PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετεγχειρητική ουλή (τι μπορώ να κάνω?)



rey1989
10-05-14, 19:04
έχω ρωτήσει γιατρούς τι μπορώ να κάνω για την ουλή μετά την εγχείρηση στην κοιλιά κ όλοι έχουν μεσάνυχτα ή δεν έχουν ασχοληθεί. Ο δερματολόγος μου έκλεισε ραντεβού για αρχές του άλλου μηνα γιατι θα λείπει λέει και εννοείτε οτι δε θα κάτσω να περιμένω τόσες μέρες χωρίς να βάλω τίποτα γιατι εφόσον κλείσει κ πάρω το οκ απ την πλαστικό θα αρχίσω πάλι προπονήσεις. Αλλο δερματολόγο δε βρίσκω αλλα το ψάχνω ρωτόντας σε γνωστούς (no luck yet)

διαβάζω στο net σε ξένες σελίδες με πλαστικούς κλπ για gel dermatix (κ άλλες μάρκες) και ταινίες σιλικόνης και λένε οτι κάνουν δουλειά (αφήνουν άσπρη απαλή ουλή κ προλαμβάνουν να μην μεγαλώσει κλπ) με χρήση κανα 2μηνο αφού κλείσει η πληγή. Εμένα σχεδόν έχει κλείσει ήδη. Πιστευω σε καμια εβδομάδα θα ειναι ok.

το θέμα μου ειναι τι μπορώ να κάνω τώρα? δεν περιμένω οτι δε θα μου μείνει σημάδι γιατι θα μείνει , αλλα δεν ειναι θέμα για εμένα , αυτό που με νοιάζει ειναι να προλάβω τίποτα παρατράγουδα που διάβασα οτι μπορεί να συμβούν αν το αφήσεις στη μοίρα του γιατι δεν έχω σκοπό να ξαναμπω σε διαδικασία σαν αυτή για διορθώσεις ουλής κ έτσι.

κ τέλος αν ξέρει κάποιος καλό δερματολόγο στην Πάτρα ας τον προτείνει έστω κ σε pm αν δεν επιτρέπεται ανοιχτά. :toast:

rey1989
13-05-14, 10:15
no idea ε? damn
και δε θυμάμαι και ποιο μέλος ειχε κάνει (κάπου το είχε πάρει το μάτι μου παλιά) για να τον ρωτήσω :bounce:

leftko
13-05-14, 11:48
Χωρίς να είμαι σίγουρος, καθώς δεν έχω προσωπική εμπειρία (περα απο κατι μικροουλες στο προσωπο απο αφαίρεση ελιων, δεν φαίνονται δλδ μετά απο λιγους μηνες,εξαρταται και απ το σημείο). Αυτό που ξέρω είναι ότι υπάρχουν κάτι αλοιφές,αλλά μην περιμένεις θαύματα ότι δεν θα φαίνεται. Τι ουλη είναι? Ποσο μεγάλη? Επίσης εγώ θα πήγαινα σε πλαστικό, και όχι δερματολόγο (εξαρτάται την ουλη)

Στάλθηκε από το Nexus 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

rey1989
13-05-14, 12:40
ο δερματολόγος ειναι υπευθυνος για την κατάσταση κ υγεία του δέρματος. Σε αυτόν παμε αν έχουμε μια ουλή ή κάτι άλλο δερματολογικό κ αυτός μας στέλνει στον πλαστικό για διόρθωση. Ο πλαστικός κόβει/ράβει και στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω κάτι για διόρθωση απο πλαστικό κ ούτε θέλω να αποκτήσω. Ξέρω οτι θα μείνει σημάδι κ δε με νοιάζει , ειδικά στο σημείο που βρίσκεται δεν φαίνεται απλά θέλω να βάλω κάτι για γρηγορότερη κ καλύτερη επούλωση. Το μόνο σιγουρο ειναι πως θα χρησιμοποιήσω για αρχή τα φυλλα σιλικόνης που όλοι προτείνουν κ βλέπουμε. ;)

Kalliopaki
13-05-14, 19:55
Εγώ θα σου αφιερώσω αυτό! https://www.youtube.com/watch?v=_tmxCRRmNhM
Μιας κι εγώ έχω μια δικιά μου... απο ατύχημα βέβαια !! :)

rey1989
13-05-14, 20:29
Εγώ θα σου αφιερώσω αυτό! https://www.youtube.com/watch?v=_tmxCRRmNhM
Μιας κι εγώ έχω μια δικιά μου... απο ατύχημα βέβαια !! :)

ωραίο :thumbup:
δεν έχω θέμα με τις ουλές κ τα σημάδια , απλά είδα στο net για τις χηλοειδής κ τρόμαξα κ ειπα να μη το αφήσω στην τύχη του :green:
οι γιατροί μου λένε οτι πάει τέλεια , η φοβία μένει . Αν εξελιχθεί όπως πρέπει δε θέλω τίποτα άλλο , ειμαι ευτυχισμένος :turtle:

Kalliopaki
13-05-14, 20:50
ωραίο :thumbup:
δεν έχω θέμα με τις ουλές κ τα σημάδια , απλά είδα στο net για τις χηλοειδής κ τρόμαξα κ ειπα να μη το αφήσω στην τύχη του :green:
οι γιατροί μου λένε οτι πάει τέλεια , η φοβία μένει . Αν εξελιχθεί όπως πρέπει δε θέλω τίποτα άλλο , ειμαι ευτυχισμένος :turtle:

Αν κάνεις σωστή αντισηψία δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα !!

rey1989
13-05-14, 21:04
Αν κάνεις σωστή αντισηψία δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα !!

μια χαρά την κάνω κ προσέχω . Μακάρι :toast:

Kalliopaki
13-05-14, 23:22
μια χαρά την κάνω κ προσέχω . Μακάρι :toast:

Εμ, τότε τι τα θες τα παραπάνω.. Ολα καλά θα πάνε !! Είναι και σέξυ οι ουλές στον άντρα !! Το'χεις !!!!!! Αντε γειά μας :toast:

rey1989
14-05-14, 07:36
Εμ, τότε τι τα θες τα παραπάνω.. Ολα καλά θα πάνε !! Είναι και σέξυ οι ουλές στον άντρα !! Το'χεις !!!!!! Αντε γειά μας :toast:

χαχ, thanks, gurl, μ έφτιαξες τη διάθεση :toast:

Mikekan
14-05-14, 13:16
Eντάξει βρε δεν είναι τόσο χάλια. Και εγώ έχω μία από σοβαρή εγχείρηση κήλης, έχει μία αγριάδα όπως και να το κάνεις. :green:

Να εύχεσαι να μείνεις μακριά από τραυματισμούς και να κάνεις αυτό που αγαπάς, αυτά είναι λεπτομέρειες για μένα.

rey1989
14-05-14, 14:04
Eντάξει βρε δεν είναι τόσο χάλια. Και εγώ έχω μία από σοβαρή εγχείρηση κήλης, έχει μία αγριάδα όπως και να το κάνεις. :green:

Να εύχεσαι να μείνεις μακριά από τραυματισμούς και να κάνεις αυτό που αγαπάς, αυτά είναι λεπτομέρειες για μένα.

:thumbup:

μεθαυριο πάω να μου αφαιρέσουν κάτι ράμματα απο αφαλό που δεν ηταν απορροφήσιμα και απο την επόμενη εβδομάδα θα αρχίσω προπονήσεις.
για μια εβδομάδα χαλαρά κ αν δω οτι επανέρχομαι full χωρίς παρατράγουδα θα ανέβω σταδιακά πάντα αποφευγοντας ασκήσεις όπως squat για κανα μηνα γιατι βάζουν πίεση στην τομή.

εσύ είχες βάλει κάτι ή το άφησες έτσι ? φορούσες ζώνη φαντάζομαι , πόσο την κράτησες περίπου ? η χειρούργος μου ειπε 1 μηνα συνολικά αλλα σκέφτομαι να την φοράω και μισό μηνα ακόμα στις προπονήσεις

Mikekan
14-05-14, 14:12
Oχι δεν έβαλα τίποτα. Τότε δεν γυμναζόμουν οπότε δεν τέθηκε και θέμα ζώνης!

sTeLaKoS
14-05-14, 14:38
Ray έχω να σου προτείνω εξωτερική χρήση σπαθόλαδου(βαλσαμέλαιου) 2-3 φορές τη μέρα. Στα χωριά γνωρίζουν και χρησιμοποιούν από πολύ παλιά το εκχύλισμα σπαθόχορτου(βάλσαμου) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%AC%CE%BB%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%BF) σε ελαιόλαδο. Θυμάμαι τη γιαγιά μου όταν ήμουν παιδί, να γυρνάω σπίτι γεμάτος αίματα και να με περιποιείται με σπαθόλαδο. :thumbup:

Μια αλοιφή που μου πρότεινε δερματολόγος για χρήση μετά από ατύχημα με τη μηχανή, είναι η Flamosin Cream (κυκλοφορεί από τη Froika s.a στα φαρμακεία). Κάπου στα 10+€ αν θυμάμαι καλά.

Οι ουλές δεν είναι επιφανειακά σημάδια για να σου τις εξαφανίσουν, όμως δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να δοκιμάσεις.

rey1989
14-05-14, 16:16
Oχι δεν έβαλα τίποτα. Τότε δεν γυμναζόμουν οπότε δεν τέθηκε και θέμα ζώνης!


άσχετο αλλα τελικά στις 24/4 την είχα κάνει , είχα γράψει άλλη ημερομηνία στο θέμα με τις φωτογραφιες μου αλλα τότε αναβλήθηκε για 2 weeks l8r

εμένα μου έβαλαν ζώνη για να περιοριστεί το οίδημα κ να μη συγκεντρώσω αίμα κ χρειάζεται αφαίρεση, γιαυτό μου άφησαν κ τα μπουκαλάκια 6 μέρες (ουτε να τα θυμάμαι δε θέλω , με αυτά ήρθα σπίτι ). Κ επίσης επειδή μου έγιναν ράμματα στον αφαλό , αφού τις πρώτες μέρες έπρεπε να με κρατάει κάποιος για να ξαπλώσω προς τα πίσω.

Τώρα δεν έχω βγάλει άκρη αν μ έκανε ραφή κοιλιακού τοιχόματος , απότι μου ειχε πει ο άλλος γιατρός της ομάδας της δεν χρειαζόμουν αλλα αυτή μου ειχε πει οτι μ έραψε κοιλιακούς. Στο χαρτί που αναφέρει τι μου έκαναν ακριβώς δεν λέει κάτι τέτοιο. wtf.jpg κρατικά νοσοκομεία ftw , αν δε τα σκάσεις κυνηγάς το γιατρό να σου πει αυτά που ειναι υποχρεομένος να πει απ την αρχή. Το πιθανότερο ειναι να εννούσε οτι έραψε το δέρμα με τους κοιλιακούς για να κολλήσει όπως κάνουν όλοι αλλα δεν ηταν κ πολύ της κουβέντας , όλα στα πεταχτά :rifle:

Την παρασκευή όμως θα απαντήσει θέλει δε θέλει :turtle:


Ray έχω να σου προτείνω εξωτερική χρήση σπαθόλαδου(βαλσαμέλαιου) 2-3 φορές τη μέρα. Στα χωριά γνωρίζουν και χρησιμοποιούν από πολύ παλιά το εκχύλισμα σπαθόχορτου(βάλσαμου) (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%AC%CE%BB%CF%83%CE%B1%CE%BC%CE%BF) σε ελαιόλαδο. Θυμάμαι τη γιαγιά μου όταν ήμουν παιδί, να γυρνάω σπίτι γεμάτος αίματα και να με περιποιείται με σπαθόλαδο. :thumbup:

Μια αλοιφή που μου πρότεινε δερματολόγος για χρήση μετά από ατύχημα με τη μηχανή, είναι η Flamosin Cream (κυκλοφορεί από τη Froika s.a στα φαρμακεία). Κάπου στα 10+€ αν θυμάμαι καλά.

Οι ουλές δεν είναι επιφανειακά σημάδια για να σου τις εξαφανίσουν, όμως δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να δοκιμάσεις.

βαλσαμόλαδο έχει φτιάξει η μάνα μου μερικές μπουκάλες κ έχω , λες να το χρησιμοποιήσω οταν κλείσει καλά γιατι το φοβάμαι λίγο τώρα μέχρι να πάρω το οκ απ τη γιατρό οτι ειναι full κλειστό για καμια μόλυνση κ βάζω μόνο τα απαραίτητα.

Η μάνα μου το είχε βρει παλιά απο μια φίλη της γιατι είχα πατήσει την παλάμη μου στο μάτι της κουζίνας ανοίγοντας το λάθος για να ζεστάνο γάλα κ κόλλησε πάνω μέχρι να έρθουν απ το δίπλα δωμάτιο να μου το ξεκολλήσουν, μου ειχε κάνει τρελό έγκαυμα κ μετά σα μικρό χαζό παιδάκι ψαχουλευοντας ξετρύπωσα ενα χαρτοκόπτη απ την αποθηκη και κατάφερα να κόψω την παλάμη μου απ ακρη σ άκρη λίγες μέρες μετά στην προσπάθεια μου να βρω πως ανοίγει. Τελικά δεν μου άφησε κάποιο σημάδι μετά απο τη χρήση του κ πιστευω βοήθησε γιατι ηταν horror φάση το τραυμα, ακόμα το θυμάμαι. :thumbup:

για κρέμα/αλοιφή θα το ψάξω κ θα δω κ τι θα μου πει κ η πλαστικός την Παρασκευη :toast:

sTeLaKoS
18-05-14, 14:18
Κάτι νεότερο εδώ; Τι σου είπε ο γιατρός;

rey1989
18-05-14, 14:33
ο γιατρός (πλαστικός) μου ειπε να ξαναπάω σε δυο εβδομάδες (την μεθεπομενη παρασκευή) να με δει . Εκοψα το μοναδικό μη αποροφίσιμο ράμμα που ειχα αλλα μου λεει δεν μπορώ να βάλω κάτι επάνω μέχρι να φύγουν και τα καυκαλα απο την πληγή και ο δερματολόγος μου ειπε το ίδιο που πήρα για ραντεβού , θα πρέπει να κλείσει πρώτα και να φύγουν τα καυκαλα για να μου πει την γνώμη μου. Οπότε κάνω υπομονή

Απότι μου ειπαν όλα πάνε καλά , οπότε δεν έχω λόγο ανησυχίας
όταν πάρω το οκ να βάλω επάνω αλοιφή κλπ θα δοκιμάσω και το βαλσαμελαιο , μόνο καλό θα του κάνει αν κάνει κάτι . ;)

θα ενημερώσω όταν αρχίσω να βάζω κάτι καθώς κ αν είδα διαφορά :toast:

rey1989
26-05-14, 13:24
Πήγα σήμερα στον χειρούργο να με δει γιατι αντιμετώπισα πρόβλημα στην επούλωση σε ενα σημείο μεγέθους σαν το μικρό μου νύχι και φοβήθηκα μηπως μολυνθηκε ή έγινε καμια άλλη στραβή. Ολο το υπόλιπο έχει κλείσει κ ειναι κομπλέ , κάνει άλματα στην αποθεραπία του. Αυτό το είδα την Παρασκευή και απο τότε σταμάτησα να βάζω betadine και γάζα και έβαλα σπαθόλαδο(η αλλιώς βαλσαμόλαδο) που είχα στο σπίτι και απο πάνω ενα τσιρώτο.

η διαφορά σε δυο- τρεις μέρες τεράστια και σταμάτησε κ να βγάζει οτιδήποτε , φαίνεται πως επουλώνεται κομπλέ ακόμα κ στα σημεία που ειχε κλείσει μαλάκοσε και έγινε ποιο αχνή. Κρατάω καθημερινά φωτογραφίες απο το σημείο για να παρακολουθώ στενά την εξέλιξη του.

μου έδωσε ο γιατρός pulvo να βάζω κάθε μέρα για 10 μέρες και μου είπε να πάρω και stratamed scar therapy gel που κάνει και για ανοιχτές ουλές (δηλαδή μου ειπε θα βάζω κ σε αυτό το μικρό σημείο) οπότε ξεκινάω απο σήμερα και βλέπουμε. Βαλσαμόλαδο θα συνεχίσω να βάζω 1 φορά την μέρα κανονικά πάντως , δεν το σταματάω.

άντε κ ο θεος βοηθός :green:

rey1989
03-06-14, 18:08
ενα up να υπάρχει σε περίπτωση που βρεθεί άλλος σε αυτή τη θέση και του χρησιμεύσει

το μικρό σημείο που ειχα θέμα στο κλείσιμο επιφανιακά έχει κλείσει εδώ κ μέρες και έχει κάνει καυκαλο . :thumbup: Πιστευω θα φύγει στο μπάνιο σε κανα 2-3 μέρες max αλλα έχει healαριστεί πλήρως.
παρόλα αυτά συνεχίζω και βάζω spray pulvo όπως μου ειπε ο γιατρός μέχρι να φύγει αλλα δεν βάζω επάνω στο συγκεκριμένο σημείο gel , βάζω κανονικά σε όλο το υπόλιπο.

Ήδη βρίσκομαι σε πολύ καλή κατάσταση , το πρήξιμο/φούσκωμα έχει σχεδόν εξαφανιστεί και το δέρμα αρχίζει να παίρνει τη φόρμα του σώματος :toast:
μου έκανε εντύπωση πάντως γιατι μου ειχαν πει οτι αυτό θα γίνει σε κανα 2 μηνες ακόμα αλλα μου ειπαν οτι σε εμένα λόγο ηλικίας/διατροφής κ γυμναστικής θα γινόταν νωρίτερα απο άλλους.

Αξιζε κ τα χρήματα κ την ταλαιπωρία. Η ουλή δεν με αγχώνει , έχει μαλακώσει κ ειναι πολύ καλύτερα απο πριν.
θα συνεχίσω τα gel για κανα μηνα κ κάτι ακόμα και μετά απο κανα χρόνο θα κάνω τατουάζ αν με ενοχλεί σε ενα γνωστό που έχω δει δουλειές του κ το χει :toast:

πάντως για όποιον κάνει κάτι τέτοιο να ξέρεται πως η διατροφή σας παίζει ρόλο στην ανάρωση και στο πόσο γρήγορα κ καλά θα ωριμάσει η ουλή σας. :welcome:
κ επίσης το σπαθόλαδο/βαλσαμέλαιο κάνει δουλειά :thumbup: