικεντρωθεις σε αλλα πραγματα οπως σωστη τεχνικη κλπ..
το οτι επειρεαζονται μεταξυ τους οι ομαδες ειναι φυσιολογικο οπως σου απαντησαν πριν σβηστουν τα ποστ..αυτο καποιος μπορει να το χρησιμοποιησει κ απο την μια κ απο την αλλη.
αν θες να δωσεις περισοτερο εμφαση σε μια ομαδα μπορεις να την υπεροπροπονεις με αυτον τον τροπο σαν μεθοδο.
αν τωρα θεωρεις οτι δεν τραβας σε καποιες ομαδες μικροτερες λογω του οτι συμπιπτουν μαζι με μεγαλες σε συχνοτητα,εκει απλα κοιτα να φτιαξεις ετσι το προγραμμα σου να μην γινεται τοσο αυτο..

αυτα που γραφεις για μερες/ωρες αναρωσης ειναι ολα σχετικα..αλλιως ειναι σε μενα αλλιως σε σενα κ αλλιως σε καποιον που περνει φαρμακα.
οποτε κατι ξεκαθαρο που ζητας δεν υπαρχει,γιατι δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.

κοιτα σε σενα τι γινεται κ πως αντιδρα το σωμα σου μετα απο τις προπονησεις,κ πραξε αναλογα.

guardsman
10-05-14, 12:42
Σε ευχαριστω beefmeup για την απαντηση σου.Καλη σου συνεχεια με υγεια και καλες προπονησεις.